Chránič opěradla

Tento projekt je „rychlovka“. Chránič na zadní opěradlo sedadla v autě jsem měla v plánu už dlouho. Ale výsledek byl zatím pouze jeden ušitý (s nepovedenou opicí) a druhý nastříhaný. K tomuto prvnímu mě inspirovala Barča, která má chrániče sedadel s našitými zvířátky a ještě s kapsou. Když jsem je obdivovala, doporučila mi, ať tam nešiju tu kapsu – hromadí se tam nepotřebné věci a zabírá místo :o). Několikrát jsem chtěla chránič koupit, ale ne, řekla jsem si, že náš bude originál. A minulý týden jsem v obchodě objevila v metráži prodávaný plastový ubrus s dětským motivem (původně jsem tam šla pro průhledný ubrus na taštičku – více inspirace zde), ale neodolala jsem a koupila 60 cm tohoto dětského ubrusu. Líbí se mi motiv i možnost rychlého otření špinavého chrániče. Tento můj koupený ubrus je v šířce 150 cm a metr stojí 99 korun. Z těchto 60 cm jsem ušila tři chrániče. Plast je podšitý bavlněnou látkou a na sedadle ho drží přišité gumičky. Horní za hlavovou opěrku a dvě přes opěradlo. Osobně používám gumičku i přes střed opěradla, ale kdo nechce, zepředu na sedadle vidět gumičku, našije pouze horní a spodní. Je dobré si změřit opěradlo a vyházet z naměřených rozměrů.

Co potřebujeme na jeden chránič:1

 • Plastový ubrus 45 x 60 cm
 • Bavlněnou látku 45×60 cm
 • Plochou gumičku šířka 1 cm délka 2x62cm
 • Kulatou gumičku cca 20 cm

Začínáme:

Na lícovou stranu plastového ubrusu našpendlíme gumičky. Konce přesahují přes okraj.

2

Ubrus a látku položíme lícem na líc a sešpendlíme. Gumičky jsou uvnitř. Rohy zaoblíme podle misky.

3

4

Po obvodu prošijeme na šířku patky, na spodním okraji necháme otvor pro protočení.

Odstřihneme okraje a zaoblené rohy opatříme V nástřihy.

5

Protočíme lícem ven. Po obvodu vyrovnáme a z lícové strany po obvodu prošijeme. Pozor na gumičky, ať je nepřišijete k látce, při prošívání gumičky posouvejte.

6

7

8

Navlečeme na sedalo a je hotovo.

101

100

 

Hezké dny a stále čistá auta :o).

Dáša

Bára & Dáša_mamas
Zakladatelky projektu Šijte s námi. Svým tvořením, psaním podrobných návodů a sdílením zkušeností motivuje ostatní ženy a dodává jím odvahu pustit se do věcí, o kterých neměly tušení, že by je mohly zvládnou.
Komentáře
 1. Jarka napsal:

  Dobrý den,
  zatím nemůžu najít pěkný dětský vzor na ubrusu, nešlo by koupit ubrus bez potisku a podšít hezkou dětskou látkou?
  Děkuji a přeji spokojený rok 2018
  Jarka

  • Bára (mamas) napsal:

   Dobrý večer, Jarko, to je skvělý nápad, použít průhledný ubrus a podšít látkou. Paleta vzorů se tak nekonečně rozrostla. Děkujeme. I Vám přeji krásný rok 2018! Bára

   • Jarka napsal:

    Tak. Bacha na věc. 🙂 Pokud se do šití chrániče pustíte, je třeba víc přemýšlet, než jsem to udělala já. Nelze kombinovat ubrus bez potisku a barevnou látku s přesným postupem tady na stránkách. Látka by totiž po otočení byla obráceně – koukala by do chráněného opěradla. A i když jsem se po rozpárání zamyslela a látku už položila dobře, byla jsem nakonec překvapená. Po otočení je samozřejmě skrze průhledný ubrus vidět šev, který by byl normálně schovaný. Vůbec to nevypadá dobře. Možná by bylo dobré použít ještě jednu látku a sešít ubrus s tou pěknou a pak pokračovat jako je popsáno tady v návodu.
    Já druhý chránič -po první zkušenosti- šila jinak. Na líc látky položila rub igelitu (tedy oboje lícem nahoru) a obšila na OL. Pak jsem zezadu normálně přišila gumy. Není to dokonalé, ale je to lepší než to protočení.
    Nejsem si jistá, jestli píšu pochopitelně, když tak můj komentář nějak promažte, nebo doplňte. Děkuji. Jarka

    • Bára (mamas) napsal:

     Dobrý večer, Jarko. Moc díky za doplňující informace. Popis je jasný a srozumitelný.:-) Vůbec by člověka na začátku nenapadlo, že tam může být nějaký zádrhel, co?:-) Znám to moc dobře, když něco koumám, v hlavě je to úplně jasné a pod strojem se to pak chová jinak.:-) Takže moc díky za sdílení problémových míst i nabídnutí skvělých řešení.:-) Bára

  • Pavla napsal:

   kupte kočárkovinu 🙂

 2. Lucie napsal:

  Dobrý den, moc děkuji za návod. Jsem úplný začátečník, ale i tak byl chránič ušitý během chvilky. Měla jsem kousek kočárkoviny a jako podklad využila už asi 40 let starou látku od babičky, takže super pevná.

 3. Terka napsal:

  Díky moc za nápad! Dopoledne jsem chrániče ušila. Už jsem se k tomu též chystala dlouho. Jako podklad na vyztužení jsem dala starší ručník, pěkně to drží tvar 🙂

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů