Je druhá polovina března a venku je posledních několik dní krásně. Kalendářní jaro je tu. Ale vydrží již teploty nebo opět přijde ochlazení a probouzející se příroda dostane mrazivý políček? Tento koloběh je starý jako lidstvo samo a lidstvo již od svého počátku vědělo, že je potřeba chránit podmínky svého přežití. A již v dobách pohanských uctívalo přírodu různými rituály.
Jedním z těchto prastarých rituálů je vynášení Morany – loučení se se zimou. Kalendářní jaro začíná 21. března. Vynášení zimy však žádný pevný termín nemá a nikdy tento prastarý rituál ani nebyl začleněn do duchovního života. A to i přesto, že pro naše předky byla doba začátku jara a založení nové úrody významná. Plynutím času se období vynášení Morany ustálilo na období páté postní neděle. Ta se také nazývá Smrtná neděle a tento rok připadá na 26. března. (Někde se vynáší týden před nebo týden po.)
Morana byla ve staroslovanském společenství bohů bohyní zimy a také smrti. Proto se vynášené postavě říká Morana, Mořena či Mařena. Původně měla velikost skutečné posty, tělo bylo vytvořeno ze slámy a byla oblečena do starých šatů. Na krku měla náhrdelník z vyfouklých vajec nebo prázdných šnečích ulit. Morana je upevněna na tyči za kterou je nesena. Její velikost se postupně zmenšovala a rituál vynášení zimy se stal úlohou hlavně dětí a dívek.
Morana se za zpěvu a veselí vynáší ven z města či vesnice. Nejčastěji se hází do řeky či rybníka. Může být svržena ze skály, případně spálena a výjimečně i zahrabána. Tak je možné pomoci jaru, aby tu s námi už zůstalo. Více informací se dočtete v knize Český lidový a církevní rok, napsala Alena Vondrušková.
My jsme dnes pro vás připravily postup na malou papírovou nebo látkovou Moranu, kterou můžete použít jako dekoraci nebo podpořit příchod jara. Stejně tak si její výrobu můžete užít i s dětmi a naplánovat výlet na vynesení zimy.
Co potřebujeme ne jednu papírovou nebo látkovou Moranu:
Velikost a množství papíru/látky si můžete upravit podle sebe.
Začínáme. Postup je téměř stejný jak pro papírovou i látkovou verzi. Na konci postupu jsou uvedeny odlišnosti pro látku.
Papíry přeložíme na polovinu delší stranou k sobě.
Podle středového ohybu rozpůlíme. máme 6 obdélníků.
Každý obdélník přeložíme na polovinu delší stranou k sobě. Vznikne nám středový ohyb.
Ke středovému ohybu složíme dlouhé hrany.
A podle středového ohybu znovu ohneme. Všechny dlouhé kraje máme schované uvnitř.
Nyní složené pásky naskládáme vedle sebe, vždy jeden hřbet dolu, druhy nahoru.
Svazek v polovině ohneme. Tak vytvoříme hlavu. Použijeme kolíček pro fixaci.
Pomocí provázku svážeme. Provázek použijeme delší, posléze za něj přichytíme i šátek.
Čtverec na šátek přeložíme podle jedné uhlopříčky.
Špičky na přehybu smotáme.
Máme připraven šátek i Moranu. Šátek dáme na hlavu a konce svážeme provázkem k tělu. Tak nám vzniknou ruce.
A je Morana hotová.
Látková verze.
Při skládání jednotlivých pruhů používejte žehličku a sklady zažehlujte.
Cípy šátku omotejte provázkem.
Naskládané pruhy. zde je použito o dva pruhy více.
Spodní okraj můžete zastřihnout.
A jdeme vítat jaro. Která se více líbí vám – papírová nebo látková?
Krásný a pohodový příchod jara třeba s tvorbou a vynesením Morany.
Dáša