Asi jste si všimli, že máme nový fotonávod na šatičky nebo tuniky, podle toho, který ze střihů v tomto návodu použijete, a tak asi i víte, že jsou podšité podšívkou, aby byly krásné a precizní ze všech stran. Ale v teplém létě může být podšívka někdy trochu na škodu, a tak tady pro Vás máme ještě jednu možnost začištění těchto šatiček, tentokrát bez podšívky. Použijeme jen šikmý proužek, vše tak bude i bez podšívky krásné, ale odpadne další vrstva látky.
Podrobný postup, střihy, spotřeba materiálu apod. je uvedena v návodu na šaty a tuniku. Střih a návod můžete koupit zde – v našem obchůdku.
Toto je doplňkový postup na začištění pomocí šikmého proužku. Ten jediný budeme potřebovat navíc, oproti pokynům v návodu. Vhodná šířka, aby se nám s ním dobře pracovalo, je tak kolem 14 mm. Pozor: Po našití nebude šikmý proužek vidět, nebude tedy tvořit kontrastní lem, takže barva ideálně korespondující s barvou látky. Pokud chcete, aby šikmý proužek tvořil kontrastní lem, uberete při šití jedno zahnutí, ale bylo by fajn také ubrat trochu ze střihu… No, takže toto až někdy příště. 🙂
Jak na to:
Střihneme si tuniku nebo top šatiček podle střihu. Střiháme jen hlavní látku, podšívku vynecháme. Vzadu pro zjednodušení vynecháme i výřez na zádech.
Sešpendlíme a sešijeme si ramenní švy.
Švové přídavky začistíme cik cak stehem nebo na overlocku a sežehlíme směrem k zadnímu dílu.
Díly si rozložíme na podložku tak, aby se nám hezky narovnal průramek (místo, kde později budeme prostrkovat ruku). Vezmeme si šikmý proužek, rozložíme ho a jeho okraj přišpendlíme na lícovou stranu průramku.
Detail začátku přišpendlení šikmého proužku. Kraj šikmého proužku (dále jen ŠP) lícuje s bočním švem tuniky a hrana ŠP lícuje s hranou průramku. V místě prvního skladu ŠP našpendlíme kolem celého průramku a v místě tohoto prvního skladu jej taky přišijeme.
Našitý ŠP znovu složíme a přehneme ho přes hanu průramku. Můžeme si pomoct a přichytit si jej špendlíkem. Se zahýbáním budeme ještě pokračovat. Složený ŠP zahneme ještě jednou celý, i s okrajem průramku tuniky, do rubu. Viz další foto.
Z líce tedy bude vidět jen látka a z rubu složený ŠP. Vše si přichytíme špendlíkem.
Takto přišpendlený ŠP z lícové strany k průramku přišijeme. Pokud jsme začali s ŠP širokým 14 mm, je po složení široký 7 mm, takže prošíváme ve vzdálenosti cca 5 mm a měli bychom tak bezpečně přichytit i ŠP, který je na rubové straně. Průběžně radši kontrolujeme, jestli nám ŠP neujel a jestli je v celé trase přišitý. Celou operaci zopakujeme i na druhém průramku.
Máme-li začištěné průramky, sešijeme boční švy. Přídavky opět začistíme cik cakem a sežehlíme. V podpaží můžeme švový přídavek bočního švu několika stehy přišít, aby si pěkně lehl a nezlobil.
Cik cakem nebo na OL začistíme hrany zadního švu a spodního lemu.
Srovnáme si na sebe zadní švy lícem k sobě a od strany průkrčníku si naměříme 15 cm. Od této značky si zadní šev na šířku patky až ke spodnímu okraji sešijeme.
Šev rozžehlíme a v sežehlení švového přídavku pokračujeme i v části, kterou jsme nesešívali.
Detail zažehlení švového přídavku i nesešité části.
Tuniku obrátíme lícem ven a 7 mm od okraje průkrčníku našpendlíme poutko na zapínání.
Detail přišpendlení poutka.
Sežehlené švové přídavky zadního dílu z líce po obou stranách švu prošijeme. V místě poutka pro zapínání prošijeme několikrát tam a zpět. Já jsem prošívala každý švový přídavek dokonce dvakrát, ale není to nutné. Záleží, jak se Vám to líbí.
Ještě je třeba ŠP začistit průkrčník. Zase ho rozložíme a z lícové strany přišpendlíme na hranu průkrčníku. Jen kraj ŠP nebude začínat těsně s hranou, jak tomu bylo u průramku, ale necháme mu tak 1,5 až 2 cm přesah.
Našpendlený ŠP v místě prvního skladu přišijeme. Přesahující konce ŠP složíme tak, aby sklad lícoval s hranou.
ŠP se zahnutým koncem poskládáme a přehneme přes hranu průkrčníku.
A ještě jednou zahneme do rubu, takže z líce vidíme jen látku a celý ŠP je schovaný v rubu. Postupně tak zahneme a přišpendlíme ŠP kolem celého průkrčníku a z líce jej přímým stehem přišijeme.
Začistíme si spodní okraj tuniky a máme hotovo!
Pozn.: Pokud jste šili šatičky, tak pokračujte v přišitý sukýnky dle návodu.
Chcete si takovou tuniku nebo šatičky ušít a ještě nemáte střih? Tak koukněte do našeho obchůdku, tam si můžete střih a návod na tuniku a šaty koupit.
Věříme, že se Vám tato další verze ušití šatiček bude líbit stejně jako nám. 🙂 A těšíme se na fotografie vašich princezen.
Přejeme nám všem krásné sluníčkové léto a šijte s námi. 🙂
Bára
Doufala jsem, že na stránkách, která do daleka hlásá střihy zdarma, najdu aspoň pár nových střihů na dětské šatičky. A ono ani to a ani jedny. Jen další prodej. Takže zase vytáhnout staré Prama a Mode und Schnitt a najít si střihy tam…
Dobrý den, naše projekty nejsou jen o střihu a nabídka projektů zdarma není malá. Pokud jste někdy měla v rukou náš fotonávod tak víte, že jeho součástí je střihová šablona v několika velikostech, popis projektu i postup focený krok za krokem. Příprava těchto projektů vyžaduje dost času (testování, šití, psaní…), proto jsou tyto projekty zařazeny do našeho obchůdku. Jsem ale ráda, že máte kam sáhnout pro inspiraci a střihy. Bohužel ani periodiky zaměřené na šití nejsou zdarma. Dáša
Dobrý den, líbí se mi váš střih na tuniku. Jsem začátečník neumím ty záševky. Tak se chci zeptat jestli by šla udělat z úpletu bez záševek.Děkuji
Dobrý den Šárko, určitě by šla tunika ušít i z úpletu, ale když vynecháte záševky, nebude dole sukýnka tolik nařasená. V návodu je detailně popsáno, jak záševky udělat, tak třeba se do nich nakonec taky dáte.:-) Bára
Dobry den,
Chtela bych se zeptat, zda je tuto tu nimi možné šít i z upletu? Nebo je vhodnější platynko?
Dekuji, Alena v.
Dobrý den Aleno,
určitě jde použít i úplet. Dokonce pak můžete vynechat i zadní zapínání a průkrčník ukončit jako u trička a práci si tak zjednodušit.:-) Bára