Kdo si doma jednou sedl za šicí stroj a něco vlastníma rukama vytvořil, musí bez pochyby získat na věci jiný pohled. Najednou zjistí, že ušití trička mu netrvalo dvacet minut, ale dvě hodiny. Metr úpletu pořídíme za dvě stovky, ale tričko v obchoďáku na stojanu stojí sotva jednu. Kde je čas, energie, doprava… Těchto podivných věcí není možno si nevšimnout. A tak se nám pohled na věci pomalu mění, začneme si jich víc vážit. Nejen těch kupovaných, ale hlavně těch vlastnoručně ušitých, do kterých jsme vložili své úsilí. Hledáme pak metody, jak tyto věci využívat déle, než jednu sezónu. A jednomu takovému způsobu, jak prodloužit životnost kalhot se podíváme na zoubek v tomto článku.
Naučíme se zakončovat nohavice kalhot do gumy s brzdičkou. Díky tomu můžeme kalhoty ušít delší, než si aktuální délka noh žádá, ale díky gumičce je majitel nebude tahat po zemí a budou pěkně růst s ním.
Můžeme do nohavic všít obyčejnou gumu, ale tohle je takové více prďácké.:-)
Co budeme potřebovat
Jak na to
Kalhoty ušijeme tak jak jsme zvyklí nebo dle návodu až na jednu drobnost. 10 cm od spodní hrany nohavic si do vnějšího švu všijeme poutko na gumu. Můžeme použít stužku, tkaloun nebo složit čtvereček látky 4 x 4 cm podélně na čtvrtiny a vzniklý proužek všít do švu. Já jsem použila tuto „látkovou“ metodu a výsledek je vidět na fotografii níže.
Dále nacvakáme průchodky. Budeme-li zahýbat 2,5 cm, pak průchodky nacvakneme 4 cm od spodního okraje nohavice a cca 1,5 cm od vnějšího bočního švu. Návod, jak průchodky nacvaknout bývá na blistru s průchodkami.
Jsou-li průchodky na místě, tak z vnitřní strany nohavice nasuneme do průchodky gumu a nevlečeme brzdičku.
Pak protáhneme gumku všitým poutkem ve švu a opět projedeme brzdičkou. Máte-li dvoucestnou, tak jedeme druhou dírkou. Jestli máte stejně jako já brzdičku jednocestou, pak projeďte otvorem těsně vedle první gumky.
Koncem gumičky projedeme druhou průchodkou zase do rubu kalhot. Tam odměříme gumu tak, aby pohodlně kopírovala obvod nohavice a konce zavážeme. Je lepší použít plochý, tzv. ambulanční uzel.
Nohavici podhrneme 2,5 cm do rubu a přichytíme špendlíky nebo svorkami.
Pokud vám nejde nohavici nasadit na volné rameno stroje, protože je moc úzká, otočte si kalhoty lícem dovnitř a nohavici prošijte sice z lícové strany, ale jakoby uvnitř kalhot, viz foto. Co je však důležité, ať šijete z líce nebo z rubu, vždy začít šití v místě gumičky. Na začátku je gumička za patkou a až došijeme nohavici kolem dokola, bude gumka před patkou. Nebudeme ji tak muset při šití nikde přeskakovat.
Vše zopakujeme na druhé nohavici (pokud jsme nedělali všechny operace vždy současně na obou nohavicích, což je rychlejší) a nohavice zakončené do gumičky s brzdičkou jsou hotové.
Tyhle naše maskáčové gaťata jsou šité podle našeho střihu – kalhoty s kapsami. Pokud máte doma i vy malého zálesáka a chcete mu kalhoty pořídit, můžete do konce prázdnin koupit střih s 15% slevou.
Máte rádi univerzální oblečení které vydrží více sezón? Napište nám do komentářů, které fígle používáte vy.
Mějte se krásně a šijte s námi.
Bára
To je tedy „češtin“….aby gumička nešla vidět 🙂 … a kam by šla??? vidět???
Díky za postřeh…:-) B. Marně v článku hledám, kam ta gumička vlastně šla, až jsem ji zahlédla se procházet tady dole v komentáři…
Také jsem to řešila průchodkami a gumičkou, ale poutko jsem všívala dovnitř, aby gumička nešla vidět.
Díky Maru za tip. Jj, kdo má strach, že by dítě o gumičku mohlo někde zachytit, je možné ji udělat i dovnitř. Bára