Nezapomeňte nakouknout do adventního kalendáře >> a soutěžit o prima ceny >>
Kromě látek, nůžek a všeho co souvisí s šitím si ujíždím také na papírenském zboží. Různé pastelky, tužky, fixy, bloky a jiné drobnosti z papírnictví, to já prostě můžu. A jak se zdá, tak je tato „choroba“ dědičná. 🙂
Naše Nelka snad neměla narozeniny, kdy by si nutně nepřála nějakou sadu pastelek, fixů, zvýrazňovačů apod. Ovšem systematičnost se zdá se nedědí, takže zatím co já, mám všechny své psací potřeby v originálních obalech, pěkně uspořádané, Neli má šuplík a v něm jednu velkou hromadu. 🙂
Zdá se však, že se blýská na lepší časy, protože po poslední pořízené sadě 36 ks fixů vyjádřila touhu po rolovacím organizéru. Že by přece jen nějaký ten gen zaúřadoval? 🙂 No nejsem si jistá, jak dlouho v něm fixy vydrží, ale rolovací pouzdro a návod na jeho ušití je na světě, protože tuším, že bláznů do všemožných pisátek bude víc.
Pouzdro je dlouhé 60 cm a široké 21 cm. Má cca 40 poutek a 1 větší oko na gumu. Píšu cca 40 poutek, protože záleží, jak velké psací potřeby budete chtít do pouzdra ukládat. Při šití poutek je potřeba udělat prostor mezi nimi trochu větší, než je šířka samotného fixu (pastelky, tužky…), aby zbyl i prostor na rolování.
Velikost pouzdra si můžete jednoduše upravit vašim potřebám. Pro pouzdro dlouhé 60 cm a široké 21 cm vycházíme ze základní látky 62 x 23 cm. Chcete-li do pouzdra ukládat kratší věci, upravíte rozměr 23 cm na menší. Chcete-li mít v pouzdře méně oček, zkrátíte délku z 62 cm na jinou.
Připravíme si jednotlivé části dle seznamu uvedeného výše.
Pruhu látky, který máme nachystaný na ozdobení vnějšího dílu, zažehlíme delší hrany 1 cm do rubu.
Pruh se zažehlenými hranami položíme na lícovou stranu jednoho z hlavního dílu a při kraji pruh k hlavní látce přišijeme.
Na rubovou stranu druhého hlavního dílů nažehlíme výztuhu. Nebo při krajíčku přišijeme, pokud nemáme výztuhu nažehlovací.
Na lícové straně tohoto dílu si najdeme střed a od něj 1 cm na obě strany narýsujeme linky. To budou naše vodící čáry při našívání gumy.
Guma musí pasovat mezi vodící čáry. Pokud máme gumu jiné šířky, tak tomu přizpůsobíme vzdálenost linek od středu.
Konec gumy zahneme 0,5 cm do rubu, přišpendlíme mezi linky 2 cm od boční hrany a při kraji přišijeme.
Dále si přišijeme jedno větší poutko, na gumu, pravítko apod., abychom hned u zavazovaní neměli uložený fix. Odměříme si vzdálenost cca 4 cm a přišijeme.
Další poutka už šijeme podle velikosti fixu, pastelek nebo toho, co chceme do pouzdra ukládat. Pokud chcete pouzdro univerzální, tak zvolte nějaký střední fix a podle něj poutka šijte. Raději pak šijte poutka méně vysoká, ale širší, aby užší psací potřeby nevypadávaly a širší se naopak vlezly vedle sebe.
Jak tedy na to… Tak, jak vidíme na fotce, gumou fix obalíme, fix vyndáme ven, prsty přidržujeme gumu. Mírně posuneme gumu směrem doleva (cca 2 mm, aby se prostor trochu zvětšil a výška poutka klesla) a vsuneme do stroje.
Poutko splácneme směrem doprava a v místě, kde jsme měli původně prsty gumu přišijeme. Nezapomeňte při šití na začátku a na konci zapošívat, můžete přejet i tam a zpět po celé šířce gumy.
Takto postupně našíváme další poutka a hlídáme si, aby byla guma při našívání stále mezi vodícími linkami.
Našívání poutek ukončíme cca 3 cm před hranou a gumu 1 cm od posledního švu ustřihneme. Nebo můžeme skončit po dosažení potřebného počtu poutek, pokud chceme přesný počet a délku celého pouzdra podle toho pak upravit.
Konec gumy podhrneme do rubu a prošijeme.
Takto bude vypadat vnitřní část pouzdra s našitou gumou.
Nyní si nachystáme díly na kapsu a klopu.
Na spodní straně pouzdra je našitá kapsa, kam se fixy zasunují, aby při manipulaci s pouzdrem nevypadávaly ven. Na horní hraně je klopa, která je volná a při používání fixů ji můžete odklopit, aby byl k obsahu pouzdra pohodlný přístup. Toto řešení si samozřejmě můžete upravit podle vašich představ.
Pokud šijete se mnou, tak jeden z dílu přehneme podélně na polovinu, lícová strana je venku a přežehlíme jej. To bude budoucí kapsa.
Druhý díl složíme také podélně na půl, ale lícová strana bude uvnitř a kratší strany 2 cm od hrany prošijeme.
Oba konce máme 2 cm od hrany prošité, tak teď protočíme díl na lícovou stranu.
Rohy pěkně srovnáme a celý díl vyžehlíme.
Takto připravené díly narovnáme na hlavní díl s našitou gumou. Dole je pruh na budoucí kapsu. Nahoře je ušitá klopa, vycentrovaná na střed pouzdra. Nezačištěné hrany jsou u hran hlavního dílu. U kratší hrany, kde máme první poutko větší, umístíme na půl složený provázek a přichytíme svorku nebo špendlíkem.
Takto nachystaný díl přiklopíme vnějším dílem pouzdra, na který jsme na začátku našili ozdobný pruh. Ten kouká dovnitř, na gumičky.
Tento sendvič si sešpendlíme a na šířku patky (9 mm od hrany) sešijeme. Na horní hraně necháme cca 10 cm nesešitých pro protočení na lícovou stranou.
Odstřihneme rohy, aby se nám po protočení v rozích materiál nehromadil.
Pouzdro protočíme otvorem na lícovou stranu.
Vše pěkně vyrovnáme, protáčecí otvor podhrneme, pouzdro přežehlíme (pozor na gumu!) a při kraji kolem dokola prošijeme.
V posledním kroku si celé pouzdro v několika místech prošijeme, aby nám spodní kapsa neplandala, abychom propojili vnitřní vrstvu s vnější, a aby se nám pouzdro lépe rolovalo. Při prošívání nezapomeňte vybrat takové místo, abyste při šití projeli mezi poutky. Klopu nepřišíváme, tu při šití odklopíme. Šipky naznačují, že jedeme pod klopu a ne přes ní. 🙂
Pouzdro už zbývá jen naplnit a máme hotovo!
Po naplnění pouzdro srolujeme a zavážeme šňůrkou.
Máte taky rádi všemožné psací potřeby a pouzdra na jejich ukládání? Napište nám do komentářů.
Užívejte života a šijte s námi!
Bára
Perfektní návod. Děkuji. Bara
Děkujeme, jsem ráda, že slouží.:-) Bára