Znáte peněženky, různá pouzdra a dokonce kabelky ze zipu? Kdysi mi jednu jednu takovou přivezl brácha z Ameriky. Bylo skvělé dostat kus zipu a postupným zapínáním si z něj zapnout peněženku. 🙂 A ještě lepší je, že k jejímu ušití nepotřebujete nic jiného, než právě jen ten kus zipu.
Dnes si takovou, úplně jednoduchou peněženku spolu ušijeme. A Vy si pak bude moc ušít peněženku větší, penál na tužky nebo cokoliv Vás napadne, protože pochopíte jednoduchý princip, díky kterému si ušijete pouzdro jakékoliv velikosti.
Tak jdeme na to.
Co budeme potřebovat:
Já jsem použila melírovanou nit a budu šit cik cak stehem, protože mám bílý zip, tak ať je na peněžence trochu barvy. Ale pokud máte barevný zip, můžete použit nit v barvě zipu a šit rovným stehem. Záleží na Vás, jakou si peněženku uděláte. Velký výběr zipů v metráži najdete třeba u Stoklasy.
Jak postupovat:
Na celou délku zipu si udělejte značky po 14 cm.
Pak si zip rozepněte (pozor ať vám nevyjede jezdec) a zahněte si jednu tkanici tak, jak je vidět na fotografii. Tedy u první značky tkanici ohněte, ohyb pěkně srovnejte a sešpendlete. Tento horní úsek si sešijte a nebo pokračujte ve špendlení v dalším bodě a můžete pak sešít najednou.
Ať jste šili nebo ne, je potřeb našpendlit i další ohyb. Další 14ti cm značka na tkanici musí ležet přesně na zoubcích (na fotce to není moc vidět, protože je tam zrovna stín žlutého špendlíku :-)) Pěkně si poskládejte tkanici zipu, sešpendlete a můžete si sešpendlit tkanice i kousek dál. Vidíte, že i další 14 cm vzdálené značky na obou tkanicích se mi pak potkaly. A dáme se do šití. Buď úplně od začátku nebo navažte na první šití, pěkně vyberte oblouček a pro jistotu se v něm vraťte ještě jednou tam a zpět, protože tím zajišťujeme konec zipu. Ale bacha na jehlu při přejíždění zoubků, je lepší použit na to ruční kolečko šicího stroje.
No a jakmile překonáme obloučky na začátku, tak jen dál a dál sešíváme obě tkanice. Cestou by se Vám měly potkávat 14ti cm značky na tkanicích. Až dojedeme na konec zipu, bude jedna tkanice delší než druhá, to je v pořádku. Ukončete šití cca 5 cm před koncem kratší tkanice zipu.
Ještě si musíme sešít konce zipu. Delší tkanici si ohněte a sešpendlete v místě značky tak, jako jsme to dělali na začátku.
Než tkanice sešijeme, ještě jednou tento konec zahneme. Prostě jej otočte jakoby směrem nahoru tak, aby se k sobě dostaly oba konce zipové tkanice. Tyto konce si k sobě srovnejte, sešpendlete nebo sestehujte. Je důležité, aby byly zarovnané.
Tkanici v ohybu si zase pěkně srovnejte a sešpendlete. Vidíte že značka na tkanici v ohybu je zase přesně na zoubcích.
Takto připravený zip došijte do konce. Přes zoubky to vezměte zase dvakrát tam a zpět.
Pokud chcete mít na konci zipu poutko ze stuhy, jako je na jedné z mých peněženek, tak v posledním kroku vsuňte pod zip ohnutou stuhu. Po přišití ohněte nahoru a ještě shora prošijte, ať neleze do zipu.
Tkanici na konci nadzvedněte a cik cakem s nulovou délku posunu zip ještě zajistěte. Přesah tkanice pak odstřihněte. To samé udělejte i v ohybu na začátku zipu.
Zapněte zip…
a voilá… peněženka je tady!
A jak to udělat, abyste získali peněženku nebo pouzdro jakýchkoliv rozměrů?
Já jsem chtěla peněženku dlouhou cca 12 cm a vysokou cca 8 cm. 2 cm se ztratí v ohybu, takže jsme jednotlivé úseky dělali 14 cm dlouhé. Jeden pruh zipu udělá cca 2 cm na výšku, takže jsme na každé straně chtěla 4 pruhy. Tedy 4 + 4 = 8 => 8 x 14 cm = 112 cm dlouhý zip.
A takto si můžete vypočítat rozměry na jakýkoliv výrobek.
Líbí se mi ta myšlenka, dát někomu roličku zipu a on si z ní zapne peněženku, penál nebo třeba pouzdro na brýle. Navíc je to fakt šicí rychlovka a to my máme rádi. 🙂 Jen by to chtělo pořídit si barevné zipy a vesele kombinovat. Tak třeba někdy příště.
Díky, že jste dočetli až sem a těšíme se na vaše postřehy či zkušenosti se zipovými peněženkami.
Krásné dny a šijte s námi, ať můžete šít doma sami.
Bára