Jak udělat dlouhý šikmý proužek

O šikmém proužku už jsme na našem blogu už psaly. Je to praktická věc, která se dá použít od začišťování krajů, přes zdobení i jako samostatná šňůrka. Prostě hodí se skoro na vše.

Jednobarevné šikmé proužky se dají koupit, ale vzorovaných nebo takových, jaký by se nám zrovna hodil v nabídce moc není. Takže si dneska jeden takový hooodně dlouhý vyrobíme.

Tak jdeme na to…

Vezmeme si obdélník látky, ze které chceme proužek vyrobit a položíme si ho lícem nahoru na podložku. Já mám kus bavlny velký 72 x 88cm a udělala jsem z něj cca 16m šikmého proužku 18mm širokého.

Pravý spodní roh ohneme směrem nahoru a hranu kde jsou položené nůžky rozstřihneme.
 

Ustřižený roh vrátíme zpět, tak jak ležel a celý ho přesuneme doleva.

Vznikne mám takovýto kosodélník.

Roh překlopíme přes zbývající látku a hranu vyznačenou na obrázku sešijeme. Při šití si nastavte délku stehu na co nejkratší, ať se Vám proužek po rozstřižení nepárá.

Vzniklý šev rozžehlíme a látku si položíme na stůl, tak jak je vidět na obrázku. Tedy lícem dolů a přišitá část je vpravo.

Teď budeme trochu rýsovat. Na látku si narýsujeme pruhy, široké tak, jak chceme mít široký proužek v nezaloženém stavu. Já chci mít po založení proužek široký 18mm, krát 2 je 36mm. Na látku si tak narýsuji čáry ve vzdálenosti 36mm.

Čáry si narýsujte na celou plochu látky. Poslední pruh Vám asi nevyjde přesně, ale to nevadí, stejně ho nakonec ustřihneme.

Teď si ještě uděláme vodorovné čáry na krajích. Vzdálenost od hrany je taková, jaký chceme přídavek na švy. U mě 7mm.

Tady jsou v detailu vidět šikmé i vodorovné čáry.

Máme-li narýsováno, ohneme spodní hranu nahoru a špičatý roh přisuneme k hornímu rohu, tak jak to naznačuje šipka na obrázku.

Srovnáme si k sobě hrany látky. Nepůjde vám to po celé délce hrany, aniž by se vám celá látka nemuchlala, to je normální nebojte, tak si zatím srovnáme jen kousek na začátku.

A teď to důležité. Jak si k sobě srovnat narýsované linky. Průsečík, který vznikl první linkou a linkou u hrany (míří tam tužka) bude ležet na hraně spodní látky. Druhý průsečík bude lícovat s prvním průsečíkem na spodní látce, třetí průsečík s druhým atd.

Nejlépe si to srovnáme tak, že do průsečíku píchneme špendlík a…
 

… a na spodní straně musí špendlík taky projít průsečíkem. Pokud to tak nemáte, trochu si spodní látku posuňte, ať se vám průsečíky potkají.

Takhle si postupně sešpendlíme celou hranu látky. Nemusíte kontrolovat všechny průsečíky, jen tak co třetí si propíchnětě, jestli vám to stále lícuje a kdyby se vám to začalo rozjíždět, trochu si to poupravte.

Až budeme mít se špendlenou celou hranu, bude látka takhle nevzhledná a nepůjde srovnat, ale to nevadí…

…srovnejte si aspoň kousek na začátku a šup s tím do stroje. Hrany si k sobě přišijeme přímým stehem pěkně po narýsované lince. Až budete přejíždět přes ten první šev, dejte pozor, aby zůstal pěkně rozevřený, ať nedopadnete jako já. 🙂

Ušitý šev si opět důkladně rozžehlíme a látku si rovnáme, tak jak je vidět na obrázku.

A teď už přijdou na řadu nůžky. Pěkně po lince, pořád dál dál si proužek nastříháme.

Pokud radši řežete než stříháte, můžete zkusit, jestli vám to nepůjde rychleji s řezacím kolečkem a podložkou.

Když se vám bude zdát, že to snad nikdy neskončí, tak se už určitě budete blížit ke konci. Vpravo už budete mít hromadu proužku a bude vám zbývat rozstřihnout už jen pár centimetrů.

Poslední pruh už nám při rýsování nevyšel dost široký, takže jej celý odstřihneme.

A proužek je skoro hotový.

Teď je potřeba ho zažehlit, abychom ho mohli používat. Vsuňte si konec proužku do zakladače…

… a žehlíme a taháme a žehlíme a taháme atd. Zase to bude dost nekonečná práce. 🙂

Je dobré si hned při žehlení namotávat proužek na kus kartonu, ať s zase zbytečně nezamotává a navíc se lépe stabilizuje jeho zažehlení, když v této poloze vychladne.

Tak, a máme HOTOVO! Před námi leží pořádný kus šikmého proužku nachystaného k použití.

Bára

Bára & Dáša_mamas
Zakladatelky projektu Šijte s námi. Svým tvořením, psaním podrobných návodů a sdílením zkušeností motivuje ostatní ženy a dodává jím odvahu pustit se do věcí, o kterých neměly tušení, že by je mohly zvládnou.
Komentáře
 1. Kristýna napsal:

  Dobrý den, když potřebuju vyrobit šikmý proužek z upletu budu postupovat stejne ? nebo bavlněné platno asi nemužu použit že ? děkuji 🙂

  • Bára (mamas) napsal:

   Dobrý den, Kristy, pokud potřebujete šikmý proužek z úpletu, nemusíte ho střihat šikmo, protože úplet pruží v šířce látky, takže stačí ustřihnout potřebný pruh. Ale při střižení šikmo, by asi pružil ještě více, takže lze tuto metodu použít i pro úplet. Ale hlavně je určena pro nepružné látky, tkaniny a tedy i bavlněné plátno, které pruží minimálně a nejvíce právě v šikmém směru a toho se při tvorbě proužku využívá. Snad je to už jasnější, když tak se zase ptejte.:-) Bára

   • Kristýna napsal:

    Děkuji, právě potřebuji olemovat tričko, takže můžu použit i šikmý proužek z plátna ? se šitím začínám proto takové otázky 😀 🙂

    • Bára (mamas) napsal:

     No, pro lemování trička bych si troufla použít plátěný šikmý proužek jen u hodně velkého výstřihu, který v podstatě není třeba natahovat. Na klasické tričko by pružnost proužku nebyla dostatečná. Ta „pružnost“ šikmého proužku se využívá při začišťování průramků (otvory kolem rukou) a výstřihů, kde jsou obloučky a je potřeba proužek trochu přizpůsobit, ale že by pružil jako úplet, to zase ne.:-) Bára

     • Kristýna napsal:

      Děkuji za rady 🙂 použiju uplet mám to na detské triko 🙂

 2. Jarka napsal:

  Moc děkuji za SUPER návod. Jde to perfektně a já se s tím vždy tak natrápila. Jarka

 3. Blanka napsal:

  Dobrý den, je nějak možné spočítat kolik látky bych potřebovala na proužek 10cm široký a 2,5 až 3 metry dlouhý. Nechci ho dělat do zásoby a stejný už možná nevyužiju. Děkuji Blanka

  • mamas napsal:

   Blani, jestli existuje nějaký obecný vzorec, tak já ho neznám.:-) Ale trochu jsem se zamyslela (no trochu, mozek se mi skoro vařil :-)) a vychází mi, že ze čtverce 50 x 50 cm byste mohla dostat něco mezi 2,5 až 3 m proužku širokého 10 cm. (šířku proužku 10 cm beru před zažehlením) Tak pak dejte vědět, jak Vám to vyšlo.:-) Bára

   • Blanka napsal:

    Děkuji, já měla v noci něž jsem šla spát záblesk inteligence a vyšlo mi to také tak jen tomu asi trochu přidám do rezervy. Malý zbytek ještě využiju. Blanka

 4. Monika napsal:

  Neměly byste ještě v záloze nějaký fígl, jak ten šikmý proužek elegantně přišít? Když lemuju jen dvě vrstvy obyč. bavlny, tak to ještě nějak trefím, aby byl stejně přišitý v rubu i lícu,. Ale když jsem teď lemovala deku (spodek, vatelín, vršek, nebo třeba chňapku – ještě víc vrstev), tak se mi to prostě nedaří našít tak aby byl ten šev na proužku pěkně i z rubu. Jednou je uprostřed, někdy i mimo. Přišpendlení nepomohlo a stehovat ručně celý obvod.. no kdybych někdo věděl jak na to, budu moc ráda :). Děkuju. M.

  • mamas napsal:

   Dobrý den,
   osobní zkušenost nemám, ale existují patky na našití šikmého proužku. Je však otázkou, jak je možné patku využít při šití několika vrstev. U našívání na více vrstev jen používám širší proužek. Rozloženou hranu našiji z rubu v místě přehybu. Proužek složím, přetočím přes hranu a z líce prošiji.
   Dáša

  • Anna napsal:

   u těchto věcí, co popisujete se to šije úplně jinak-není třeba šikmý proužek, ale stačí pás-koukněte tady http://kunhutky.k2.cz/patchwork/index.php?m=8&m1=rovny_lem

 5. Libuše horáčková napsal:

  Luxus, díky, bezva. Určitě to zkusím.

 6. DAGMAR TUCKOVA napsal:

  SIJU LETA LETOUCI,ALE NA TOHLE JSEM NEPRISLA,A ANI O TOM NESLYSELA.MYSLIM,ZE TO JE BEZVA.JAKMILE BUDU MOCT,TAK VYZKOUSIM.DEKUJU ZA NAVOD.JSI SIKULKA,A JA BUDU URCITE A RADA OPISOVAT.CLOVEK SE PROSTE UCI CELY ZIVOT.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů