Kilt a turban do bazénu, wellness či sauny pro celou rodinu

Zahalte se od hlavy k patě do měkkého bambusového froté, prohřejte a uvolněte celé tělo a mysl v sauně či wellness světě. Není to lákavá nabídka? Pokud Vás zaujala, doplňte si vybavení do sauny o kilt a turban.

1003

Osobně kilt a turban využívám také na bazénu, kde ve společných šatnách s převlékárnami je super mít obě ruce volné. Kilt je zároveň ručníkem. Turban se plně osvědčil i doma po umývání dětských vlasů. Zamotání do turbanu je snadné a zvládá to i Vanda.

1002

1001

Kil můžete vytvořit pro ženy, muže i děti. Liší se pouze svou velikostí. Materiál vybírejte z měkkých, savých a rychle schnoucích. Bavlněných, bambusových či konopných. Krásné, savé látečky určitě najdete v obchůdcích s nabídkou pro látkové pleny. My jsme nakupovali v obchůdku unuodesign.

Kiltem z kvalitní látky můžete doplnit vánoční balíčky kosmetiky či dárkové poukazy do sauny pro celou rodinu.

1a

Já jsem kilt a turban vytvořila z koupených ručníků. Projekt je rychlý, snadný a zvládne ho každý. Jen volte velikost ručníku, aby se do nich budoucí majitelé pohodlně zabalili :o)).

Co potřebujeme na kilt:

Dámský kilt (od prsou ke kolenům)

 • ručník velikosti 150×100 cm (pokud použijete metráž, hrany začistěte např. šikmým proužkem návod zde)
 • gumu šíře 2,5 cm – 26 cm
 • pět plastových patentek (můžete nahradit knoflíky či suchým zipem)

Dětský kilt (od prsou ke kolenům)

 • ručník velikosti 90×50 cm
 • gumu šíře 2,5 cm – 16 cm
 • pět plastových patentek (můžete nahradit knoflíky či suchým zipem)

201

Začínáme:

Vytvořím si tunel pro gumu, které stahuje kilt na zádech mezi lopatkami nebo na bedrech. Ručník položíme lícem na podložku a na horním okraji ve středu ručníku přehneme 3 cm do rubu (musí se do tunýlku vejít guma). Při kraji tunýlek prošijeme. Na začátku a konci zapošíváme (několik stehů tam a zpět). Délka tunýlku je cca 20 až 25 cm na každou stranu. Na mém ručníku je poutko, nechám ho tam a bude dále plnit svou funkci.

202a

Do tunýlku navlečeme gumu. Na jednom konci tunýlku gumu prošijeme několikrát tam a zpět. Gumu natáhneme ke druhému konci a prošijeme.

203

204a

Tunýlek na hraně prošijeme až na konec ručníku. Postupně na obě strany. Kilt složíme na třetiny a připravíme si plastové patentky. Patentky můžeme nahradit knoflíky či suchým zipem.

205

Patentky pravidelně rozmístěte na přední díly a nacvakněte. Pokud kilt šijete pro sebe, překrývání předních dílů si zvolte tak, aby Vám to sedělo. Pokud bude kilt dar, můžete volit klasiku – dámy pravá část nahoře, páni levá část nahoře. A je hotovo!

206

Co potřebujeme na turban:

 • ručník velikosti 100 x 50 cm – na dva turbany
 • knoflík
 • kulatou gumičku cca 6 cm
 • střih zde

1

Ručník položíme na podložku lícem nahoru. Delší strany složíme k sobě. Líc je uvnitř, rub je ven. Na ručník si nakreslíme dva tvary turbanu. Můžete vycházet z části střihu zde nebo je celé nakreslit od ruky. Střihneme. Pro jeden turban využijeme okraj ručníku. Pro druhý dlouhou stranu rozstřihneme a začistíme.

2

3

Díly sešpendlíme (již je máme lícem dovnitř). Do špičky vložíme složenou gumičku. Při kraji prošijeme přímým stehem.

4

Šev začistíme obnitkovacím stehem. Můžeme ho také prošít přímým stehem po celé délce k jedné straně. Do týlu přišijeme knoflík.

5

A je hotovo.

Jak turban používat. Předkloňte se a vlasy nechte spadnou dolu. Nasaďte si turban na hlavu – knoflík na týl. Vlasy schovejte do turbanu a smotejte je. Narovnejte se a gumičku zafixujte za knoflík.

8          7

Užívejte první mrazivé dny a šijte s námi.

Dáša

 

 

 

Bára & Dáša_mamas
Zakladatelky projektu Šijte s námi. Svým tvořením, psaním podrobných návodů a sdílením zkušeností motivuje ostatní ženy a dodává jím odvahu pustit se do věcí, o kterých neměly tušení, že by je mohly zvládnou.
Komentáře
 1. Eliška napsal:

  Od února mám jeden kilt. V bazénu velká spokojenost. No, tak jsem to dnes nevydržela a koupila si ještě jeden ručník na další…Abych měla na výměnu. Turban jsem koupila, jelikož ručník byl dražší i než dva turbany….Jen patentky mi nějak nešly procvaknout, tak mám našité.

  • Dáša (mamas) napsal:

   Na patentky používám kleště Prim a naprostá spokojenost. Také jsem se potkala s různou kvalitou plastových patentek. Ať kilty slouží. D.

 2. Eliška napsal:

  Dobrý den/podvečer.
  To jsem neměla vidět. Turban mám, kupovaný, naprostá spokojenost. Ale mám ráda když ručník k sobě ladí…Kilt jsem někde nedávno viděla, za hrozné peníze (to jsem odmítla dát). No, je jasné, že zítra musím pro ručníky a asi patentky…..Když chodím do bazénu, moc mi vadí, že nemám vůbec volné ruce, snad konečně vyřeším….

  • Dáša (mamas) napsal:

   O jarních prázdninách jsem chodila s dětmi do bazénu a také jsem ocenila velikost kiltu a volné ruce, hlavně při nošení malého. Ať se dobře nosí. Dáša

 3. Jarka napsal:

  Dobrý den,
  jak mám upravit kilt, když ho chci pro chlapa? Délka je od pasu ke kolenům? A jinak je všechno stejné?

  • Dáša (mamas) napsal:

   Dobrý den, ano pánský kilt je od pasu. Délka dle uvážení :o). Vše ostatní – postup šití a zapínání na cvočky může zůstat. Dáša

 4. Adéla napsal:

  No to máš pravdu, času bude asi málo vždy, je to o prioritách, raději sednout k šití, když je volná chvíle, než uklízet nebo prokrastinovat na internetu 🙂 Já se teď nedostanu ani pro ty ručníky, kupovala jsi v Ikea? Navštívily nás totiž neštovice. A.

  • mamas napsal:

   Ano, nakupovala jsem v Ikea. Úplně chápu. Jezdím každý den kolem, ale ráno je zavřeno a odpoledně spěchám do školky :o). Rychlé uzdravení. Dáša

 5. Adéla napsal:

  No to je úžasný nápad, akorát já už mám kilt koupený a schovaný asi měsíc, že ho dostane muž pod stromeček, ale naši sou taky saunaři, letos kupuju poukaz do sauny, ale obávám se, že už na šití nedojde, nechám si to jako nápad k narozkám. Koukám, že i s Natura siberica máme podobný vkus. A turban na vlasy je taky fajn nápad, ručník z hlavy mně pořád padá. Takže zase o nápad víc, co tvořit, kdyby bylo hodně času 🙂

  • mamas napsal:

   Děkujeme, nejvíc mě na projektu potěšilo, že výsledek je i pro chlapa. Čas se trochu ušetří při šití z ručníku, ale času je pořád nedostatek :o))) Balíček kosmetiky jsem dostala od Barči k narozeninám, tak budu zkoušet prvně :o). Dáša

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů