Dětskou peněženku mám na svém To Do listu už dlouho a konečně na ní došlo, protože kdy jindy se může hodit dětem více, než právě v září, kdy dělají svůj další krok k samostatnosti.
Požadavek zněl – pěkná, praktická a jednoduchá na ušití. No to se lehce řekne a hůř dělá. 🙂 Padlo několik pruhů látek, pár zipů a několik let mého života za ty nervy a vzniklo několik nepoužitelných prototypů, ale výsledek je nakonec na světě. 🙂
Vznikla peněženka uzavíratelná na suchý zip, rozměry cca 12 x 8 cm. Na vnější straně má průhlednou kapsičku na žákovskou jízdenku nebo cokoliv jiného, co je potřeba mít při ruce a šňůrku na pověšení na krk.
Uvnitř má na šňůrce kroužek na připnutí klíče a kapsičku, kam jej lze zasunout. Dále kapsičku na papírové peníze, umístěnou tak, aby z ní penízky nepadaly ani když ji majitel opomene zapnout a ona mu vlaje na krku rozevřená. A nesmí chybět kapsička na drobné mince, kterých mají děti většinou nejvíce. Je uzavíratelná na zip, aby se ty penízky, co tuhle dostanou děti od babičky na zmrzku, tamhle od tatínka za pomoc s mytím auta, nikam nerozkutálely.
Tak pojďme na to, ať to do toho září stihneme.
Co budeme potřebovat:
Jak na to:
Pozn.: Postup je nafocen na dvou různých peněženkách, tak se nelekejte, když se látky peněženky v průběhu šití mění. Kouzelník nejsem. 🙂
Pruh látky na peněženku podžehlíme vlizelínem.
Položíme na stůl rubem k nám a podle schématu níže zakreslíme na rub látky uvedené vzdálenosti. Měříme vždy od začátku látky, aby nám nenarůstala případná chyba měření. Vzdálenosti uvedené na horní hraně obdélníku jsou jen pro kontrolu. A aby toho nebylo málo, tak vzdálenosti v kroužku si zakreslete jednou barvou a vzdálenosti bez kroužku jinou. Nebo to udělejte stejnou barvou, ale nějak jinak si označte, že se jedná o vzdálenost v kroužku.
Zde je schéma s údaji pro zakreslení na látku. Rozměry jsou udány v mm.
Nyní si pruh látky podle nakreslených čar zažehlíme. Nejdříve čáry, které vznikly z hodnot bez kroužků. V místě čáry látku složíme lícem ven a hranu přežehlíme. Takto postupně všechny čáry.
Zbyly nám tam čtyři čáry z hodnot v kroužku. V místě těchto čar látku ohneme lícem dovnitř a zase přežehlíme hranu. Na rubu látky máme nažehlený vlizelín, tak zažehlujte mezi pečícím papírem, aby se nám nepřilepil na žehličku ani na žehlicí prkno.
Máme-li zažehleny všechny hrany, tak látku podle nich složte a měl by před vámi ležet obdélník dlouhý 24 cm. Dole (směrem do podložky) je lícová látka úseku dlouhého mezi čarami 24 cm a nahoře se nám začínají rýsovat kapsičky. Takto přichystaný obdélník znova důkladně přežehlete, ať se nám hrany zafixují.
Toto je schéma složeného pruhu peněženky po zažehlení.
Volitelný krok. Chtěla jsem, aby byla peněženka trochu špíny odolná, tak jsem na její vnější stranu nalepila samolepicí průhlednou fólii. Uřízla jsem pruh široký 12 cm a dlouhý 32,5 cm. Najděte si úsek látky, kde nejsou žádné zažehlené sklady 24 cm od sebe (To je vnější část budoucí peněženky). Vpravo od něj bude zažehlený obdélník 5,5 cm a 1 cm a konec látky a vlevo od něj je zažehlený obdélník 6 cm, atd. Fólii nalepíme od konce látky vpravo až kam vyjde. Mělo by zasahovat 2 cm do obdélníčku širokého 6 cm.
Tady je vidět, jak mi fólie zasahuje 2 cm do obdélníčku širokého 6 cm.
Peněženku opět poskládáme a položíme si ji vnitřní stranou nahoru. Vpravo nám leží sklad šiřký 5,5 cm polepený fólií pokud jste lepili a vlevo je sklad široký 6 cm. To je pro kontrolu, aby vám peněženka neležela na stole opačně. 1 cm od levého okraje přišijeme háčky suchého zipu.
Přichyťte si jej svorkami nebo špendlíkem, ale tak, abyste přichytili jen dvě vrstvy látek a ty šly takto odklopit.
Suchý zip při krajíčku přišijeme.
Než přišijeme druhý suchý zip, připravíme si fóliovou vnější kapsičku. Obdélníček látky 3 x 12 cm sežehlíme podélně na polovinu, rozevřeme a podélné hrany sežehlíme ke středu, viz foto. Pak celý proužek opět přehneme na polovinu a přežehlíme.
Takto připravený proužek látky nasuneme na hranu fólie a přišijeme.
Peněženku opět rozložíme, položíme na podložku lícem dolů a najdeme obdélník dlouhý 24 cm. Na něj si na střed umístíme obdélník z pevnější výztuhy. Přichytíme si ho svorkami nebo špendlíky.
Látkou s přichycenou výztuhou otočíme lícem nahoru. 2 cm od druhého skladu umístíme smyčky suchého zipu, pod ně zasuneme fóliovou kapsičku a hrana s našitým proužkem látky leží 15 cm od druhého skladu na látce.
Suchý zip v hraně přišijeme. Tím se nám přichytí i výztuha na rubu látky. Fóliovou kapsičku si v krajíčku přichyťte k látce. Stačí pár stehů v místě látky na hraně.
Všijeme zip. Tak jak nám látky leží po přišití suchého zipu s kapsičkou, tak na hranu látky položíme zip jezdcem dolů. Překlopíme přes něj druhý konec pruhu látky.
Pozn.: Při zažehlování hran se vám možná stalo, že se sežehlil vlizelín na rubové straně k sobě. Pokud se tak stalo, tak se nebojte, zatáhněte a slepence od sebe oddělte. Teď potřebujeme volné i konečky látky sežehlené o ten 1 cm.
Vznikne nám sendvič látka, zip, látka. Sešpendlíme si ho a v místě toho 1 cm skladu si zip přišijeme.
Protočte látku lícem ven, vysvoboďte zip a z líce jej u hrany ještě prošijeme.
Teď peněženku zase složíme podle zažehlených hran, jak už jsme to dělali a zip by nám měl pěkně zapadnout do malinkého 1 cm skladu naproti. Tak ho tam zasuňte a přichyťte svorkou nebo špendlíkem.
Ale pozor. Přichytit musíte jen horní vrstvy nad tuhou výztuhou. Látky musí jít nadzvednout tak, jak je vidět na fotografii. Zip přišijeme. A šijeme opět jen tyto vrstvy. Při šití bude zavazet spodní vrstva, ale musíte ji trochu zmáčknout a ono to půjde.
Odstřihneme přesahy zipu, začistíme si proužkem látky hrany a máme skoro hotovo.
Obdélníky látky 4 x 27 cm sežehlíme podélně na poloviny.
Ke vzniklému středu sežehlíme hrany. Nemusíte úplně ke středu. Nechejte si tam cca 3 mm mezeru.
Znova přeložíme na půl a důkladně přežehlíme.
Obdélníček opět rozložíme a složíme rubem ven. Látky k sobě 1,5 cm od hrany sešijeme. To stejné i na druhé straně proužku. Vzdálenost těchto švů na proužku by měla být 24 cm. Stejně připravíme i druhý proužek.
Švový přídavek sklopíme k jedné straně a protočíme látku do líce. Nůžkami pěkně vyrovnáme rožky a podélné hrany, které jsme před chvílí zažehlovali, složíme zase dovnitř.
Dostaneme proužek, jehož všechny škaredé hrany jsou schované uvnitř. Vše rovnáme, růžky důkladně protlačíme nůžkami a přežehlíme.
Takto nachystané proužky nasuneme na nezačištěné hrany peněženky a důkladně přichytíme svorkami nebo špendlíky, ale to jde vzhledem k mnoha vrstvám látky hůř. Díky svorkám si navíc lehce zkontrolujeme, jestli máme hrany proužku na vnějšku i vnitřku peněženky stejně daleko.
Proužky přišijeme.
Na střed prostoru mezi kapsičkami si uděláme 2,5 cm od hrany značky, pro polohu průchodek.
Nacvakneme průchodky. Na blistru s průchodkami je obvykle návod, jak na to.
Protáhneme šňůrku, přiděláme kroužek na klíče, z vnější strany brzdičku, zavážeme a máme hotovo!
Jestli jste došli až sem a máte i ušitou peněženku, tak Vám gratuluji, jste dobré! 🙂 Teď už jen zbývá do ní něco šoupnout a někomu ji darovat.
Splnila vaše očekávání? U první to šlo možná trochu ztuha, ale věřím, že další už budou hračka.
Krásné dny a šijte s námi.
Bára
Dobrý den, peněženky jsem šila dvě, jsou nádherné, poprvé to maličko drhlo, podruhé to šlo samo 🙂
Mohu někam poslat fotky?
Dobrý dne, Aničko, to je supr, díky. Fotky můžete vložit buď do naší galerie, tady nebo pokud jste na facebooku, přidat se do naší skupiny a vložit fotky tam. Budu se těšit. Díky. Bára
Dobrý den, myslíte, že by bylo možné podžehlit celý pruh látky vlizelínem 60g? A pak už nepřidávat ronar? Mám doma zrovna tento, tak bych ho ráda využila 🙂 Jinak děkuji za přehledný návod, Bára
Dobrý den, Báro, já myslím, že 60 bude ještě v pohodě. A slabší vatelínek nebo třeba i kousek fleesu bych klidně přidala. Bude pak peněženka taková naducanější a měkčí. A to se můžete rozhodnout až bude mít poskládáno, jestli výztuhu přidáte nebo ne, podle toho, jak se vám to bude jevit. Ať se povede. Bára
Dobrý den, mohu se zeptat na pravíto, kterým měříte ty vzdálenosti? To je nějaké speciální milimetrové pravítko? Normalním pravítkem to asi nepůjde, že?
Děkuji 🙂
Pavli, to je pravítko, které používají patchworkářky při řezání dílků, ale skvěle se hodí i ostatním švadlenkám. Bývají různě velké a mívají i různé stupnice, někdy jsou i v palcích. Já mám 60 cm dlouhé, 15 cm široké a spokojenost. Je to pomocník, ale odměřit vzdálenosti půjde samozřejmě i normálním pravítkem. Jen bych ty rozměry měřila na obou hranách a pak spojila nebo měřit uprostřed a pak dělat kolmice.
Ty pravítka nejsou zrovna nejlevnější, ale Ježíšek se blíží.;-) Bára
Dobrý den paní Báro, jste neuvěřitelně šikovná. Děkuji za nápad.
Dobrý den Evo, to je milé, moc děkuji.:-) Bára
Dobrý den, právě se chystám objednat materiál na výrobu peněženky a chci se zeptat, jakou folii jste použila na potažení proti ušpinění? (myslím jak se folie jmenuje a kde se dá sehnat) Děkuji.
Dobrý den Jano, já jsem použila samolepicí folii na knižní vazbu. Koupila jsem ji v Kauflandu v nějakém výprodeji. Původně na balení sešitů do školy, ale je moc lepivá, takže jsem ji použila místo na sešity na peněženku. Dívala jsem se teď na netu a není to žádná sranda ji sehnat. Já mám 0,4 x 2m za 15 Kč, což jsem nikde nenašla. Nejblíž je tomu asi průhledná samolepicí tapeta, tak možná v nějakém hobby marketu by byla k mání. Víc bohužel neporadím. Bára
Moc Vám děkuji Báro, tu tapetu jsem na netu našla, ale nevěděla jsem, jestli by se dala použít. Tak super, hned si ji objednám. Ještě jednou moc děkuji. 🙂
Jana
Existuje nemecká nažehlovacia fólia Lamifix, je ju bežne dostať i v ČR
Dobrý den, myslím že by na to byl vhodný Lamifix – zažehlovací fólie. Prodává Polytex (i na internetu)
Holky díky za tip na Lamifix. 😉 B.
Ta je parádní! Už se těším, až se na ni vrhnu:-) Malé kapsičky – peněženky z pásu látky mi dcerka odebírá rovnou od mašiny, tak jsem zvědavá, co s ní udělá tahle!
Dobrý den, to je perfektní, peněženky se mi moc líbí. Asi je zkusím ušít pro synovce a pro dceru. Pro syny už by to asi nebylo, ti už jsou na ni velcí, ale kdo ví, třeba si o ni sami řeknou, až ji uvidí. 😀 Díky za návod. 🙂