Kdo jsou holky z mamas? Proč děláme to, co děláme a proč nás to baví? Přečtěte si naše příběhy a dozvíte se víc.

Dáša

Jsem jedna polovina mamas, co nyní žije se svou rodinou v malé vesničce kousek od Brna. Nejsem rodák z Brna ani Moravy, jsem holka z Ostrova. Do Brna jsem šla studovat vysokou školu a už jsem zde zůstala. Světe div se, byla to stejná škola, pro kterou se rozhodla také Barča. Tak jsme se potkaly a začaly kráčet společnou životní cestou. Od mala jsem chtěla být paní učitelkou, představa rodičů však byl technický obor. Částečně jsem si svůj sen splnila, doplněním pedagogického minima pro výuku odborných předmětů. 

Po škole jsem začala pracovat ve firmě vybavující designové interiéry. Prošla jsem si vším, co tato firma nabízela, komunikací se zákazníky, navrhováním interiérů, objednáváním zboží, realizací dodávek, vedením obchodu a základní administrativou. Když nastal čas jít dál, osud mě zavál do softwarové firmy, která dodává grafické programy. Zde se věnuji testování, školení a přípravou manuálů. Občas se také stávám svou vysněnou paní učitelkou a zákazníkům, kteří se chtějí něco nového učit, ukazuji nové možnosti. 

Šicí stroj byl běžnou součástí naší rodiny. Maminka vždy šila, pletla, háčkovala a to vše co jsem potřebovala nebo chtěla. Plnila mi všechny přání přes noc. To mě tak ovlivnilo, že jsem si z první výplaty koupila svůj první šicí stroj. Šila jsem převážně věci do domácnosti jako závěsy a ubrusy. Když se mi narodila dcera Vanda, stala se mou hlavní inspirací, figurínou i modelkou. Nyní moji šicí tvorbu plní dětské oblečení, doplňky pro děti a hračky. Ráda dávám starým věcem nový život, používám již použité. Skvělý pocit však mám také nad novými látkami. 

Mamas je spojení všeho co chci a co mám ráda. Chci pracovat s Barčou, které si moc vážím, chci tvořit, vymýšlet, vzdělávat se, pracovat na sobě, předávat své úspěchy i zaváhání dál. 

Dáša

Bára

Kdo jsem? Jsem jedna z Vás. Holka z Frýdku-Místku, kterou život zavál na Jižní Moravu. Nejprve do Brna, kde jsem několik let studovala a pak mě vánek lásky odfoukl ještě jižněji, až ke Znojmu, za mým milovaným manželem.

Odmala jsem říkala, že budu podnikatelka. Neměla jsem tušení, v čem budu podnikat, ale tušila jsem, že jednou budu. Proto jsem chtěla studovat ekonomku, to se pro podnikání přece hodí. Jenže oni mě tam nechtěli. Takže jsem vystudovala jinou školu – výrobu nábytku, kam jsem se přihlásila jen pro jistotu, kdyby ekonomka nevyšla. Kupodivu mě studium bavilo mnohem více, než na ekonomce, takže se ze mě stala nábytkářka. A co víc, potkala jsem tam Dášu! Chvíli jsem se věnovala i té ekonomce, co kdyby se to hodilo, ale v práci jsem zůstala věrná svému původnímu oboru a několik let jsem pracovala jako projektantka nábytku.

Pak přišel bod zlomu. Do mého života přišly děti. Nela a Adam. Moje inspirace, moje láska, moje všechno… moje NERVY… jsou z nich neustále na pochodu. A kombinace toho všeho mě přivedla k šití. K činnosti, která je tvůrčí, která mě uklidňuje, která mě baví a dělá mi radost. K činnosti, při které pod mýma rukama vznikají krásné věci. Většinou opět pro moje děti.

Díky šití jsem narazila na Bellet, úžasnou ženu, které mě v životě velmi inspirovala a mnohému naučila a to nejen v oboru. Věci ohledně šití se učím z internetu, knížek a kurzů a hlavně z metody pokus omyl, která se mi jeví pro praxi nejlepší. Možná si říkáte: "Může mě vůbec něco naučit, když sama není švadlena?" A tak se ptám já Vás: "Kdo se naučí za 4 roky více? Otrávená puberťačka, která chodí do školy, protože musí nebo zapálený nadšenec, který studuje a šije dobrovolně dnem i nocí?" Já mám v tomhle jasno.

Proč máme dělat omyly všichni, když je můžu udělat za Vás? To byla myšlenka, která mě vedla k vytvoření prvních fotonávodů a článků na blogu Mamas hand made. (Odtud také pochází naše označení "mamas team", které už k nám tak nějak patří.) Pomoci ostatním proplout na začátku divoké vody šicích pojmů, technik a pomůcek bez újmy, je nyní mým potěšením.

Děkuji, že jste na mé cestě se mnou!

Bára

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

 

Šijte s námi, ať můžete šít doma sami!

Naleznete zde střihy na šití, spoustu rad, tipů, postupů, návodů a inspirace nejen pro začínající švadlenky.  

 1. Eva Veselá napsal:

  Dobrý den Dášo a Báro,
  vyhrála jsem 4. cenu Vaší Adventní soutěže, moc mě to překvapilo a potěšilo!!! Děkuji !!!
  Chtěla jsem se zeptat, zda neplánujete ušití nějakého sportovního saka s podšívkou a kapsami pro chlapce, ušila bych podle Vašeho návodu sako pro svého 7 letého vnuka. Nyní začínám pro něho šít vestu, jestli se povede, pošlu fotku.

  • Dáša (mamas) napsal:

   Dobrý den, Evo, jsme rády, že Vás výhra potěšila. Dětské sako s podšívkou nyní žádné neplánujeme, ale sledujte náš web, jeden nikdy neví. Hezký den, s pozdravem Dáša

 2. Pavla Tvrdá napsal:

  Dobrý den, už před nějakou dobou jsme si objednala dětskou mikinu se šálovým límcem a teď byse hodil ve větší velikosti. Bohužel ho nemohu nikde už najít. Dohledám někde nebo musím koupit znovu?

  • Dáša (mamas) napsal:

   Dobrý den, střih na mikinu se šálovým límcem je do velikosti 140. V současné době na větších velikostech této mikiny nepracujeme. S pozdravem Dáša

 3. Veronika Hejlová napsal:

  Dobrý den, koupila jsem střih v PDF, šila podle návodu chlapecké mančestrové kalhoty, ale zip nemám uprostřed. Prosím, kde jsem udělala chybu? Rozdíl 4.cm. Jsem začátečník, ale párat tak jemnou látku Silver??

  • Bára (mamas) napsal:

   Dobrý den, Veroniko, prosím zkuste nám na e-mail poslat fotku kde je problém, abychom mohly lépe poradit. Oba přední díly jsou stejně široké, po sešití je šev uprostřed a zip vždy mírně k jedné straně. Ale zkuste poslat tu fotku. Takto těžko říct, kde je chyba. Díky. Bára

  • Kristýna Friedrischková napsal:

   Dobrý den, zaujal mne váš článek na šití kapesníků. Mám dotaz na látku, jakou? 100% bavlna se mi zda dost drsná. Děkuji za odpověď Kristýna

   • Dáša (mamas) napsal:

    Dobrý den, materiál je volen s ohledem na údržbu kapesníků. 100% bavlna vydrží praní i žehlení na vysoké teploty bez úhony. Bavlněná látka se dá koupit i v „jemném“ provedení batist, jemný popelín nebo sáhněte po vyřazených jemných košilích z přírodních materiálů. Dáša

 4. Eva napsal:

  Dobrý den, ráda si prohlížím vaši práci, jste opravdu šikovné. Malé děti jsem měla před víc jak třiceti lety. Taky jsem kdysi dávno šila, jak na sebe, tak na dcerušky. Nyní jsem už starší a chtěla bych opět začít šít, dost často na sebe neseženu oblečení, které by mě padlo, modelka zrovna nejsem se svými 156 cm a 69kg :-). Můžeze mě poradit, ať už e-shop nebo kamenný obchod, kde nakupujete široké barevné gumy (na sukni, kalhoty do pasu), látky a různé šicí drobnosti? Bydlím blízko Brna. Když se jednou za čas vydám na nákup, tak obvykle nekoupím, co jsem potřebovala a nebo si neumím ani vybrat a nemám se s kým poradit. Děkuji vám za odpověď.

  • Bára (mamas) napsal:

   Dobrý den, Evo. Děkujeme za dotaz i přízeň. Máme radost, že se Vám u nás na webu líbí.  Co se týká prodejen, tak galanterii nakupujeme většinou u Stoklasy, tam je velký výběr a kromě přehledného e-shopu mají i dvě kamenné prodejny v Brně, na České a na Masarykové. A látky nakupujeme kde nás co zaujme.  Přes internet většinou na mamtexu.cz, na dumlatek.cz nebo gabinka.cz. Mamtex má i prodejnu v Brně na Táborské, tam by Vám určitě i rádi poradili.
   Prima e-shopů i obchodů v Brně i jinde je samozřejmě mnohem více, to je jen takový výběr, co mě momentálně napadl. Tak přeji, ať vyberete ten svůj nej a ať Váš šití baví. Pěkné dny. Bára

 5. Beáta napsal:

  Dobrý den,
  zakoupila jsem si od Vás střih na dětské softshellové kalhoty easy a chtěla bych je dole zúžit. Jak mám prosím postupovat? A druhý dotaz k dětským podvlékacím kalhotám – když je nechci do nápletů, ale do gumy, mám prodloužit nahoře i dole o pár centimetrů na zahnutí?
  Děkuji moc, Beáta

 6. Ivana napsal:

  Prosím o informaci, zda se dá střih na kraťasy CITY použít i na chlapecké trenýrky z bavlněného plátna /spodní prádlo/ , tedy za předpokladu vynechání kapes a zkrácení. Děkuji.

  • Bára (mamas) napsal:

   Dobrý den, Ivano, střih na kraťasy CITY je určený pro plátna, tedy nepružné látky, takže pokud jej použijete na trenýrky, mělo by vše fungovat, jak má.;-) Bára

 7. Miluše napsal:

  Dobrý den, líbí se mi vaše šaty Ema, budete u nich dělat i větší velikost? Děkuji za odpověď Hopjanová

  • Bára (mamas) napsal:

   Dobrý den, Miluško, zatím nic neslibuji, ale sešlo se nám na toto téma více dotazů, tak to ještě zvážíme. Díky. Bára

 8. Renata napsal:

  Dobrý den,
  papírové střihy jsou pro všechny velikosti, které uvádíte u elektronické verze, nebo někde musím vybrat jednu konkrétní velikost?
  Děkuji Renata

  • Bára (mamas) napsal:

   Dobrý den, Renato, ano, papírový střih má vždy všechny velikosti, jako má i střih elektronický. Bára

 9. Gabriela Unzeitigová napsal:

  Dobrý den,
  je možné si někde vybrat, že bych chtěla papírový střih a ne elektronickou verzi střihu trika Summer? Nebo případně, že byste mi to neposlali na A4 ale A1/A0?

  Děkuji 🙂

  • Bára (mamas) napsal:

   Dobrý den, Gabrielo, střih na triko Summer zpracovaný v papírové podobě bohužel nemáme, ale po zakoupení střihu Vám na mail přijde kromě odkazu na návod se střihem na A4 i odkaz na střih ve formátu A0, takže pro tuto variantu není potřeba nikde nic vybírat. Bára

 10. Maxmilián napsal:

  Dobrý den sháním materiál, který mám v polštáři, ale nikde ho nemohu najít, mohli byste mi poradit přes e-mail?
  Děkuji

  • Dáša (mamas) napsal:

   Dobrý den, velice často je výplň polštáře z polyesteru – označována za polyesterovou výplň, kuličky, vlákno. Koupit ji můžete v galanterii. Na internetu třeba https://bit.ly/3w1ANIp. Pokud to není ono, doporučuji se poradit v galanterii, kde jim ukážete vzorek vaší výplně. Hezký den Dáša

 11. Dáša Janková napsal:

  Dobrý den,
  prosím kde najdu fotonávod na soft.bundu dětská. https://sijtesnami.cz/eshop-st/detske-strihy/softshellova-bunda-strih/

  děkuji Dáša

  • Bára (mamas) napsal:

   Dobrý den, Dášo, po zakoupení návodu se střihem Vám přijde odkaz na střih s návod na Váš mail. Volně dostupný návod na bundu na našem webu není. Hezký den. Bára

   • Dáša Janková napsal:

    Děkuji za odpověď, střih jsem si kupovala před 2 lety, nadešel čas šít větší 😀 ale návod už nemám, lze jej poslat ještě jednou?? střih ne, ten mám, jen ten návod. Děkuji

 12. ZDENA napsal:

  Hezký den a krásné Velikonoce. Děkuji za spoustu nápadů a nové střihy, které obratem dorazily. Jen bych měla dotaz. Vnučce se velmi líbí ta modrá parka se sítí. Jednou jsem na metráž někde narazila, ale teď ji nemohu najít, nevíte, prosím, který internetový obchod ji prodává? Děkuji

 13. Jana napsal:

  Dobrý den,zakoupila jsem u vás návod na dětské týpí.Nyní konečně jsem se rozhoupala ho ušít.CHtěla bych vědět,jakou tlouštku tyčí jste použily.Vím že jsou to násady na nářadí,ale potřebovala bych vědět tu tlouštku,je těch násad a výrobců dost.Děkuji Jana

  • Dáša (mamas) napsal:

   Dobrý den Jano, já jsem naměřila průměr tyče 30 mm. Nemám ale posuvné měřítko, manžel říká, že je to přesně průměr 28 mm. S pozdravem Dáša

 14. Adriana napsal:

  Dobrý den,
  nemáte nějaký souhrn šitých hraček ke koupi. Máte moc hezkou knížku Přebalování od A do Z, ale sháním nějakou knížku s návody na hračky.
  Děkuji
  Adriana Kinclová

  • Bára (mamas) napsal:

   Dobrý den, Adriano, komplet knížku s návody na hračky bohužel nemáme. Musela byste si koupit v e-shopu samostatné návody na hračky nebo vybrat v návodech zdarma. Ale díky za tip, promyslíme to. 🙂 Bára

 15. Iva Pastrňáková napsal:

  Dobrý den, moc se mi líbí Vaše stránky. Chtěla bych se zeptat ohledně střihu na kraťasy s kapsou. Je to pouze do velikosti 110 a ke koupi od velikosti 140. Je možnost někde u vás dohledat střih o velikosti 122?
  děkuji a přeju pohodový den

  • Bára (mamas) napsal:

   Dobrý den, Ivo. Děkujeme.
   Co se týká kraťásků, sama jsem se teď musela podívat, jak to s těma všema kraťasama vlastně máme. 🙂
   Nejlepší je mrknout na náš přehled zde >>
   tam jsou odkazy na všechny dostupné šortky na webu i v e-shopu.
   Ty v e-shopu jsou určené pro tkaniny, tedy nepružné látky a jsou od velikosti 104.
   Pak máme k dispozici šortky z úpletu. Ty jsou ve všech velikostech až po dámské. Střih s ucelenými velikostmi (80-140 a 140-176) je dostupný momentálně jen v naši FB skupině v souborech.
   Pokud nemáte FB a tedy možnost se do skupiny přidat, dejte vědět, něco vymyslíme 😉
   Pěkný den, Bára

 16. Božena napsal:

  Dobrý večer,
  jen chci moc pochválit střihy, konečně jsem se k tomu dostala a dala se do slepování a opravdu jsem byla moc nadšená jak jsou krásně a srozumitelně udělané. Jen mě čeká spousta práce, protože mám vnoučátka různých velikostí od 134-80, ale těším se až z toho něco střihnu a ušiji. Moc děkuji 🙂

  • Bára (mamas) napsal:

   Dobrý den, Boženko, moc děkujeme za milou zpětnou vazbu. Ať Vám šití i vnoučci dělají radost. Bára

 17. Adéla Kuchařová napsal:

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli někde máte obaly na sešity z látky? Zahlédla jsem je, ale teď je vůbec nemůžu najít. Děkuji Adéla

 18. Hanka napsal:

  Dobrý den ,zakoupila jsem si u vás střihy na soft bundu ,kalhoty a spousty jinych….Chtěla jsem se zeptat,kdybych chtěla podívat bundu nebo kalhoty ,je někde návod jak na to???Nebo o kolik menší se strihne látka??Jsem zacatecnik,bundička i kalhoty jsou super ,ale chtěla bych i podsíť latkou..Dekuji za radu.

  • Bára (mamas) napsal:

   Dobrý den, Hanko, návod jak podšít bundu nebo kalhoty bohužel na webu ani jinde nemáme. Obvykle stačí střihnout stejnou velikost, a jen pak šít trochu větší švové přídavky. Záleží, jak silným materiálem chcete podšívat. Když hodně silným (beránek, fleece) je lepší střihnout svrchní vrstvu o číslo nebo mezičíslo větší. Bára

 19. Zuzana Hofmanová napsal:

  Dobrý den,
  objednala jsem si od Vás střih na Svrchní kalhotky na látkové plenky, je moc fajn. Několik jsem jich už ušila, ale pořád nemůžu najít tu správnou látku. Můžete mi poradit jakou používáte a kde se dá objednat.
  Moc děkuji za radu.
  Zuzka

  • Bára (mamas) napsal:

   Dobrý den, Zuzko. Střih na svrchní kalhotky je určen pro PUL metráž. Tedy látku, obvykle úplet, s PUL zátěrem. Pod tímto označením můžete hledat materiál i v e-shopech. Kalhotky na úvodním obrázku v návodu jsou šité z froté s PUL zátěrem. Tam je však v e-shopu obtížné určit, jak je materiál silný, aby byl vhodný i na svrchňáčky. Často se tento materiál používá spíše na přebalovací podložky apod. Je však cenově výrazně výhodnější. Oba materiály jsem zahlédla v obchůdku unuodesign nebo takoy, ale určitě najdete i jinde. Bára

 20. Beáta napsal:

  Dobrý den,
  velmi se mi osvědčil Váš střih na soupravičku pro mimi, hlavně tedy mikina. Starší dcera mi už ale vyrostla a Vámi nabízená největší velikost už nestačí (potřebovala by aspoň 92). Jak by se dal, prosím, poupravit střih ve vel. 86? Stačilo by prodloužit rukávy a délku a přidat něco více do stran? Bude to sedět? Nebo jak by se dal použít nějaký jiný Váš střih s tím, že bych potřebovala zapínání na cvočky. Děkuji moc, B.

  • Dáša (mamas) napsal:

   Dobrý den, kde co přidat nejlépe uvidíte, pokud dceři kabátek oblečete. Rukávy a délku bych prodloužila o kolik podle miminka. Na obvod možná bude velikost stačit. Přece jen okolo té velikosti 92 děti začínají růst více do délky než „šířky“. Dáša

 21. Katka napsal:

  Dobrý den,
  právě jsem si zakoupila střih na mikinové šaty.

  Poprvé budu šít šaty. Raději bych tedy zkusila šít jen z jedné barvy.
  Jak mám prosím postupovat se střihy?

  velice děkuji

  Katka

  • Dáša (mamas) napsal:

   Dobrý den, u šatů GEOM si z jednotlivých dílů pro přední i zadní díl vytvořte jeden přední a jeden zadní díl. Jen pamatujte, že i sesazovací hrany obsahují přídavek na šev, takže tuto linii posuňte o 9 mm do střihu u každého dílu. Dáša

 22. Hana Stiborová napsal:

  Prosím zašlete mi platební údaje, já vám to zaplatím a můžete mi to potom zaslat. Děkuji

 23. Hana Stiborová napsal:

  Dobrý den. Ráda bych si u Vás zakoupila střih na meditační polštářek, ale nedaří se mi vložit zboží do košíku. Prosím napište mi jak mohu postupovat jinak. Děkuji Stiborová

  • Bára (mamas) napsal:

   Dobrý den, Hanko, testovala jsem e-shop a zdá se, že vše funguje, netuším, proč se vám nedaří návod do košíku přidat. Pokud chcete, můžu obj. udělat za vás, na mail vám pak přijdou podklady k platbě a poté samotný návod. Dejte prosím vědět, zda máme obj. udělat. Díky. Bára

 24. Marcela napsal:

  Dobrý den, koupila jsem si u Vás konstrukci dětských střihů.
  Bohužel jsem přišla o přístup. Je možné zaslat znovu?

 25. Zuzana napsal:

  Dobrý den,
  sportovní s kapucí, třeba s jinou barvou sedla ve předu i vzadu.
  Děkuji, hezký den
  Zuzka

 26. Zuzana napsal:

  Dobrý den,
  neuvažujete o střihu s návodem na ušití soft dámské bundy ?

  • Bára (mamas) napsal:

   Dobrý den, Zuzko. Zatím neuvažujeme, ale co není může být, taky by se mi hodila. 🙂 Jakou byste si představovala, sportovní nebo spíš delší, ala parka? Bára

 27. Monika napsal:

  Dobrý den,dnes jsem se zaregistrovala mezi vás.Jsem mírně pokročilá šicí babička .Mám vnučky 6,4,3.Už jsem toho našila dost.Někdy jsem se trápila a párala a někdy to padlo ,jako hrnec na …. .Ale proč hlavně píši,je to ,že neustále bojuji s velikostí.Každá vnučka je jiná.Jedna je opravdu tintítko,např.ve 4letech má pas 44cm!Ta 6ti letá je taky hubená ale celkem se do nějakých velikostí vejde nebo upravím.Ale ta 3letá je rébus.Výška necelých 110cm,pas 65cm/bříško/přes zadek 70,stehýnka 40cm.A teď holky raďte.Se šatičkama , mikynam ,pyžemem si poradím. Prostě s pružným materiálem to zvládnu a vypadá to pěkně.Ale teď jsem šila soft kombinovala velikosti,párala a zužovala neboť k pasu byly nohavice strašně široké.No už jsem toho napsala dost snad mě chápete ,jaký mám problém a budu se moc těšit na vaši odpověď a rady.Teď hned objednávám váš střih na soft.kalhoty a taky ho vyzkouším,receze vašich švadlenek mě zaujaly.
  Spozdravem Monika.

 28. Lada napsal:

  Dobrý den, náhodou jsem narazila na vaše stránky a už jsem zde zůstala, jako úplný začátečník jsem zvládla váš „pastelkovnik“ přesně tohle potřebuji, vše hezky vysvětlené jako pro nedomyšlivé, že není možno udělat špatný steh. Děkuji vám, budu cvičit dále 🙂

 29. Marcela Dosedělová napsal:

  Dobrý den,
  před asi dvěma roky lety jsem od Vás koupila stříh na softshelové kalhoty a bundu s kapucí. Ušila jsem na vnuky již několik velikostí. moc dobře se mi podle Vašeho návodu šilo, i když na můj první výtvor jsem byla začátečník. Nyní bych chtěla ušít z letního softshelu bundičky bez kapuce s límcem nebo stojáčkem. Mohly byste mi prosím poradit jak na to. Mockrát děkuji.
  Marcela

  • Bára (mamas) napsal:

   Dobrý den, Marcelo, pokud máte náš střih na bundu s kapucí, můžete použit střih na kapuci a jen ji nahoře sestřihnout do tvaru límce a postupovat při šití stejně. Jen tedy samozřejmě vynechat všití gumky atd. Ale přišití a začistění je stejné. Bára

   • Marcela Dosedělová napsal:

    Děkuji moc, o víkendu budu šít 🙂

   • Lucia napsal:

    Dobrý deň,
    Dnes som našla vašu stránku a chcela by som sa opýtať, ci je možné za Váš on line kurz pte začiatočníkov platiť aj v mene euro.
    Ďakujem

    • Bára (mamas) napsal:

     Dobrý den, Lucie, ano, platit lze i v eurech. V obj. zvolíte stát SR a košík se automaticky přepočítá na eura. V tomto případě lze však platit pouze klasickým bankovním převodem. On-line platby nejsou možné. Děkujeme za zájem. Bára

 30. Romana napsal:

  Děkuji za přijetí, jsem úplný začátečník a tak mi vše trvá hóóódně dlouho,střih na polodupačky jsem stáhla bez problémů ráda bych pro dceru balónovou sukni máte návod nebo střih děkuji

  • Bára (mamas) napsal:

   Dobrý den, Romčo,my střih ani návod na balónovou sukýnku bohužel nemáme. Zkuste google, určitě se něco najde.:-) Bára

 31. Miroslava napsal:

  Prosím našla bych u vás střih na klasickou áčkovou sukni nebo zavinovací, případně návod jak si sama střih podle mír udělat? Děkuji Mirka

  • Bára (mamas) napsal:

   Střih nemáme Mirko, ale na blogu je podrobný návod, jak si jej udělat. Dejte na blogu do vyhledávání „áčková sukně“ a vyjedou vám články s návodem.;-) Bára

 32. Martina napsal:

  Krásný dobrý den ,
  inspiruji se a učím se na vašich stránkách. Mám ale jeden dotaz na který jsem tu nenašla odpoved 🙂
  Šiju hodne věcí které vyplnuji vatelinem,takze šiju líc na líc,kousek vynechám ,otočím a vyplním.Poté ten kousek šiji v ruce slepým stehem,chci se zeptat jestli mám možnost to nějak došít na stroji slepým stehem ? Mám singer balance 6180 🙂 Moc děkuji za odpoved Martina

  • Dáša (mamas) napsal:

   Dobrý den Martino, tak to máme stejný postup :o). Podle informací, které jsem se dočetla na internetu, je možné si pořídit šicí stoj na slepý steh, který používá zahnutou jehlu, ale osobní zkušenost nemám ani referenci. Pro urychlení práce je možné otvor prošít z líce rovným stehem, ale to není hezké a nejde to vždy. Ať se daří. Dáša

 33. Martina napsal:

  Dobrý den, vaše stránky jsou jednoduše nádhera. Začínám teprve šít pro své dvě malé dcery, tak bych moc chtěla poděkovat za vaše střihy a návody, které jsou zdarma. Moc děkuji. 🙂

  • Bára (mamas) napsal:

   Dobrý den, Martino. Moc děkujeme. Ať se Vám u nás líbí a najdete zde vše potřebné.:-) Bára

 34. Libuše Kohoutová napsal:

  Dobrý den.
  Měla bych zájem o Vaši knihu Konstrukce střihů. Podle obrázku se jedná o skutečnou knihu návodů, při pokusu o její objednání se jeví, že se jedná pouze o knihu v elektronické podobě. To znamená, že by bylo nutno celý její obsah vytisknout ve vlastní režii. Není mi pak jasné, co znamená uvedené zobrazení dotyčné knihy. Prosím tedy o vysvětlení (nejlépe asi po telefonu).
  Libuše Kohoutová.

  • Bára (mamas) napsal:

   Dobrý večer, Libuše. Náš e-book Konstrukce dětských střihů je opravdu jen v elektronické podobě, tak jak je uvedeno v popisu. To že na fotografii vypadá jako skutečná kniha je běžná praxe zobrazování elektronických knih, aby čtenáře upoutaly. Pokud byste chtěla knihu tištěnou, musela byste si ji vytisknout. V tištěné podobě ji k dispozici bohužel nemáme. Bára

 35. petra napsal:

  dobry den mám prosbu jak mate návod na šmoulí čepičku
  nebyl by návod i na šatičky jak ma holčička na fotce?
  Nebo nebyla by možnost nechat kostým ušít u vás? Na kolik by kostým šmoulinky přišel cenově?
  Děkuji Tomanová

  • Bára (mamas) napsal:

   Dobrý den, Petro, návod na šatky nemáme, ale podobné by se daly ušít podle návodu na recy šaty s kanýry. Na zakázku bohužel nešijeme, ale pokud je najdu ve skládku věciček a pasovala by Vám velikost (jsou myslím tak na tříleťačku), tak Vám je pošlu.:-) Bára

 36. Miloslava Kopalová napsal:

  Dobrý den,mám dotaz. Chci vaši knihu darovat k vánocům, dá se kniha potom pre poslat nebo musím knihu hned objednat na obdarovaneho. Děkuji za odpověď. Kopalová
  Jsem laik,proto tento dotaz

  • Bára (mamas) napsal:

   Dobrý den, Miluško. Po zakoupení e-booku vám pošleme odkaz, kde si můžete knihu prohlédnout, vytisknout nebo stáhnout do vašeho PC v pdf formátu. Knihu tedy můžete mít uloženou u vás v počítači a obdarovanému pak poslat nebo třeba vypálit na CD a nebo můžete poslat rovnou odkaz, který bude v mailu od nás. Není tedy třeba objednávat rovnou na obdarovaného. Bára

 37. Monika Krenželoková napsal:

  Dobrý den ,dneska jsem náhodou narazila na vaše stránky a potřebuji radu .Sháním výztuž do kravaty ,mělo by se jednat o nelepivou tkaninu,pravděpodobně bavlněnou,všude nabízejí pouze netkané textílie a už opravdu nevím kde jinde shánět,děkuji za jakékoliv informace
  Monika

  • Dáša (mamas) napsal:

   Dobrý večer, váš dotaz mě tak zaujal, že jsem se do jedné kravaty koukla. V té mojí je opravdu obyčejná světlá bavlněná látka. Ani není začištěná, jen je ustřižená do tvaru kravaty. Takže si myslím, že pokud použijete bavlněnou látku vyšší gramáže (třeba Ikea – Lenda) neuděláte chybu. Na internetu jsem se dočetla, že u ručně vyráběných kravat z hedvábí, se používá vlněná podšívka. Tato vlněná podšívka je nemačkavá, drží tvar a dává kravatě plný vzhled. Dáša

 38. Renata napsal:

  Dobrý den,
  právě jsem se dala do lepení střihu sofselove bundička.
  Všechny díly sedí až na rukáv.Vrchni díl ke střednímu.Mam obavy aby ten horní díl nebyl moc velký.Vychazi mi nejméně 2cm od sebe.Co je špatně.Dekuji

  • Bára (mamas) napsal:

   Dobrý den, Renčo. Z popisu úplně přesně nechápu, co kde nesedí. Prosím nemohla byste nám poslat na mail foto? Takhle asi nedokážu poradit. Díky. Bára

 39. Adela napsal:

  Zdravím,
  Vaše střihy jsou super, jedem podle nich s kamarádkama, co jsme se vrhly na šití pro naše ratolesti 🙂 I návody jsou skvělé… Musím sice vše upravovat, starší dcera je hubená žížala a ve všem mi plave, ale dá se to hezky.
  Jen bojuji s úpravou pro látkovou plenu pro mladší dceru. Teď jsem šila Vaše lacláče a s látkovou plenkou se nevejdeme… Neplánujete třeba jen příspěvek na blog jak tepláky / softky / atp. rozšířit pro látkové plenky?
  Jinak mooooc díky!
  PS: zakoupila jsem střih i jinde, u profi švadlenky na Fleru, těšila se na něj, ale kam se na vás hrabe! Bez návodu, bez popisu, špatně se to lepilo, žádný polohový plán nebo spotřeba látky, nic.

  • Dáša (mamas) napsal:

   Moc děkujeme a super, že se pouštíte i do úpravy střihů. Pro tu látkovou plenku se musí většinou přidat „uprostřed“ kalhot. Na švech od rozkroku nahoru k pasu. A to tak, že se musí více vykousnout oblouček a posunout špička střihu, tak se zvětší zadek i předek kalhot. Podle potřeby můžete přidat i na bočních švech. S článkem nic neslibuji :o). Díky a ať se daří. Dáša

 40. Oluš napsal:

  Zdravím, chci Vám poděkovat za vaše webové stránky. 🙂 Jsou senzační. Zkouším něco malinko šít. Učím se to. Děti už mám velké, ale chtěla bych v budoucnu něco málo šít pro vnoučátka. Neumím si udělat střihy a tady u Vás jsem nějaké našla.
  Díky Oluš 😀

  • Bára (mamas) napsal:

   Dobrý den, Oluš, moc díky za milé psaní. Jsme ráda, že se Vám u nás líbí. Tak ať tady najdete vše potřebné.:-) Bára

 41. Illona napsal:

  Dobrý den Dáši, chtěla jsem hlavně pozdravit. Při mé toulce internetem a návody jak a co ušít jako dárky pro kamarádky, které jsou v očekávání, nebo již novopečenými maminkami jsem narazila na Váše videonávody na youtube. Ve chvíli kdy jsem Vás viděla se mi vybavily vzpomínky z dětství a hlavně plavání. Říkala jsem si, ta podoba a i to jméno. Následně jsem přešla na Vaše stránky a čtu prvotní info o Vás (OBOU) – a je to tam. Jste z Ostrova. Takže zdravím moc do malé vesničky u Brna 🙂 . Jinak děkuji, že mi pomáháte hledat nové nápady na dárky. Díky Vám se snažím překonat sama sebe v tom, co bych mohla jako nešika ještě zvládnout. Krásný den Ilča

  • Dáša (mamas) napsal:

   Jé, dobrý den. Děkujeme za milá slova, ale já si nevzpomínám :o(. Plavání na jedničce? A to jsem si myslela, že jsem se změnila a Ostrov, že nikdo nezná :o). Mám Ostrov moc ráda, jezdím tam k rodičům a vzpomínám. Hezké dny a ať se daří. Dáša

 42. Marie napsal:

  Dobrý den, dnes jsem se zaregistrovala a tak ještě trošku tápu, co a jak najít.
  Potřebovala bych střih na kostým Trollové – Puppy. V podstatě by stačil nějaký základní střih na šatky velikost cca 146 cm.
  Děkuji za radu. Majka

 43. Miluše napsal:

  Ahoj, najdu prosím někde zakoupené střihy? Nemůžu ani dohledat v emailu, je to už totiž dříve, v roce 2015 jsem si koupila návod na peněženku zipovou a od té doby jsem vyměnila počítač, takže ji nemůžu najít. Poradíte ? Přehled objednávek nebo tak…jde to dohledat? Díky Miluše.

  • Bára (mamas) napsal:

   Ahoj Miluško, dohledat obj. bohužel nejde. Na mail jsem ti poslala znovu odkaz na návod. B.

 44. Lenka napsal:

  Dobrý den,
  neměly byste prosím střih na dámskou sukni? Nějaká pro začátečníky, ale ne do úpletu v pase…na léto. Děkuji, Lenka Klepáčková

  • Bára (mamas) napsal:

   Dobrý den, Lenko, my máme na blogu jen návod na Ačkovou s úpletem v pase. Ale můžete ho nahradit tunýlkem a gumou. Nebo všít zip, ale to nevím, jestli je pak pro začátečníky. 🙂 Bára

 45. Eva Žabka Poláková napsal:

  Dobrý den,
  chci se zeptat, zda nemáte i návod na ušití softshellových kalhot pro dospělé, respektive ráda bych je ušila mému skoro 15 letému synovi na skautské výpravy. Popř. i 11letému.
  Děkuji.
  Eva Poláková

  • Bára (mamas) napsal:

   Dobrý den, Evo, střih na soft kalhoty máme jen do vel. 140. Větší zatím bohužel není, ale možná se u nás časem objeví. Určitě by se hodil více maminkám malých dobrodruhů. Bára

1 2

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů