Umíte párat?

Ať se přihlásí ten, kdo v životě nepáral? Já se teda rozhodně hlásit nebudu. Vždy když u šití přestanu myslet a myslím si, že vím jak na to, končí to většinou páráním.

Párat umí asi každý, prostě si vezmeme malé nůžky a stříháme steh po stehu, někdy stačí stříhat i obsteh a doufáme, že už budeme brzy u konce. Ano, takhle to umí každý.002 párání

Ale znáte páráček? Takové to malé udělátko s „vidličkou“ se špičkou a kuličkou, které bývá součástí výbavy snad každého šicího stroje? Pokud znáte, super, pokud ne, tak je na fotce, seznamte se. A víte jak ho správně používat? Můžete ho použít stejně jako nůžky a jeho ostrou částí párát steh za stehem. Ano, takhle to jde a je to taky správně. Ale čeká-li Vás vypárat velký, nejlépe rovný kus, zkuste tentokrát páráček použít trochu jinak.

Pod steh, který chcete vypárat, zasuňte kuličku a špičatou část „vidličky“ nechejte nad stehem, pěkně pod Vaším dohledem. Chyťte konec látky a zatlačte na páráček a jeeeeeďte. Ostří v úžlabí vidličky páráčku bude rozřezávat stehy a většinou je bude současně i sbírat, takže Vám odpadne následné čistění od nití. Kulička chrání látku, aby se dole pod stehem nepoškodila a ostrou hranu „vidličky“ máte pěkně na očích a kontrolujete si při tahu, aby nezajela do látky. Jde to lehce a hlavně rychle. Zkuste to, až u Vás příště dojde na párání.

003 párání

004 párání

Nařízněte jeden steh, ať se dostanete kuličkou do švu.

005 párání

Po rozevření švu vznikl prostor, pro začátek párání.

006 párání

Nasaďte páráček do švu. Kulička je dole, za stehem.

007 párání

Zatáhněte a jeďte až na konec švu.

008 párání

Většina nití se Vám posbírá páráčkem sama.

Tak co? Uměli jste párat? 🙂

Krásné šití a žití!

 b.

Bára & Dáša_mamas
Zakladatelky projektu Šijte s námi. Svým tvořením, psaním podrobných návodů a sdílením zkušeností motivuje ostatní ženy a dodává jím odvahu pustit se do věcí, o kterých neměly tušení, že by je mohly zvládnou.
Komentáře
 1. Veronika napsal:

  Tak už vím, jak na to. Od začátku mých pokusů o šití, je páráček můj nejvěrnější přítel. Konečně vím, jak s ním zacházet, používala jsem ho také naopak 🤣. Děkuji moc.

  • Dáša (mamas) napsal:

   Dobrý den, tak to jsme rády, že informace byly užitečné. Já páráček také často hledám :o). Dáša

 2. Petra napsal:

  Jéje, páráček mám a používám, ale úplně špatně. Ostřím dole, místo nahoře. Díky za radu, už si nebudu s nitěmi řezat i látku. 🙂

  • Bára (mamas) napsal:

   Jj, taky jsem ho používala x let obráceně. 🙂 Ale ideální je nepoužívat ho vůbec. 🙂 Bára

 3. Radka napsal:

  Přesně tak! Páráček mám, ale používala jsem ho na párání steh po stehu. Připadám si tu jako Alenka v říši divů, neustále objevuji něco nového! 🙂 Díky! Akorát na záclonu to nefunguje, tam mi to tu jemnou látku řeže a dělají se díry, takže tam nedoporučuji. Jinak super!

 4. Adéla napsal:

  Tak to je pro mě novinka, ten páráček sice někde mám, ale nikdy jsem ho nepoužila a ne že by nebylo na co 🙂 Díky, zkusím.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů