Plánujete koupi nového šicího stroje? Nevíte jaký stroj vybrat, kolik do něj investovat, co by váš nový šicí stroj měl mít, aby splnil vaše očekávání, nebo naopak, co mít nemusí?
Pokud ano, pak si přečtěte našich 10 tipů jak si vybrat správný šicí stroja zodpovězte si několik otázek, které vám k ideálnímu stroji usnadní cestu.
1. Jak často budete šít?
Na začátku vaší cesty ke stroji si řekněte, jak často budete šít. Pokud chcete stroj používat jen příležitostně, ke zkrácení závěsů nebo drobným opravám, pak nemá smysl do stroje moc investovat. Dobře vám poslouží i šicí stroj základní řady, který umí látku sešít a začistit.
Plánujete-li šít častěji nebo dokonce téměř denně, pak je vhodné investovat do kvalitnějšího stroje, který vám poskytne nejen lepší komfort při šití a obsluze, ale také bude mít kvalitnější konstrukci, která vydrží i váš nápor.
2. Co budete šít?
Při zodpovězení této otázky vám vypadne opět několik dalších indicii, které napoví pří výběru. Zamilovali jste se do patchworku? Pak nejspíš budete šít velké deky, které vyžadují dostatečný prostor pod ramenem šicího stroje, a praktický bude taky přídavný stolek, který usnadní manipulaci s velkými kusy ve stroji. Chybět by neměla ani možnost vypnout nebo zakrýt zoubky podavače látky, bez kterého nebudete schopní quiltovat (prošít ušitou deku).
Pokud máte v plánu šití převážně oděvy, pak na vašem stroji oceníte volné rameno, které umožní pohodlněji začistit rukávy a nohavice, v příslušenství by neměla chybět zipová patka a pružné stehy pro šití úpletů.
TIP: Napište si seznam funkcí a doplňků, které by neměly vašemu stroji chybět a pak je srovnejte s konkrétními vybranými modely, ten který jich bude mít většinu, by vám mohl vyhovovat.
3. Váš rozpočet
Zamyslete se, kolik do stroje chcete nebo můžete investovat. Toto bude základní hranice, která vám značně zúží okruh, ze kterého budete vybírat. Máte-li v kapse ruličku s 15 tis. nebudete se zdržovat procházením strojů za 3tis. a naopak.
Pokud zatím nevíte, jestli vás bude šití vůbec bavit, a tak se vám do stroje moc investovat nechce, zkuste se nejdříve zeptat ve vašem okolí, jestli doma někdo nemá šicí stroj, který zahálí, a který byste vy mohli provětrat. Vůbec nevadí, že to bude starší model, ty bývají mnohdy kvalitnější než novodobé stroje, jde o to vyzkoušet, zda se pro vás šití stane vášní a relaxací, do které má smysl investovat každou ušetřenou korunu nebo jen nutným zlem, při opravě rozbitých kolen vašich miláčků.
4. Jakou značku?
Na trhu lze najít šicí stroje různých značek. Některé známějších (Singer, Pfaff, Janome, Brother), jiné méně (Elna, Bernette, Gritzner) a jiné známé spíše z jiných oblastí (Toyota, AEG, Husquarna). Značkový stroj není vždy zárukou lepší kvality, ale naštěstí ani ne vždy vyšší ceny. Přesto, že od některých značek bych si koupila spíše myčku nádobí nebo zahradní sekačku, nelze ani tyto značky podceňovat a právě u nich můžete najít stroj, který vám padne do ruky. A jaký je tedy závěr? Dle mého názoru na značce příliš nezáleží. Jediné co nelze doporučit jsou no name stroje ze supermarketu, to bych asi neriskla.
5. Vybavení šicího stroje.
Vybavením stroje nemáme na mysli to, kolik umí stehů, poloh jehly a podobně, ale to, co ke stroji v jeho základní ceně dostane.
Pokud s šitím začínáte, pak základní výbavou a věrným společníkem vám v počátku bude kvalitní návod, nejlépe v češtině, pokud u šití neplánujete ještě procvičovat cizí jazyky. Je důležité, aby návod odpovídal vámi vybranému modelu, byl přehledný, popisoval základní části, příslušenství, druhy a použití dostupných stehu, vhodnost použití s různými látkami, apod. To vše se vám v začátcích bude hodit a ušetří vám to čas strávený při vyhledávání informací na internetu.
Dále je fajn seznámit se s patkami, jaké jsou v základní výbavě, protože jejich dokoupení by mohlo cenu stroje navýšit. Neměla by vám chybět patka univerzální, zipová, na knoflíkovou dírku a často bývá v základní výbavě i patka na slepý steh. Dále se může hodit patka na všívání skrytého zipu, látací (prošívací), kráčející, teflonová, patka na přišívání knoflíků, atd. Čím více, tím lépe. Teď se vám bude zdát, na co tohle všechno, ale až se se strojem seznámíte, pochopíte.
Nesmí chybět cívky na spodní niť, aspoň 5 ks a nebo si radši další dokupte. Není nic horšího než převíjet cívky, protože zrovna teď potřebujete růžovou nit a na cívkách žádná taková není.
No, pak už vás můžou mile překvapit další doplňky, jako je přídavný stolek, balíček jehel, dvojjehla, páráček, šroubováček a třeba pevný kryt stroje.
Srovnání základního příslušenství vám může pomoci při rozhodování mezi ostatními vlastnostmi srovnatelnými modely.
6. Ovladatelnost šicího stroje.
Ovladatelnost – co si pod tímto termínem představit? Šlápnu na pedál a šiju. Ale bude mi stroj šít pomalu, když přišlápnu zlehka nebo hrkne tak, že sotva uhnu prsty? Je páčka na spouštění pakty po ruce, nebo si musím vykloubit zápěstí, abych ji nahmatala? Je navlékání nitě intuitivní, nebo při každém druhém navlékání udělám chybu? Není jehla špatně přístupná, takže každé navlékání jehly nití je hororem a radši vše šiji jednou barvou? To vše a celková ergonomie stroje by vám měla být příjemná a odpovídat vaším potřebám.
Ale nelekejte se, pokud jste doteď šily na stroji, který má páčku na spouštění patky vpravo a v obchodě vyzkoušíte stroj, který ji má vzadu, tak ho nezavrhujte jen proto, že patku vzadu nemůžete hned nahmatat. Je to otázka několika usednutí k novému stroji a zvláštní se vám najednou bude zdát patka vpravo u původního stroje. Na tyto detaily, pokud jsou jinak uživatelský příjemné, si člověk velmi rychle zvykne.
7. Vlastnosti šicího stroje.
Vlastnosti šicího stroje jsou nejdůležitější parametrem při výběru. Většina značkových i levnějších šicích strojů má kovové „vnitřnosti“, což je základ, aby stroj něco vydržel.
Levnější stroje bývají obvykle ovládány mechanicky, většinou otočnými kolečky a neumožňují tak vměstnat do stroje tolik funkcí, jako stroje ovládané elektronicky, opatřené displejem a tlačítky. Na kvalitní i nekvalitní můžete narazit v obou skupinách. Pokud však nejste velký kamarád s počítači a moderními technologiemi, může pro vás být ovládání mechanického šicího stroje jednodušší.
Dále můžeme stroje rozdělit podle druhu spodního chapače na stroje s chapačem vertikálním (kyvným) nebo horizontálním (rotačním). Oba plní stejnou funkci, jen k tomu používají jinou technologii. Jak název napovídá, je vertikální chapač uložen vertikálně a provádí kyvný pohyb. Obvykle je k němu na stroji horší přístup než k chapači horizontálnímu, který je uložen horizontálně pod průhlednou stehovou deskou a provádí rotační pohyb. Jeho dostupnost umožňuje jednodušší výměnu cívky a vizuální kontrolu stavu spodní nitě, což se vždy hodí. Setkala jsem se s názorem, že v levnějších šicích strojích jsou rotační chapače méně kvalitní než kyvné, ale podložené toto tvrzení ničím nemám.
Aby vám stroj dobře posloužil, měl by mít několik základních stehů – rovný steh, klikatý (ideálně i klikatý trojitý na přišívání gumy), steh pro šití knoflíkové dírky a případně ještě i nějaký pružný steh. Dále se hodí rychloupínací systém výměny patek, volné rameno, zpětný chod, možnost šití dvojjehlou, nastavitelná délka a šířka stehu a změna polohy jehly. Dle mého názoru jsou toto základní funkce, které by váš stroj měl mít, pokud to s šitím myslíte trochu vážně. No v zásadě se obejdete i bez těch posledních dvou zmiňovaných, ale potěší.
Mezi další funkce, které určitě oceníte, ale bez kterých se obejdete, když výhody jejich používání nezažijete, patři možnost nastavení polohy jehly po ukončení šití v horní nebo dolní poloze, automatický odstřih nitě, navlékač jehel, automatické šití knoflíkové dírky, kolenní páka, automatická regulace napětí horní nitě atd.
Čím více vlastností a funkcí, tím větší komfort vám při šití stroj poskytne, ale taky za tento komfort zaplatíte.
8. Zajděte do obchodu a stroj si vyzkoušejte.
I když máte v plánu koupit si stroj přes internet, protože je tam levnější, udělejte si čas a zajděte do nějaké kamenné prodejny, kde se na šicí stroje můžete podívat a vyzkoušet si je. Vezměte si s sebou vzorky látek na vyzkoušení. Nejlépe to, co nejčastěji šijete… sendvič deky, více vrstev denimu, úplet atd. a na jednotlivých strojích si zkuste, jaký mají steh, jak se vám ovládají. Nechte si předvést navlékání nitě, výměnu a navíjení cívky, základní údržbu. Vyzkoušejte, zda lze pohodlně pedálem nebo nastavením stroje regulovat rychlost šití, dostatečnost osvětlení, intuitivnost ovládání a v neposlední řadě se vám musí vybraný stroj taky líbit. Vždyť spolu strávíte nejednu společnou chvilku.
9. Porovnejte více šicích strojů.
Nekupujte hned první stroj, který uvidíte a vyzkoušíte, i když se vám bude líbit. Ten další, i když se vám na první pohled nezdá, se při šití může chovat lépe a vy budete překvapení. A pokud první vyzkoušený stroj nasadil laťku tak vysoko, že žádný z dalších zkoušených strojů ji nepřekonal, budete mít aspoň jistotu, že jste nesáhli vedle.
10. Dostupný servis.
Jak už bylo řečeno v bodu u výběru značky, v každé kategorií šicích strojů můžete narazit na dobré i špatné kusy. Důležitější, než nápis na vašem budoucím stroji, je dostupnost servisu a náhradních dílů pro vámi vybranou značku a model. Vyberete-li si levný a neznámý šicí stroj, na kterém se vám pokazí nějaká drobnost, kterou nikdo neopraví, může se vám tento výhodný nákup prodražit.
Před konečným rozhodnutím si tedy ověřte, zda je v okolí vašeho bydliště dostupné servisní středisko pro šicí stroje vámi vybrané značky. O zkušenostech a poruchovosti vámi vybrané značky, se můžete poradit právě i na tomto servisním místě, kde může být názor objektivnější než v mnohých obchodech.
Asi jsem vás nepotěšila, když jste v textu nenašli doporučí na konkrétní šicí stroj, ale mohu Vám s klidným srdcem říct a vlastně vás i uklidnit, že jsem se zatím nesetkala s šicím strojem, na kterém by se nedalo šít. J
Měla jsem možnost šít trochu více na šicích strojích značek Singer, Pfaff a Brother. Singer a Pfaff patřily do nižší řady, se základními stehy, jednoduchým manuálním ovládáním. S ničím nebyl problém, téměř vše, co jsem potřebovala, stroje prošily a práce s nimi mi dělala radost. Pak jsem měla možnost přičichnout ke stroji Brother vyšší řady, se všemi výše zmíněnými vychytávkami od automatického odstřihu až po kolenní páku. A jestli můžu radit, pokud nemáte v plánu takový stroj kupovat, tak si na něj nezvykejte, tyto příjemné vlastnosti stroje jsou značně návykové a těžko se jim odvyká. J Co je však podstatnější, kvalita stehu se mi u tohoto dražšího stroje zdála horší, než u strojů základní řady, takže ani v tomto nemáte při vyšší investici jistotu.
Často se laik při výběru šicího stroje řídí počtem dostupných typů stehů. Pokud to není váš jednoznačný cíl, vyšívat na vaše díla kytičky, kudrlinky a písmenka, vystačíte si bohatě s 10 základními stehy a to že jiný model jich má 80, vás může nechat zcela klidnými.
A malá rada na závěr:
Pokud to s šitím myslíte vážně, kupte si nejlepší šicí stroj, jaký si v danou chvíli můžete dovolit, uvidíte, že nebudete litovat.
Přeji vám při výběru šicího stroje šťastnou ruku a šijte s námi.
Bára
Šicí stroje se kterýma nešlápnete vedle můžete okouknout třeba tady >>
Zdravím, taky bych se ráda zeptala na zkušenosti s konkrétními stroji. Hledala jsem dál a našla tohle srovnání https://www.arecenze.cz/sici-stroje/ , kde by údajně měly být nejlepší šicí stroje podle toho, jak s nimi jsou jejich uživatelé spokojeni. Chtěla bych se zeptat, jestli s některými z nich má zkušenost kdokoli zde přítomný a zda by mohl takový šicí stroj doporučit nebo spíš ne. Jde mi hlavně o kvalitu, jestli se často porouchával nebo šlape jako hodinky. Mně osobně se líbí Singer SMC 2250, je za pěknou cenu a značka má dobré jméno, tak by mě zajímalo, jestli ho má někdo tady odzkoušený a může ho doporučit. Případě budu ráda i za jakékoli jiné tipy s podobnou cenou!
Dobrý den Eliško, já osobně vlastím tři šicí stroje a všechny jsou značky Singer (dva jsou klasické jeden overlock). První mám už 15 let, je to mechanický Singer má čtyři typy stehů a čtyř-krokovou knoflíkovou dírku. Používám ho do dnes. Nikdy jsem ho nedávala do servisu ani do opravy. Jeho nevýhodou je hlučnost, má menší prostor pro šití a ještě má osvětlení s malou klasickou žárovkou, takže kryt v okolí žárovky je rozpálený. K nákupu druhého stroje jsem se odhodlala asi před pěti lety. Už jsem se v šití posunula, chtěla jsem elektronický stroj s automatickou knoflíkovou dírkou. A mám Singer SMC9960. Jsem spokojená, šije to co potřebuji. Je tichý, osvětlený LED má přídavný stůl a v základu i bohaté příslušenství. Množství stehů ani nevyužívám, mám pár oblíbených a ty stačí. U obou strojů občas řeším zacuchané nitě, vytahování spodní nitě, zlomenou jehlu, nehezký steh. Čtyři vrstvy zimního softshellu bez pomoci neprošije ani jeden. Obecně mohu napsat, že ze Singrem nemám problém. Ať se výběr povede. Dáša
chci se zeptat nemate nekdo skusenost s Veronikou 909 je to vysivaci a sici stroj
zaujal me ,ale nemuzu nikde sehnat neci skusenosti dekuji
Iri, my bohužel nemáme, ale třeba někdo z holek se ozve. B.
dobry den, diky moc za super clanky a rady!!!
vybiram stroj a rada bych ho vozila autem na chalupu. myslite ze pokud bude v pevnem obalu tak mu muze transport nejak skodit? rozladit? abych jej pote nemusela stale davat serizovat ;))
dekuji za info!
Dobrý den Luci, děkujeme. S opakovaným transportem stroje nemám moc zkušeností, sem tam ho převážím a vždy je vše OK, tak věřím, že to vydrží. Více by možná poradili prodejci šicích strojů, třeba který je odolnější apod. Ať dobře vyberete. Bára
Zdravím dámy. Já bych si jen dovolila reagovat na to, že když si nejste jisté, zda bude šití ten pravý koníček pro vás, jaký stroj pořídit. Přesně tohle jsem řešila před třemi lety. Nebyla jsem si jistá, jak moc toho našiju. Tak jsem si koupila stroj SilveerCrest v Lidlu. Za pouhé 2000 i s overlockovým stehem. Nechtělo se mi investovat víc peněz a ani shánět nic z druhé ruky. A nelituji této volby. Šití mě začalo bavit a šiji čím dál víc a stroj drží. Takže na značce opravu nemusí záležet a i stroj se supermarketu nemusí být do začátku špatná volba.
Díky za názor Niko. Určitě se někomu bude hodit. Bára
Dobry deň, vedeli by ste mi poradiť aj o overlocku? Manžel sľúbil k okrúhlym narodeninám, tie sa blížia :), máte nejaký dobrý tip? Dakujem!
Kristi, jak už jsme psaly v komentářích někde níže, máme zkušenosti jen s OL Singer 14SH. Zkuste projet komentáře. Je to základ, ale stačí. Co vím, tak holky bývají spokojené s OL Brother 1034 nebo vyšší řada 3034. Ale zkušenosti s tím nemám. Bohužel více neporadím. Bára
Dobrý den,
moc děkuji za článek. Přemýšlím nad koupí šicího stroje. Jsem začátečník a používám stařičkou Veritasku, ale nemá pružné stehy a já se shlédla v šití z úpletů – zkusila jsem podle Vašeho návodu kraťásky pro 2 letého synka a má je moc rád, takže bych v šití oblečení na něj ráda pokračovala. Mohla bych se zeptat, jaký šicí stroj používáte Vy z Mamas?
Děkuji, Verča
Dobrý den Verčo,
já teď šiju na stroji Brother NX 400, koupeném z druhé ruky. Hodně toho umí, i když steh není úplně 100%. Ale v globálu spokojenost. Před ním jsem měla základní Singer 1116 a i teď ho ještě někdy využívám. Téměř na vše stačil, co neuměl to jsem nahradila nějakým obdobným stehem. 🙂
Dáša šije na základní Singrovce, ale přesné označení nevím. Vím, že měla méně stehů, ale zase může měnit šířku stehu. A pak máme obě ještě overlock Singer 14SH. Je to základ, ale stačí a na úplety super. 🙂
Tak šťastnou ruku při výběru.
Bára
Moc děkuji za odpověď. Nad Singrem přemýšlím, snad to dilema brzy rozlousknu. Mimochodem moc děkuji za super střihy, teď právě čekám, až v galanterii doobjednají dvojjehly na stretch, došiju rukávky a lem a tričko dle Vašeho návodu bude na světě 🙂
Prima den, Verča
Dobrý den,
jaké máte patky na overlock Singer, o kterém píšete, že jej máte? Chtěla bych si ho na Vaši radu koupit a nevím, co mám raději dokoupit rovnou s ním. Poraďte…. co dál? Jsou tam nějaké speciální nitě, jehly, co ty patky…
Koukala jsem na tyto stránky
https://www.sicistroje.biz/overlock-singer-14sh754?search=overlock%20Singer%2014SH
moc ho tam nechválí, ale spíš dám na Vás.
Dobrý den, Jarko. Já žádné speciální patky dokoupené nemám. Mám jen ty, co byly součástí výbavy stroje. Nitě se hodí na velkých kónech, protože je spotřeba a jehly pro OL jsou speciální, označeny HA. Neříkám, že je to nejlepší OL na trhu, ale byl koupený v akci za příznivou cenu a slouží. Teď jsem viděla, že Lidl ne ně má zase akci a už se dají koupit i přes e-shop. 🙂 Bára
Báro, ty nitě si mám koupit vždy po čtyřech kusech od dané barvy? Ty z Lidlu jsou taky v pořádku? Netrhají se apod? Cena OL v Lidlu je teď fakt boží. Děkuju za upozornění… jdu do něj. Děkuju.
Dobrý den Jarko, já jsem tyto nitě vyzkoušela a vše bylo OK. Kupuji si vždy čtyři od požadované barvy, protože šiji 4-nitkou. Dáša
Dobrý den, Báro, tak jsem ho dneska koupila: 🙂 Už se nemůžu dočkat, až budu mít čas. Jen tedy postřeh: ve výbavě stroje je jen jedna patka a to ta namontovaná. Tak možná budu muset nějakou dokoupit… časem. A jehly jsou tam dvě navíc, ale nemají kulatou špičku, jak tady někde doporučujete na úplety, tak to taky budu muset dokoupit? Kde koupím vhodné a nedrahé nitě? To je totiž taky docela pálka. 😮
Děkuju moc za rychlé reakce a skvělý tip na akci v lidlu.
Dobrý den, první nitě jsem si koupila se strojem v Lidlu. Další barvy jsem dokoupila na webu v akci. Porovnejte vždy cenu a návin. Jehly používám pro tento stroj určené od výrobce Singer. Stroj mám už několik let a stačila mi patka, která je dodávána se stojem. Dáša
Dobrý den,
třeba mi někdo poradíte nebo sdělíte osobní zkušenost.
Mám úplně obyčejný šicí stroj Singer, nejzákladnější řady, má jen 7 stehů, ale i přesto jsem se na něm naučila šít (ještě před 2 lety jsem neuměla ušít nic) a našila dost věcí. Takže stroj dostal opravdu zabrat, někdy i každodenním šitím. Takže samozřejmě začíná zlobit, zlobí hlavně napětí nitě, které když si stroj usmyslí nejde dobře naregulovat a já jsem pak úplně rozčílená. Navíc bych chtěla aspoň nějaké pružné stehy, víc patek, nějaké vychytávky. Ale nepotřebuju zase spousty stehů.
Od Singeru mám nedávno pořízený OL, jsem spokojená, ale zatím to s ním moc neumím.
Tak bych chtěla jít opět do Singru, ráda bych se zeptala, zda máte někdo zkušenost s konkrétními typy strojů Singer, dejme tomu od 5 do 10 tis., např. mně zaujal Comfidence, Curvy. Máte je někdo, popřípadě máte jiný stroj Singer a jak jste spokojené?
Děkuji za případnou odpověď.
Dobrý den, chci poděkovat za tento článek, díky němu i takový laik jako já, něco pochytí 🙂 zatím jsem čerpala odtud: https://www.dtest.cz/clanek-1746/jak-vybrat-sici-stroj , což jste překonali.
Proto si dovolím být zvídavá a poprosit o radu, máme možnost na nákup stroje z druhé ruky, tento:
(http://eshop.anita.cz/prumyslove-sici-stroje/sici-stroje-podle-pouziti/sici-stroje-vyroba-galanterie/sici-stroj-garudan-gf-105-143-lm-komplet.html?force_sid=f0c238679c0cb1a995735b3890552bc7)
máme ho pro švagrovou, hodně šije na zakázky – povlečení, potahy apod. Myslíte, že je to dobrá investice??
Děkuji
Dobrý den, díky, jsem ráda, že článek slouží. S nákupem stroje Vám ale bohužel neporadím. S profesionálními šicími stroji nemám žádnou zkušenost, takže si netroufám zde radit.
Přeji šťastnou ruku při výběru.
Bára
Dobrý den Emily,<br />rozsáhlé zkušenosti s oveloky různých značek bohužel nemám. Osobně mám základní overlok SINGER 14SH. Má všechno co jsem očekávala od oveloku – dvě jehly (možnost šít pouze i jednou), až čtyři nitě (možnost šití – 2, 3 nebo 4 nitě), ořez (možnost šít i bez ořezu), odnímatelnou základnu pro šití úzkých věcí (nohavic), základní příslušenství – český manuál (s obrázky a
Na navlékání nití do overlocku můžu poradit fígl – když měním niť, konec staré nitě a začátek nové nitě svážu do maličkého uzlíčku, pak tu starou niť u jehly vezmu a pomalu tahám až uzlík dojede k jehle …. a mám navlečeno a správně:-))<br />Ajka
Ano, tento postup mám popsaný také v manuálu od výrobce. Je u něj potřeba nastavit volič napětí nitě na nulu a poté protáhnout nitě celým strojem až k jehlám. Po protažení je nutné opět nastavit napětí nití. Při výměně nití tento postup používám, ale někdy se spodní nitě cuchají. d.
Také uvažuju o overlocku a na tento jsem se dívala. Mám jen trochu strach, za jak dlouho se na něm naučím. Ale overlock nabízí mnohem víc možností šití hlavně na to oblečení pro děti.
Také díky za článek.
Dobry den, <br />moc hezky jste to napsala. Chci vas poprosit o radu, jak vybrat overlock. Nikdy jsem na overlocku nesila. Ale protoze chci mit hezky ukoncene svy, sit z upletu pro sebe a deti, rozhodla jsem se, ze si overlock poridim. Dulezity je pro mne zretelny manual, podle ktereho by jsem vedela, kde se da jaky steh pouzit, kde by byly obrazky stehu, jak napravit napeti, a pod. Zretelne pro
Díky moc za pozitivní ohlasy a hlavně za vaše postřehy a zkušenosti z praxe. Možnost zapnout zpětný chod natrvalo, by se někdy hodila, ale já jsem se asi ještě nesetkala se strojem, který by tohle uměl. Kdo máte doma stroj, který to umí?
Zdravím, tak jsem to šla zkontrolovat obvolala a stará Veritaska ten "stálý" zpětný chod nemá, ale ještě starší šlapací stroj po babičce to má. Tak jsem myslela, že je problém v novějším stroji :)<br />
Zdravím, také děkuji za článek. Z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že rada půjčit si od někoho stroj a zkusit to s tím, vůbec není špatná, nebo používat nejdřív nějaký "zděděný"… Také rada – pořídit si "nejlepší jaký v danou chvíli můžu" vůbec není od věci!!<br />Ještě bych dodala (v článku to sice je, ale chtěla bych zdůraznit) – zpětný chod by měl být "napevno"
Stroj momentálně kupovat nebudu (s tím, co mám, jsem spokojená ;), ale musím vám za článek vyseknout poklonu: řekla bych, že se v něm podařilo krásně a srozumitelně zahrnout vše, co je při výběru stroje třeba 🙂