Kdy jste si naposledy ušili něco pro sebe? Teď máte příležitost ušít si s námi pohodlnou a přitom šik sukýnku z pruhovaného úpletu. Kdysi jsem ji někde zahlídla na netu (k autorství modelu se tedy nehlásím :-)) a teď konečně nastal čas, si ji zkusit ušít. Můžete použít úplet různých barev, s různě širokými pruhy. Pokaždé bude vypadat sukýnka trochu jinak. Já jsem doma našla jednolícní úplet s těmito úzkými proužky. Když se na ni dívám, trochu mě z ní přechází zrak. 🙂 Na úpletu s širšími pruhy by více vynikla šikmost jednotlivých dílů.
Konec řečí, jdeme na to.
Co budeme potřebovat:
Pruhovaný úplet – jednolíc i oboulíc, oba jdou použít. Trochu vyšší gramáž je lepší, ať není úplně průhledný. Chtělo by to, aby v sobě měl trochu elastenu, ať se sukýnce při prvním sednutí hned nevytahá zadek. 🙂 Množství podle vašeho objemu a podle délky sukně, kterou si chcete ušít.
Gumu do pasu – délka dle obvodu vašeho pasu.
Jak na to:
Začneme měřením svého těla.
Změřeno máme, tak si vytvoříme střih.
Moje naměřené údaje: pas (píšu v uvozovkách, neb je to pod pasem) je 78 cm, boky 92 cm, vzdálenost mezi pasem a místem měření boků 20 cm a vzdálenost ke konci sukně 40 cm. Kde co měřit, je jasné z malého obrázku.
Dle výpočtu na fotce si připravte i svoje míry pro vytvoření střihu. Obvod pasu vydělíme dvěma, odečteme 2 cm a zase vydělíme dvěma. Dostaneme čtvrtinu rozměru střihu. Stejně postupujeme u boků. Údaje C a D jen přepíšeme z naměřených vzdáleností.
Vezmeme střihový papír nebo jiný dostatečně velký papír, aby se nám na něj vešel celý střih sukně. Přeložíme jej na půl. (Budeme kreslit jen polovinu střihu a pak jej rozložíme a budeme mít celý střih.) Ohyb mám tam, kde je pravítko.
Údaje, které jsme vypočítali a naměřili si zakreslíme na papír. V místě ohybu papíru odměříme údaj C (mých 20 cm) a dolů pak údaj D (mých 40 cm). Nahoře kolmo na ohyb vyneseme spočítanou vzdálenost A (mých 18,5 cm) a v místě boků vyneseme kolmo vzdálenost B (mých 22 cm). Od konce vzdálenosti B spustíme dolů kolmici.
Na konci sukně odměříme od kolmice 2,5 cm.
A tyto vynesené body si spojíme.
Provedeme ještě pár úprav, aby nám sukýnka seděla. Od pasu naměřte 2 cm a udělejte linku. Tím zkrátíme sukýnku a uděláme prostor na pásek s gumou. Pak ještě jednou odměřte v místě skladu papíru 2 cm a od tohoto bodu jeďte mírným obloučkem k boku sukně. Tím jsme si snížili přední díl, aby se nám pak na břiše sukýnka nekrčila. POZN.: Já jsem si toto snížení původně udělala na lince pasu, pak mi došlo, že musím pas snížit kvůli pásku, tak to tam mám dvakrát. Platí červené linky!
Dole pro změnu přidáme na záložku. Zahnutí spodního okraje sukně. Na fotu je 1,5 cm, ale přidejte si 2,5 cm. Jeden a půl je málo a lem se mi začal kroutit směrem ven. Proto je potřeba přidat aspoň těch 2,5 cm. U pevnějšího úpletu, oboulícu, by jeden a půl asi stačilo, ale u jednolícu je to málo.
Střih vystřihněte a rozložte. Dostaneme tak celý přední a vlastně i zadní díl.
Nyní si nakreslíme linie, podle kterých díl rozdělíme na šikmé pruhy. Připsala jsme do střihu rozměry, podle kterých jsem střih dělila já, ale můžete samozřejmě dělit i jinak. Přidat počet dílů, nebo ubrat, podle toho, jak se vám to líbí.
POZN.: Pokud byste si chtěli časem ušít i sukýnku bez šikmých pruhů, můžete si tento střih vykopírovat před rozstříháním ještě jednou a uschovat na příště.
Střih podle nakreslených čar rozstřihneme. Doporučuji teď, jak díly ještě leží, si je očíslovat. A ke spodním hranám dílů si poznačit, třeba dvěma čárkami, že ty jsou spodní a mají být s pruhy na látce vodorovně. Na další fotografii už mám označeno, protože jsem záhy pochopila, že jestli to neudělám, tak se v tom totálně zamotám. 🙂
Na fotce dole bohužel značky nejsou vidět, ale jsou tam, věřte mi. Jinak by sukně nedopadla.:-)
Látku si dáme dvojitě, lícem uvnitř a na ni položíme díly. (Neměla jsem dost látky, poslední díl jsem musela umístit na jiný kus, proto jeden chybí.) Díly umístíme tak, aby jejich spodní hrany (tam, kde jsme si dělali před chvíli značku) byly vodorovně s pruhy na látce. V místě, kde jsme střih dělili a kde budeme díly sešívat, je potřeba přidat ke střihu přídavek na šev cca 1 cm. Tak si dejte díly dostatečně daleko od sebe. Na boku už se s přídavkem počítá, tak tam můžete střihat přesně podél střihu. Není třeba nic přidávat ani nahoře a dole u sukně.
Pokud chcete ušetřit látku, a druh látky dovolí dat díly vzhůru nohama, můžete střih umístit na látku tak, aby u sebe byly části střihu, které mají být vodorovné a klíny na dílech do sebe zapadly. Jak díly umístit vidíte na fotce. Podle čísel poznáte, jaký je který díl. Já jsem se díky této metodě nakonec vešla všemi díly na látku, ale nezbylo mi na přídavky na šev, tak je ve výsledku sukýnka kratší, než jsem chtěla. 🙂 Pokud jste se po přečtení této první věty zamotali, tak kašlete na šetření látkou a tento krok úplně vynechejte. 🙂
Díly si dle střihu vystřihněte. Doporučuji nechat střihy na látce ležet, ať víte který je který.
Vezměte jednu vrstvu z horního dílu (díl č. 1). Přeložte ho na půl, aby na sobe lícovala horní hrana. Díl je šikmý, takže pod střihem kus čouhá. Upravíme mu horní hranu podle toho, jak jsme si upravovali střih, aby se nám sukýnka nekrčila na pupíku. Musíme mu tedy u horní hrany vystřihnout klínek. Po rozevření tedy nebude hrana rovná, ale bude tam mírný oblouček.
Díly si sešijeme. Vezměte si z pod střihů jednu vrstvu látky a položte si díly od jedničky do čtyřky lícem dolů na podložku. Fotila jsem to napříč, takže mám díl č. 1 vpravo a díl č. 4 vlevo. Vy si je pravděpodobně položíte před sebe, takže nahoře budete mít jedničku a dole čtyřku.
Tak jak díly leží, si jejich hrany k sobě přiblížíme a lícem k sobě je sešpendlíme. Takto nachystané pruhy sešijeme. Šijte na overlocku nebo nějakým pružným stehem. V nouzi použijte cik cak steh. To stejné i se zadními díly.
Po sešití pruhů dostaneme dva díly sukně. Přední, který má u pasu mírné vykrojení a zadní díl. Tyto na sebe srovnáme lícem k sobě, sešpendlíme boční švy a sešijeme.
Ustřihneme si pruh látky na pas. Šířka 8 cm a délka: údaj A x 4 => mých 18,5 cm x 4 = 74 cm. Přehneme ho na půl lícem k sobě a kratší strany sešijeme.
Dále střihneme gumu do pasu. Dle obvodu vašeho pasu mínus 2 cm. A konce sešijeme.
Pásek přehneme podélně na půl a vložíme do něj gumu. Aby z pásku nevypadávala, pomůžeme si špendlíky.
Připravený pásek nasadíme na horní okraj sukně. Sukně je lícem ven, šev pásku je na středu zadního dílu. Bude to pro nás pak značka, že je to zadek sukně. Pokud nevíte jak pásek přišít, mrkněte na článek o šití tepláčků zde.
Spodní okraj sukně začistíme na OL nebo pokud nemáte OL, tak nezačišťujte. Zahneme ho 2,5 cm do rubu a z líce pružným stehem přišijeme. Já jsem šila menším cik cak stehem. Je fajn zvolit barvu nitě podle barvy pruhu ve kterém budete šít a toho se držet, prošití pak není skoro vidět.
Sukýnce trochu přežehlete švy, ať leží tam kde mají a můžete vyrazit!
Jsem zvědavá, kolik šik holek v sukni s šikmými pruhy letos potkám. 🙂 Až si je ušijete, dáme někde sraz. 🙂
Užívejte léto.
Bára
Skvely navod. Jsem zvedava jak se sukynka povede. Jen to vypada ze latka byla strizena presne podle strihu bez pridavku na boční švy. Přídavek je zmíněn jen na spodku sukně. Nepřidává se?..šiji sukni v celku, ne rozstrihanou na pruhy. Dekuji
Dobrý večer Hanko, já jsem na boční švy už nepřidávala (někde to tam v textu myslím je), ale můj úplet nebyl s elastanem, takže mi bylo jasné, že se časem vytáhne. Pokud máte úplet pružnější a nechcete sukni úplně upnutou, klidně na boční švy přidejte. Ať se dílo podaří. Bára