Vinylová taštička s obrázkovým látkovým panelem

Už nějakou dobu mi v hlavě ležel nápad na vinylovou taštičku. Pak se mi do cesty dostaly látkové panely od Lucie a rázem jsem měla jasno. Průhledný vinyl a krásné látkové panely se k sobě přeci perfektně hodí – funkčnost a krása v jednom.

016 Tasticka s látkovým panelem_t

Mám látkové panely od Lucky Kyselové alias Eclipse z Fleru. Jsou tištěné na příjemný bavlněný satén a vypadají luxusně. Pokud se vám líbí na obrázku, tak na živo budete ještě okouzlenější.

Abyste se mohli do vinylových taštiček s obrázkovými panely na pozadí pustit s větší chutí, poskytla pro Vás, naše čtenáře, Lucka na obrázkové panely až do 30.března 2016 12% slevu. Při objednávce stačí zadat tento unikátní kód:

UAN-1M9-L3L

Jen jedno malé doporučení. Až budete vybírat, který obrázek zvolíte, vezměte si k ruce pravítko, ať si uvedené rozměry lépe uvědomíte. Panely na obrázku působí větším dojmem a pokud je plánujete použít na konkrétní projekt, mohly by vás jejich drobné rozměry ve skutečnosti překvapit.

 001 Latkove panely_c

Pojďte si s námi ušít tuto praktickou průhlednou taštičku. Je jednoduchá, ale využití je nespočet. Hravě do ní schováte drobnosti, které se jinak válí po kabelce a nejsou k nalezení. Menší formát využijete na různé věrnostní a slevové karty, které se kupí v peněžence. Nějaká malá mlska, bonbónek, lízátko nebo tyčinka budou ve vinylové taštičce taky v bezpečí. A nejlepší na tom je, že ač všechno pěkně uloženo, stále přehledné a k nalezení.

Co budeme potřebovat:

 • Látkový panel na přední část. Panely různých velikostí a všelijakých motivů naleznete v tomto obchůdku od Eclipse.
 • Bavlněná látka na zadní část a lem taštičky. Spotřeba dle velikosti panelu a něco málo navíc na lem.
 • Kousek vinylu. Spotřeba dle velikosti panelu. Kde vinyl sehnat? Tam kde se prodávají plastové/vinylové ubrusy mají většinou i tento průhledný. Tedy různé hobby markety, metráž a bytový textil.
 • Výztuhu. Nejlépe nažehlovací. Já jsem použila Sakon na zadní část a jen na zpevnění obrázkového panelu, slabý vlizelín. Záleží na vás, jak pevnou taštičku budete chtít.
 • Suchý zip na zapínání. Užší je lepší. Délka o pár centimetrů kratší, než je  šířka panelu.

019 Latkove tasticka s vinylem

Jak na to:

018 Latkove tasticka s vinylem

Obrázkový panel si umístěte na látku a podle velikosti panelu si ji ustřihněte. Dále ustřihněte dva pruhy široké 6 cm a dlouhé dle šířky panelu nebo o kousek více. A podle velikosti panelu si vystřihneme i výztuhy. Obě pak o 1 cm zkrátíme. A když už jsme v tom stříhání, připravíme si podle velikosti panelu i vinylový díl. Aby se nám s ním lépe pracovalo, ustřihněte si jej o něco větší, než je velikost panelu.

020 Latkove tasticka s vinylem

Obrázkovému panelu i zadnímu látkovému dílu zažehlíme 1 cm horního okraje do rubu. Látkovým proužkům, zažehlíme do rubu 1 cm z každé z delších hran. Využijeme je pak jako lemy vinylového dílu.

021 Latkove tasticka s vinylem

Na rubovou stranu zadního dílu nažehlíme výztuhu – Sakon. Máme ho o 1 cm kratší než je látka, takže se nám pěkně vleze pod zažehlený 1 cm okraj.

027 Latkove tasticka s vinylem

  Na zadní stranu obrázkového panelu nažehlíme vlizelín.

028 Latkove tasticka s vinylem

Abychom si zažehlováním obrázek panelu nepoškodili, překryjeme jej pečícím papírem a výztuhu zažehlíme přes něj.

022 Latkove tasticka s vinylem

Na vinylový díl nasuneme jeden z pásku na lem. Hranu vinylu zasuneme pod zažehlenou hranu pásku a přichytíme si jej svorkami. Pozn.: Při šití vinylu je lepší používat svorky, protože špendlíky by na vinylu zanechaly neodstranitelné díry.

024 Latkove tasticka s vinylem_p

Díl otočíme lemem nahoru a na střed lemu umístíme háčky suchého zipu. Suchý zip k lemu i vinylovému dílu přišijeme.

025 Latkove tasticka s vinylem

Vinylový díl obrátíme suchým zipem dolů, umístíme na něj druhý díl lemu se zažehlenými hranami.

026 Latkove tasticka s vinylem

Oba lemy pěkné srovnáme na sebe a po obvodu sešijeme.

029 Latkove tasticka s vinylem

Smyčky suchého zipu našijeme na střed horní hrany obrázkového panelu. Vzdálenost suchého zipu od horní hrany panelu by měla být stejná, jako je vzdálenost suchého zipu od hrany lemu na vinylovém díle.

030 Latkove tasticka s vinylem

Na podložku položíme panelový díl se suchým zipem, na něj vinylový díl, tak aby pěkně lícovaly horní hrany obrázkového panelu i lemu a pasovaly na sebe i suché zipy. To celé překryjeme ještě zadním dílem. Ten míří lícem dolů.

031 Latkove tasticka s vinylem_p

Vše pěkně srovnáme, přichytíme svorkami a sešijeme po obvodu. Samozřejmě jen ze tří stran. Horní hrana zůstane nesešitá.

032 Latkove tasticka s vinylem

Třeba podle řezacího kolečka nebo jiného kulaté šablony si naznačíme obloučky v dolních rozích taštičky. Tyto naznačené rohy ještě jednou prošijte, aby měla taštička rohy dokulata.

033 Latkove tasticka s vinylem

Švový přídavek sestřihneme na šířku cca 0,5 cm.

034 Latkove tasticka s vinylem

A taštičku protočíme lícem ven.

035 Latkove tasticka s vinylem

Celou taštičku pěkně srovnáme, hlavně spodní rohy pěkně do rovna protlačíme a pak na sebe zarovnáme horní hrany zadního dílu a obrázkového panelu a při krajíčku sešijeme.

037 Latkove tasticka s vinylem

A pak už jen naplníme a používáme, protože máme hotovo. 🙂

038 Latkove tasticka s vinylem

Pozn: Pokud chcete lem vinylového dílu jen úzký, aby vám nepřekryl velkou část panelu s obrázkem, tak můžete horní lem udělat jen z jednoho užšího proužku. Proužek široký 4 cm přehneme na polovinu a hrany mu zažehlíme ke středu. Tento zažehlený proužek nasuneme na hranu vinylového dílu a přišijeme. Na vnitřní část tohoto lemu můžeme před našitím našít kousek suchého zipu.

Po ušití několika taštiček prvním způsobem mě teprve napadlo, že touto metodou se zahnutým horním proužkem se vlastně může šít i širší lem. Holt člověk se učí stále. Jaký způsob zvolíte je na vás. 🙂

021 Tasticka s látkovým panelem

018 Tasticka s látkovým panelem

015 Tasticka s látkovým panelem

008 Tasticka s látkovým panelem

Díky, že jste dočetli až sem. Líbí se vám vinylové taštičky, dáte se do nich taky? Podělte se s námi v komentářích o vaše zkušenosti s vinylem.

Pěkné tvoření přejeme!

Bára

PS: Taštičky lze použít i na kreativní potřeby. Inspiraci najdete v tomto článku >>

Bára & Dáša_mamas
Zakladatelky projektu Šijte s námi. Svým tvořením, psaním podrobných návodů a sdílením zkušeností motivuje ostatní ženy a dodává jím odvahu pustit se do věcí, o kterých neměly tušení, že by je mohly zvládnou.
Komentáře
 1. Jarmila napsal:

  Ďakujem za výborný postup, taštička sa mi celkom podarila, zapínanie som urobila na cvočky. Veľmi sa mi páči, idem si šiť ešte jednu:)

 2. Martina napsal:

  Díky za super návod. Pokoušela jsem se jednu taštičku ušít dle vlastního rozumu a nedopadlo to moc dobře. Tak to teď zkusím podle Vašeho návodu a určitě to bude lepší 🙂 Díky moc, že se takto s námi dělíte o své postupy 🙂

 3. Marketa napsal:

  hezky den, siti se teprve ucim, a tak mne zde zarazily dve veci – prvni je, ze se vubec nelemuji okraje, pouze se zalozi – nebudou se casem parat? a druha vec jsou ty kulate rohy – proc se neusiji kulate rovnou? a opet-nebude se ustrizene siti v rohu parat? dekuji marketa

  • mamas napsal:

   Dobrý večer Market. Všechny nezačištěné hrany jsou uvnitř taštičky, takže nějaké mechanické namáhání tady nehrozí, praní vzhledem k vinylu asi nebudě běžné a navíc jsou oba díly podžehlené výztuhou, která zpevní i hrany a zamezí třepení. Kulaté rohy ve dvou krocích jsou pouze pro usnadnění. Někomu by se nemuselo podařit sfouknout oba rohy stejně jen tak od oka, museli bychom si to předkreslit a přišlo mi snazší, dokreslit si ten oblouček až od ušitého švu než kreslit celou trasu šití. Ale je samozřejmě na každém, jakou variantu zvolí. Žádný hlubší důvod takto zvolený postup nemá. 🙂 Při šití obloučku je fajn zajet i pár stehů do už ušité trasy, tím se zajistí švy a párat se nebudou ani po ustřižení. Ať se daří, Bára

 4. Zdeka napsal:

  Krásný den, děkuji za inspirace a podrobný návod. Věřím, že zvládnu i já, jako začátečník 🙂

 5. Milada napsal:

  Dobrý den, vinylová taštička se mi moc líbí, zatím jsem našila kupu se zipem…Ale pro změnu jsem ušila vnoučkovi dvě trička podle minulého střihu zadarmo, jedno s dlouhým, jedno s krátkým rukávem. Šilo se mi moc pěkně, i rady jsem už využila. Vyzkoušeno na vnoučkovi nemám, přijede za 14 dní….Ale myslím si, že to bude OK…díky a zase někdy……Milada

 6. Monika napsal:

  Super návod děkuji. Určitě použiju. Jeden čas jsem se do vinylu a kapsiček taky zamilovala, takže ho mám ještě zásobu. Sehnala jsem u vietnamců :). A kapsičky jsem šila na zip – od Halabala style.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů