Identifikační náramek

Identifikační náramek jsem poprvé viděla při cestě vlakem. Do kupé k nám přistoupila maminka s dvěma syny. Každý měl na zápěstí identifikační náramek. Je to náramek kam napíšete potřebné údaje – jméno, telefon, nemoci, alergie. Na trhu seženete různé druhy identifikačních náramků – na jedno či opakované použití, plastové, silikonové, dětské. Dětské mají veselý vzhled a sponu pro opakované použití. Nemám osobní zkušenost, ale v popisech těchto náramků se udává, že pro rozepnutí spony je potřeba dvou rukou, proto si je děti nesundají. Náramek mi připadal jako dobrý nápad, tak proč si ho neušít?

1a

Náš rozepnutý náramek se díky gumičce snadno navléká, po zapnutí spony však drží na zápěstí. Sponu jsem vybrala plastovou, kterou je potřeba stisknout uprostřed pro rozepnutí. Zvolila jsem šíři 15 mm (nyní bych volila širší 25 mm). Po chvíli špekulovní  ji Vanda (dcera 5 let) však rozepne. Takže náramek nestačí pouze ušít, ale je potřeba také vysvětlit k čemu a proč je dobré mít náramek a proč ho nesundávat. Dítě je parťák rodičů a opačně, komunikace a důvěra jsou základ. Pokud dítěti vysvětlíte, proč je důležité náramek mít na ruce a jak ho použít v případě potřeby, nebude si náramek sundávat. Pro fungování náramku je podstatné, že v případě potřeby neznámý zavolá na uvedené telefonní číslo. Pokud komunikace s vaším dítětem není ideální nebo podle vašich představ inspirujte se jako já v nevýchově. Nedávno jsme doma měli živou názorovou výměnu co má, může a mělo by pětileté dítě dělat. Když jsem o celé situaci přemýšlela zpětně, pochopila jsem, že jsme doma měli střet dvou různých typů rodičů, kde každý stál na opačném konci komunikace. Výsledkem byl taťka, co dovolí vše a mamka co se bojí. A přitom to mohla být tak hezká společná sobota. No nic, pojďme šít. :o)

Takže pokud se chystáte třeba na vánoční trhy, kde je tma, spousta lidí a mnoho lákadel ušijte náramky pro celou rodinu.  Pro děti pokud se někde zapomenou, pro dospělé pokud přijdou (né svojí vinou) o telefon :o). Jen řekněte, kolik telefonních čísel si pamatujete? Já jen svoje :o)

113

Co budete k ušití potřebovat?

 • Pruh látky rozměr pro dítě cca 25 x 6 cm
 • Kousek gumy cca 6 cm
 • Plastovou sponu šířka 1,5 cm
 • Fix na textil

101

Jak na to?

Pruh látky položte lícem na podložku a sežehlete kratší strany 1 cm do rubu.

102

Sežehlete delší strany k sobě.

103

Pruh rozevřete a ke středu sežehlete postupně obě delší strany.

104

Pruh složte delšími stranami k sobě. Získáte začištěný proužek.

105

Proužek se musí vejít do spony. Proužek v kraji obou dlouhých stran prošijte přímým stehem.

106

Na proužek provlečte části spony podle obrázku.

108

Do čela proužku vsuňte konce gumy. Konce proužku s gumou prošijte.

109

Přehněte pásek, kde je volná polovina sponky o cca 4 cm a prošijte.

111

110

Posuňte podle potřeby pohybující se polovinu sponky. Dopište jméno a telefonní číslo a je hotovo.

112

113

114

117

Díky, že s námi šijete. Ať náramky slouží, ale nejsou potřeba. 🙂

Dáša

Bára & Dáša_mamas
Zakladatelky projektu Šijte s námi. Svým tvořením, psaním podrobných návodů a sdílením zkušeností motivuje ostatní ženy a dodává jím odvahu pustit se do věcí, o kterých neměly tušení, že by je mohly zvládnou.
Komentáře
 1. Ivana Černá napsal:

  K náramku bych měla zjednodušení zapínání na suchý zip a možná některým dětem může to plastové tlačit tak pomocí suchého zipu by to mělo bylo jednodušší na výrobu i nošení

  • Dáša (mamas) napsal:

   Dobrý den, zapínání jsem volila, aby si ho dítko nerozepnulo jednoduše jednou rukou. Náramek jsme používali při delších cestách vlakem či autobusem a pokusy o sundání byly četné :o), ale na ušití i nošení má suchý zip výhody. Dáša

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů