Látkový obraz

Dnes vyměňte šicí stroj za kladívko nebo sponkovací pistoli a vytvořte si s námi látkový obraz. Můžete tak vdechnout život látce, která má výrazný vzor nebo která vhodně doplní Váš interiér.

1

Látkový obraz

Základem obrazu je rám. Blindrám je rám určený pro malíře na vypnutí plátna. Dřevěné lišty blindrámů mají v rozích vyfrézované zářezy, které se zasouvají do sebe. Nemusí se tedy lepit ani sbíjet. K vytvoření obrazu jsou potřeba čtyři lišty v požadované velikosti obrazu. Pro obrazy větších rozměrů (udává se od 100×100 cm) se doporučují středové příčky, které brání deformaci. Lišta blindrámu má zakulacenou hranu, tato hrana zaručuje, že je plátno (látka) napnuté po celé ploše. Ostrá hrana by se mohla protlačit nebo dokonce při napínání látku protrhnout.

Blindrámy a příčky koupíte v potřebách pro výtvarníky, stejně tak jako závěsy pro zavěšení. Cena základní lišty rámu ze smrkového nebo borovicového dřeva je okolo 50 Kč za 1m. Takže rám pro obraz  1×1 m stojí cca 200 Kč.

Takto vytvořený obraz můžete za nějaký čas obnovit – znovu potáhnout novou látkou. Můžete tak vytvářet i velké obrazy (po sešití látky).  Látkové obrazy oživí a zútulní interiér a mohou Vám pomoci také tam, kde máte velkou ozvěnu.

Údržba obrazu je také snadná – vysátím v krajním případě sejmutím látky a vypráním. Zde však pozor na sražení látky. Látku na obrazy nedoporučuji před napnutím prát, látka z výroby má svou apreturu vzhled. Látky jsou hladké a „tvrdší“ než po vyprání. Látky před napnutím pouze vyžehlete.

Co bude potřebovat?

  • Blindrám – 4 lišty v požadovaných rozměrech
  • Látku pro napnutí o rozměru = rozměr rámu + 12 cm (doporučuji však velikost látky stříhat podle položeného rámu na látce). Pokud je látka tenká, doporučuji podložit jednobarevnou látkou
  • Sponkovací pistoli – já nemohla tu svojí najít, tak jsem použila čalounické hřebíčky a kladívko (s pistolí je proces snazší, přidržíte látku a nastřelíte sponku. U hřebíčků se hodí ještě jedny ruce (nejlépe ty co dokonale a přesně zatlučou hřebíčky), protože držíte napnutou láku, hřebíček a kladívko. Pozor také na hřebíčky mohou špinit prsty, tak ať nemáte na svém díle otisky.)
  • Metr, pravítko, nůžky
  • Závěs pro zavěšení obrazu nebo dva hřebíčky, šrouby v hmoždince nebo jakýkoli nápad pro přidělání obrazu na požadované místo. Doma, zavěšení čehokoli na stěnu přenechávám muži a mohu jen doporučit. Toto doporučení není podcenění žen, ale pramení ze zkušenosti, že hřebík se kamkoli (do panelu či překladu) nezatluče a oprýskaná omítka se také většinou zavěšeným předmětem neschová…

3

Jak na to?

Sestavte rám – rohy zasuňte do sebe. POZOR – pro sesazení rohů se používá gumová palička, aby nedošlo k poškození dřevěného rámu. Pokud použijete kladívko, použijte mezi kladívko a rám dřevěné prkýnko.

4

5

Sestavený rám vyrovnejte – změřte úhlopříčky, pokud jsou stejně dlouhé, mají rohy pravý úhel.

6

Rozložte vyžehlenou látku a položte na ní složený rám (obloučkem dolu).  U mého obrazu byla látka se vzorem tenká, proto jsem použila jednobarevnou látku na podklad. Nejprve jsem rám potáhla bílou látkou, poté látkou se vzorem. Látka musí přesahovat nejlépe do poloviny zadní strany rámu. Pokud látka nemá pevný okraj, ještě ji zahýbám.

7

8

9

10

Vypněte látku. Začněte uprostřed kratší strany a postupujte ke krajům. Sponky či hřebíčky umísťujte tak po 10-ti cm.

11

12

Poté stejný postup opakujte na protější straně.

Nyní poslední dvě strany. To se dostanete k rohu. Na roh vám přesný návod neumím napsat. Prostě jej složte, aby látka vytvářela minimální hrboly a boule.

13

14

15

Kdo potahoval látkou se vzorem má hotovo. Já celý postup ještě zopakuji s látkou se vzorem.

16

 A nyní už jen pověsit. Na rám můžete připevnit závěs pro pověšení nebo použít dva hřebíčky, za které pověsíte rám.

1

2

Inspiroval Vás dnešní návod k tvoření? Napište nám do komentářů.

Hezký den a tvoře s námi :o)

Dáša

Bára & Dáša_mamas
Zakladatelky projektu Šijte s námi. Svým tvořením, psaním podrobných návodů a sdílením zkušeností motivuje ostatní ženy a dodává jím odvahu pustit se do věcí, o kterých neměly tušení, že by je mohly zvládnou.
Komentáře
  1. Anita napsal:

    Skvělý nápad!

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů