Smyslem našeho blogu není naučit vás šít haute couture, ale motivovat vás k šití jednoduchým projektů, ukázat vám vychytávky a usnadnit vaše domácí tvoření. Jeden takový tip, který usnadní a urychlí šití triček, pro vás dnes máme.
Ukážeme vám, jak můžete jednoduše, rychle a hlavně funkčně zakončit rukávy a spodní lem u trička.
Jasně, řeknete si, na tom přece nic není. Zahnu, prošiju a je to. Ale nezapomeňte, že tričko je ušité z pružného materiálu, a tak vyžaduje zakončení, které zachová pružnost. Pokud bychom lem prošili přímým stehem, při oblékání, kdy by došlo k natažení trika, by steh popraskal. Nabízí se tedy několik řešení, která asi znáte:
A zakončení, které možná neznáte:
Plochý steh lze připodobnit slepému stehu. Při šití plochého stehu se obvykle využívají na lícové straně smyčky, ale my použijeme jeho rubovou stranu. Lem nadvakrát složíme, složenou hranu prošijeme a poté roztáhneme, to nám na lícové straně zajistí čárky jako šprušle na žebříku.
Šít tento lem vás naučíme na overlocku i na klasickém šicím stroji. Mám zde kousek úpletu, který bude simulovat konec rukávu na tričku. Důležité je vědět, že toto zakončení lemů šijeme před sešitím bočních švů a švů rukávů. Sešití uděláme až po začištění hrany.
Základem je správné složení hrany trička nebo rukávu. Já tričko zakládám (zahýbám do rubu) obvykle o 2 až 3 cm. Chceme-li, aby prošití bylo 2,5 cm od hrany, uděláme první zahnutí 3 cm. Hranu můžeme přežehlit, ať nám ohyb drží.
Pak celé zahnutí složíme dolů do líce, jako bychom skládali harmoniku. Necháme trčet jen 5 mm volné hrany. Tím jsme si původní 3 cm zahnutí zkrátili o 5 mm na 2,5 cm.
Takto založenou hranu si našpendlíme a je připravená k šití.
Při šití na overlocku bude prošitý lem vypadat z líce a z rubu takto:
Pro šití tohoto lemu je potřeba trochu nastavit overlock, ale není to žádná hrůza, takže si na něm nic zásadního nerozhasíte.
V overlocku necháme jen pravou jehlu, levou vyšroubujeme. Napětí nitě pravé jehly snížíme na jedničku. Délku stehu nastavíme na 4 (určuje nám rozestup čárek na lemu a větší vypadá lépe) a šířku stehu nastavíme na co nejmenší. U mého stroje na 2,5.
Lem nachystaný dle popisu výše dáme do stroje a šijeme tak, aby jehla prošívala hranu ve vzdálenost cca 2 mm od ohybu. Cca polovinu přesahující hrany nám odřízne nůž. Na začátku a na konci si nechte delší řetízek, aspoň 10 cm. Je důležité udržet po celou dobu šití stejnou vzdálenost zapichování jehly do látky, ony 2 mm, jinak budeme mít čárky různě dlouhé. Navíc když šijete příliš daleko od hrany, nepodaří se vám lem pěkně roztáhnout a zůstane stažený.
Doporučuji před šitím lemu trička udělat si na kousku materiálu test nastavení a chování vašeho overlocku. Každý materiál i stroj se chová trochu jinak a budete třeba muset nastavení trochu doladit.
Po ušití lem ohneme dolů a zatáhneme, aby se na lícové straně objevily čárky. Vše pěkně povytahujeme, urovnáme. I na rubu si musí vše pěkně lehnout. Hranu přežehlíme a máme hotovo.
Pozor! Než odstřihnete řetízek, zatáhněte za lem do šířky, některá z nití se trochu vyvleče, tak ať tam máte rezervu a nevyvlíkne se vám to z lemu, jako mně na fotce.
Výhodou je, že můžete lem ladit i do barvy látky, aniž byste si museli převlíkat celý overlock. Stačí vyměnit barvu nitě v jehle. Tady jsem dala do jehly červenou barvu a žebřík je červený. Z rubu pak zůstanou černé smyčky.
Při šití na rovnostehu bude prošitý lem vypadat z líce a z rubu takto:
Na rovnostehu můžeme tento pružný šev na lemy ušít taky. Je to ještě snazší než na overlocku, jen rubová strana nevypadá tak pěkně profi.
Lem opět složíme dle popisu výše. Na rovnostehu nic neodřízneme, tak můžete přesah látky přes hranu nechat o malinko menší než pro overlock. Na stroji navolíme cikcak steh, napětí horní nitě snížíme na minimum (já nastavuji na hodnotu 0,5), délku stehu nastavíme na 2,5 a šířku na 4,5. Opět šijeme tak, aby jehla zachycovala látku cca 2 mm od přehybu látky.
I zde si nechejte delší začátek a konec nití a ušitý lem mírně roztáhněte, až pak konce nití odstřihněte. To platí zejména u těch, co mají stroj s automatickým ořezem, tam jsou konečky nití minimální a steh by se mohl povolit.
Jak jsem psala výše, tyto lemy začišťujeme před sešitím rukávu nebo bočních švů. Takže po začištění lemu je potřeba švy sešít. A jak postupovat, se můžete podívat níže.
Jakmile máme začištěné okraje rukávu nebo spodního lemu, tak rukáv sešijeme. Šijeme na overlocku nebo na rovnostehu pružným stehem. Prostě tak, jak jsme zvyklí. Švový přídavek pak shrneme k jedné straně, většinou k té zadní, a přichytíme špendlíkem. Na obr. je pohled z líce a z rubu. Pokud jsme šili na overlocku, zasuneme pod švový přídavek řetízek nití. Z lícové strany pak šev prošijeme. Tím ho jednak zajistíme proti párání, zejména při šití na overlocku, a pak ho taky donutíme, aby ležel a nevykukoval z rukávu.
Pozn.: Zakončení lemu žebříkem lze šít i po sešití rukávu. Chce to jen trochu cviku při zahýbání lemu dle popisu výše. Jinak je princip stejný, jen šijeme v kruhu. Ani tady si nezapomeňte nechat začátek a konec nití delší, po prošít za lem zatáhnout a až potom přesahy nití odstřihnout.
A to je vše. Nic víc k tomuto jednoduchému způsobu zakončení lemů nepotřebujete vědět. Já jsem si ho oblíbila pro jeho jednoduchost a funkčnost. Věřím, že i u vás si najde své místo.:-)
Jak zakončujete lemy na tričkách vy? Jaká je vaše nejoblíbenější metoda? Napište nám do komentářů.
Krásné dny a šijte s námi.
Bára
.
Prosím, jaký je rozdíl mezi coverlockem a overlockem?
Dobrý den, jedním z rozdílů je, že overlock šije pouze na kraji látky (sešívá švy) a má možnost ořezu. Coverlock prošívá v ploše (prošití spodního lemu trika – z líce dvě čáry z rubu pružný cik cak). Dáša
Také moc děkuji za návod, konečně to bude dobře vypadat :). Skělé, že se takto podělíte, ještě jednou děkuji.
Rádo se děje Dani. Vždyť to je smyslem našeho webu, dělit se o to, co nám funguje, s vámi se všemi.❤️ Bára
Dobrý den,
moc děkuji za návod, v nejbližší době ozkouším. Na overlocku se teprve učím a na začištování spodních okrajů jsem si zatím netroufla. Většinou jsem šila ručně.
Dobrý den, Věrko, tak pak dejte vědět jak se to povedlo. 🙂 A jestli šijete ručně… tak klobouk dolů, na to bych tedy neměla trpělivost. Lem můžete zkusit i na rovnostehu, pokud byste si na overlocku hned netroufla.;-) Bára
Já nejraději lemy prošívám tříkrokým entlem. A na dvojjehlu se dá použít trik, že si navinete druhou spodní cívku a pak ji použijete do druhé jehly.
Díky Marťo, jj, tříkrokový entl je taky fajn. Díky i za tip s cívkou, známe a používáme. A určitě se bude hodit i ostatním. Ať se daří. Bára