Přebalovací podložka

Než jsem otěhotněla a nastoupila jsem na mateřskou, tak jsem si dělal velké plány, co všechno v těhotenství stihnu a podniknu. Na velkou část snů jsem si ani nevzpomněla, ale zařizování pokojíčku jsem si nechtěla nechat ujít. Po dlouhém zamyšlení nad dětským pokojíkem, jsem chtěla klást důraz na praktičnost. Po prolistování časopisů a katalogů jsem naznala, že na počátku potřebujeme jen postýlku a přebalovací komodu.  Komody, které by se mi líbily, nebyly finančně přijatelné! Tak jsem se rozhodla pro osvědčenou komodu malm z Ikea s dodělaným pultem pro přebalování. Cenově komoda vyšla skvěle a až nebude potřeba přebalovák, horní deska se odstraní a bude plně funkční komoda :o). (Přebalovací desku mi dodělal budoucí tatínek…) Když už jsem měla přebalovací desku, bylo třeba podložky. A kde ji vzít a nekrást? No ano, udělat si ji doma… a z čeho? Požadavkem byla měkká, nepropustná a rozměrově přijatelná podložka. Jako svrchní materiál jsem zvolila koupelnový závěs a výplň vatelín :o).
Na ušití nic složitého – velký  plochý polštář, sešitím ze tří stran :o). Při šití jsem používala špendlíky, ale snažte se omezit jejich použití na minimum, aby do podložky nezatékalo.
Podložka má mít rozměr 70 x 70 cm.
Potřebujeme:
          „látku“ koupelnového závěsu 142 x 72 cm (počítáme 1 cm na šev z každé strany)
          vatelín 2x rozměr 70 x 70 cm
Postup je velmi snadný, i když igelitový materiál se šije trochu hůře než látka.
1.   látku přehneme na polovinu lícem k sobě
2.       prošijeme podle vyznačené linie – vytvoříme velkou kapsu. Šijeme na šířku patky
3.       kapsu přetočíme rubem dovnitř, lícem ven – hezky vytvarujeme rožky (oblím předmětem např. koncem vařečky)
4.       dovnitř vložíme vatelín – doporučuji obě vrstvy najednou
5.   podhrneme nesešitý okraj (okraj látky stočíme směrem dovnitř z každé strany) a prošijeme
6.  kdo chce, prošije ještě podložku v ploše
d.
Bára & Dáša_mamas
Zakladatelky projektu Šijte s námi. Svým tvořením, psaním podrobných návodů a sdílením zkušeností motivuje ostatní ženy a dodává jím odvahu pustit se do věcí, o kterých neměly tušení, že by je mohly zvládnou.
Komentáře
 1. Anna napsal:

  dobry den chtela bych se zeptat kde se da sehnat vatelin ?

  • Dáša (mamas) napsal:

   Dobrý den, téměř všude, kde se prodávají látky a galanterie, jak v kamenných obchodech i na internetu. Vatelín se vyrábí v několika tloušťkách (tenké až cca 3 cm) toto označuje číslo, čí vyšší číslo tím silnější. Při nákupu v obchodě, můžete si osahat. Pokud je vrstva moc tenká použijte více vrstev. Podobné vlastnosti má i duté vlákno v metráži. Internetový obchod třeba Dům látek. Dáša

 2. sašule napsal:

  Ahoj já jsem si koupila v Hornbachu molitan 3cm tlustý. šíře myslím 90cm na 200cm takže mi pak zbyde ještě na týpí. Šít budu jen po stranách a plánuji taky ubrus, jen najít vzor. Jo cena toho molitanu byla asi 359,- a 500,- něco vycházel 5cm, ale ten jsem shledala zbytečně tlustým. Na obale uvedeno vhodný do 3let 🙂 Přebalovák mám 80 na 85cm a takovou podložku jsem prostě nenašla …. už se těším až na to vlítnu.

 3. Lenka napsal:

  Je ten koupelnový závěs opravdu nepropustný? Mám starou matraci z postýlky a chci ji pošít tak, aby mohla být celé léto venku. jinak podložka super, píšu ji do seznamu mimi nezbytností! 🙂

  • mamas napsal:

   Dobrý den, ano závěs je nepropustný, ale venku se vlhkost dostane dovnitř prošitím – ať v ploše nebo na hraně. Na podložku pod miminko se vždy dává ještě savá látka (plena, ručník..), takže zde je vše ok. Dáša

 4. Teri napsal:

  Použila jsem jako vnější materiál „igelitový ubrus“ a vnitřní hmotu ze starší přebalovací podložky. Bohužel při prošívání středu, stroj nezvládl množství materiálu a šil příliš malé stehy…poté v místě prošití došlo k roztržení igelitu. Moje chyba, kterou uvádím jen proto aby jste se té samé vyvarovali.

  • mamas napsal:

   Teri, moc děkujeme za sdílení nemilé zkušenosti. Určitě to mnoha holkám pomůže. Díky.
   Bára

  • Romana Ze napsal:

   pokud se šije něco umělého, chce to trochu namazat olejem, pak patka krásně klouže a prošívá jak má.

  • Felisa napsal:

   Mně poradili v galantérii při prošívání ubrusoviny použít pod stěhy kaloun a zároveň i pevnější ubrusovinu. Musím říct, že stehy se mi nepáraly, tak uvidíme, jak se zachová materiál po čase užívání.

 5. Anonymous napsal:

  Skvely napad opravdu! Ja mam zas prebalovak z laminovane bavlny a taky parada! Do tech drahych vsude dostupnych zmetku (prebalovacich podlozek) se mi take nechtelo investovat. 🙂 Martina

 6. Anonymous napsal:

  Super nápad!!! Závěs do koupelny mě nenapadl 🙂 nakonec jsem přebalovací podložku vyřešila jinak a využila minimálně…. takže druhé mimi, které se mi teď pokouší prokopat se z břicha ven, už ji asi mít ani nebude 🙂 jste šikovná!!

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů