Čím vyčistit žehličku?

Žehlení nepatří k mým oblíbeným činnostem. Žehlím, když musím. Často ráno hledám v koši s vypraným prádlem oblečení, které rychle žehlím. Je fajn tedy mít žehličku, kterou jen zapnu a můžu žehlit…  Co ale s takovou, která nechá tmavou šmouhu ne světlém oblečení, z žehlící plochy čoudí smradlavý dým a žehlící plocha se rovnoměrně nenahřívá ani nepropouští páru přes napečenou tmavou skvrnu? No přece vyčisti! Ale jak?

S Barčou jsme se shodly na tom, že každá máme na žehličce „nápek“. Přesně si nejsme vědomy jak se nápek vytvořil. Osobně si myslím, že začátek je poškrábání skluzné plochy. Pak je už jen krůček k postupnému vytváření nápeku. Stačí pouze lehký dotek při zažehlení – textilních výztuh s lepidlem, spečení cedulky na krku triček, seškvaření dětských obrázků na oblečení, nechtěnému najetí na krajkový lem ze syntetického materiálu a jiných jistě všem známých příhod a nápek je tu. Vše ještě korunuje, když takto napečenou žehličkou začnu jezdit o hranu žehlícího prkna v představě, že se to setře a bude to fajn. No ale ono ne, nápek se rozetře po ještě větší ploše na žehličce a ušpiní se také prkno.

Dříve jsem žehličku čistila vším, co jsem doma našla a ještě jsem to kombinovala s babskými tipy – tekutý čistící prášek, jar, odmašťovač, ocet, sůl, citrón, zubní pasta, kyselina citrónová ve variantách na sucho, na morko, za tepla, za studena.

1

Žehličku už mám spoustu let a už jsem pokukovala po nové. Barča má  relativně novou žehličku, ale taky bojuje s čistotou žehlící plochy. Ani jedna jsme však při čištění nevyzkoušely čistící tyčinku určenou na žehličku. Až ji Barča jednou objednala, vyzkoušela a nadšeně mi ji přivezla. Že to mám taky vyzkoušet. „Je to super – zahřeješ, namažeš, setřeš a je to!“

6

Tak jsme to vyzkoušely. Děti jsme vypustily na zahradu a na terase jsme začaly čistit.

Nahřátou žehličku potřete čistící tyčinkou a nápek začne stékat, špínu otíráte bavlněným hadříkem.

3

2

U mého nápeku jsem tento postup opakovala, dokud jsem nebyla spokojená s výsledkem. Procedura je opravdu rychlá a účinná, doporučuji ji však dělat bez dětí venku nebo u otevřeného okna, zápach je dosti štiplavý. Spotřeba tyčinky byla asi 1 cm.

4

5

9

A co Vaše doporučení a triky na čištění žehličky? Nebo žádný nápek na žehličce nemáte? Těšíme se na Vaše komentáře. Děkujeme.

8

Šijte s námi a žehlete snadno a rychle sami.

D

Bára & Dáša_mamas
Zakladatelky projektu Šijte s námi. Svým tvořením, psaním podrobných návodů a sdílením zkušeností motivuje ostatní ženy a dodává jím odvahu pustit se do věcí, o kterých neměly tušení, že by je mohly zvládnou.
Komentáře
 1. Mirka napsal:

  Já používám na čištění sprej na čištění pečící trouby. Ten z Lídlu. Zahřeješ (nemusíš moc), nastříkáš a setřeš. Žehlící plocha je jako nová. Obzvláště pak ta nerezová. Taky jsem jednou přejela vlizelín opačnou stranou než jsem měla…no a tímhle trikem jsem si žehličku zachránila…

 2. Svetlana napsal:

  Když jsem studovala na švadlenou mistrovy čisteli žehličku křídou nejlepší spusob a prádlo pak když žehlite nesmrdi, což po tyčince ano

 3. mamas napsal:

  Komentář od Lucie, který napsala na email, děkujeme:
  Nejprve je třeba říct, že nejlepší je odstranit nápek hned, jak se udělá. Čím déle na žehličce dlí, tím se více napéká a hůře pak odstraňuje. Mně se na odstranění opravdu tvrdošíjného nápeku osvědčila obyčejná jedlá soda (tato finta mi totiž skvěle funguje na napečené hrnce, tak jsem si řekla, proč ne i na žehličku, a ono to opravdu fungovalo :)). Dostatečně navlhčenou sodu nanést na napečené plochy, nechat pár minut působit a pak ji setřít vlhkým ubrouskem. Soda by žehličku poškrábat neměla, pro jistotu ale doporučuji příliš nedrhnout. Když, tak jen zlehka. Pokud se nápek odstraní jen zčásti, celou proceduru (stejně jako u hrnců :)) opakovat.
  Je to účinné, levné a ekologické :).Lucie

 4. Věra Dovalová. napsal:

  Tyto tyčinky prodáváme,jestli chcete napište na email.Pošleme.

 5. Whitehorse napsal:

  tyčinku sem v eshopu nedávno objevila, a zkusmo zakoupila (bez toho abych četla tuto skvělou recenzi). A taky musím říct – spokojenost, žehlička je jak nová 🙂

 6. Eva napsal:

  Dobrý den, kde se prosím Vás dá koupit tato tyčinka? Děkuji.

 7. Adéla napsal:

  A já jsem chtěla pořizovat ze stejným důvodů novou žehličku. Ta moje má taky nápek. O tyčince jsem ještě nikdy neslyšela, co já se tady nedozvím 🙂 Díky za tip.

  • mamas napsal:

   Já jsem ji taky objevila úplně náhodou a po všech předešlých pokusech jsem ji ani moc nevěřila. Ale výsledek mě opravdu mile překvapil. Já jsem měla nápek menší než Dáša a stačilo akci 2krát zopakovat a žehlička byla čistá a tyčinka téměř neubyla. Dáša to měla opravdu fest (a to na těch fotkách už je půlka dole :-)), ale i přesto se to povedlo.
   Dejte vědět, jestli někdo vyzkoušíte, jak fungovala u Vás.
   Bára

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů