Zavinovačka pro miminko

Zavinovačka pro miminko

Zavinovačka je skvělá věc, kterou doporučuji každé mamince. Byla to první věc, kterou jsem ušila Vandě a využívala jsem jí hodně. Dokonce jsem ušila i druhou větší.

Zavinovačka je tvořena třemi vrstvami – vnitřní, vnější a výplní. Vnější látka je často vzorovaná bavlna. Vnitřní látka jednobarevná bavlna (většinou je světlá, aby bylo zřetelné, pokud by miminku tekla krev). Výplň je vatelín. Uvedené rozměry si každý může upravit podle potřeby.

Zavinovačka má na vnitřní straně našitý vzorovaný pás. Pro zjednodušení šití, je možné pás vynechat a na vnitřní stranu použít jednobarevnou látku, která bude stejného rozměru jako vnější strana.

Uvedené rozměry látek počítají s přídavkem 1 cm na šev. Šijeme z vypraných a vysrážených látek.

Co potřebujeme:

 • Bavlněnou látku vzorovanou – čtverec 75 x 75 cm, 2 x pruh 11 x 75 cm
 • Bavlněnou látku jednobarevnou – čtverec 66 x 66 cm
 • Vatelín – čtverec 80 x 80 cm
 • Suchý zip – šířka 2 cm, cca 15 cm

Začínáme:

Vypracujeme přední díl. K látce vnitřního dílu přišijeme pruh. Pruh je delší, na jedné straně bude přesahovat.  Přesah bude na místě šikmého švu- vrcholu. Šev skončíme 1 cm od vrcholu.

Přišijeme druhý pruh. Šev skončíme na stejném místě.

Sešijeme šikmý šev. Vnitřní díl složíme na úhlopříčku. Nastřihneme přídavek na šev. Vše vyrovnáme a sešijeme šikmý šev. Odstřihneme přídavek na šev.

Rozložíme a vnitřní díl vyžehlíme.

Vnější díl podložíme vatelínem. Vatelín je větší, položíme na něj lícem nahoru zadní díl, sešpendlíme a v kraji dlouhým stehem sešijeme.

Na vnější stranu s vatelínem položíme vnitřní stranu lícem k sobě. Po obvodu sešijeme. Necháme cca 15 cm nesešitých.

Odstřihneme vatelín a rohy.

Protočíme lícem ven. Vyrovnáme rohy, podhrneme nesešitý otvor. Vyžehlíme.

V kraji prošijeme, můžeme prodloužit délku stehu. Zavinovačku prošijeme také v pruzích vnitřního dílu.

Přišijeme suchý zip. Část smyčky do pravého spodního rohu z vnitřní strany. Zavinovačku složíme a tím vyměříme druhou část zipu.  Háčky šijeme z vnější strany zavinovačky.

A je hotovo :o).

Klidné a pohodové chvíle.

Dáša


Bára & Dáša_mamas
Zakladatelky projektu Šijte s námi. Svým tvořením, psaním podrobných návodů a sdílením zkušeností motivuje ostatní ženy a dodává jím odvahu pustit se do věcí, o kterých neměly tušení, že by je mohly zvládnou.
Komentáře
 1. Míla napsal:

  Dobrý den, vatelín se taky nějak dává vysrážet? A na kolik stupňů se potom zavinovačka smí prát? Děkuji předem za informaci.

  • Bára (mamas) napsal:

   Dobrý den, Mílo, vatelín je obvykle z umělých vláken, takže není třeba jej vysrážet. Teplotu praní pak určuje vnější materiál. Pokud použijete bavlněné plátno, praní na 60°C by mělo být v pohodě. Bára

 2. Marie napsal:

  Skvělý návod, moc děkuji :).

 3. Iva napsal:

  Dobrý den. Děkuji za úžasně přehledný návod. Zavinovačky jsem ušila už 3. Jednu přesně podle návodu. Dvě větší, protože moje vnoučátka jsou pěkní cvalíci. A nyní mam připravené dvě další pro kamarádky . Snad se povedou. Ještě jednou děkuji a těším se na další úžasné návody. Iva

  • Bára (mamas) napsal:

   Dobrý den, Ivo, my děkujeme za milý komentář. Těší mě, že se Vám s námi dobře šije.:-) Ať zavinovačky dobře slouží a dělají radost. Bára

 4. Veronika napsal:

  Dobrý den, mohu se prosím jen zeptat, proč má vatelin rozměry 80×80 a ne rozměr stejně jako látka? Předem moc děkuji za odpověď.

  • Bára (mamas) napsal:

   Dobrý den, vatelín je větší, protože má tendenci při šití různě ujíždět a kroutit se a je jednodušší přišít látku na vatelín, který je o kus větší a ten pak podél okrajů látky zarovnat. Ale pokus si věříte nebo nemáte více vatelínu, lze sešít i oba díly stejně velké. 😉 Bára

 5. Kateřina Kubatková napsal:

  Dobrý den,
  Myslíte si, že tuto zavinovačku zvládne ušít i úplný začátečník? A jak silný vatelín jste použila? 🙂 Díky za odpověď

  • Dáša (mamas) napsal:

   Dobrý den, myslím že ano. Pokud chcete ještě lehčí variantu, tak zavinovačku ušijte pouze ze dvou dílů (vnější a vnitřní) a vatelín pro fixaci prošijte v místě lemu. Vatelín používám tloušťky okolo 1,5 cm, ale gramáž už nevím. Ať se daří. Dáša

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů