Střih a návod na tepláčky

Dokud jsem neměla vlastní dítko, divila jsem se, jak jsou některé děti ušmudlané a jejich maminky klidné :o). Nyní s vlastní ratolestí už vím proč. Protože tepláčků není nikdy dost a převlékání nic neřeší. No zkrátka, čistou a voňavou holčičku máme doma pouze ráno před snídaní a večer po koupání.
 
 
S rychlostí růstu dítěte a vzrůstajícím počtem koupených tepláčků, které vždy skončily s různými fleky…, jsem se pustila do šití kousku oblečení, které se hodí každé mamince. Tepláčky ušity čtyřmi švy zvládne každý! Tepláčky nemají boční šev, takže je to raz dva.
Z doby minulé, kdy nic nebylo a na to co bylo, se stáli fronty, si moc nepamatuji. Bylo mi devět, když přišla změna. Co si však pamatuji, jsou tři pionýrské tábory, které jsem jako malá jiskřička absolvovala. Vzpomínky jsou mlhavé, co však si vybavuji, jsou tepláky. Modré tepláky dole s gumičkou pod chodidlem, které měli hned vytahaná kolena. Měli jsme je všichni :o). Všechny tyto tepláky mi šila mamka a babička. A nyní se dostáváme k otázce –  Z čeho tepláčky ušít? Já zašla k babičce (nyní prababičce) a po pouhé zmínce, zda doma není kousek teplákovky, že bych malé zkusila ušít tepláčky, babička nadšeně došla (doběha) do sklepa a našla (přivlekla) kufr plný kusů teplákovin. S podivem tam jsou různé barvy modrá světlá, tmavá, červená, zelená i růžová. Některé už nastříhané tepláky.  
Nadšeně jsem kufr sbalila a už mohla tvořit. Takže tepláčky je možno ušít z toho co dům dá! Ušetříte, zrecyklujete staré věci, nebude Vám vadit, pokud dítě bude vytvářet nevypratelné fleky a můžete na každý den mít tolik tepláčků, kolikrát Vás bude bavit převlékat Vaše dítko. Střih se vejde také na starou mikinu (pokud né na Vaší, tak manžel jistě nějakou na vyřazení má) nebo na velké tepláky. Na zakončení pasu a nohavic, jsem použila staré patenty a kousky pevnějších úpletů. Také jsem dostala od babičky, patenty se dají i koupit, nebo odpárat ze starých věcí. Pokud nemáte, pouze zahnete látku (nohavice) nebo vytvoříte tunýlek pro navlečení gumy v pase.
 
Ještě ke střihu. Střih je pro dítko vysoké 85 – 90 cm (1,5 až 2 roky) – to je však nutné vyzkoušet nebo poměřit s jinými kalhoty. (Já mám radši, když jsou kalhoty delší….) Nosíme látkové pleny, takže střih je trochu širší – jsou to volné pohodlné tepláčky. Střih na tepláčky naleznete zde. Pokyny pro tisk a slepení střihu zde.
 
Co potřebujeme:
 • střih zde
 • látku – teplákovka, starší mikina….
 • patent
 • gumu do pasu

1.   Připravíme si papírový střih. Střih je již s přídavky na švy. Šijeme na šířku patky.

2.   Papírový střih položíme na dvojitou látku. Látka je položena lícovou stranou k sobě! Obkreslíme nebo přišpendlíme střih a vystřihneme.
 

3.   Sešijeme linii sedu. Přední šev – bývá tam většinou zip.  Zadní šev – „mezi půlkami“. Kdo má šije overlookem já šila přímým stehem a poté jsem šev začistila entlem (zik zak steh) – to jsem dělala spíše pro zpevnění švu.

 

4.   Sešijeme vnitřní šev nohavic. Kalhoty rozložíme ušitými švy sedu k sobě a našpendlíme si nohavice. Začneme ve středu, kde se potkávají švy sedu. Aby se nám dobře šilo, položíme každý šev na jednu stranu, vytvoříme plochý spoj. Tepláčky jsou skoro hotové :o).

 

5.   Začištění pasu a nohavic. Použila jsem méně tahavý úplet (kdo nemá, může použít patent, nebo i teplákovinu). Pro pas jsem ustřihla úplet cm, pro patenty cm. Rozměry jsou menší než obvod pasu a nohavi to z toho důvodu, že částečně využijeme elasticity materiálu. (u ostatních použitých materiálů je to na Vašem zvážení).

 

6.   Jednotlivé pruhy jsem na konci sešila – vytvoříme váleček. Pozor u zakončení pasu – necháme si otvor pro navlečení gumy. Pas – začneme sešívat a zhruba ve 2/3 vynecháme cca 1cm, dále pokračujeme v sešití – viz. foto.

 

7.   Ušité válečky z úpletu složíme na polovinu

8.   Úplet přišpendlíme k nohavicím a pasu. U nohavic dávám spoj úpletu na vnitřní šev nohavice. úplet je potřeba rovnoměrně natáhnou po délce obvodu nohavice. Při našívání úpletu v pase nasadíme úplet tak, aby otvor pro navlečení gumy byl uvnitř tepláčků vzadu.

 

9.   Úplety přišijeme – šijeme pružným stehem, aby šev nepopraskal při oblékání. Já šila entlem a doporučuji dvakrát dokola.

 

10.  Navlečeme do pasu gumu a je hotovo.

 

poznámka: Kdo si chce ulehčit práci nebo nemá úplet, pouze si při stříhání přidá v pase cca 5 cm látky ke střihu. V pase pak látku dvakrát založí, přišije (nachá otvor pro navlečení gumy) a navleče gumu. U nohavic stačí 2 cm na založení.
 
d.

 

Bára & Dáša_mamas
Zakladatelky projektu Šijte s námi. Svým tvořením, psaním podrobných návodů a sdílením zkušeností motivuje ostatní ženy a dodává jím odvahu pustit se do věcí, o kterých neměly tušení, že by je mohly zvládnou.
Komentáře
 1. Iva napsal:

  Dobrý den,
  nevíte někdo, kde bych sehnala střih na dětské rifličky vel. 82-86, nohavice ze 2 dílů i s kapsami?
  Děkuji za info

 2. ŠARKA ŠPAČKOVÁ napsal:

  DOBRÝ DEN
  ZDRAVÍM A MAM PROSBU. MÁM OD VÁS UŽ NĚKOLIK KOUPENYCH STŘIHU, JSOU SUPER ,BAVÍ MĚ Z NICH ŠÍT.ALE BOHUŽEL STŘIH NA SOFT KALHOTY DĚTSKÉ JSEM SI VYTISKLA,SLEPILA A KDYŽ JSEM KONEČNĚ CHTELA PO NĚJAKE DOBĚ UŠÍT,NEDOHLEDALA JSEM FOTONÁVOD ,KTERY BYL KE STŘIHU.MOHLA BYCH POPROSIT O DODATEČNÉ ZNOVUPOSLÁNÍ NÁVODU.MOC DĚKUJI A TĚŠÍM SE NA DALŠÍ KRÁSNÉ STŘIHY.ŠÁRKA

 3. tatrananka@seznam.cz napsal:

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, jaká je výška a délka úpletů na pas a nohavice.. V návodu jsem tyto číselné údaje nenašla..
  Už mám hotový střih a těším se na šití:-)
  Mějte se hezky!!
  Moc mě mrzí ztráta kočiček paní Báry, moje rodiče přišli taky takovýmto způsobem o kocourka, snad to brzy přebolí..

  • Bára (mamas) napsal:

   Milá tatrananko, děkuji za pisnutí a myšlenku na naše kočičky. ❤️
   Tohle je už náš pravěký, ale nadčasový návod, tak koukám, že by chtěl trochu revizi. 🙂 Výšku nápletu zvolte, jak se Vám to bude líbit. Např. do pasu bych dala kolem 5 cm, takže x2 + na švy => střihneme 12 cm šířku a nohavice 4 cm x 2 + švy => střihneme 10 cm výšku. Délka se určí podle ušitého obvodu a pružnosti použitého nápletu. Změříme obvod v pase a obvod nohavic ušitých tepláčků a vynásobíme 0,7 až 0,8 (pro hodně pružný náplet volíme koeficient 0,7 a pro méně pružný 0,8 nebo něco mezi těmito hodnotami) Výsledek nám určí délku potřebného nápletu. Tohle je univerzální koeficient pro všechny náplety. 😉 Ať se povedou. Pěkné dny. Bára

  • Lívia napsal:

   Dobrý den, nějak nemůžu najít, ale kolik cm látky budu prosím potřebovat? Děkuji

   • Dáša (mamas) napsal:

    Dobrý den, šíře látky min. 100 cm, délka 50 cm – teplákovina + patent na ukončení nohavic a pas. Dáša

 4. Evix napsal:

  Super strih velmi pěkné se siji a nejsou to úzké trubky. Já osobně mám rada dole banate tepláky uz jsem ho začala i zvětšovat, jelikož dítko uz ma 95 cm.

 5. Lucie napsal:

  Dobrý den,
  Připojím se svou troškou do mlýna. Jde úplný začátečník, opravdu nepolíbená šitím.
  Dotaz je 🙂 az střihnu, zaposiji sed a měla bych jít na sešití nohavic, musím látku nejprve rozstřihnout a postupovat dále dle pokynů? Dle obrázku stříhat z celku, a začatek je také sit z celku, předem děkuji za informaci Lucka

  • Bára (mamas) napsal:

   Dobrý den, Luci, úplně přesně asi nechápu, na co se ptáte. Tento střih má přední a zadní díl nohavic vcelku, na tepláčkách tedy nebude boční šev. Podle střihu vystřihnete díly, sešijete sedové švy, tak jak je naznačeno na fotce v bodě 3 a pak tepláčky „rozložíte“ a ty sedové švy dáte na sebe a budou uprostřed, tím se k sobě dostanou hrany nohavic, které je potřeba sešít. Nikde se nic v průběhu šití nestříhá. Snad už je to jasnější. Ať se povedou. Bára

 6. Lenka napsal:

  Tento střih už používám pro druhé dítko a u staršího postupně nastavuji nohavice a dělám trošku vyšší úplet v pase a už jsem bez větších úprav u velkosti 122:-)

 7. Tereza napsal:

  Tento střih je naprosto super, šiji podle něj tepláčky synovi už rok (šiju teprve rok a půl), loni i několikery softky, uplně super, doporučuji.

  • Dáša (mamas) napsal:

   Děkujeme. Jednoduché střihy mám ráda, jsou ideální pro začátečníky i pokročilé švadlenky. Ať se dále daří. Dáša

 8. Kateřina Burianová napsal:

  Dobry den, i ja.musim poděkovat za střih. Siju podle něho pro oba syny, jeden vel. 80 (trochu zuzim a zkratim), druhý vel cca 104, 110 (jen prodloužim nohavice a i jemu trochu zuzim. Obema sedi skvele! Další velikost plánuji i nadále jen prodlužovat nohavice😆.

  • Bára (mamas) napsal:

   Díky. Jsem ráda, že střih slouží a upravujete si ho k obrazu svému. Tak to má být.:-)

 9. Zaneta napsal:

  Dobry den. Myslite, ze by strih sel pouzit na softshell kalhoty? Chtela bych jen takove jednoduche natahovaci kalhoty do napletu. Dekuji

  • Bára (mamas) napsal:

   Dobrý den, Žanet, omlouvám se, Váš dotaz nám nějak zapadl. Mělo by to jít, Nenapadá mě důvod, proč by to nešlo.:-) B.

 10. Tereza napsal:

  Super střih :). Dcerce sedí, ještě více vychytám ten pas. Chci se zeptat, dá se na tento střih dolu našít náplet? Děkuji

  • mamas napsal:

   Terko, díky za pochvalu střihu. Vždyť v návodu jsou tepláčky s nápletem, tak proč by to nemělo jít. 😉 Bára

 11. Hanka napsal:

  Moc díky za tepláčky, už jsem se jich něco našila :o) dělám je delší, dolů a do pasu náplet. Dcera (15 měsíců) už je nosí půl roku a myslím, že ji ještě nějakou dobu vydrží. Jsou prostě skvělé!

 12. Jarča napsal:

  Střih super, jen syn mi nějak z tohoto střihu vyrostl, nebyl by tak lehký a šikovný a skvělý střih i na starší? Už 2 měsíce hledám a nemůžu najít tak jednoduchý a šikovný rychlý střih na vel 98 a více. Váš web je super, díky Jarka

  • mamas napsal:

   Děkujeme za pochvalu Jarko, ale tento střih ve větších velikostech elektronicky zpracovaný bohužel nemáme. Ale dal by se na ušití podobných tepláčků použít náš střih na pyžamo. (Najdete ho v eshopu.) Tam jsou kalhoty taky bez bočního švu a velikosti jsou až do 140.:-) Pokud byste chtěla náplety, tak uberete pár centimetrů z nohavic a u pasu a je to.;-) Bára

 13. Eva napsal:

  Milé Mamas,

  střih a popis je supr,zvládla jsem ho i jako naprostý začátečník. Mooooc děkuji za inspiraci a pomoc !!!!!!
  P. S. A zcela souhlasím: Tepláčků není nikdy dost♥
  Eva

 14. Míša napsal:

  Moc děkuji za návod, ale pro jistotu se chci zeptat, než střihnu do látky, jsem totiž úplný začátečník. Mám úplet jednolíc a tak nevím, jak střihnout…mám dát obě látky na sebe s tím, že budou lícem k sobě, čili stříhat budu na rubu, nebo obě vrstvy látky budou lícem nahoru a tím pádem budu stříhat na líci? Moc děkuji za pomoc 🙂

  • mamas napsal:

   Míšo, lepší je dat látky lícem k sobě (do stolu a na vás kouká rub) a střihnout, protože pak hned můžete sešít švy předního a zadního sedu a nemusíte na sebe látky znova rovnat. Můžete střihnout i naopak, ale pak je potřeba před šitím látky srovnat, aby byl líc uvnitř, ale jde to taky. Jen nesmí mít obě látky stejný směr, tedy položit si látku na stůl lícem nahoru na ní druhou taky lícem nahoru. To by pak po vystřižení byly obě nohavice levé. Bára

 15. Sylvie napsal:

  Hezky den, jsem začátečník a jeste pred měsícem jsem si myslela,že existuje klasický šicí stroj.Ted objevují svět sítí.Chci se.zeptat stačí na síti těchto teplacku klasický šicí stroj?Děkuji moc a hezky den

  • mamas napsal:

   Pěkný den Sylvie, na šití Vám stačí i klasický šicí stroj. Boční švy se u tepláčků příliš nevytahují, takže by neměly popraskat ani při použití přímého stehu, ale pokud máte hodně tahavou teplákovinu, tak můžete pro jistotu použít na boční šev cik cak steh nebo cik cak steh se zajištěním. (ten steh, jak je cik cak a na jedné straně ještě naznačeno prošití) Případně si můžete stáhnout náš střih zdarma na šití kraťásků, tam je trochu infa o šití z úpletu. Ať se daří, Bára

  • Drahomíra napsal:

   Ano, já šiji jen na klasickém šicím stroji 38 let bez problémů.

 16. Olí napsal:

  Dobrý den,
  chtěla bych také moc poděkovat za tento střih. Je úúplně neeej ze všech, co se mi dostaly do ruky. Se všemi možnými i nemožnými modifikacemi už šiju tepláčky a kalhoty prakticky jen podle něj. Sedí skvěle!
  Díky!

 17. Veronika napsal:

  Dobrý den,
  včera jsem tepláčky ušila ze svých starých, už nenošených tepláků. Na manžety jsem použila náplety z manželovy staré mikiny – na pas náplet z límce u krku, na nohavice náplety z rukávů. V textu u postupu máte napsány pouze cm, ale bez čísla. Ale velikost nápletů z mikiny, myslím, vyšla akorát. Moc děkuji za postup, je perfektní!!! Jednoduchý i pro začátečníka, jako já 🙂

  Prima den!!
  Verča

 18. Jitka napsal:

  Jéé, koukám, milé mamas, že jste ze Znojma:-) Poraďte prosím, kde se tady dá sehnat patent/ rib na tepláčky? V látkách na Kovářské nemají, za radnicí taky ne. Objednala jsem si z netu, ale přijde až přespříští týden… Předem díky a přeju krásné svátky! Jitka

  • mamas napsal:

   Jitko, bohužel neporadím, protože nevím. Já objednávám látky většinou z netu. Do Znojma chodím jen na nějaké dekoračky a to většinou na Kovářskou. Ještě mě napadá jedině zkusit galanterii. Ve švadlence na Obrokove jsem myslím viděla, že mají náplety. Není to vyloženě patent, ale účel by to splnilo. Pokud na něco narazíte, ráda se přiučím.:-) Pěkný den. Bára

  • Drahomíra napsal:

   Já improvizovala , dělala jsem náplety z triček 😊 nebo svetrů

 19. komi napsal:

  dobry vecer, stahla jsem si Vas strih na teplacky /vyska 86-90 cm/. Za tuto moznost Vam moc dekuji a prosim o radu. Pokud dite ma velikost 74-80 cm, mohu strih zuzit stredem a zkratit pas a nohavice??? Nemam moznost dite pomerit… Nenosi latkove pleny.
  Milena

  • mamas napsal:

   Dobrý den Mileno,
   rádo se stalo a určitě můžete střih upravit tak, jak píšete. Středem trochu zúžit a nahoře a dole ubrat. Nahoře o něco méně než dole. Pokud budete mít nohavice do nápletu, tak ani nevadí, že jsou delší, protože náplet je udrží, aby si na ně dítko nešlapalo.
   Ať se dílo daří. b.

 20. Adéla napsal:

  Milé Mamas,
  nějakou dobu jsem nešila, tak už to ve mě hlodalo a musela jsem se aspoň do něčeho malého pustit. A protože jsem měla už nějaký čas koupený kus teplákoviny a dcera trochu dorostla, zkusila jsem tyto tepláčky. Ušité byly velmi rychle. Neměla jsem patent ani úplet, tak jsem to jen zahla, jak píšete. Tepláčky skvěle sedí, fakt jsem moc mile překvapená a našiju další, zkusím možná i nějakou jednoduchou aplikaci. Oceňuju, že jsou volnější, protože malá nosí doma látkovky a né vždy všechny kalhoty a tepláky sedí.
  Děkuju moc za návod.

  • mamas napsal:

   Děkujeme za kladné hodnocení střihu na tepláčky. S odstupem času od vytvoření článku musím potvrdit, že tepláků opravdu není nikdy dost. S rostoucím věkem dcery začaly fleky doplňovat různé pro mě nepochopitelné díry a trhance. Dáša

 21. mamas napsal:

  Děkujeme za krásný komentář a prima tip Majko. Jsme moc rády, že jsou naše návody někomu k užitku. Přejeme krásné léto nejen za šicím strojem.:-) bára

 22. Anonymous napsal:

  Děkuji za návod. Tepláčky ušity, jedny na den, jedny na spaní. A další určitě budou přibývat.<br />Mám tip na ty na spaní – kde jsem chtěla aby nohavice byly dole volné – přiložila jsem střih na tričko tak aby dolní okraj trička byl dolní část nohavice. A ušetřila si trochu práce :).<br />Každopádně moc díky za všechny střihy i nápady. Obdivuju všechny co nejen šijí, ale obětují čas a knowhow aby

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů