Jak umístit střih na látku

Sešít díly na šicím stroji je fajn, ale jak z látky dostat díly, aby byl výsledek trochu k světu? Občas k nám přiletí dotaz z vašich řad, jak vlastně umístit střih na látku. A dnes se na to trochu podíváme.

Nejdřív se trochu podrobněji podíváme na strukturu látky samotné. Určitě jste někdy byli v museu nebo ve skanzenu a tam jste viděli stav, na kterém se kdysi látky tkaly. Kdybyste si nevzpomněli, tak vám sem radši hodím obrázek. Je tam vidět nitě, které vedou shora dolů, to je tzv. osnova a přes ně se provléká člunek s nití. To jsou ty nitě, co jsou křížem přes osnovu a říká se jim útek.

Stav

Tohle je základ všech tkaných látek a různými způsoby provazování (člunek jede pod více nitěmi osnovy, je více člunků atd.) vznikají různé druhy látek, ale o tom třeba až jindy.

osnova a útek_zdroj wikipedie

       1. osnova, 2. útek        Zdroj fotografie: Wikipedie

Nám teď postačí, že víme co je osnova a to je útek. Když si představíte někde v regálu v obchodě roli látky, tak šířka té role je směr útkové nitě (často je to šíře 140 cm u českých látek a u zahraničních designových jen 110 cm) a délka namotané látky je směr osnovních nití. Tomuto směru se říká směr vlákna a v tomto směru většinou pokládáme díly střihu na látku.

Tak si to shrneme ještě jednou a trochu jinak, aby to bylo jasné úplně všem. Když si koupíme 100 cm látky široké 140 cm, je rozměr 100 cm délka látky, tedy směr vláken a rozměr 140 cm je šířka látky. Je to tak i přes to, že nám logicky přijde obdélník 100 x 140 cm široký 100 cm a dlouhý 140 cm.

Jak poznat co je délka a co šířka.

Je možné, že už vám látka leží doma déle a vy najednou nevíte, co je délka a co šířka. Mrkněte na ní, a pokud jste ještě nic neodstřihli, tak dva okraje jsou jakoby zatavené, zpevněné, nepárají se a občas na nich bývá jméno firmy nebo designéra látky. To jsou okraje pomyslné role látky v regálu a je to tedy okraj rovnoběžný se směrem vláken. Ty druhé dva okraje jsou jen ustřižené a často se budou párat.

001 okraje látky

Pokud máte látku už ustřiženou a nikde žádný zpevněný okraj nevidíte, tak za ní zkuste zatáhnout. V jednom směru bude látka pružit malinko více než v tom druhém. Směr, kde látka pruží je směr útkové nitě a tam, kde se skoro nehne, jsou nitě osnovní neboli směr vláken. Můžete si to představit tak, že si doma chcete utkat ručně kobereček. Natáhnete si do rámu osnovu a pak křížem proplétáte útkovou nit. Osnova je pevná a nemá se kam natáhnout a útková nit, jak se kolem osnovy provléká nahoru a dolů, má pak trochu vůli a mírně pruží.

A co úplety?

Trochu jiné je to u úpletů. Ty často pruží všemi směry, což je dáno technikou pletení (tam si pro názornost představte babiččin pletený svetr), a taky příměsí elastických vláken v látce. I tyto látky však obvykle v jednom směru pruží více a pak jsou principy pokládání střihu na látku stejné, jako u látek tkaných.

Co tedy s tím střihem.

Teď už víme o látkách skoro vše a podíváme se, co s tím střihem.

Zde je schéma našeho střihu na dětské tričko. Díly na střihovou přílohu pokládáme všemi směry tak, aby se co nejvíce využilo místo. Poloha dílu na střihové příloze tedy v žádném případě neurčuje směr, kterým se pak díly dávají na látku.

Náhled střih triko

Na střihových dílech bývá dlouhá šipka a ta označuje směr, jakým se dávají díly na látku. Při položení dílu na látku musí být šipka rovnoběžná se směrem vláken látky. Přiznávám, že na všech střizích tyto šipky nemáme. Hlavně ze začátku jsme je tam nedávaly, takže pokud máte některé naše rané střihy, šipky tam nenajdete. Je to pro nás výzva, abychom střihy opravily a šipky dodělaly, ale vy jste naštěstí šikovné a zvládáte to i bez nich.:-)

Pokud na střihu šipka není, stačí použít selský rozum a rázem, jako by tam byla. Vezměme třeba tento střih na tričko (stejný princip bude pro mikinu, bundu, tuniku, šaty, halenku, košili atd.). Řekli jsme si, že látka pruží o trochu více ve směru útkové nitě, tedy napříč směru vláken. Když si představíme ušité tričko, tak chceme, aby nám pružily díly i rukávy do šířky.  Kdyby díly pružily do délky, špatně by se nám oblékalo a při úzkých rukávech bychom těžce ohýbali ruku v lokti. Takže pokud víme v jakém směru látka více pruží a v jakém směru chceme, aby pružil náš díl, lehce si domyslíme na díle i šipku směru vláken.

Obdobně je to i u kalhot a sukní. Také chceme, aby nám pružily díly do šířky, aby bylo oblečení pohodlné. Díly nohavic tedy umístíme ve směru vláken a budou nám pružit do šířky.

TIP: Před stříháním je dobré látku vyžehlit. Díly se pak umísťují lépe a přesněji.

Díly obvykle stříháme z dvojité látky. To znamená, že si látku přehneme na půl s lícovou stranou uvnitř, díl vystřihneme a dostaneme dva shodné díly, přičemž jeden je levý a jeden pravý. Takto stříháme třeba díly na kalhoty, rukávy, kapuce, přední díly, mají-li zapínání apod. Látku obvykle přehýbáme tak, aby byl ohyb rovnoběžný se směrem vláken látky.

střih a látku_t

Často se také setkáme s díly, které mají na jedné z hran poznámku „přehyb látky“. Tyto díly střihám také z dvojité látky a umístíme je na látku tak, aby hrana s poznámkou „přehyb látky“ ležela na přehybu naší látky. Často jsou to zadní díly, přední díly, pokud nemají zapínání apod. Z toho důvodu také ohýbáme látku tak, aby byl ohyb ve směru vláken a námi vystřižený díl pružil do šířky.

Pokud jsou díl asymetrické nebo jsou ve střihu jen jedenkrát, stříháme z jedné vrstvy látky a střih umísťujeme na její lícovou stranu.

Vzorované látky

Dalším úskalí nám vznikají, používáme-li látku se vzorem. To je pak potřeba hlídat při pokládání střihu na látku kromě směru, také její vzor.  Díly pak pokládáme na látku vždy stejným směrem a nejlépe tak, aby vzor na výsledném oděvu nebyl vzhůru nohama. Obávám se, že kdybyste malému raubíři ušili skvělé kalhoty třeba z autíčkové látky a na jedné (nebo i na obou) nohavicich měly auta kola nahoře, moc by vás nepochválil, i kdyby byly kalhoty ušité sebe líp.

U pruhovaných látek je zase fajn pohlídat si výšku jednotlivých dílu tak, aby se ve švu potkaly jednotlivé pruhy. Snažila jsem se o to třeba u těchto pruhovaných kraťásků.

005 Kratasy s kapsami

Nebo využít pruhy nebo jiný vzor na látce tak, aby splnil nějaký váš tvůrčí záměr. Jako třeba u těchto pruhovaných šatů.

001 Plážové šaty

Ještě jednu věc nesmím zapomenout zmínit. Až budete díl na látku překreslovat nebo jestli rovnou řežete kolečkem podle střihu, tak nezapomeňte na díl přenést také značky, které se na střihu občas objeví. Mohou to být značky pro umístění knoflíků, kapes, značky pro všití rukávů, sesazení dílů apod.

Více mě dnes k tématu nenapadá. Pokud napadají nějaké otázky vás nebo si s něčím nevíte rady, napište do komentářů.

Krásné dny a ať Vás šití i žití baví.

Bára

Komentáře
 1. Lenka napsal:

  A ptosim co v pripade softshelu? Raz som mala len 50 cm, povodne som chcela strih proste polozit opacne, nakoniec som bola vzorna a diel som zosila z 2 casti. Ak pruzi je to jasne, ale ak nepruzi? Vadi opacne polozeny strih? Dakujem!

  • Bára (mamas) napsal:

   Dobrý den, Leni. I Softshell většinou pruží v jednom směru více, ale pokud se vám zdá, že nepruží nebo je rozdíl minimální a „nepružnost“ nebude mít na oděv vliv, můžete díl položit i obráceně. Jen je potřeba položit obráceně třeba oba rukávy, obě nohavice atd. prostě souměrně, protože látka v jiném směru může jinak odrážet světlo, tak aby díly pak nevypadaly každý jinak. Bára

 2. Renata napsal:

  Dobrý den, mám prosbu. Stříhal jsem na leginy, střih jsem položila na jednoduchou látku ne dvojtou. Po desíti úrokového svůj jsem zjistila, že mám obě nohavice levé. jak tedy položit střih na laku v tomto případě? 1x položit např sdem v ravo, pak otocit aby byl sed pro zmenu v levo? Prdem dekuji!

  • Bára (mamas) napsal:

   Dobrý den Renato, je to jak píšete. Pokud stříháte z jedné vrstvy látky, musí se střih položit na látku jednou popiskem nahoru a jednou popiskem dolů nebo-li popiskem vpravo a pak vlevo. Lepší je ale stříhat z dvojité látky, to je jistota.:-) Bára

 3. Hanka napsal:

  Děkuji za zajímavý článek. A zrovna mám dotaz: uvažuji o této látce http://www.dumlatek.cz/detske-uplety/69555-uplet-digitalni-tisk.html# , jde o úplet s bordurou po jedné straně pevného okraje.
  Jediné logické využití se mi zdá střihnout tak, aby bordura ležela na spodním okraji, např. trička. Ale to by se musel střih na látku položit opačně než zde uvádíte.
  Znamená to, že u pružných látek (úpletů) lze takto střih otočit?

  • mamas napsal:

   Dobrý den Hanko, díky za dotaz.:-) Jak jsem psala v článku, úplety obvykle pruží oběma směry a ten Vámi vybraný (mimochodem, krásná látka :-)) má 6% Elastanu, takže určitě bude pružit i podélně. A taky mě nenapadá jak jinak ten krásný vzor využít, než směr otočit. Obecně bych se držela výše uvedeného, ale někdy je potřeba pravidla porušit.:-) Jednou jsem z nedostatku látky šila obráceně i leginy a v pohodě se vynosily. Pak se nám pochlubte, co krásného jste z úpletu ušila.:-) Pěkný den. Bára

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Střihy a návody v e-shopu
 • Rubriky
 • Co nás baví…

  Učit vás nové věci:

  průvodce švydlenky začátečnice

  Jste kreativní a rádi se učíte nové věci? Pak v kurzech pro radost jistě najdete novou inspiraci.

  2ban-250x250.gif

  Látky nás baví nakupovat tady:

  mamtex.cz

 • Nejnovější komentáře
  • Dětské body (4)
   • Dáša (mamas) " Dobrý den, ve větších velikostech body nemáme. Pokud jej potřebujete větší, tak většinou od velikostí 92 se mění hlavně délka... " – 26.1.2020
   • katarina " dobrý deň.kúpila so si tento krásny návodík, akurát som si nevšimla že tam je do velkosti 92 a ja by... " – 26.1.2020
  • Softshellová bunda s kapucí (61)
   • Bára (mamas) " Dobrý den, Klári, mám radot, že se budnička povedla. Děkujeme za milé pisnutí. Ať to šije i dál. Bára " – 22.1.2020
   • Klára Dušková " Dobrý den, bundička už mám hotovou. Byla to moje úplně první bunda, dost dlouho jsem sbírala odvahu, jestli se do... " – 22.1.2020
  • Odličovací tampóny hand made (8)
   • Bára (mamas) " Kristy, Dášo, dovolím si vám do toho ještě vstoupit... Jak píše Dáše, použít se dá vše, co vám vyhovuje, ale... " – 21.1.2020
 • Návod a střih na kraťasy zdarma

  Střih na kraťasy zdarma

  Stáhněte si podrobný fotonávod se střihem na kraťasy zdarma. Vyzkoušejte, že podle mamas návodů dokáže šít každý.

 • Nejnovější příspěvky
 • Archivy
 • Oblíbené články
 • Jsme na facebooku
 • KDE RÁDY NAKUPUJEME!

  Krásné látky tady:

  U Melluzínky


  Všechny možné látky tady:

  Dům látek


  Vše z galanterie tady:

  Stoklasa


  A když se nám nechce šít :-), tak tady:

  Tchibo

 • Kde utrácíme, protože si nemůžeme pomoct :-)
 • Inspirace, co je potřeba dětem ušít je třeba tady: :-)