Textilní pytlíky na nákupy

Tento projekt mám v hlavě už hodně dlouho, ale na realizaci nikdy nebyl čas, protože bylo potřeba dělat „důležitější“ věci. Když už mě po několikáté urgoval můj ekologicky smýšlející manžel, kdy prý konečně ušiju ty pytlíky na ovoce a zeleninu, dozrál ve mně ten správný čas na realizaci.

Navíc se blížily Dášiny narozeniny, takže když už jsem byla v procesu, spíchla jsem jich pár i pro ni. 🙂 Dáša pak pytlíky dala jako tip na FB, kde se k mému velkému překvapení, strhla debata o materiálech, používání či nepoužívání apod.

A tak i díky zkušenostem a tipům od mnohých z Vás, nyní můžu sepsat tento článek s jednoduchým postupem na ušití i spoustou cenných rad vycházejících z praxe.

Začneme materiálem

Zde se nabízí opravdu mnoho možností. Původně jsem chtěla být echt eko, takže jsem hledala přírodní materiály. Pořídila jsem si fáčovinu a organtýn. (Tedy pořídila jsem si dle e-shopu kaliko, ale řekla bych dle studia různých fotografií, že je to organtýn.:-))

Fáčovina, 20 nití na 1 cm2. (28g/m2) Je lehounká, průhledná, bavlněná a tedy přírodní. Ale je také bohužel málo odolná. Mám z ní malé pytlíky na citróny, kiwi apod. Proběhlo s nimi již několik nákupů a stále drží, ale vadí mi na ní ta neestetičnost. Pytlíky prostě vypadají, že se každou chvíli rozpadnou.

Foto před a po 1 měsíci používání (cca 5 nákupů)

Nový pytlík

 

Pytlík cca 5 x použitý

Organtýn je pevnější fáčovina. Gramáž je kolem 70g/m2. Stále je to lehounká a přírodní látka, ale je málo průhledná. Já jsem koupila jeho tuženou variantu, která byla fakt jak prkno, ušila celkem velké pytlíky, které se po vyprání šíleně smrskly. On se organtýn po vyprání jakoby zkrabatěl, takže se do pytlíků nakonec vleze celkem dost, protože pod zátěží se zase natáhne, ale stejně jako u fáčoviny, nejsou zrovna estetické. A jeho hlavní nevýhodou je, jak už jsem psala, že do něj není vidět.

Pytlík z organtýnu

Tím jsem vyčerpala přírodní materiály a musela přejít na umělotiny. Zde je škála možných materiálů k použití větší, ale v podstatě se jedná vždy o nějakou umělou síťovinu, většinou polyesterovou.

Síťovina. Stačí zadat do googlu a vyjede vám mnoho odkazů. Já jsem si koupila na zkoušku síťovinu u gabinky.cz. Používá se na podšívky, je dostatečně pevná a průhledná. Není to však příliš eko varianta, kupovat další kus umělého materiálu.

Pytlík ze síťoviny – podšívková

Stará záclona má stejné vlastnosti jako síťovina. Je dostatečně pevná, průhledná a navíc je zde její ekologické plus, kdy vlastně zrecyklujete nepotřebný kus záclony. Dokonce i populární jemná záclona z IKEA je dostatečně odolná a nejedna z nás doma její zbytek jistě najde, protože se prodává hodně dlouhá.:-)

Foto od Jany. Záclona z IKEA.

 

Foto od Markéty. Klasická záclona.

Síťka proti hmyzu. Na tuto myšlenku mě navedla Soňa na facebooku. Tento materiál je lehký, průhledný a velmi odolný. Často je v černé variantě, což taky není na škodu. I zbytky síťky jsem doma našla a testovala a za mě v tuto chvíli top materiál.

Foto od Soni. Síťka proti hmyzu.

Provedení

Nabízí se dvě varianty provedení pytlíků. Pouze ze síťoviny a síťovina v kombinaci s plátnem. První variantu bych doporučila všude tam, kde je potřeba zakoupené zboží zvážit. Síťovina je totiž lehčí než plátno. Tedy ideál pro ovoce a zeleninu.

Celosíťovinový pytlík

Pytlíky kombinované jsou fajn pro pečivo. Plátno na dně zajistí, aby z pytlíku nevypadávaly případná semínka a drobky a chrání pečivo před znečištěním při uložení do košíku nebo na pás u pokladny. Pokud navíc budete tento druh pytlíků používat pouze na pečivo, budete mít jistotu, že není znečištěný od brambor, mrkve a jiné zeleniny z předešlého nákupu.

Kombinace síťoviny a plátna.

Nebo ještě jiná kombinace

Foto a pytlíky od Moniky. Jiná kombinace materiálů.

Zejména u pytlíků ze síťoviny určených pro ovoce a zeleninu, která se váží, je vhodné promyslet i velikost pytlíků. Doporučuji ušít si tři velikosti pytlíků a používat je dle aktuální potřeby. Tři citróny není potřeba strkat do pytlíku velkého 30 x 30 cm.

A dostáváme se ještě k uzávěru. Vážíme-li každý gram, je vhodné vytvořit u pytlíků zavírání bez brzdičky, protože i malá brzdička váží cca 2 g, což u malého pytlíku může být  i čtvrtina jeho váhy.

Brzdička váží 2 g

Hmotnost

Pro představu jsem pro vás několik pytlíků převážila.

Malý pytlík z fáčoviny je jako pírko a váží pouhé 4 g. Malý pytlík ze síťoviny mi vyšel na 8 g a velký pak na 15 g. Velký pytlík v kombinaci síťovina a plátno váží něco kolem 25 g, ale pokud jej budete používat na pečivo, je to jedno.

Pro názornost ještě přidám výpočet, kolik nás ty textilní pytlíky budou při používání vlastně stát.

Budu-li kupovat zboží, jehož kilogram stojí 100 Kč, tak za 10 g pytlík zaplatím 1 Kč. Málokdy ovšem kupujeme ovoce nebo zeleninu, u kterého stojí kilo stovku. Uvedu ještě reálnější příklad. Za kilo mandarinek, které stojí cca 30 Kč, zaplatíme za 10 g pytlík 30 haléřů.

Těchto pět mandarinek váží bez pytlíku 396 g a v pytlíku 404 g. Kdyby 1 kg stálo 30 Kč, tak nás stojí bez pytlíku 11,88 Kč a s pytlíkem 12,12 Kč. Rozdíl je tedy 24 haléřů, ale vzhledem k zaokrouhlování výsledných účtů, nás to snad nezrujnuje.

Cena, za odpovědný přístup k přírodě, je tedy téměř zanedbatelná.

Jak si jednoduše takové pytlíky ušít – níže najdete videonávod a také fotopostup krok za krokem. 

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Co potřebujeme:

Jeden z výše uvedených materiálů.

 • Pro tři rozměry pytlíků:
  • Pytlík 30 x 30 cm – spotřeba 32 x 65 cm
  • Pytlík 25 x 25 cm – spotřeba 27 x 55 cm
  • Pytlík 20 x 20 cm – spotřeba 22 x 45 cm
 • Šňůrka na zatahovaní, nejlépe bavlněná, protože tolik neklouže.
 • Barevnou stužku, pokud si chcete jednotlivé pytlíky nějak rozlišit.

Šití si ukážeme na pytlíku z fáčoviny.

Nachystáme si materiál na pytlíky, šňůrku a stužku, pokud chceme pytlíky označit.

Obdélník látky dle rozměru uvedeného výše složíme na půl. Lícová strana je uvnitř. Přehyb látky mi leží dole. Od horní hrany si odměříme 5 cm, místo si označíme špendlíkem a chceme-li do švu stužku nebo třeba jmenovku, tak ji vložíme mezi švy.

Boční strany sešijeme od přehybu látky až ke špendlíkům, kterými si značíme vzdálenost 5 cm od horní hrany. Síťovinu jsem šila menším cikcak stehem, délky a šířky cca 2,5.

Otočíme na lícovou stranu. Nesešité boční okraje se nám budou stáčet do rubu.

Trošku je prsty uhladíme, aby si lehly. Můžete hrany i přežehlit, ale pozor na umělotiny, ať si je nepřiškvaříte na žehličku.

Podle horní hrany si odměříme provázek. Zatahování bude proti sobě, takže potřebujeme 4 x délku horní hrany + něco málo navíc.

Horní vrstvu pytlíku sklopíme dolů, ať nám nepřekáží a horní hranu dolní vrstvy přehneme dolů až k horní hraně. (je to tady v popisu samá hrana, ale mrkněte na fotku a vše bude jasné :-)) Připravený provázek složíme na půl a položíme na ohnutou hranu.

Horní hranu přehneme ještě jednou tak, aby provázek zůstal v ohybu a přichytíme si jej svorkami/špendlíky.

Pod provázkem tunýlek prošijeme. Opět jsem šila drobnějším cikcak stehem.

Pytlík si na stůl položíme obráceně (tedy právě ušitou vrstvou nahoru) a připravíme si šňůrku pro druhou stranu. Máme ji v tunýlku všitou dvojitě, takže v půlce ji rozstřihneme.

A za jeden konec taháme na jednu stranu a za druhý na druhou stranu. Tahejte pomalu, ať si šňůrky nevytáhnete. Stejně jako když jsme šili první stranu i zde si zahneme horní hranu dolů.

A na zahnutou hranu umístíme povytažené konce šňůrek. Vždy půjde jedna z jedné strany a druhá z druhé strany.

Připravené šňůrky si zajistíme svorkami a hranu prošijeme.

Boční švy ještě jednou z líce prošijeme cikcak stehem. Šijeme tak, abychom při šití zachytili okraje švových přídavků uvnitř pytlíku. Tím celý pytlík zpevníme a schováme nezačištěné hrany uvnitř pytlíku.

Na konci šňůrek uděláme uzlíky.

A můžeme vyrazit na nákup.:-)

Postup šití u pytlíku částečně šitého z bavlněného plátna je obdobný…

Rozdíl je jen v tom, že přibližně 2/3 obdélníku na pytlík nahradíme plátnem. Tedy např. původní obdélník na velký pytlík je dlouhý 65 cm, tak střihneme 40 cm plátna a 25 cm síťoviny.

Tyto díly sešijeme, abychom dostali základní obdélník.

Švový přídavek shrneme směrem k plátnu a prošijeme.

Dále už postupujeme jako o síťovinového pytlíku. Tedy složíme na půl, lícová strana je uvnitř, sešije boky, ale skončíme 5 cm od horní strany, atd.

Až je pytlík hotový.:-)

Shrnutí

 • Ideální materiál je stará záclona nebo zbytky sítí proti hmyzu. Pro zboží, co se váží je vhodné použit jen síťovaný materiál a pro pečivo v kombinaci s bavlněným dnem.
 • Na zavírání použít pouze zatahovací variantu, ať neplatíte váhu brzdičky.
 • Pokud štítek na látce nedrží, přilepte jej napůl na šňůrku.

A ještě tip na závěr

Pokud jste ekologicky smýšlející člověk, ale od realizace takovýchto projektů a hlavně užívání jejich výsledků, vás občas zrazuje lidem vlastní pohodlnost, zkuste si najít a podívat se na film A Plastic Ocean. Věřím, že po jeho zhlédnutí ve vás zodpovědný přístup k naší planetě nad pohodlností zvítězí.

Bára


PS: Blíží se Vánoce a balíček s textilními pytlíky na nákup, by mohl být milým osobním i užitečným dárkem pro Všechny Vaše blízké.;-)

A doplnit je můžete ještě praktickou nákupní taškou na vozík. Návod na ušití k dostání zde.

Foto tašek je od Marušky 😉

Bára (mamas)
Spoluzakladatelka projektu Šijte s námi. Žena, kterou baví život, máma dvou báječných dětí, manželka skvělého muže. Spolu s Dášou svým tvořením, psaním podrobných návodů a sdílením zkušeností motivuje ostatní ženy a dodává jím odvahu pustit se do věcí, o kterých neměly tušení, že by je mohly zvládnout.
Komentáře
 1. Jana napsal:

  Sáčky jsou super. Tím, že chceme aby byly průhledné a lehké je dost omezení. Záclonoviny, síťky na hmyz jsou zrovna stejná umělotina jako pytlíky. I když je používáte dokola, perete atd. Je také varianta opravdu pro ty, kdo nechtějí plasty. Našla jsem toto: https://www.snovysvet.cz/metraz-latek/bila-len-zaclonova/
  Hodně štěstí na nákupech a díky za nápady.

  • Bára (mamas) napsal:

   Díky za tip, Jani. Určitě mrknu. Beru to tak, že když šiji ze záclon, sítěk proti hmyzu a jiných umělotin, jsou to zbytky, co mi leží doma, tak se aspoň využijí, ale pro nákup nového materiálu je tip na přírodní matroš supr. Bára

   • Jana napsal:

    Báro,já si tedy myslím že i když zakoupím umělotinu a ušiji z ní sáčky např .pro několik rodin ,ušetřím tím noho sáčků při každém nákupu.Přece sáčky se operou takže s každým dalším a dalším nákupem šetřím.Když si vypočítám že např.naše rodina je rozvětvena ,každý dostane ode mne sáčky,tak i když budou z umělotiny,šetřím tak hodně.Zkoušela jsem taky gázovinu a jiné přírodní,ta gázovina např.se strašně ničí a zatrhává od zboží,at už zeleniny nebo ovoce.

    • Bára (mamas) napsal:

     Naprostý souhlas, Jani. Lepší umělé, než žádné. Ty našité gázovinové teď většinou používám doma na ukládání kde čeho nebo na výlety, ať se jabka neválí po celém batohu apod. B.

   • Zdenka napsal:

    Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat, třeba máte přehled. chci si ušít sáček na chleba, zvenku len a zevnitř něco s polyuretanovým zátěrem, ale nemohu nic sehnat, co má atest na potraviny, nevíte o něčem? děkuji Zdenka

    • Bára (mamas) napsal:

     Dobrý den, Zdeni, konkrétní látku s atestem bohužel nevím a ani se mi nepodařilo nic najít. Ale pokud to chcete šít pro sebe a ne na prodej (což by možná doložení nějakého certifikátu s nezávadností vyžadovalo), tak bych se nebála sáhnout i po látce bez certifikátu. V kontaktu s potravinou bude bavlna a zátěr uvnitř pytlíku, takže v přímém kontaktu to nebude. Třeba na Látky Král jsme našla bavlnu se zátěrem z polypropylenu, který se používá potravinářství, tak by měl být v pohodě. Předpokládám, že zátěr chcete, aby pečivo neosychalo. Pak je ještě možnost použít voskované plátno. Inspirovat se můžete článkem na blogu s našimi voskovanými ubrousky. Ať se dílo podaří. Pěkný den. Bára

 2. Jitka napsal:

  Ahoj,
  díky moc za návod.
  Já na šňůrku navlékla cedulku vystřiženou z takového toho tvrdého plastu (HDPE) a na tu lepím čárové kody.
  Jitka

 3. Barbora napsal:

  Děkuji za úžasný návod! Můžu se jen zeptat, zdá máte nějaký trik na zapošití síťoviny? Látka se mi vždy zašmodrchá, někdy méně, někdy víc.. ale vůbec to nevypadá dobře a pevností zapošití si také nejsem jistí. Moc děkuji a přeji hezké svátky!

  B.

  • Dáša (mamas) napsal:

   Dobrý den, při šití si nechte delší spodní a horní nit na začátku i konci švu, pak udělejte několik pevných uzlíků na každé straně a nitě odstřihněte. Hezké svátky. Dáša

 4. Monika napsal:

  Jo a u mispulky na eshopu ma bio latku tyl. Mam malicky vzorek a myslm, ze by to z toho slo, pro ty kdo nechteji umelotinu. Jen ta cena je dost jina… Ja mam ze zaclony :)) I na prani. Bryndaku a rukavic se suchym zipem, ktery trhal jine oblwceni) Tam jsem ale dala platno okolo snurky aby to drzelo zavrene.

 5. Monika napsal:

  Kupovala jsem latky v terrymode, tyl na suknicku a pani rikaka, ze ten jemny (ne ten silnejsi, trcavy!!..) berou lidi na pytliky. Ze uz tam prislo vic eko-zenskejch. Maji i ruzne barvy. A nevim jak na eshopu ale v kramu mi dala od 20cm. Coz je pri te cene hromady a hromady pytliku do stovky. Jo a nekde jsem cetla vychytavku k ciste sitovanemu pytliku nasit ctverecek platna na jednu stranu, na ktery se pak nalepi (a drzi..) carkovy kod z vazeni. Vyzkouseno ale jeste nemam.

 6. Zuzana Říčařová napsal:

  Pytlíky jsem si ušila ze starého povlečení ještě než přišel tento článek. Hold recyklace i látek. Dávám do nich pečevo a začala jsem s nimi chodit i do obchodu na ovoce a zeleninu a v pohodě. Prodavačka jen nakoukne dovnitř. Jen v jednom Penny mi prodavačka zdělila, že by měly být průhledný, aby bylo vidět, jestli tam je opravdu jen to, co navrchu. To mě trochu dožralo, že hned dělají z každého domělého zloděje. No nic, ale chodím s nima dál. Jinde je to v pohodě a za exota mě kvůli tomu už ani nepovažují, jsou zvyklí a spíš budím pozornost, když jdu se všemi dětmi nakupovat (mám 5 kousků 🙂 ) Jo a ty krabičky na uzeninu jsou super nápad, hned to otestuju.

 7. Jarmila napsal:

  Tedy holky moc děkuji.
  Vzadu v hlavě mě ty plastové pytlíky hrozně tlačí, ale nějak jsem se nedostala k prozkoumání, abych mohla konečně vyrobit eko náhradu. Na zeleninu dokonalé!
  Jen u toho pečiva si vždycky vzpomenu na všechny ty prskající, kašlající pokladní, co se vysmrkají a pak rovnou hrábnou po pečivu…
  Má někdo nějaký“nepropustný“ nápad? 🤓
  Ještě jednou moc díky. Jste skvělé.

  • Bára (mamas) napsal:

   Díky, Jarmilo. 😉 Doporučuji pustit si ten doporučený film a ono půjde. 🙂 Dole v komentářích psala Lucka o rozložitelných sáčcích, tak to by třeba mohlo být řešení na pečivo. Určitě na ně taky mrknu.:-) Bára

 8. Kristína napsal:

  Pekny den, je super, ze ste clanok napisala, asi ste mnohym usetrila vela casu s testovanim 🙂 Mate uz otestovanu aj zivotnost pytliku zo zaclony? Usila som jeden zo zaclon, no vydrzal asi 3 nakupy. Latka sa vo svoch vytahala a hned tam bola diera. Moze to byt tym, ze som sila rovnostehom? Alebo nemam od takychto pytlikov ocakavat lepsi „vykon“? Dakujem 🙂

  • Dáša (mamas) napsal:

   Dobrý den, já testovala pytlíky ze síťoviny a po cca 4 nákupech vypadají stále super. Pevnost bočních švů je v našem návodu zvýšena prošitím dvakrát, dno je z přehybu látky. Dáša

  • Iva napsal:

   Dobrý den, manžel pytlíky ze záclon rozhodně nešetří (naloží klidně 2 kila jablek) a žádný z pytlíků zatím po několika měsících používání nejeví známky opotřebení a rozkladu. Švy mám prošité dvakrát rovnostehem.

 9. Iva Vachunová napsal:

  Ahoj, mám síťovinu z většími oky (3mm) myslíte že je reálné to sešit na overlocku? Myslela jsem že si ulehčím práci ale spokojená pořád nejsem. Děkuji

  • Dáša (mamas) napsal:

   Sešít to možné je, ale nemyslím, že je to vhodné. Pokud použijete náš postup uvedený v článku, tak overlock použijte na první (schovaný) šev, ale stejně pro pevnost ještě bok prošijte z lícu. Mám zkušenost, že šití záclony nebo síťoviny (záleží na její pevnosti) na overlocku nevypadá hezky. Dáša

 10. Adéla Procházková napsal:

  Holky, co už nakupujete do šitých sáčků? Jak se na vás tváří v obchodě prodavačky? Já se zatím snažím aspoň hodně obyč sáčky recyklovat, nosím si do obchodu použité, snažím se nebrat neuváženě na vše sáček, ale stejně toho plastu je tolik a tolik, tolik ho doma vytřídíme…
  Asi se zeptám mamky, zda nemá starou záclonu. Barčo, díky za detailní článek!

  • Dáša (mamas) napsal:

   Já zatím zeleninu a ovoce. Ale dnes jsem spíchla kombinovaný sáček na pečivo :o). V obchodě žádné problémy (čekala jsem, ale nikdo zatím nic). Jezdím do penny a tesca. Jen sáčky úplně nezatahuju, aby se rychle dalo kouknout dovnitř, hlavně když prodavačka potřebuje přečíst kód na nálepce (bývá u jablek). Ale nikoho jiného jsem zatím neviděla. Dáša

  • Lucie Majerová napsal:

   Já mám sáčky ze záclony a z tylu, který jsem loni omylem koupila velkém a nakupuju do nich hlavně ovoce a zeleninu. V podstatě všude – malé obchůdky i obchoďáky, trhy a ještě jsem se nesetkala s problémem. Až na jednu pekárnu, kde mi nedali do vlastního chleba, tak tam už nechodím a v jedné sýrárně byl taky problém, ale s rozložitelným sáčkem. Ty mám i na pečivo. (Ale moc se mi líbí ty kombinované s plátnem, tak asi nějaké spíchnu :))
   Podle mě je to o zvyku. Někdy taky nemám náladu se dívat na udivené, ne-li znechucené obličeje, co že to zase chci. Tak radši nejdu nakupovat 🙂 Ale třeba u nás si už paní prodavačka zvykla a automaticky se ptá, jestli mám pytlík nebo krabičku (tu na uzeniny) 🙂 A postupně se snažím nakupovat „bezobalově“ a učím se dělat věci doma (chleba, sýry, jogurty, těstoviny, ale i pastu, deodoranty, kapesníky, atd.)
   Myslím, že dneska je těch možností na snížení odpadu tolik, že je hřích si nevybrat a nezkoušet 🙂
   Prostě pojďme do toho, i když okolí připadáme jako exoti 🙂

   • Bára (mamas) napsal:

    Skvělý přístup, Luci, díky za sídlení. Krabičky na uzeniny a sýry ještě nedávám, tam musím ještě dozrát.:-) A rozložitelné sáčky… to jsou nějaké kukuřičné? To je supr nápad, třeba na pečivo, aby neosychalo. Něco taky tvoříme doma, ale třeba jogurty, to nějak nemůžu vychytat. Nebyl by nějaký osvědčený recept prosím? Díky a ať se v bezobalu daří. 🙂 Bára

    • Zuzana Říčařová napsal:

     Báro, jogurt dělám tak, že ohřeju mléko, pak se nechá schladit na zhruba 40-45 stupňů (už v něm udržíš prst) a přidá se 3-4 lžíce očkovacího jogurtu (ideál na začátek Hollandia a příště už přidáváš svůj). A dám na 12-14 hodin do jogurtovače a je dobrota. Zkoušela jsem dávat i do peřin, ale nebyla jsem spokojená s konzistencí. Chuť super, ale táhlo se to jako sopel 🙂

     • Bára (mamas) napsal:

      Díky za recept, Zuzko. Tak nějak jsem to dělala, zkoušela jsem studené i teplé mléko, obojí chuťově dobré, ale konzistence soploidní, takže to nikdo kromě mě nechtěl jíst. 🙂 Ale mám u jogurtovače poznámku 6 hod. a ty píšeš 12-14, tak to asi bude tím. Musím vyzkoušet prodloužení doby. Moc Díky. B.

    • Petra napsal:

     Diky za clanek 🙂
     Ma nekdo zkusenosti, jak jsou odolne pytliky z organzy? Na jogurty doporucuji koupit kulturu napr na tomscheese. cz. Konec nepovedenym pokusum a kelimkum s ockovacim jogurtem..Konzistence je o zvyku a o mlece, kt. pouzijete a postupu.. Ja to mam vychytane mleko z Lidlu, jogurtovac 5hodin a zrani 12hod v ledbicce, struktura pekna, ale jak se zamicha tak zridne.. nam to ale nevadi, prece jen je to ziva hmota 🙂

 11. Jana napsal:

  Tedy Barčo, musím říct, že už jsem viděla hodně ušitých sáčků na potraviny. Většinou ze záclon nebo z plátna a nebo kombinace záclona a plátno. A po pravdě se mi sáčky nikdy nelíbily, ale ty Vaše mě fakt nadchly, líbí se mi i vzhledově. Je vidět, že na výběru materiálu vážně záleží! 🙂 Asi se do nich také vrhnu. Jen se ještě zeptám, kde se tak dá sehnat ta síťka proti hmyzu? Děkuji. 🙂

  • Jana napsal:

   Jo, už jsem si lépe prohlédla fotku a vidím, že se dá síťka sehnat v obi… 😀

   • Bára (mamas) napsal:

    Jani, v OBI i jiných hobby marketech a domácích potřebách. A jinak jsem ráda, že se pytlíky líbí a jsme motivací k ušít. 🙂 Bára

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů