Jak si efektivně připravit střih z PDF

Na webu najdete spoustu střihů v pdf formátu ke stažení a vytištění doma na tiskárně. Abychom ze střihu dostali to, co od něj očekáváme je potřeba ho nejprve správně dát dohromady. Těch metod je spousta. Někdo tiskne střihy bez okrajů, někomu se překrývají různé značky, atd. A my se dnes podíváme, jak si správně a efektivně složit naše mamas střihy.

Jak na to:

První co uděláme je, že si vytiskneme první stránku a přeměříme si, zda čtvereček odpovídá udaným rozměrům. Pokud ne, je potřeba upravit nastavení tiskárny. U měřítka by mělo být nastaveno nula. Má-li čtvereček správný rozměr, můžeme vytisknout další stránky.

001

Takže máme připravený vytištěný střih a dále si připravíme lepidlo (v tyčince nebo nějaká s praktickým aplikátorem) a nůžky.

002

Vytištěné stránky střihu si zbytečně nepomíchejte. Necháte-li je ve stejném pořadí, jak lezou z tiskárny, budou na sebe písmena, která nám pomáhají střih správně sestavit, pěkně navazovat. Naše střihy se tisknou s okrajem. Eliminují se tak chyby, při křivě vloženém papíru v tiskárně apod..

003

Vezmeme si papíry, které tvoří první řadu střihu (spodní polovinu). První papír řady nemá na levém okraji žádné spojovací značky a poslední papír v řadě nemá spojovací značky zase na pravém okraji. První papír necháme tak jak je a na dalších z řady odstřihneme levý okraj.

004

Pravý okraj namažeme lepidlem a nalepíme na něj papír s příslušnými písmeny. Vodorovné čárky u písmene na sebe musí pěkně navazovat. (Některé tiskárny mohou vytištěný obraz trochu deformovat, takže srovnáme-li značku nahoře, může se stát, že nebude lícovat značka dole. V tom případě nepřesnost rozložte mezi obě značky.)

005

Postupně nanášíme lepidlo na pravé okraje dalších dílů a přilepujeme papíry dle značek s písmeny, až slepíme celou spodní řadu.

006

Stejným způsobem si připravíme i druhou řadu, tedy horní polovinu střihu.

007

Teď už nám zbývá jen dvě poloviny k sobě připojit. Ze spodní řady odstřihneme horní okraj. Na spodní okraj horní řady naneseme lepidlo a řady spojíme. Třeba u tohoto střihu na sebe svisle navazují jen poslední dva listy v řadě, protože obsahují střih rukávu, takže se soustředíme, aby nám střih seděl v této části a zbytek už jen slepíme jak vyjde.

008

Takto, do celého listu si slepte střihy, které plánujete jen vykopírovávat. Třeba když tušíte, že za rok budete šít větší velikost, je dobré si střih jen vykopírovat a příští rok vykopírovat velikost větší.

Pokud vám bude stačit jen jedna velikost nebo střih velikosti nemá (třeba u hraček apod.), tak si slepíte jen části, které na sebe navazují a střih si z papíru rovnou vystřihněte.

Díky, že jste dočetli až sem a doufám, že teď už pro Vás bude lepení střihů hračkou.

Pěkné dny.

Bára

Bára & Dáša_mamas
Zakladatelky projektu Šijte s námi. Svým tvořením, psaním podrobných návodů a sdílením zkušeností motivuje ostatní ženy a dodává jím odvahu pustit se do věcí, o kterých neměly tušení, že by je mohly zvládnou.
Komentáře
 1. Katka napsal:

  Aho, chápu teda dobře… Mám střih na triko (12 listů)
  První lepim listy 9,10,11,12 a až následně 5,6,7,8? Díky

  • Bára (mamas) napsal:

   Ano, pokud je tak myšleno lepení shora. Střihy lezou z tiskárny vždy od levého spodního rohu po řadách. Proto dole začínají ty značky pro lepení A-A, B-B atd. Je fajn si tedy papíry střihu vyskládat od spodu. Ale ať to skládáte shora nebo zdola, musí na sebe navazovat značky s písmeny i s čísly na hranách. Ať se daří. Bára

 2. Jana B napsal:

  Krasny den,prosim,vytiskla jsem si strih (klasicka detska mikina),tisk v realne velikosti,velikost ctverecku sedi,ale u kazde stranky mi vzdy dole chybi cca 2cm strihu.Prosim,nevite,kde je chyba?uz jsem z toho jelen 😀

  • Bára (mamas) napsal:

   Dobrý den, Jani, napadá mě jedině, že Vaše tiskárna má větší netisknutelné okraje, ale když chybí 2 cm, tak to je nějak moc.:-( Jestli není někde něco v nastavení. A v PDFku se to zobrazuje správně? Kdyby to bylo na jedné straně o 2 mm kratší, řeknu že je to zkreslením tiskárny nebo křivě papír v tiskárně, to taky mívám, ale 2 cm… to jsem z toho bohužel taky jelen a nevím jak poradit. Bára

 3. Marcela Videcká napsal:

  dobrý den taky by mě zajímal ten CAD,můžete mi o tom něco napsat Díky

 4. Marcela Videcká napsal:

  Dobré ráno,mám své vlastní střihy,prosím jak je převedu z papíru do pdf,děkuji
  Prosím napište mi do emailu diky

 5. Pavla napsal:

  Dobrý den, moc nerozumím tomu jak zjistím jestli ten střih je tak jak má být podle toho čtverečku. Děkuji za odpověď. P.

  • Bára (mamas) napsal:

   Pavli, čtvereček má rozměr 2×2 cm. Když je nastaveno správné měřítko na tiskárně bude mít po vytištění ten čtvereček 2×2 cm. Když je rozměr jiný, třeba proto, že je tiskárna nastavená tak, aby stránku zmenšila podle oblasti tisku tiskárny apod., byl by i vytištěný střih jiných rozměru, než má být. Proto je tam ten kontrolní čtvereček. Snad už je to jasnější.:-) Bára

   • Pavla napsal:

    Děkuji už jsem to pochopila. Doufám, že se šatičky podaří. Už jsem dlouho nešila 🙂 Pavla

 6. Střih napsal:

  Dobrý den, objednala a zaplatila (dívala jsem se, že se mi peníze strhly) střihy a ještě mi nic nepřišlo. Kdy tak obvykle chodí, abych na to nezapomněla.
  Děkuji, Eva

  • mamas napsal:

   Dobrý večer Evo, poslala jsem Vám mail. Při platbě online chodí maily se střihy do několika minut. Bára

 7. Denča napsal:

  Přeji krásný den, jakožto zvědavá duše bych se chtěla zeptat na střihy, které jsou v PDF formátu. 🙂 Mám od Vás celkem 3 střihy s návody (lacláčky, bundičku a mikinu). Na takové střihy v PDF formátu, kdy je lze vytisknout na domácí tiskárně jsou nějaké počítačové programy, nebo se toto musí objednat u firmy, která se tím zabývá? Předem děkuji za Vaši odpověď zvídavé zákaznici a přeji krásný pohodový den.

  • mamas napsal:

   Dobrý den Denčo,
   my děláme střihy v CADu a pak je tisknem do pdf. Jestli existují speciální programy to nevím, já je neznám, ale ani jsem nepátrala. 🙂 A firmu, která by se tím zabývala taky neznám, ale jestli něco objevíte, dejte vědět. Ať se něco přiučím. Díky a pěkný den. B.

   • Denča napsal:

    Krásný den, mamas
    moc děkuji za Vaší odpověď. 🙂 Já právě žádné programy neznám a tak jsem byla zvědavá. Umím střih narýsovat na papír, ale už to neumím dostat do počítače. 😀 Tak mě zajímaly ty počítačové programy. Ten CAD je velmi drahý, co jsem se koukala na internetu. Jak to tak vidím, zůstanu spíš u rýsování. 😀 Ještě jednou mockrát děkuji za Vaši odpověď a přeji krásný slunný den. 😉

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů