Nitě na šití – jak se do nich nezamotat.

Nitě. Výrobek všeobecně známý, ale můžeme se do nich pěkně zamotat. Zvlášť, když Vám je člověk chce jednoduše popsat.:-) Nejjednodušší dělení je samozřejmě podle barvy, pak dle složení, dále typu, a jakmile dojde na označování, tak se člověk začne pěkně zaplétat.

Začněme tedy barvou. Tam je to jasné, černé na bílém.

To, že jsou nitě dostupné opravdu v široké škále barev, není třeba zmiňovat. Při šití tak můžete zvolit buďto barvu v tónu k vybrané látce nebo nit kontrastní a svému projektu tak přidat opět další rozměr. Druhé zmíněné však ji při prošití vyžaduje pěkný steh a tedy jistou ruku.

Multicolour bobbinsBarevné nitě

Ve svém šicím koutku určitě uplatníte zásobu nitě barvy univerzální. Tou je světloučce krémová nebo béžová, rozhodně více, než čistě bílá, která na vás z plochy příliš „křičí“. Tato barva se hodí téměř ke všemu. Užijete ji s látkou bílou i vzorovanou. Jen na černé a jednobarevných látkách se neschová. Tam je pak nutné volit nit dle odstínu. A pokud nemůžete najít nit tón v tónu s vaší látkou, volte nit od odstín až dva tmavší. Ten se v látce schová lépe než nit v tónu světlejším.

Můžeme se potkat také s nití melírovanou, kde se její barva mění po délce. Uplatnění najde především při vyšívání nebo prošívání.

003 Nitě

 Melírovaná nit

Na začátku projektu se také ujistěte, že máte dostatek nitě v dané barvě na celý projekt. Jeden rukáv prošitý světle růžovou a druhý tmavě růžovou nití jako záměr už asi neukecáte. 🙂

Zajímavé je, že nitě stejné značky a tloušťky, ale jiné barvy, se mohou ve vašem šicím stroji chovat jinak, takže i s tímto je třeba při výběru vhodné nitě počítat.

Z čeho se nitě vyrábí.

Nitě se vyrábí jak z vláken přírodních tak umělých.

Z přírodních jsou nejčastější bavlněné nitě, z přírodního hedvábí nebo lněné. Používají se obvykle při šítí z přírodních materiálů. Na šití hedvábné halenky tedy sáhneme po niti hedvábné neboť šít hedvábí nití polyesterovou by bylo trochu barbarství.

Hedvábné nitě jsou velmi pevné. Jejich silnější varianta se často používá na knoflíkové dírky, jemnější pak pro svůj lesk na vyšívání.

Po bavlněných nitích často sahají quiltařky a pro svou schopnost se nechat obarvit také švadleny, které barví své výrobky až po ušití.

Lněné nitě lze nalézt od tenkých po silné motouze často používané v potravinářství. Pro svou pevnost jsou používány také k přišívání knoflíků.

Ze syntetických materiálů jsou nejpoužívanější nitě polyesterové a i my je pro jejich univerzálnost využijeme nejvíce. Jsou dostupné v různých typech, tloušťkách i mnoha barvách. Často bývají povrchově upraveny silikonem nebo voskem, aby snadno pronikaly látkou a díky této úpravě jsou lesklejší, než přírodní bavlněná nit. Mezi další nitě ze syntetických materiálů patří nitě teflonové, polyamidové, z elastanu či kovové, které se používají ke specifickým účelům.

Teflonové nitě jsou jsou odolné chemikáliím. Uplatnění tedy najdou především při výrobě technických textilií, stejně jako polyamidové.

Nitě kovové. Zlaté, stříbrné, měděné. Používají se hlavně ve výšivkách a ozdobném prošití.

005 Nitě

Pružná nit

Elastické nitě se najdou své uplatnění při řasení nebo-li žabičkování. Elastická nit se namotá na spodní cívku stroje a při šití pak dochází k automatickému řasení podávané látky.

Typy nití

Zde už členění ztrácí jakýkoli systém, takže si jen řekneme, s čím se můžete setkat.

Dle návinu se můžeme setkat s nitěmi od 10m u nití hedvábných, přes klasickou 100m, 500m a 1000m až po 5000m u nití na velkých kónech určených do overlocků a coverlocků. U domácího šití uplatníme nejčastěji 100 a 1000m. Vybíráme dle plánovaného projektu a barvy látky, protože v různých návinech nemusí být dostupné všechny barvy.

Nit se vyrábí takzvaným skaním, při kterém se spojují a zakrucují dvě nebo více nití dohromady. A podle počtu spojovaných nití a zákrutů, lze odvodit další typy nití. Nejčastěji jsou nitě skány ze tří nití, méně často ze dvou.

Pokud jsou nitě jen spájeny bez zákrutů, vznikne nit texturovaná. Má dobrou elasticitu a její vlákna se při šití jakoby rozloží, takže se používá často na obnitkování v overlocích. Díky tomu, že nemá zákruty, je jemná na dotek a používá se při šití spodních švů u kalhot a pracovních oděvů. Tím, že je bez zákrutů, tak se lehce třepí, což je vidět i na fotografii níže.

001 Nitě

Texturovaná nit

Je-li nit tvořena jen jedním pramenem, jedná se o nit monofilovou. Je průhledná, takže přebírá barvu látky a lze ji tedy použít při šití skrytých stehů, našívaní aplikací a často při výrobě šitých šperků.

Nit stehovka. Je jemná, lehce se trhá. Používá při šití na sestehování jednotlivých dílů.

Setkat se můžeme také s nití jádrovou. Jedná se o nit, která je tvořena jádrem, které je poté opředeno přízí. Jádrová nit může mít polyesterové jádro opředené bavlněnou přízí, takže je nit ve výsledku pevná, ale na omak bavlněná. Materiál na jádro a na opředení se volí podle požadavků na hotovou přízi.

Značení nití

Na cívkách nebo na obalech nití bývá označení se složením příze a s její jemností. Jednotka udávající jemnost příze v textilním průmyslu je tzv. tex. U šicích nití se však zachovalo původní metrické značení, takže na cívkách najdeme označení Čm nebo Nm.  Na cívkách se najde buďto označení včetně počtu družených nití (čm 80 ze dvou nití je 80/2) nebo jen jednoduchá číslice (např. 120). Ve druhém případě se označení vždy vztahuje na jemnost trojmo skané příze, tedy celkové čm 40. Tato celková tloušťka může sestávat ze tří nití 120/3 nebo i ze dvou nití 80/2.

004 Nitě

Označení jemností nitě 40/2

Čím menší číslo je uvedeno, tím se jedná o tlustší nit. Běžné polyesterové nitě na šití tak obvykle najdeme s označením 100 až 120. Bavlněné nitě nebo nitě na technické oděvy jsou obvykle kolem 50. Nit silnější jeansová nebo knoflíková pak kolem 30.

006 Nitě

Silnější jeansová nit

A když už jsme u těch jednotek. Tak třeba jemnost punčoch se značí jednotkou den. Označení na punčochách třeba 10 den, nám říká, že jsou velmi jemné a ne, že nám vydrží 10 dní.  🙂

Výrobci nití

Často se setkáme s nitěmi Aspo, Gütermann, Unipoly. Jsou to kvalitní nitě, ale když je takto vypíšeme, mícháme hrušky s jabkama. Firma Gütermann vyrábí kvalitní polysterové nitě, hedvábné, metalické, prošívací a jiné. Je to tedy firma, která má různé produkty. Ale označení nití Aspo a Unipoly zastupují nitě polyesterové od výrobců Amann Group a Hagal. I tito výrobci mají v nabídce další typy nití vyrobených z různých materiálu. Tak třeba nitě Aspotex od Amann Group označují nit texturovanou a výrobce Hagal označuje svou texturovanou nit jako Polytex. Quiltařky určitě znají melírované nitě Mettler od Amann Group apod. Do levnější kategorie patří nitě značky Balerina. Mnohými zatracované, pro jejich špatnou kvalitu. Já tuto špatnou zkušenost nemám, tak zkuste, třeba právě vašemu stroji budou vyhovovat.

008 Nitě

Běžná polyesterová nit Aspo jemnosti 120

Do overlocků jsou u nás lehce dostupné nitě Hard na velkých kónech.

Více než podle značky nebo výrobce je při výběru potřeba vycházet z požadavků Vašeho stroje. Kupte si od každého jednu špulku a vyzkoušejte, se kterou má Váš stroj nejhezčí steh, která se Vám netrhá a u ní zůstaňte.

Které nitě jsou ty Vaše nej? Napište nám v komentářích.

Krásné šití a mnoho kilometrů bez přetrhaných nití.

Bára

Zdroje článku: nekonečná studnice vědomostí – internet, wikipedia, wikihow.

Bára & Dáša_mamas
Zakladatelky projektu Šijte s námi. Svým tvořením, psaním podrobných návodů a sdílením zkušeností motivuje ostatní ženy a dodává jím odvahu pustit se do věcí, o kterých neměly tušení, že by je mohly zvládnou.
Komentáře
 1. Simona napsal:

  Prodávám ze zrušené šicí dílny overlockové nitě levně: https://www.sbazar.cz/happydayhappynight/detail/25314589-overlockove-nite

 2. Adelein napsal:

  Dobrý den, chci moc poděkovat za spoustu zajímavých článků a rad. Načerpala jsem tady od vás spoustu vědomostí, které jako začátečník určitě brzo ocením 🙂 Chtěla bych se zeptat na jedno své dilema. A sice nitě a sušička. Když budu šít na OL úplet, tak je asi hloupost zvolit bavlněnou nit, která by sice sušičku přežila, ale asi není moc pružná . No a na druhou stranu , když použiju nějakou pružnou nit s příměsí, tak riskuju, že se mi v sušičce scvrkne:( Látku si před šitím vysrážím v pračce i v sušičce a už vím, že jakou velikost ušiju, taková mi zůstane, ale bojím se nití…co když se mi po prvním sušení „vyhrnou nohavice“. Je na to nějaký fígl…popř uvádí se u nití srážlivost jako u látek ? Předem moc děkuji za všechny rady:) …a jehle zdar!!!

  • mamas napsal:

   Dobrý den, se sušičkou nemám žádné zkušenosti. Není možné ušít zkušební vzorek, ten změřit před a po sušení? Stejně tak porovnat pružnost a celkové chování švu? Dáša

  • M. napsal:

   Máme sušičku, a nikdy nebyl problém s nitěmi. (ani se žehličkou na 150, nebo balkonem kde je na sluníčku v létě 50°;)). Ale s bavlněnou nití jsem šila minimálně, jen na zdobné prošívání, nebo obšívání. Ale přikrývka se pak prala na 60+sušička a nebyl problém. Co vlastně chcete šít? Na OL ušijete pružný steh vždy, stejně jako třeba tříkroký cikcak, nebo tři-rovnosteh apod. I s nepružnou nití ;). Jen si nejsem jista s tou bavlněnou nití do OL?? Zajímalo by mne, jestli to někdo dělá.
   Jinak příměsi u látek (a ono u nití to bud asi podobné) – sráží se látky s přírodními vlákny (zjednodušeně), jako třeba bavlna, len, „umělina“, se vám nesrazí. Alespoň já tedy zatím nenarazila :). Ono ty viskozy, elastany, polyestery, pul apod. se stejně většinou smí prát do 40°.

 3. Adéla napsal:

  Moni, občas něma šiju, fakt se víc trhají, ale jinak si myslím, že je fajn mít takovou zásobu barev po ruce, když člověk potřebuje tam trochu té barvy a tam zase té. Ale na nějaký větší projekt typu bunda bych si pořídila nit od Amann. A Overlock ty z Lidlu vůbec nebere, tam se mi to trhalo okamžitě, neměla jsem tehdy dostatečnou zásobu bílé a tak jsem zkusila doplnit tou Lidlovou nití a nešlo to. Klasický stroj to bere, jen se občas při rychlém šití nit trhne.

  • Monika napsal:

   Adélo, díky. Asi tam dnes zajdu a pořídím. Přesně kvůli těm barvám. Nesnáším, když zrovna u skoro dokončeného projektu zjistím, že nemám třeba odpovídající tmavou šedou, to mi pak leží další měsíc na hromadě, než se dokopu do obchodu.. Takže ráda syslím tyhle drobné věci:))) Overlock mě netrápí… a ta naše stará veritaska to s rychlostí taky nepřehání. Nebo ona by i jela, ale to bych pak ve vchodě musela vyvěsit pro sousedy, že se omlouváme za nadměrný hluk, ale že to opravdu není vrtání ;). Tak snad se nebudou trhat…

 4. Monika napsal:

  Nitě z Lídlu – zrovna mají zas nějakou akci, tak se chci zeptat, jestli s nimi máte ještě někdo zkušenosti? Do normálního šicího stroje. Příjde mi to jako dobrá cena za tu hromadu barev, ale od pohledu trochu silnější, než ty klasické a si nejrozšířenější v galanterách – Amann. Díky.

 5. Adéla napsal:

  Já používám nitě Amann, nakupuji v obchodě Biltex v Brně, to je nej obchod pro švadlenky v Brně, i ohledně nití mi tam paní dobře poradila a taktéž doporučovala šít raději smetanovou nebo lehce béžovou nití než čistě bílou, tak se toho držím. Také jsem teď poprvé šila šaty pružnou nití – žabičkováním, výsledek je pěkný. Určitě ještě nějaké šatky ušiju. Jednou jsem si koupila sadu nití v Lidlu, různé odstíny barvy, ale nitě ve srovnání s Amann nejsou samozřejmě tak kvalitní, víc se trhají.
  Díky za článek 🙂

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Střihy a návody v e-shopu
 • Rubriky
 • Co nás baví…

  Učit vás nové věci:

  průvodce švydlenky začátečnice

  Látky nás baví nakupovat tady:

  mamtex.cz

 • Nejnovější komentáře
 • Nejnovější příspěvky
 • Archivy
 • Jsme na facebooku
 • KDE RÁDY NAKUPUJEME!

  Vše z galanterie tady:

  Stoklasa


  A když se nám nechce šít :-), tak tady:

  Tchibo

 • Kde utrácíme, protože si nemůžeme pomoct :-)

  Za galanterii tady:


  Za pěkné věci tady:

 • Inspirace, co je potřeba dětem ušít je třeba tady: :-)