5 tipů pro profi vzhled doma šitého oblečení

Neznám nikoho, kdo by doma na děti šil proto, že nemají co na sebe. Doby, kdy jediný způsob, jak dětem dopřát „něco jiného“ než měli všichni ostatní, byl něco jim ušít, jsou dávno pryč. Ani ekonomické hledisko nehraje roli. Ba naopak. Od té doby co šiji, kroutím nevěřícně hlavou nad těmi krásně propracovanými bundičkami, kalhotami, kabelkami apod.  za tři stovky, když já bych za tu cenu sehnala sotva galanterní komponenty. Ale to by bylo na jiný článek.:-)

Dnes prostě šijeme pro radost, seberealizaci, pro svobodu volby materiálu, barev a střihů. Pro ten úžasný pocit, když po 8 hodinách pracovní doby u počítače, kdy výsledky naší práce jsou málokdy hmatatelné, nám najednou pod rukama vzniká krásné umělecké dílo.

Jenže všichni v našem okolí nemusí mít na naše umělecké dílo stejný názor jako my. Upřímnými a čistými indikátory jsou bezesporu naše děti. A čím jsou starší, tím více nám to dávají najevo, protože začínají srovnávat. Srovnávat sebe a své věci s okolím. Najednou maminkou ušitá mikina už není dost dobrá, to tričko ušité ze starého tátova trika nesplňuje požadavky poslední módy, apod.

046-profi-vzhled-sitych-veci_t

Máme pro vás dnes tedy pár tipů, jak doma ušité věci doladit, aby byly i pro ostatní a hlavně jejich majitele dostatečně cool a in. 🙂

Prošívání

Jedna z nejčastějších věcí, která na doma šitých věcech chybí, je závěrečné prošití. Podíváte-li se na kupované věci, zjistíte, že téměř na každém kousku najdete některý ze švů po ušití prošitý. U kalhot buď vnitřní nebo vnější švy, prošité bývají i sedové švy (ty v předu a vzadu), u bundy pak skoro všechny.:-)

049-profi-vzhled-sitych-veci

Dvojitým stehem prošitý sedový šev.

Prošité můžou být přímým stehem, ve dvou řadách nebo i různými ozdobnými stehy.

048-profi-vzhled-sitych-veci

Trojitý cik cak steh na bočním švu

Často bývají prošity věci i v ploše, kde na rozdíl od švu plní opravdu jen funkci estetickou.

038-profi-vzhled-sitych-veci

Ozdobné prošití v ploše.

Často se závěrečnému prošití bráníme, protože nám to prostě nejde ušít rovně a pěkně, tak než si celé dílko pokazit, je lepší ho vynechat. Jak nato, aby to šlo hladce, se podíváme třeba v některém z dalších článků.

Štítek ve švu

Další z věcí, která na profi věcech jen málokdy chybí, je štítek ve švu. Chápu, že si ho tam výrobce dává, aby všichni věděli, kde to vyrobil a vy žádnou firmu ani štítky nemáte, ale i to se dá nahradit. Jednak si doma můžete udělat štítky vlastní, třeba pomocí transferového papíru nebo je natisknout, ale dají se sehnat i štítky univerzální. S různými nápisy – hand made, ruční práce, ušito s láskou apod.

002-textilni-etikety

Mamas etikety do švu

Ale ani ty není třeba pořizovat, protože stejně dobře poslouží ve švu zašitá i obyčejná stuha.

036-profi-vzhled-sitych-veci

Stuhy, které lze použít do švu.

Prostě vezmete kousek vzorované stužky, přehnete ho, zašijete do švu a budete koukat, jaký rozdíl udělá na výsledném oděvu malý kousek stuhy.

041-profi-vzhled-sitych-veci

Stuha všitá do švu

Kapsy

Kapsa kam se podíváš. To by se dalo říct o mnoha průmyslově šitých oděvech. Až si někdy říkám, co by do nich člověk asi tak měl dávat, zvlášť, když pak zjistíte, že jsou jen falešné. 🙂 Ale ano, kapsy vaše doma šití věci pošoupnout zase o stupínek výše na žebříčku profi vzhledu. Ať už jsou to kapsy našité nebo všité do švu, kontrastní nebo jen nenápadné, ty všechny se počítají. Občas nějakou na své modely přidejte.

Nažehlovačky

Různé obrázky, nápisy, aplikace. Přiznám se, že tohle nemám ráda a často v obchodě marně pátrám po jednoduchém čistém tričku bez nápisů a obrázků (myšleno pro sebe ne pro děti). Z toho tedy plyne, že různé obrázky a nápisy k průmyslově vyráběným věcem prostě patří. A chceme-li, aby se naše doma šité věci těmto kouskům trochu podobaly a naše děti je vzaly na milost, je potřeba je na šité věci doplnit. Použít můžeme nažehlovačky koupené, doma vyrobené nebo třeba i reflexní.

042-profi-vzhled-sitych-veci

Nažehlené reflexní čtverečky. Jsou vytvořeny z krajů reflexních nažehlovaček.

Ale nahradit je můžeme i různými nášivkami a aplikacemi. Dají se často párat ze starých věcí a opakované použít. To že je na nich nějaký nesmyslný nápis či název firmy, nás trápit nemusí, stejně to nikdo nečte.

039-profi-vzhled-sitych-veci

Nášivky nové i párané.

Zajímavé doplňkové látky

Ať používáte při šití látky nové nebo starší, anebo recyklujete staré oděvy, kde už barvy na látkách přišly o svou zářivost, je fajn doplnit je nějakým výraznějším detailem. Kontrastním lemem kolem krku, barevným nápletem na nohavicích nebo třeba podšitím vstupu do kapsy látkou s veselým motivem. Všechny tyto drobnosti doma ušitý kousek oživí a dodají mu na zajímavosti.

03-mikina

Barevné podšití kapsy.

Toto všechno jsou detaily, které vašim doma šitým oděvům dodají šmrnc a přitom vás stojí jen chvilku času navíc. Vyzkoušejte to.

Jaké jsou vaše tipy pro profi vzhled, podělte se s námi všemi v komentářích.

Ať nám to doma krásně šije.

Bára

Bára & Dáša_mamas
Zakladatelky projektu Šijte s námi. Svým tvořením, psaním podrobných návodů a sdílením zkušeností motivuje ostatní ženy a dodává jím odvahu pustit se do věcí, o kterých neměly tušení, že by je mohly zvládnou.
Komentáře
 1. Adéla napsal:

  Jojo Barčo, už je nás od 4.9. víc o Bětušku, bylo to překvápko i pro mě, kdo se narodí, jestli holka nebo kluk 🙂 To víš, aspoň si o šití čtu, třeba při kojení, když je zrovna starší dcerka u babičky nebo s tatínkem. Na šití to jen tak hned nevidím. Ale jsou to jedinečné okamžiky s malým mimčem, nějak si to teď podruhé víc uvědomuju a víc si toho vážím, i když je to místy náročné.
  Ale nezahálela jsem se šitím do poslední chvíle, ještě odpoledne 3.9. jsem došila poslední rest – ochranou kapsu na Manducu. Ale je pravda, že jsem četla příběhy, kdy ženy už s kontrakcema došívaly např. bundu atp., tak zas tak dobrá nejsu, no tentokrát bych toho ani moc nestihla, šlo to rychle:) Tak já budu aspoň nakukovat co nového ve světě šití a sbírat inspiraci 🙂

  • mamas napsal:

   Adél, veliká gratulace! Užívej si miminka, však on ten šicí stroj nikam neuteče. Na rozdíl od těch chvil s miminkem.:-) Mějte se krásně holky! Bára

 2. Adéla napsal:

  Taky si někdy říkám, zda se to moje šití vyplatí, když vidím ty ceny látek a galanterie a pak to kolikrát ještě „vylepším“ nějakou tou chybou, něco pokazím atp. Ale šití mě teda moc baví, já se u toho hodně zrelaxuju, teď s malým mimčem a tříletým dítkem není čas, ale moc se těším, že zase časem šít budu. Moc ráda bych to naučila i moje holky, až povyrostou, aby nebyly jak já, šitím nepolíbené do mateřské. A ještě k těm cenám, když ale uvážím, co jsem našila i dárků, které moc nestály, takové ty různé drobnůstky, kapsičky, pivotašky, pastelkovníky, které člověk šije třeba ze zbytků, udělaly hodně radosti za málo peněz. Nebo co si doma vše opravím. Manžel vždy kouká a říká, že nechápe, jak vůbec dokážu cokoliv ušít, takže u něj mám podporu. A třeba takové softshellové bundy a kalhoty, si myslím, že ušiju doma i levněji(nepočítám můj čas) a z kvalitního softshellu než mají třeba v Lidlu takové ty potivé materiály atp. Ale samozřejmě, někdy taky koukám a říkám si, jakto že to oblečení stojí „tak málo“ a je tak precizně zpracované. Takže článek na toto téma by mě určitě zajímal.
  Mě se hodně osvědčilo na ty softové věci našít nějaké aplikace, ale to chce víc času a trpělivosti, prasátko Pepa ovšem mělo obrovský úspěch, ač jsem si nadávala, co jsem si to vymyslela. Ale stačí i něco jednoduššího, kytičky, berušky a bunda vypadá úplně jinak. A také jsem zkoušela reflexní nažehlovačky, tam mám trochu problém, jak je správně nažehlit, aby držely a abych nepoškodila softshell. Ty etikety se mi líbí, ale tisíc je moc, spíš bych šla do těch univerzálních, máte-li někdo dobrý zdroj, poraďte.
  Díky za článek.

  • mamas napsal:

   Ahoj Adél, díky za pisnutí a taky za vyřízení dotazu u soft bundy :-). Vidím, že už zase řádíš na netu, tak to už je Vás doma víc? 🙂 B.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů