Krásný kabát pro svačinu

Svačina nemusí být jen přilepený ubrousek k pomazánce   v igelitovém sáčku. Dnes na trhu najdete „chytré ubrousky“. Ubrousky jsou opakovaně použitelné, pratelné, uzavíratelné, nepropouští vlhko a mastnotu a vnější stranu tvoří hezká látka.

102
V loňském školním roce jsem chystala svačinky do školky a  skvěle se mi osvědčily ubrousky tvořené vnitřní vrstvou z PUR  froté se zátěrem a vnější bavlněnou látkou, uzavíratelné na suchý zip. Ubrousky si jistě můžete koupit, ale snadno je také vytvoříte doma.

103

Pokud jste s námi šili svrchní kalhotky, prostěradlo do dětské postýlky nebo odličovací tampóny jistě znáte látku PUR froté se zátěrem.  Z jedné strany této látky jsou klasické smyčky froté, z druhé lesklá membrána, která nepropouští vodu. Látka se pere do 40° a žehlí na střední teplotu ze strany froté!!

1a

Ubrousky si jistě můžete koupit, ale snadno je také vytvoříte doma. Níže je ukázka ubrousku a kapsičky. Ušít si však můžete rozměr přesně podle Vašich požadavků na velikost svačiny :o). Ubrousek je také hezký dárek pro školáky i cestovatele.

C

 

Co budeme potřebovat:

UBROUSEK

Bavlněnou látku: 30×30 cm

PUR froté látku: 30×30 cm

Suchý zip šířka 1,5 cm: 6 cm

Nůžky, šicí stroj a běžné potřeby pro šití

KAPSIČKA

Bavlněnou látku: 23×36 cm

PUR froté látku: 23×36 cm

Suchý zip šířka 1,5 cm: 6 cm

Nůžky, šicí stroj a běžné potřeby pro šití

Začínáme:

UBROUSEK

Připravíme si látku, froté, suchý zip a šicí potřeby. Látky jsou čtverce 30 x 30 cm.

1

PUR položíme na podložku smyčkami froté dolů, membránou nahoru. Na PUR položíme látku lícem nahoru, rubem na PUR. Sešpendlíme. Obšijeme na overloku nebo entlovacím stehem – hustotu stehu nechám na Vás.

2

3

Pokud šijete na overloku, začistíme rohy proti párání. Nitě položíme na švy na straně froté a na stroji prošijeme zik zak  stehem několika stehy tam a zpátky.

4

5

Přišijeme suché zipy na úhlopříčku ubrousku. U suchých zipů sestřihneme rožky. Dílek s háčky položíme navnitřní stranu froté. Mechový dílek položíme na venkovní stranu látky.

6

Toto rozmístění suchých zipů je z toho důvodu, pokud je svačina veliká a suchý zip se nepřekrývá celý, tak venku zůstává mechová strana, na kterou se nic nechytá.

7

A ubrousek je hotový!

KAPSIČKA

Připravíme si látku, froté, suchý zip a šicí potřeby. Látky mají rozměr 36 x 26 cm, jednu kratší stranu seřízneme nebo sestřihneme do špičky jako zavírání obálky.

50

PUR položíme na podložku smyčkami froté dolů, membránou nahoru. Na PUR položíme látku lícem nahoru, rubem na PUR. Sešpendlíme. Obšijeme na overloku nebo entlovacím stehem kratší rovnou stranu. Do středu kratší strany přišijeme cca 4 cm od kraje mechový dílek suchého zipu.

51

52

Kapsičku složíme do tvaru obálky. Spodní přehyb je cca 10 cm. Obvod kapsičky obšijeme a ostré hrany začistíme proti párání zapošitím.

53

54

Přišijeme druhou část suchého zipu s háčky a to do středu klopy. Háčky jsou na straně froté.

55

A kapsička je hotová!

57

Hezké výlety s chutnou svačinou a šijte s námi.

d.

Bára & Dáša_mamas
Zakladatelky projektu Šijte s námi. Svým tvořením, psaním podrobných návodů a sdílením zkušeností motivuje ostatní ženy a dodává jím odvahu pustit se do věcí, o kterých neměly tušení, že by je mohly zvládnou.
Komentáře
 1. Tereza napsal:

  Dobry den,muzu se prosim zeptat,proc jste volila to frote?? Premyslim z hlediska prakticnosti a udrzby,jestli by nebylo jednodussi pouzit klasicky PUL bez frote a dat ho k jidlu tou “gumovou” stranou? Prijde mi,ze z tech smycek pujdou zbytky svaciny hur cistit??

  • Dáša (mamas) napsal:

   Dobrý den, v době kdy vznikal článek jsem froté se zátěrem volila, protože jsem ho měla „dost“ doma a PUL nebyl až tak běžný. Kombinace froté dovnitř a látka je z důvodu, že u froté (které jsem měla já) dochází k odlupování „gumové strany“ a jejímu potrhání. Proto je froté dovnitř směrem k potravinám. Ubrousky i kapsičky jsem prala a nejvíce fleků je od ovoce. Jednu kapsičku jsem měla vyhrazenou pouze na jablka. Také jsem chtěla kapsičky ušít z hezkých amerických látek, tak proto tato varianta. Dáša

 2. lenka napsal:

  Chci se zeptat kde tu PUR froté látku seženu………..?Děkuji za odpověd.

  • Klara napsal:

   Dobrý den, jen chci upozornit na drobnou chybku, která se do textu vloudila. PUR je materiál některých matrací (PUR pěna), takže se to plete, mně se to taky už povedlo poplést. Na plenky apod. se používá PUL, tuším, že se zde zkracují slova Poly-Uretane Laminate.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů