Zipy a zdrhovadla

Věřte nevěřte, současná podoba zipu (zdrhovadla) se zejména v oděvnictví používá již od roku 1913, patentován byl o něco později v roce 1917*.
Zip slouží ke spojování dvou částí dohromady. Skládá ze tří částí – jezdce a dvou ozubených pásů, které do sebe zapadají. Každý z pásů je složen z řady speciálních zubů, které jsou na konci zahnuté, což umožňuje jejich větší soudržnost a tedy pevnost*.
* zdroj Wikipedie otevřená encyklopedie
 Pro orientaci, níže uvádíme časté dělení zipů:
 •  DĚLITELNÝ x NEDĚLITELNÝ

 • Podle délky 12, 14, 16, 18, 20…25, 30, 35…. 50, 55…. 80, 85 cm ….  Za délku zipu se považuje pouze část se zoubky, ne celé tkanice!

 • Podle materiálu PLASTOVÝ x KOVOVÝ (mosaz, staromosaz)

 • Podle vzhledu SKRYTÝ (jemný 3mm) x SPIRÁLOVÝ(3mm, 5 mm) x KOSTĚNÝ (5 mm)

U skrytého zipu nejsou vidět zoubky. Je jemný, používá se do dámských kalhot, sukní, šatů.

Kostěné zipy najdou velké uplatnění jako zapínání bund.

Spirálové zipy se vyrábějí v široké škále barev, délek, druhů jezdců. Jejich využití se hodí všude. Vyrábí se ve dvou hrubostech 3 a 5 mm (šířce zoubků).
 • Podle funkce VODĚODOLNÝ x BUNDOVÝ (dva jezdce) x ZIP V METRÁŽI (povlečení)

Zip v metráži pohodlně zkrátíte na potřebnou délku – ustřihnete nůžkami. Patří do skupiny nedělitelných – konce je potřeba zapošít, aby jezdec neutekl. Podle potřeby nakupujete metráž zipu a samostatné jezdce. Nasazení jezdce chce trochu trpělivosti. Vyrábí se i v několika barvách. Nikdy zip nerozevírejte bez nasazeného jezdce, poté již nejde jezdec nasadit!

 • Podle vzhledu JEZDCE

Taky máte všechny zipy v jedné krabici a pokaždé zoufale hledáte ten pravý? Níže dva tipy pro snazší hledání. Máte jiné nápady jak skladovat zipy? Napište nám je do komentáře :o)).

Tip: Zipy stejné délky spojte za jezdce spínacím špendlíkem. Rychle se zorientuje při hledání zipu určité délky.
 
Tip: Dlouhé zipy zafixujte gumičkou. Nebudou se zamotávat s krátkými.
Podle potřeby můžeme zipy zkracovat a to na jejich horním konci. Zoubky odstraníme kleštěmi. Pozor, musíte zajistit zkrácené konce proti vyjetí jezdce. U kovových zipů můžeme použít koncový plíšek, který přichytíme ke tkanici kleštěmi. U plastového kostěného zipu  vytvoříme několika stehy „nitěný koutek“ na tkanici zipu. U spirálového zipu podhrneme tkanice do švu.
 
Všívání zipů si hodně usnadníme použitím zipové patky. Patka kopíruje zoubky, šev je po celé délce zipu ve stejné vzdálenosti.

Ať vám to s zipy krásně šije.
Dáša
Bára & Dáša_mamas
Zakladatelky projektu Šijte s námi. Svým tvořením, psaním podrobných návodů a sdílením zkušeností motivuje ostatní ženy a dodává jím odvahu pustit se do věcí, o kterých neměly tušení, že by je mohly zvládnou.
Komentáře
 1. Iveta napsal:

  Dobrý den…děkuji za všechny rady..vždY jsem nadšená když mi od Vás přijde e-mail..léta jsem nešila..ted jsem se asi po 30 letech k tomu vrátila..no a co se vše změnilo nestačím zírat..novinky udělátka patky..no už mám i nový stroj a týden overlock..jen čas zalézt je menší..,ale panenky jsou obšité a chystám se na vnučky..látky už mám a super střihy a návody od Vás..Tak,že veeeeeelikáááánskééé DĚKUJI,ŽE JSTE..

 2. Pavla napsal:

  Dobrý den, prosím poradili byste mi, jak přišít voděodolný zip? Pořád mi nechce brát spodní nit a cuchá se to 🙁 Děkuji

  • Dáša (mamas) napsal:

   Dobrý den, osobně jsem voděodolný zip nepoužívala, ale pokud jinak stroj šije, tak co použít jinou jehlu třeba na úplet? Dáša

 3. Lenka napsal:

  Dobrý den,
  zhltla jsem Vaše info o zipech, ale přeci bych jeden dotaz měla. Strašně se mi líbí Vaše „nákupní“ taška, jen bych si tam chtěla vložit zip. Nemohly byste, prosím, ještě k Vaším informacím připsat, jak se vlastně se zipy pracuje? Jak se přišívají? Děkuji a přeji Vám spoustu krásných nápadů.

  • mamas napsal:

   Dobrý den Lenko,
   děkujeme a díky taky za tip na článek. Zahrneme to do našeho seznamu plánovaných článků. 🙂 Bára

 4. Eva napsal:

  Děkuju za přehledné vysvětlení. Měla bych jeden dotaz – pěkný kostěný zip koupený v galanterii má na spodním konci tkanici zatavenou do takové plastové koncovky. Předpokládám, že je to kvůli trvanlivosti, aby se to dole netřepilo či nerozjelo, ale připadá mi, že se to dost špatně všívá (zvlášť ručně, to nejde snad vůbec).

  • mamas napsal:

   Dobrý večer, koncovky zipů všívejte strojem velice opatrně a pomalu. Určitě zvolte silnější jehlu. U konců je dobré zpomalit nebo „přeskákat“ koncovku „ručně“ na stroji – nepoužijete pedál, ale otáčíte kolečkem pro pohyb jehly. Pokud šijete v ruce tuhý materiál, zase použijte silnější jehlu a osobně doporučuji kleště (kombinačky – na začátku čelistí mají vroubky) jimi držím jehlu – zapichuji a vytahuji ze silné látky. Dáša

 5. Miloslava Jančová napsal:

  Mám slušnou zásobu zipů,ostatně jako všeho,taková malá textilní galanterie,ale všechno mám hezky roztříděné.Nitě podle odstínů,primky a různé tkanice podle druhu v sáčcích a zipy mám roztříděné podle barvy,uchycené do gumičky,jen ty dlouhé mám roztříděné na dělitelné a nedělitelné.

 6. Monika napsal:

  Přečetla jsem, ujasnila co chci/jak se to přesně jmenuje a konečně baby v galanterce neměly navrch. (sice to zkoušely s hrubostí spirálového zipu ale vedu 1:0 ;).
  Díky, díky za informace a nejen kvůli těm krasavicím v obchodě, ale hlavně za super přehledné zpracování a rady i pro amatéry. A to nejen v tomhle článku! Prosím hlavně v tom pokračujte :).

  • mamas napsal:

   Dobrý den Moniko, děkujeme za hezká slova a gratulujeme k získání bodu v galanterii :o). Věřím, že v příštím roce budeme přidávat další pro Vás zajímavé články. Dáša

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů