Dívčí šátek – Babí léto

Babí léto – chladná rána a teplá odpoledne. Pro každou maminku otázka, co dát dítku na hlavu? Na klobouček už to není, na čepici to ještě není. Elastický šátek, který zakrývá uši a odpoledne se vejde do každé kapsy, je ideálním řešením. Od září chodíme do školky a už jsme dva takové šátky ztratily! Uf, ale podle níže uvedeného návodu, si můžete vyzkoušet, že takových to šátků můžete mít dost a dost.

Co je na takovém šátku nejdůležitější? Přední šev, který musí být elastický! Nikam neodcházejte a neříkejte si – to je zase jen pro ty co mají overlok nebo pružné stehy. Tento návod je hračka a pro všechny! Přední šev nebudeme šít – použijeme ho z dámského trička!Co budeme potřebovat:

 • tričko – velikost podle věku dítěte a elasticity trička
 • nůžky, pravítko, šicí stroj

Začínáme…

 • Pokud je to možné, změříme obvod hlavy budoucí majitelce šátku.
 • Připravíme si tričko
 
 • Podle obvodu hlavy a „tahavosti“ trička si zvolíme velikost (střih) šátku. (Uvádím hodnoty pro obvod hlavy 50 cm.)  Pokud si nejste jistí, střihněte šátek s větší základnou – můžete ho zmenšit. Boční strany jsou šikmo, aby šev vzadu na temeni hlavy netrčel. Středová délka od přední hrany do cípu je také na Vás (nebo na velikosti trička :o).
 • Vystřihneme šátek – úplet se netřepí, takže není potřeba dlouhé strany začišťovat.
 • Šátek přehneme na polovinu, lícem uvnitř, rubem ven. Sešijeme krátký šev – přímým stehem.
 • Šev položíme na jednu stranu a prošijeme – a máme hotovo!
 
 
 
d.
Bára & Dáša_mamas
Zakladatelky projektu Šijte s námi. Svým tvořením, psaním podrobných návodů a sdílením zkušeností motivuje ostatní ženy a dodává jím odvahu pustit se do věcí, o kterých neměly tušení, že by je mohly zvládnou.
Komentáře
 1. Klára napsal:

  Prosím jak si udělat střih na jinou velikost hlavy?

  • Dáša (mamas) napsal:

   Dobrý den, záleží jak moc „tahavý“ materiál použijete. Ale mohu doporučit tento postup. Změřte obvod hlavy. Výsledek vynásobte hodnotou 0,8. Získáte délku přední hrany a k ní přičtěte 2 cm (z každé strany 1 cm) na švový přídavek. Proto je v textu uvedeno = 50 * 0,8 = 40, 40 + 2 = 42 cm. Dáša

 2. Natalie napsal:

  Děkuji za super jednoduchý návod!
  Zrovna vyřazuji svoje trička a zároveň jsem přemýšlela, kde malé „schrastit“ šátky. Kupované se časem natahují a stejně je musím zapošívat … no ideální řešení dvou problémů!

  • Bára (mamas) napsal:

   Paráda. To mám nejradši, když se pěkně zužitkují staré věci.:-) Mám doma hromadu starých věcí, které „jednou“ přešiju, ale děti mi z nich nějak vyrůstají a střihy se do nich stále hůř pasují.:-) B.

 3. Jarmila napsal:

  Satôcka je pekná,no myslím že pre chlapcov nie.teraz sú,,in,, pirátske šatky, a keby sa našiel nejaký jednoduchý strih isto by sa potešila nejedna mamička chlapčeka!ak môžem poradiť, skúste si najprv na papier,a na kus starej látky,isto sa nájde.nie je to ťažké a isto po pár nezdaroch to zmaknete!

 4. Adéla napsal:

  Našla jsem trika,jdu na to.Čekají mě 3 kousky pro dcery.Děkuji za super jednodhuchý návod.

 5. Jitka napsal:

  Vypadá to náramně náramně. určitě vyzkouším děkuji!

 6. mamas napsal:

  Díky Ajko.:-)

 7. Ajka napsal:

  Skvělý šátek!

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů