Nezapomeňte nakouknout do adventního kalendáře >> a soutěžit o prima ceny >>

Úplet a jeho pružnost

V našem úvodním videu je napsáno: „Probereme látky ze všech stran.“ Je tedy na čase se na ty látky trochu podívat. Ať je tedy tento článek prvním z řady článků, které budou o všem možném, co se týká látek.

Dnes to tedy bude o úpletech a konkrétně o jejich pružnosti. Přesto, že nošení oblečení z úpletu je pohodlné, protože je pružný, bývá právě jeho pružnost mnohdy příčinou, proč se lidé bojí z něj šít. Kromě toho, že se při šití různě kroutí a vytahuje, je tady ještě jedno úskalí. Protože pokud zvolíme pro určitý střih látku nevhodné pružnosti, můžeme si ušít věc malou nebo naopak velkou a neforemnou.

Možná jste se v časopise u střihu z úpletu setkali s údajem označujícím jeho pružnost např. 25%. Co to těch 25% je a jak zjistíme, jestli právě naše látka odpovídá požadavku střihu?

Oněch 25% udává procentuální hodnotu natažení látky a zjistíme ji jednoduchým testem.

1. Vezmeme si látku a přehneme ji na půl. Přehyb pevně uchopíme mezi prsty a přiložíme ho k nule u pravítka. Palcem a ukazováčkem druhé ruky uchopíme obě vrstvy látek v 10 cm od kraje.

001 Pružnost úpletů

2. Zatáhneme za látku na maximum a podíváme se, do jaké vzdálenosti se nám podařilo ji natáhnout. V mém případě do vzdálenosti 12,5 cm.

002 Pružnost úpletů

3. A teď použijeme jednoduchý vzoreček pro výpočet pružnosti látky.

((Y – X)/X)*100=pružnost v %

kde X… původní délka, tedy 10 cm

Y… délka po natažení, tedy 12,5 cm

((12,5 – 10)/10)*100 = 25%

Tato látka má tedy pružnost 25%.

Pokud by se vám zdál tento výpočet nějak složitý, tak to trochu zjednodušíme. Když si výše uvedené míry převedeme na milimetry, tak dostaneme původní délku 100 mm a délku po natažení 125 mm. Jednoduše obě míry odečteme a máme 25 % pružnost látky.

S pružností látek obvykle souvisí i jejich schopnost navrátit se do původního tvaru. Látky s větším podílem lycry, spandexu nebo jiných pružných vláken mají lepší schopnost udržet si tvar. Na obrázku níže vidíte 10 cm kousek látky, po natažení a opětovném puštění se vrátí do původní velikosti. Úplet si tedy dobře zachovává tvar.

005 Pružnost úpletů

006 Pružnost úpletů

007 Pružnost úpletů

U této druhé látky, se po natažení obdélníček nevrátil na svůj původní rozměr, jeho schopnost udržet si tvar je tedy menší.

003 Pružnost úpletů

013 Pružnost úpletů

004 Pružnost úpletů

Takto si před použitím můžeme jednoduše otestovat naší látku a snáz tak odhadnout, jak se bude hotový výrobek chovat. Třeba na legíny jsou vhodnější úplety pružnější, aspoň 35% a ty, které si drží tvar. V opačném případě se nám hned vytahají kolena a legíny nebudou ani moc pohodlné.

Jak jste na tom s testováním pružnosti látek vy? Už jste při výběru úpletu pro svůj výrobek taky někdy sáhly vedle? Napište nám o tom v komentářích.

Ať máte naplněné dny a skříně krásnými látkami.

Bára

Bára & Dáša_mamas
Zakladatelky projektu Šijte s námi. Svým tvořením, psaním podrobných návodů a sdílením zkušeností motivuje ostatní ženy a dodává jím odvahu pustit se do věcí, o kterých neměly tušení, že by je mohly zvládnou.
Komentáře
  1. Mariana napsal:

    Dobrý deň chcem sa opýtať aký uplet je vhodný na detské body. Jednolíci, obojlícny, bavlnený, s elastanom, akej gramaze? 150 alebo až 210g/m? Ďakujem za odpoveď,Mariana

    • Bára (mamas) napsal:

      Dobrý den, Mariano, to je těžká otázka.:-) Hodí se klidně všechny Vámi jmenované materiály, ale záleží, co od bodyka očekáváte. Jednolíc bude fajn na letní horké dny, oboulíc je univerzální, bude lépe držet tvar a i se z něj bude lépe šít. Bude-li s příměsí elastanu, pak se bude body pohodlněji oblékat. Takže bych šla asi do oboulícu (může být i finerib) s elastanem, gramáž kolem 200g/m2. Nebo skočit do nějakého obchůdku, materiály si osahat a podle toho vybrat.;-) Bára

  2. Lucie napsal:

    Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat, jak by měl být nastavený stroj při šití z úpletu. Jednou se mi podařilo ušít celkem bez problémů sukýnku, ale jelikož jsem zapomněla jak jsem měla nastavený stroj, druhý pokus byl naprosto katastrofální. celé se mi to zkroutilo… 🙁

    Předem děkuji za odpověď. Lucie

    • Bára (mamas) napsal:

      Dobrý den, Luci. Pokud se poprvé dařilo a podruhé ne, mohlo to být také typem použitého úpletu, třeba byl jemnější, více pružil apod. Obecně při šití úpletu je dobré snížit přítlak patky, aby se látka pod patkou nevytahovala a látku za strojem netahat. A když už je zvlněno, hodně toho může zachránit na závěr ještě žehlička. Ať se daří. Bára

  3. Petra Pospíšilová napsal:

    Přeji hezký den,
    ráda bych Vás požádala o radu při šití úpletů. Ušila jsem si čepičku dle Vašeho návodu a jelikož jsem zvolila lehčí úplet, udělala jsem ji dvojitou. Mám ale problém se sbíháním švů. Úplet je jako živý:). Chtěla bych švy sesadit přesně a stále se mi to nedaří. Vím, že je to z důvodu množství látky, protože když jsem šila čepičku jen z jedné vrstvy, problém jsem neměla. Existuje nějaká rada? Pomůže třeba nastehování?
    Předem děkuji za odpověď a srdečně zdravím. Petra

    • mamas napsal:

      Dobrý večer Petro,
      ráda bych Vám poradila, ale nevím přesně co myslíte sbíháním švů? 🙂 Ale jestli tím myslíte to, že švy na jednotlivých vrstvách neleží na sobě, tak to by pomohlo asi jen prošití, ale myslím si, že to ničemu nevadí, že švy nejsou na sobě. Á, teď jak píšu, tak mi asi došlo jak to myslíte. Vy máte dvě vrstvy úpletu na sobě a to sešíváte, že? Tak pak by mohlo pomoct nastehování anebo hustě špendlit. Ale pokud chcete čepičku dvojitou, je lepší ušít jakoby dvě čepičky a vsunout je do sebe. Pak máte pěkně začištěnou i vnitřní stranu. To jsem myslela tím výše, že nevadí, že švy na sobě nelícují. 🙂 Pokud dotaz špatně chápu, prosím o upřesnění. 🙂 Bára

  4. Adéla napsal:

    No to sou mě ale informace, já s úplety začínám, opravdu jsem se jich bála, ale není to tak zlé. O víkendu jsem dokončila tričko a kraťasy dle střihů od vás a úspěch. Jsem na sebe hrdá. Ale šití z nich jde líp s OL a kráčející patkou, vypadá to líp a jde to líp. O pružnosti slyším poprvé, tak jsem ráda za nové info. Chystám se teď na trička z krásných úpletů, první pokus jsem dělala se sekáčového trička, pošlu foto.
    Díky za článek, těším se na další.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů