Za chvilku je tady advent a k němu patří adventní kalendáře. Otvírání okýnek, rozbalování balíčků nebo lovení v kapsičce. Kdo by to nemiloval. U náš už třetím rokem budou viset šité adventní kalendáře, které na Mikuláše neplním dobrotami a dětem ani nepřijde zvláštní, že celý rok visí prázdné v komoře. 🙂
Jenže ušít takový kalendář… to máte 24 kapes krát dvě nebo i tři a více dětí… to už je pořádná kupa kapes. Sešívání, protáčení, našívání kapsiček, uf. Dřina, takže nic pro mě.:-) Proto jsem si práci zjednodušila a kapsičky střihla z filcu. Odpadá tedy sešívání kapsiček a jejich protáčení na lícovou stranu. To nemluvím o tom, máme-li kapsy ze dvou vrstev látky, tak je potřeba střihnout dvakrát tolik dílů. Prostě s filcovými kapsičkami je šitý adventní kalendář snesitelným dílem i pro mámu s více dětmi. 🙂
Tak si s námi pojďte taky takový ušít. Ten můj je velký 45 x 60 cm. Kapsičky začínají až číslem 6, protože ho děti dostávají na Mikuláše a přišlo mi zbytečné, aby zpětně dojídali pět kapes. 🙂 Kapsy jsou různě velké a podle velikosti vkládám sladkosti, které se vejdou. Lipo, lízátko, bonbón, Fidorka, Deli a do velké 24 se vejde i vajíčko s překvapením. Zkoušela jsem i různé zdravé pamlsky, ale ty mi většinou děti s láskou věnují. 🙂
Návod níže není přesně krok po kroku, jak jste u nás zvyklí. Rozměry si můžete přizpůsobit vaším potřebám, třeba místu, kde budou kalendáře viset, látce, jakou máte k dispozici, apod. Kapsy můžete umísťovat ledabyle anebo třeba i do spirály. Nechejte se naším kalendářem jen inspirovat a vytvořte své vlastní originální dílo. I v klasické červené vánoční barvě, by mu to slušelo.;-)
Co je potřeba:
Jak na to:
Základní postup sešití kalendáře je stejný, jako u kapsáře v tomto článku. Pokud potřebujete podrobný postup, tak tam koukněte.
Pokud vám stačí jen jednoduchý popis, tak čtěte. Na látku předního dílu nažehlíme nebo našpendlíme výztuhu a přední díl ozdobíme kapsičkami, aplikacemi a vším co tam chceme mít. Až to máme hotovo, umístíme na horní stranu kalendáře pruhy látky přehnuté na poloviny na budoucí zavěšovací oka. Já jsem jen střihla širší pruhy látky, ani jsem je nezačišťovala a nechala je přírodní. 🙂
Místo poutek, můžete vytvořit tkaničky nebo závěsy se suchým zipem. Záleží, jaké možnosti zavěšení doma máte. Nezapomeňte, že to, co chcete mít pak venku, musí nyní směřovat do kalendáře. Vše překryjeme látkou na zadní díl (její líc kouká na kapsy) a po obvodu ji přišijeme. Necháme nesešitý prostor na protočení do líce, sestřihneme rožky, protočíme na lícovou stranu, vyrovnáme, otvor na protočení podhrneme a ručně zašijeme. Nebo ještě lépe, celý kalendář po obvodu obšijeme a tím zašijeme i protáčecí otvor.
Celý postup máme za sebou a teď se mrkneme na detaily.
Kapsy jsou střiženy do tvaru lichoběžníku, aby v nich byl prostor na dobroty. Základní rozměr kapes (třeba kapsy 9 nebo 14 z mého kalendáře) je tento:
Při stříhání kapes vycházíme z pásu filcu. Ne, že je budete stříhat po kusech. To byste na mě nadávali.:-) Ustřihnete pás široký 10 cm, na něj si odměříte rozměry dle schéma níže a stříháte kapsy z pásu.
Horní hrany kapes a i celého kalendáře jsou ozdobeny rampouchy či sněhovými závějemi. Nazvěte si to jak chcete. Položte rampouchy na horní hranu a střihněte si potřebnou délku. Můžete rampouchy na kapsu přilepit nebo přišít. Já jsem lepila obyč tyčinkovým lepidlem, ať tam drží, aspoň něž kapsu přišiju. Teď už lepidlo nefunguje a když se rampouchy posunou, tak je prostě jen srovnám a ony drží tam kde mají.
Při stříhání rampouchů vycházíme z pásu bílého filcu širokého cca 7 cm. Stříháme cik cak zuby, jak nám nůžky padnou a dostaneme tak hned dva pruhy rampouchů. Jeden nahoře (na obr. ten bílý) a jeden bude jakoby dole. Střih je na obrázku naznačen černou vlnitou linkou podél bílého rampouchu.
Před našitím kapes je dobré na ně natisknout čísla. Na moosggumi jsem si napsala čísla od 0 do 9 a vystřihla. Výhodou je, že nemusíte čísla psát zrcadlově, jen je pak zrcadlově nalepíte na karton. Pomocí barvy na textil jsem na jednotlivé kapsy natiskla čísla.
U dvojciferných čísel použijete prostě dvě číslice vedle sebe.
Kapsičky, včetně rampouchů na horní hraně jsou k základně přišity jen obyčejným cika cak stehem.
Kalendář jsem ještě pomocí aplikací z filcu vánočně dozdobila a z filcových písmenek jsem dolepila jména.
Filcová písmena, dekorace i rampouchy můžete nahradit třeba jen barvičkami. Záleží na vás, co máte doma a s čím rádi tvoříte.
Tak co, dáte se do toho? Budou mít letos Vaše děti šitý adventní kalendář s filcovými kapsami?
A pokud jste přece jenom na šitou klasiku. Tak si můžete v našem obchůdku koupit podrobný návod na šitý adventní kalendář.
Těšíme se na fotky Vašich nápaditých adventních kalendářů.
Šijte s námi, ať můžete šít doma sami! 🙂
Bára
Dobrý den, moc děkuji za výborný nápad. Myslíte, že by podkladová látka (základna) mohla být také filc? Vystřižený třeba do tvaru hvězdy nebo stromečku. Nejsem si jistá, jestli by na něj šly takhle pěkně přišít ty kapsičky.. Děkuji
Dobrý den, našít kapsy půjdou. To můžete vyzkoušet na kousku filcu. Ale záleží jak bude kalendář zavěšený a na velikosti. Pokud nebude vyztužený, tak strom nebo hvězda zavěšený za špičku, se může bortit. Dáša
To je geniálně jednodnuchý nápad :). Děkuji za návod.
Jen mám dotazy 😉 – netrhá se časem ten filc? Jakou tloušťku jste použila, alespoň cca? A jakou barvu na textil?
Díky Moni.:-) Kalendáře jsme používali dva roky a zatím vše drží. Děti si z kapsy jen vyndají sladkost a jinak se s nimi nic nedělají, tak ani moc nemají šanci něco potrhat. Filc, ten modrý a bílý je kupovaný v metráži. Odhaduji, že je to tak 1 mm.
Barvy na textil mám pebeo setacolor, ale asi poslouží jakékoliv, co se dají nanést štětcem. Možná by stačili i tempery, protože s praním se nepočítá.:-) Bára