Zásobník nebo budka?

Do Štědrého dne zbývá už jen pár dní a možná stále ještě sháníte nějaké dárky. Pokud ano, tak pro Vás máme tip na jeden takový extra rychlý, vtipný i praktický. A je u něj i bonus – při rozbalovaní si můžete s ostatními členy rodiny udělat kvíz a hádat co to je. 🙂

Jistě jste správně uhodli, že se nejedná o moderní budku pro ptáčky, ale o zásobník na toaletní papír. Je to drobnost, ale na WC ji v jistých chvílích oceníte. Dlouho nám něco takového doma chybělo, pořád jsem nemohla vymyslet, jak a co tam umístit. Až letos, na dovolené v Řecku jsem zahlédla v obchůdku se suvenýry tuhle věcičku, hned se mi to zalíbilo a věděla jsem, že tohle jednou budeme mít. Ne to z obchůdku s nápisem Greece, ale nějaké jiné, v domácí provedení. Trvalo to skoro půl roku, ale už i u nás máme na WC zásobu toaletního papíru. 
Tak a konec řečí, jdeme na to, ať to do těch Vánoc stihneme.
Co budeme potřebovat:
 • Pruh látky široký 23 cm a dlouhý 140 cm. 
 • Proužek látky 20 cm x 12 cm a kousek suchého zipu nebo kus tkalounu nebo provázku… podle toho, jaký zvolíte typ zapínání.

Začínáme…
Nachystáme si výše uvedený materiál. Tedy pruh látky široký 23 cm a dlouhý 140 cm, proužek na zapínání široký 12 cm a dlouhý 20 cm a kousek suchého zipu.

Dlouhým stranám u velkého pruhu látky zažehlíme do rubu 1 cm.

Malý proužek zažehlíme tak, aby nám vznikl proužek na zapínání. Kratším stranám zažehlíme 1 cm látky do rubu. 

Podélně proužek složíme na polovinu, rozložíme jej a ke vzniklé středové lince složíme ještě jednou dlouhé strany.

Proužek znovu složíme  a zažehlíme.

Před sešitím si na pásek našijeme suché zipy. Poloha suchých zipů je tak, jak je vidět na fotografii. Po našití suchých zipů pásek znova složíme a po obvodu sešijeme.

Velkému pruhu látky k sobě přiložíme kratší strany, líc je uvnitř a sešijeme. Zažehlený 1 cm si rozložte, sešijte a pak zase slože zažehlení zpět.

Šev rozžehlíme.

Nyní k sobě složíme delší strany pásu, lícem ven a při kraji k sobě látky sešijeme.

Vznikne mám uzavřený kruh, kde nikde nekouká žádný nezačištěný konec nebo rub.

V místě švu kratších stran na střed pruhu položíme zapínání a přišijeme. Pokud máte pocit, že takovýto druh zapínání na vaší toaletě nevyužijete, můžete našít jen kousek tkalounu a zavazovat na mašličky nebo rovnou při šití kratšího švu všít provázek a vytvořit poutko na zavěšení apod. 

Pruh si srovnáme na podložku tak, aby zapínání bylo na jedné ze stran a rozměříme si pás na třetiny. V místě třetin pruh sešijeme a máme hotovo!

Zásobník naplníme ruličkami a pověsíme třeba pod umyvadlo. Pokud by se Vám zdál zásobník na 3 ruličky moc dlouhý, můžete na začátku pruh látky o 1/3 zkrátit a vytvořit zásobník jen na 2 roličky. 
Látku můžete volit i podle ročního období nebo blížících se svátků a mít tak stylovou i toaletu. 🙂
Děkuji, že jste dočetli až sem, užijte si šťastné a veselé Vánoce a hodně ušitých kilometrů v Novém roce!
Šijte s námi.
b.  
Bára & Dáša_mamas
Zakladatelky projektu Šijte s námi. Svým tvořením, psaním podrobných návodů a sdílením zkušeností motivuje ostatní ženy a dodává jím odvahu pustit se do věcí, o kterých neměly tušení, že by je mohly zvládnou.
Komentáře
 1. Eva napsal:

  Děkuji za tip na jednoduchý a vtipný dárek. Letos (doufám) rozradostní 16 obdarovaných 🙂

  • Bára (mamas) napsal:

   Jee, 16 obdarovaných? Tak to pak musíte napsat, co na to říkali.:-) Krásné Vánoce. Bára

 2. Jitka Veselá napsal:

  To jsou oslíci, je to tak jednoduché ! Díky za nápad, ušiju si to, na stojáku na podlaze je zásobník ,,nahouby“ když vytírám. Toto je super ! Jitka

 3. Hana napsal:

  Prisel manzel, taky dlouze a opakovane cetl puvodni navod, az najednou latku slozil tak, ze je to tozne slozene s navodem Vasi odpovedi. Takze vse dobre dopadlo…

  Dekuji
  at se dari
  H.

 4. Hana napsal:

  Ahoj, pustila jsem se do siti drzaku na rulicky. Navod super, ale vubec nemuzu pochopit toto: „Nyní k sobě složíme delší strany pásu, lícem ven a při kraji k sobě látky sešijeme.“-je tim mysleno pretoceni latky z rubu na lic a nasledne prisiti mezacistenych koncu k sobe? tim mi ale nevznikne uzavreny kruh, nybrz sesita latka….? jsem v koncich…. prosim o radu….

  diky

  Hana

  • mamas napsal:

   Hanko, na začátku se zažehlí dlouhé strany 1 cm do rubu (pruh látky tak bude široký místo původních 23 cm, jen 21 cm) , pak se sešijí ty krátké strany, takže vznikne kruh, který má obě obvodové strany zažehlené do rubu. A teď přijde ta věta… celou tu látku sešitou do kruhu podélně složíme na polovinu, lícem ven, takže ty hrany, kterým jsme na začátku zažehlili 1 cm do rubu budou u sebe, ty zažehlené hrany budou uvnitř látek a venku budou jen pěkné zahnuté hranky. (Kruh bude mít stále stejný průměr, ale jeho šířka bude poloviční, tedy 10,5 cm.) A při krajíčku se tyhle hrany k sobě sešijí. A pak už se postupuje zase podle návodu. Pomohla jsem trochu? 🙂 Dej vědět, když tak to zkusím zase jinak. Ať se daří, Bára

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů