Nažehlovačka hand made

V dnešním článku přinášíme inspiraci na vyzkoušení techniky přenosu obrázku na látku pomocí potravinové fólie. Tuto techniku jsem zahlídla na internetu a musela ji vyzkoušet a zjistit, zda funguje :o).

A dobrá zpráva je, že FUNGUJE. Velice rychle, snadno a levně si můžete vytvořit vlastní nažehlovačku. Ve stručnosti se dá říci, že obrázek na látku nalepíme roztavenou fólií. Zkoušela jsem pouze na plátno, ale na internetu najdete informace, že stejně úspěšně se dá použít i na úplet.

Myslím si, že je to technika vhodná hlavně na nažehlování obrázků na „dekorační“ předměty. Po nažehlení se vytvoří „tuhá pevná“ vrstva. Pokud si nažehlíte velký obrázek na tričko, bude z něj prkno a nebude dýchat.

Můj pytlík z plátna jsem ušila podle postupu na nákupní sáčky. Více se dočtete zde.

Ale pokud potřebujete rychle vytvořit potisk, nic vám nebrání kreativně tvořit. Foto postup najdete níže. Na našem YouTube kanále a i tady v článku, je pro vás i krátké video s postupem.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Co potřebujeme:

 • obrázek na papíře – může být vytisknuty, z časopisi nebo jen namalovaný
 • látku na nalepení obrázku
 • potravinovou fólii
 • pečící papír
 • nůžky
 • žehličku a podložku na žehlení

Začínáme:

Vystřihneme obrázek.

Obrázek „obalíme“ fólií. Fólie musí být na i pod obrázkem. Odstřihneme okolo obrázku, necháme cca 3 – 5 mm fólie.

Obalený obrázek položíme na látku.

Zakryjeme pečícím papírem.

Přežehlíme. Žehlíme bez napařování než se rozpustí fólie. Na nejvyšší stupeň žehličky (tři tečky) na to stačí cca 10 vteřin.

Odstraníme pečící papír a je hotovo. Pozor nažehlovačka je chvilku horká!

Tak mě teď napadá, že by to byl dobrý způsob na záplaty kolen na kalhotách. Jdu to vyzkoušet a uvidíme co kolena s nažehlovačkou vydrží :o).

Hezké dny.

Dáša

Dáša (mamas)
Spoluzakladatelka projektu Šijte s námi. Žena, která si jde za svými sny. Máma dvou báječných dětí, partnerka skvělého muže. Spolu s Bárou svým tvořením, psaním podrobných návodů a sdílením zkušeností motivuje ostatní ženy a dodává jím odvahu pustit se do věcí, o kterých neměly tušení, že by je mohly zvládnou.
Komentáře
 1. Irena Moravcová napsal:

  Takže jsem zkusila jinou fólii a ztlumila jsem trochu žehličku a už to klaplo 👍🏼

 2. Irena Moravcová napsal:

  Dobrý den, díky za odpověď. Asi to bude tou fólií, zjistila jsem, že mám doma ještě jinou, polyetylenovou, tak to zkusím, jestli to s touhle půjde.

 3. Irena Moravcová napsal:

  Dobrý den, vyzkoušela jsem a bohužel to nefungovalo. Postupovala jsem podle návodu a fólie se chytla buď na pečící papír nebo vůbec a jenom obrázek zalaminovala… Netuším, v čem může být chyba. Možná špatný druh fólie? Doma jsem měla značku Fino, složení: polyvinylchlorid. Jakou fólii jste užila Vy a jaké má složení? Nenapadá mne v čem jiném by mohl být problém než v použité fólii… Zkoušela jsem nažehlit na obyčejné plátno.
  Díky předem za radu 😉

  • Dáša (mamas) napsal:

   Dobrý den, tak to mě mrzí. Já už nažehlovala několikrát a obrázek na plátno vždy ok. Používám potravinovou fólii značky CBA (to co jsem koupila u nás ve smíšeném zboží). Složení je LD-PE tedy nízkohustotní polyethylen. Jediný rozdíl je tedy v použité fólii. Dáša

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů