Jehly do šicího stroje – typy a použití

Dát do šicího stroje správnou jehlu ve správný čas je malá věda. Označení, typy, použití správné jehly se správným materiálem… pojďme se trochu podívat jak na to.
Šít všechny materiály a všechny projekty s jednou jehlou by bylo sice jednoduché a praktické, ale lepších výsledků dosáhneme, když budeme jehly měnit podle druhu materiálu, který se chystáme šít.
Při volbě jehly se musíme zaměřit hlavně na vhodný typ a velikost jehly.

Typy jehel:

Nejběžnější typy jehel, se kterými se můžeme setkat, jsou tyto:
Universal (standart) – H – nejuniverzálnější jehly s lehounce zakulacenou špičkou, aby byly ještě dost ostré pro tkaniny a současně neničily pleteniny. Nejčastěji se používají pro běžné tkaniny různých tlouštěk. Když nevíte jakou jehlu použít, je tato univerzální nejlepší volbou.
Jeans – HJ – velmi silné jehly s ostrou špičkou určené pro šití pevných látek jako je džínovina nebo kůže.
Ballpoint/jersey – H-SUK – jehla vhodná pro šití pleteniny (úpletu). Kulatá špička proniká mezi vlákna pleteniny a eliminuje natržení látky.
Sharp – HM – štíhlé jehly s velmi ostrou špičkou, které snadno pronikají do materiálu s velkou hustotou vláken jako je mikrovlákno a z přírodních materiálů pak hedvábí.
Stretch – HS – jehly určené pro extrémně pružné materiály s velkým podílem elastanu (např. plavkovina). Mají hlubší drážku v zadní části jehly a středně kulatou špičku, což eliminuje přeskakování stehů.
Existují i další speciální typy jehel vhodné pro kůži, prošívání, vyšívání atd.
Pokud chcete typy jehel do šicího stroje znát opravdu dokonale, mrkněte se na tuto brožuru firmy schmetz.
 
Velikosti jehel:
Na krabičkách s jehlami bývají napsána různá čísla. Jednak je to většinou číslo 130/705, které udává použitý systém jehel s ploškou na uchycení a zkosením u očka jehly. Toto označení odpovídá Japonskému systému značení 15/1 a označení číslem 2020 (2045), které používá firma Singer.
Pak jsou zde čísla 60/8 až 110/18. Toto číslo udává tloušťku jehly a je, po výběru vhodného typu jehly, pro správný výběr zásadní.
To, že je číslo tvořeno dvěma čísly neznamená, že by udávalo tloušťku a délku nebo tak něco. Číslo vlevo, tedy 60, 70, atd. je evropské číslování a udává tloušťku jehly. Označení 80 odpovídá 0,8 mm, 90 je 0,9 mm atd.) a číslo vpravo je americké označení. Takže evropská 70 bude vždy doprovázena americkou 10, 80 doprovází 12, atd.
Jehly tenké 60/8 – vhodné pro lehounké materiály: voál, tyl, organza, batist, košilovina, silky, apod.
Jehly střední 70/10 až 90/14 – pro  středně těžké materiály: běžné bavlněné i lněné látky, úplety…
Jehly silné 100/16 až 110/18 – pro těžké materiály: džínovina, samet, koženka, softshell, silné vlněné látky, apod.
Dvojjehla:
Dalším typem jehly, která pozvedne vaše šití o třídu výše je dvojjehla. S dvojjehlou umí šít většina domácích šicích strojů, jde jen o to nakouknout do manuálu a najít odvahu to zkusit.
V příslušenství stroje bývá držák na druhou cívku nitě, který se na stroj připevní. Nitě se pak vedou zároveň běžnou cestou pro nit a na konci se do každé z jehel navlíkne jedna nit. Šev šitý dvojjehlou je vždy dokonale rovnoběžný a vaše zakončení rukávů, kalhot nebo třeba prošití zipu bude vypadat profesionálně.
Označení dvojjehel pak neudává evropské a americké značení, ale větší číslo udává sílu jehly a menší rozteč jehel. K dispozici jsou jak dvojjehly univerzální tak dvojjehly pro šití úpletů.
Pokud jste se k šití dvojjehlou ještě neodhodlali, koukněte na naše video, třeba vás to nakopne. 😉
Výrobci jehel:
Co se týká značek, tak vedle asi nemůžete šlápnout s jehlami značky Schmetz, ale ani jehly ostatních výrobců Akra, Organ, Veronica atd. nepodceňujte. Má zkušenost je, že dobře se dá šít i s 50 let starými no name jehlami po babičce. 🙂
A na závěr to nejdůležitější!
Ani dokonale zvolená jehla Vám nebude dobře sloužit, pokud bude tupá, ohnutá nebo jakkoli jinak poničená. Jakékoliv náznaky opotřebování jehly, v podobě většího hluku stroje, či vynechávání stehů, nepodceňujte a vyměňte jehlu za novou. Měňte radši více než méně. Můžete tak předejít zranění z ulomené jehly nebo poničení stroje.
Díky, že jste dočetli až sem a neváhejte připojit zde Vaše postřehy ze světa jehel!
Bára
Bára & Dáša_mamas
Zakladatelky projektu Šijte s námi. Svým tvořením, psaním podrobných návodů a sdílením zkušeností motivuje ostatní ženy a dodává jím odvahu pustit se do věcí, o kterých neměly tušení, že by je mohly zvládnou.
Komentáře
 1. Marcela KUBÁČKOVÁ napsal:

  Prosím o radu zdědila jsem šící stroj LADA2371. Potřebuji jehly s kulatým dřikem o délce 37mm. Delši jehly zadrhávaji o podavač. Jaké mi doporučíte. Mám stroj vyhodit, Marcela

  • Dáša (mamas) napsal:

   Dobrý den, tak s tímto dotazem bych se obrátila na výrobce stroje, oni snad dokáží poradit a doporučit i pro starší modely. Šicí stroje Lada odkaz zde. Dáša

 2. Marcela napsal:

  Zdravím, je možné dát stejnou jehlu do šicího stroje a i do overlocku? Normálně mi tam pasují a oba stroje šijí dobře. Jen mi jde o to, aby se stroje časem nějak neponičily

  • Dáša (mamas) napsal:

   Dobrý den, rozhodně bych používala pouze jehly pro daný stroj doporučené výrobcem. Osobně jsem ani nezkoušela používat jiné. Dáša

 3. Hanka napsal:

  Krásný přehled. Jakou jehlu ideálně použít na kočárkovinu? Díky za odpověď.

 4. Daniela napsal:

  Dobrý den, poradíte mi jakou jehlu zvolit na sešití softshell a náplet v pase? Jehla mi náplet vůbec nechce sešít (ani samostatně). Mám stroj Singer ale jsem úplný začátečník.Moc děkuji Daniela

  • Dáša (mamas) napsal:

   Dobrý den, na softhell, úplety, náplety používejte jehlu na úplet (označení jersey). Takto označená jehla má kulatou špičku a neproseká látku. Ať se daří. Dáša

 5. Jana napsal:

  Děkuji za Vaše krásné stránky a hlavně články.Sice jsem kdysi šila na děti, ale opět jsem se k tomu vrátila a oprášila znalosti a narazila na věci které jsem nevěděla 🙂 Přeji spoustu spokojených švadlenek Jana

 6. Věra napsal:

  Dobrý den, potřebovala bych vědět, zda má SInger speciální jehly i do běžných strojů na normální šití?
  Děkuji za odpověď.

  • Bára (mamas) napsal:

   Dobrý den, Věro. Singr má své značení jehel, ale jedná se o běžné jehly s ploškou, takže i do Singr stroje lze použít jehly jiných výrobců s označením 130/705. Jen u starších Singr strojů prosím pozor, ty to mohou mít jinak. Bára

 7. Marie napsal:

  Úžasný přehled, děkuji moc. Stejně tak i ostatní články (o zipech, nitích, atd.). Jsem moc ráda, že jsem vaše stránky objevila.

  • Bára (mamas) napsal:

   Děkujeme Maruško. My jsme rády, že se k nám přidala taková spokojená čtenářka.:-) Ať se daří. Bára

 8. jjkkala napsal:

  Super přehled, moc mi pomohl, děkuji.

 9. elča napsal:

  Chtěla bych se zeptat, jakou jehlu mám použít pro prošívání a sešívání popruhů např. k batohu apod.
  díky

  • mamas napsal:

   Eli, na popruhy určitě něco silnějšího. 100 nebo min. 90. Ještě lepší by byla jehla na jeansovinu, ta je ostřejší a pevná. Bára

 10. Hana Pé napsal:

  Dobrý den, mám šicí stroj Lucznik Isabela a narazila jsem na problém při nasazování jehly,
  Mám pár posledních prastarých značky IGLA, které jsou označené 705 HS, ty do stroje pasují, ale už mi docházejí. I zakoupila jsem sobě AKRA 130/705 v domnění, že jsou to tytéž, ale nedaří se mi je nasadit, jako by se nevešly do toho otvoru (ono tam není vidět).
  Zkoušela jsem to s několika různým jehlami tohoto typu a prostě to tam nenacpu. Může se stát, že jsou opravdu silnější nebo je chyba mezi židlí a klávesnicí?
  Děkuji z odponěď.
  Hanka

 11. Jana Š. napsal:

  Dobrý den, děkuji za tento přehled, moc mi pomohl. Ale co když mám u jehly napsáno HA? To je na co?
  Děkuji Jana

 12. Helena Karoliová napsal:

  Ďakujem velmi pekne – super, zrozumitelne – informácii nikdy nie je dosť

 13. Moc děkuji za podrobné vysvětlení, opravdu mi pomohlo, často tápu, jak silnou jehlu použít 🙂 Hana

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů