Recy šaty s kanýry

Pojďte si s námi ušít dívčí recy šaty s kanýry. Anebo prostě jen využijte univerzální informace z návodu a místo šatu si ušijte třeba kanýrovou sukni pro sebe.

002 Volánkové šaty foto_o_t

Kdo nás sleduje i na FB ví, že jsem tyto šatky šila pro naši školačku, když šla pro vysvědčení. Vy už to s námi na letošní vysvědčení nestihnete, ale na léto ještě ano, tak jdeme na to.

Popis návodu bude na šaty, ale vynecháte-li top a do pasu všijete gumu, vykouzlíte si sukni.

Co budeme potřebovat:

 • Staré tričko, tílko anebo úplet na ušití topu, pokud nechcete recyklovat.
 • Barevné bavlněné látky. Spotřeba dle délky šatů, jaké chcete šít, množství pruhů apod.
 • Úzká pruženka 5 mm nebo i silikonová pruženka. U látkařek známá jako lastin.
 • Pomůcky na šití.

Jak na to:

001 Volánkové šaty

Připravíme si látky a top. Já jsem k ušití topu použila své staré tričko a šila jsem podle střihu na dívčí tuniku.

005 Volánkové šaty

Připravíme si pruhy látek.  Určete si, jak dlouhé chcete šaty, kolik kanýrů a podle toho připravte široké pruhy látek. Já jsem šila šaty pro cca 7 holčičku, měla je ke kolenům, top končí pod prsy a jsou tam 3 kanýry. Šířka kanýrů je shora: 18 cm, 25 cm a 14 cm i s přídavky na švy a na záložku na spodním okraji sukně.

002 Volánkové šaty

Potřebnou délku kanýrů si vypočítáme. A z tohoto výpočtu můžete vyjít při šití jakékoliv kanýrové sukýnky. Nejprve změříme spodní obvod topu. Pokud šijete jen sukni, může to být třeba váš obvod pasu. Naměřila jsem u topu 32 cm x 2 (přední i zadní díl) = obvod 64 cm.

003 Volánkové šaty

Chci, aby byly kanýry přiměřeně nařasené, tak použiji násobek 1,5 pro výpočet délky kanýru. 1. pruh tedy bude obvod 64 x 1,5 = délka pruhu 96 cm. 2. pruh je délka prvního pruhu 96 cm x 1,5 = délka 2. pruhu je 144 cm. A délka 3. pruhu je délka druhého pruhu 144 cm x 1,5 = délka 3. pruhu je 216 cm.

Pokud byste chtěli kanýry více nařasit, použijte násobek 2 a pokud naopak méně, násobte obvod číslem 1,3. Toto můžete vzít jako obecné pravidlo, při jakémkoliv šití kanýrů a volánů.

Pruh látky dlouhý 216 cm se vám samozřejmě nepodaří ustřihnout z látky, která má šířku obvykle 140 cm (u zahraničních designových látek dokonce jen 110 cm), takže pruhy musíme sešit z více kusů látek. Látky sešíváme lícem k sobě.  Švy začistíme cik cakem nebo na OL a sežehlíme k jedné straně.

006 Volánkové šaty

Jednotlivé pruhy pak sešijeme do kruhu. Tedy sešijeme jim jejich kratší strany. Látky jsou lícem k sobě.  Švy začistíme cik cakem nebo na OL a sežehlíme k jedné straně.

010 Volánkové šaty

Nyní je potřeba jednotlivé pruhy látky nařasit. Jak řasit, si můžete přečíst v tomto našem článku na blogu.  Řasíme vždy jen horní hranu pruhu látky a řasíme na takovou délku, aby odpovídala obvodu spodní hrany pruhu na ní.

007 Volánkové šaty

Pruh, který je pod topem, tedy řasím na délku 32 cm. Viz toto.

012 Volánkové šaty

Nyní k sobě jednotlivé kanýry lícem k sobě sešijeme. Švy kanýrů si umístěte dle možností nad sebe a pak je umístěte k bočnímu švu topu. Vzhledem k tomu, že jsme pruhy sešívali z více části a pak i řasili, tak se to nepodaří vždy úplně přesně.

011 Volánkové šaty

Horní kanýr našijeme na top.

A tady prosím POZOR! Po ušití jsem zjistila, že úplet topu je natolik jemný, že látka ho „přepere“ a po prvním roztažení, už se úplet nesmrskne a první vrstva pak nepěkně trčí. Takže jsem na švový přídavek mezi topem a prvním kanýrem našila trojitým cik cak stehem mírně nataženou prádlovou gumu, aby se top zase pěkně stáhl a netrčel. Gumu jsem našila na látku kanýru. Švový přídavek jsem pak sežehlila dolů a z líce prošila k sukni. Guma tak zůstala schovaná mezi látkou kanýru a švovým přídavkem a nikde není vidět.  Při prošívání z líce gumu natahujte, jinak by vám při oblékání steh popraskal.

Zda tato situace nastane i u vás záleží na typu použitých látek. Pokud budou kanýry z jemného voálu, úplet je pravděpodobně stáhne, budete to muset vyzkoušet a když tak vyřešit jako já.

013 Volánkové šaty

Hranu spodního kanýru začistíme cik cak stehem nebo na OL, podhrneme do rubu a prošijeme. A máme hotovo!

006 Volánkové šaty foto_o_o

A ještě jedno foto šatiček v akci. 🙂

009 Volánkové šaty foto_o

Šijete šatičky, sukýnky a jiné modely a recyklujete při tom své staré oblečení? Podělte se námi v komentářích.

Krásné léto a šijte s námi.

Bára

Bára & Dáša_mamas
Zakladatelky projektu Šijte s námi. Svým tvořením, psaním podrobných návodů a sdílením zkušeností motivuje ostatní ženy a dodává jím odvahu pustit se do věcí, o kterých neměly tušení, že by je mohly zvládnou.
Komentáře
 1. Mata napsal:

  Mám dotaz, po sešití kanýrů k sobě prošíváte ještě vždy z lícu? Nebo jste prošila z lícu jen ten horní, jak byla dodatečně přidaná guma?

  • Bára (mamas) napsal:

   Tady u těchto šatek jsem prošívala jen ten horní kanýr s gumou, ostatní ne. Ale záleží na látce, jak se chová, jakou máte představu o výsledku… Pokud by se mi něco nezdálo, klidně bych prošila.:-) Bára

 2. Klára napsal:

  Dobrý den,
  ráda bych se zeptala, jestli když přišiji bavlněný kanýr na úpletový top, jestli se šaty budou dobře oblékat.. myslím se totiž, že tím pádem obvod v místě našití kanýru už nebude pružit. Děkuji Klára

  • mamas napsal:

   Dobrý den Kláro, já jsem přišívala kanýr na úplet na overlocku, tak mi nedošlo, že při šití rovnostehem bych se měla zmínit o druhu stehu. Určitě přišijte kanýr pružným stehem nebo aspoň drobným cik cak stehem, jinak by steh při oblékání popraskal. Možná budete muset všít i gumu, jak je psáno v návodu. Uvidíte, co Vaše materiály udělají. Pěkný den a díky za dotaz. Bára

 3. Jana napsal:

  Dobrý den mám prosbu chtěla bych vnučce z trik co ji jsou krátké ušít přesně takové šatičky ale jen z jedné látky je postup stejný? Musím také nařasit ? Chtěla bych jedny nastavit pod prsy jako máte vy a jedny u boků a nevím si rady….Kdyby jste mněly střih k prodeji koupím a velmi ráda máte je moc hezky udělané… děkuji moc Jana

  • mamas napsal:

   Dobrý den Jano, pokud chcete mít šatičky s kanýry i když jen z jedné látky, tak je postup stejný. Nebo můžete nechat látku v celku, nestříhat na kanýry a přišít jen jeden pruh. To zálež na Vás, jak chcete, aby šatičky vypadaly. Ale řasit minimálně ten jeden pruh budete muset taky. Střih na tyhle šatičky nemáme, ale top je podle střihu na tuniku a dole jsou jen pruhy, takže ani není moc potřeba. Ať se dílko podaří. Bára

 4. Šárka napsal:

  Dobrý den, myslíte, že by tento střih šel udělat i z úpletu? Jsem začátečník u stroje a představivost se mi ještě moc nevyvinula… Děkuji 🙂

  • mamas napsal:

   Dobrý den Šárko, určitě by to šlo. Jen sukýnka bude asi více splihlá. Úplet nedrží tak tvar, jako tkané látky, ale příjemné šatečky by to 100% byly. Bára

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Střihy a návody v e-shopu
 • Rubriky
 • Co nás baví…

  Učit vás nové věci:

  průvodce švydlenky začátečnice

  Látky nás baví nakupovat tady:

  mamtex.cz

 • Nejnovější komentáře
 • Nejnovější příspěvky
 • Archivy
 • Jsme na facebooku
 • KDE RÁDY NAKUPUJEME!

  Vše z galanterie tady:

  Stoklasa


  A když se nám nechce šít :-), tak tady:

  Tchibo

 • Kde utrácíme, protože si nemůžeme pomoct :-)

  Za galanterii tady:


  Za pěkné věci tady:

 • Inspirace, co je potřeba dětem ušít je třeba tady: :-)