Děkujeme, že jste s námi!

Pojďte si s námi ušít šortky.

Střih pro sedm velikostí (34 až 46) si můžete stáhnout ZDE >>

Střih již obsahuje přídavky na švy. Po slepení střihu tedy rovnou střihněte svou velikost a podle střihu bez přidávání vystřihněte díly. 

Tabulka dámských velikostí, ať víte kterou střihnout.;-)

Co budete potřebovat:

 • Pružnou látku - úplet (pevnější jednolíc, oboulíc, interlock, tenčí teplákovinu). Ale dají se v pohodě ušít i z plátna.:-)
 • Šicí stroj, nitě, jehlu na úplet, pravítko, nůžky a vše co používáte při šití.
 • A to je vše 🙂

Jak postupovat při šití:

Pro šití pružných látek použije pružný steh. Jestli nevíte který to je, koukněte do manuálu k Vašemu šicímu stroji. Pokud Váš stroj pružný steh nemá, šijte drobným cikcak stehem. (Tip: U svého starého stroje jsem na to používala steh na obšití knoflíkové dírky, protože šířka stehu nešla regulovat.) Ten pružný steh nahradí. Samozřejmě pokud máte overlock, použijte ten. Já jsem tentokrát sila na rovnostehu, abyste viděli, že i bez overlocku a kráčející patky se to dá zvládnout.

Více o šití úpletu si můžete přečíst v tomto článku.  

A teď už jdeme šít.:-)

Střihneme si díly dle střihu. Tedy přední a zadní díl - oboje dvakrát, nebo-li jednou z dvojité látky. A 4 krát kapsu - neboli dvakrát z dvojité látky. Rovnou střihneme i pásek. Je to obdélník, tudíž nemá střih a rozměry pro jednotlivé velikosti jsou uvedeny na střihu. 

Přední a zadní díly na sebe srovnáme, líc je uvnitř a sešijeme přední a zadní sedový šev.

Na podložku položíme předním díl lícem nahoru a na něj umístíme kapsy, ty směřují lícem dolů a při kraji přišijeme. 

Pak na podložku položíme zadní díl lícem nahoru a na něj umístíme zbylé dvě kapsy lícem dolů. Při kraji zase přišijeme. Vidíte, že u zadního dílu horní hrana kapsy nelícuje s hranou dílu.

Přišité kapsy i švové přídavky zažehlíme směrem od dílů.

Lícem k sobě na sebe srovnáme přední a zadní díl s přišitými kapsami a hlavně vyrovnáme jednotlivé kapsové váčky a boční švy. Sešpendlíme a sešijeme dle trasy na fotografii. Boční švy šijeme tak, aby šev dílu s kapsou zůstal na švovém přídavku. Tedy dál od kraje, než jsme přišívali kapsy.  

Po sešití obou bočních švů srovnáme kapsové váčky na přední díl a přichytíme si je u horní hrany k přednímu dílu. 

Nyní na sebe srovnáme švy v rozkroku a sešijeme je. 

Připravený pruh na pásek přehneme na půl, líc je uvnitř a hrany sešijeme.

Vzniklý kruh složíme podélně na půl, tentokrát už lícem ven a našpendlíme  si jej na horní hranu šortek. Označte si na pásku čtvrtiny a ty umístěte na boční a zadní švy šortek. Šev na pásku můžete umístit k bočnímu nebo zadnímu švu. Pásek je menší než kraťasy, aby nám nepadaly, takže je potřeba jej rovnoměrně při šití natahovat. 

Po protočení do líce můžete švový přídavek mezi páskem a šortkami shrnout směrem do pásku a prošít. Bude pak lépe držet na místě. Nezapomeňte šít pružným stehem, jinak steh popraská. 

Už zbývá jen začistit nohavice. Mnohé nemáte overlocky, coverloky (ani já ne:-)) a šijete na rovnostehu, jako tentokrát i já. Ten má při šití pružných látek někdy tendenci látku vlnit. Abychom neměly zvlněný okraj nohavice, ušijeme si na spodním lemu manžetku. Spodní okraj zahneme 2 cm do rubu. 

A pak ještě jednou zase 2 cm do rubu. Důležité je, aby obě zahnutí byly stejné a hrana nohavice sahala uvnitř až těsně k druhému ohybu.

Pak ve vzdálenosti asi 3 mm od hrany zahnuté nohavice prošijeme.

Druhé zahnutí odehneme a přežehlíme. Vznikne nám manžetka a okraj látky je pěkně schovaný uvnitř. Říkala jsem si, že by mohlo vypadat dobře i ukončení, kdybych nohavice zahýbala směrem ven a na nohavicích by byl vidět je lem bez prošití, tak můžete taky zkusit. Bylo by tam to, co vidíte na fotce na vnitřní straně nohavice.

A teď už jen zahneme pásek a můžeme vyzkoušet naše nové šortky.:-)

Věříme, že Vám tento jednoduchý střih na šortky přijde vhod. Když vynecháte kapsy a nebudete hodinu vybírat látky :-), je to akcička na půl hodiny. A nezapomeňte pak přidat fotografie Vašich šortek do galerie.

Mějte se krásně a šijte s námi!

Bára & Dáša


Žádáme Vás o respektování autorských práv, protože každá část tohoto návodu je našim dílem. Prosím, nedávejte odkaz na tuto stránku jiným osobám a neumisťujte střih na veřejně dostupné servery. Výrobky vytvořené podle tohoto návodu jsou určeny pro osobní potřebu, kusovou hand made výrobu. Děkujeme, že projevujete respekt k naší práci.

holky z mamas


 1. Renata napsal:

  Dobry den sly by tyto kratasy usit i z platna a nebo micropeach latky? Dekuji

  • Dáša (mamas) napsal:

   Dobrý den, ano dají, ale doporučuji pružné materiály, které jsou pohodlné. Hezké šité, Dáša.

 2. Markéta napsal:

  Zdravím, kraťasy mám ušité, ale musela jsem střih upravovat. I když moje míry přesně padly do tabulky, měla jsem vzít o číslo menší velikost. Nicméně nakonec to dobře dopadlo a já můžu chodit v nových kraťasech. Fotku nedávám, jsou z obyčejné černé teplákoviny, co se mi doma válela roky. Tím jsem uvolnila místo v syslírně na další látku 🙂

  • Bára (mamas) napsal:

   Dobrý den, Markét, díky za postřehy. Určitě se někomu informace o velikosti budou hodit. A jsem ráda, že i přes nutnost úprav vše dobře dopadlo.:-) Díky. Bára

 3. Pája napsal:

  Díky, díky, díky holky, jste skvělé :-* a díky za všechny Vaše střihy a hlavně za ty podrobné návody. Kraťasy mám ušité z nepočesané teplákoviny a sedí perfektně, jen jsem si udělala delší nohavičky přes ty moje kejty 🙂 Zakončení nohavic jsem zahla jen jednou a přejela širokým cikcakem. Konečně jsem si něco ušila taky pro sebe a ne jen na ty dva moje špunty 🙂 A náhodou nechystáte se na střih a postup na dámskou softshellovou bundu nebo kabátek ? 🙂 Mějte se krásně a ať Vám to šije 😉

  • Bára (mamas) napsal:

   Moc děkujeme Pájo. Mám radost, že se střih líbí a hlavně že sedí. Ono dělat něco pro dospělé není tak vděčné, jako pro děti. Tam jsou ty nároky na padnutí přece jen trochu nižší.:-) Upřímně, bunda teď v plánu není a po sérii „velkých“ střihů se těším zase na něco malého. 🙂 Ale nikdy neříkám nikdy, takže třeba se časem něco objeví.:-) Díky a krásné dny. Bára

 4. Aneta Pochopová napsal:

  Dobrý den,

  kolik mm prosím přidáváte na švy? A máte to tak u všech vašich střihů? Moc díky za odpověď, krásný den 🙂

  • Bára (mamas) napsal:

   Dobrý den, Anet. Všechny naše střihy obsahují přídavky na švy 9 mm. Jedná se tedy v podstatě o střihové šablony a na švy už se nic nepřidává. Pěkný den, Bára

 5. Irena napsal:

  Parádní! Kolik mám prosím objednat látky pro velikost 38, 0,5m by mohlo stačit že? Ještě se v tom tolik neorientuju. Děkuji! 🙂

  • Bára (mamas) napsal:

   Iren, spotřebu jsem úplně přesně neměřila, ale do půl metru při šíři 140 cm by se měly vejít všechny velikostí. B.

 6. Dana Zdražilová napsal:

  Moc děkuji snad je zvládnu,prvně pro dceru i když má 30 bude se na ni lépe šít díky díky.

 7. Šárka Bernáthová napsal:

  Milé holky ty jsou paráááádní a úžasný popis podle kterého bych to měla určitě zvládnout, děkuji děkuji děkujiiiii moc

 8. Martina napsal:

  Děkuji moc za super střih na kraťasy, po troše úprav si z nich udělám těhotenské a v tomhle teplejším období je to přesně to, co jsem poslední dobou sháněla. Ještě jednou díky.

 9. Eva napsal:

  Pěkný večer, díky za prima střih na šortky, zkusím! Jen je tedy škoda, že se k němu nedá stáhnout i taková postava 😋

  • Bára (mamas) napsal:

   Díky Evi. Tak postavy se střihem bohužel posílat ještě neumíme.:-))) Ale tahle postava má 8 let a velikost 140, tak to by bylo, aby nebyla ještě šik.:-) Bára

 10. Jaja D. napsal:

  Moc a moc děkuji za super strih na kratasy je fakt supr veliké děkuji.

 11. Naďa napsal:

  Děkuji moc za další parádní střih!
  Všechny vaše střihy mám moc ráda – sedí, přehledné postupy… Holky, já vás nemít, tak snad vůbec nešiju… Diky za vše!

  • Bára (mamas) napsal:

   Jee, moc děkujeme Naďo, to se krásně čte.:-) My nemít Vás všechny, co s námi šijete, tak to taky neděláme. Takže velké díky i Vám! Bára

 12. Zuzana napsal:

  Děkuji za střih, jsou šortky jsou moc povedené.

 13. Dana napsal:

  Vyzerajú výborne, podľa perfektného popisu ušije každý, ale či ozaj každý to budem môcť povedať, až sa podaria aj mne.
  Len sa treba naštartovať.

  • Bára (mamas) napsal:

   Dani, určitě se podaří.:-) Je to fakt rychlovka, tak neotálet. Třeba Janča nám poslala fotku svých šortek už za pár hodin po odeslání mailu.:-) B.

 14. Marie napsal:

  Tak ty se povedly! Kam chodíte na tak krásné látky?

  • Bára (mamas) napsal:

   Díky Maruško. Látka – to kdybych si pamatovala, už mi doma nějaký čas leží. Ale řekla bych, že to byl Mráz nebo od Mellu.:-) B.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů