Pouzdro na tužky či na brýle

Pokud máte chuť si ušít něco nového do začátku školního roku, jste tady správně. Máme pro vás dnes návod na ušití jednoduchého pouzdra. Můžete do něj uložit tužky, pastelky, háčky na háčkování nebo třeba brýle. Upravením rozměrů výchozích obdélníků dostanete i praktickou peněženku nebo třeba obal na mobil. Je to tedy ideální projekt na dárečkové šití.

Co budeme potřebovat:

 • Látku na vnější a vnitřní stranu. Množství záleží na tom, jaké pouzdro máte v plánu šít. Kytičkované pouzdro, ve kterém jsou fixy, jsem šila z obdélníku 20 x 22 cm.
 • Dále potřebujete nekonečný zip nebo jakýkoli jiný, ze kterého nekonečný uděláte jeho ustřižením a rozdělením na dvě půlky. Délka cca 30 cm.
 • Jezdec k tomu zipu.
 • Výztuhu. Použila jsem sakon max, ale hodil by se i ronofix nebo třeba vatelín. Ale lépe něco nažehlovacího.
 • Kousíček stužky na poutko u zipu.

Jak na to:

Začneme tím, že na látku nažehlíme výztuhu. Já jsem tentokrát nažehlovala na vnější látku, ale použila jsem nižší teplotu, ať se látka nezničí. Pak na obou obdélnících látky zakulatíme rohy. Jsou to rohy u kratší strany. Jako šablonu jsem použila krabičku od krému. 🙂

Vezmeme si zip (je to jen jedna jeho polovina) a našpendlíme na vnější díl. Na střed pod něj vsuneme ohnutou stužku, ať pak vytvoří poutko. V rozích můžete tkanici zipu trochu nastřihnout, ať se lépe ohýbá.

Díl se zipem přiklopíme vnitřní látkou a několika špendlíky si ji přichytíme. Díly sešijeme. Ale pozor! Šijeme jen podél zipu a začínáme 1,5 cm od začátku zipu a končíme 1,5 cm před koncem zipu. Tedy tam, jak jsou na prvním obrázku píchnuté špendlíky.

Po sešití uděláme na kulatých rozích V nástřihy.

Pouzdro protočíme lícem ven a vykoukne na nás zip. (foto ze šití jiného pouzdra, proto jiné látky :-))

Teď přijde jedna z nejtěžších částí, a to nasadit na zip jezdce. 🙂 Nasaďte trochu jednu stranu, pak druhou a hodně zatlačte. Zkuste kouknout na náš článek na blogu, jak nasadit jezdce na zip v metráži tady, pokud s tím bojujete.

Jezdec je nasazený, tak jej zapneme a…

… a z konce, kde jsme jezdce nasazovali, zase rozevřeme. Zip zůstane na straně, kde je stužka, a nebude nám moc zavazet.

Převrátíme znova na rubovou stranu a konce zipu povytáhneme mimo látku a ten cca centrimetr zipu ještě prošijeme. (Na fotce mám už sešitý spodek, ale vy to mít nebudete, tak se tím nenechejte zmást. Já jsem párala dělala to znova. ;-))

Tady ještě detail, jak zip vysunout a v místě, kde je modrý špendlík, prošít.

Teď sešijeme zbytek vnější látky. Pěkně to srovnáme na sebe a obě volné hrany sešijeme. Šijeme co nejtěsněji k zipu.

Sestřihneme roh, ať nás pak po protočení nezlobí.

 

Zbývá sešít ještě vnitřní látku. Ale tam šijeme jen část, která navazuje na hlavní látku.

Otvorem ve vnitřní látce protočíme celé pouzdro na lícovou stranu.

Konce vnější látky podhrneme a zašijeme.

Takto bude vypadat sešitá podšívka. Můžete šít i v ruce, ale není to potřeba, protože steh bude ukryt v hloubi pouzdra a nikdo neuvidí, že jsme to trochu odbyli.;-)

Podšívku zasuňte do pouzdra, celé ho urovnejte a vyžehlete a můžete naplnit těmi všemi důležitostmi, pro které jste jej šili. 🙂

Tohle hubené pouzdro vzniklo z látky 15 x 22 cm a ta malá kapsička ze stejných rozměrů, jen jsem obrátila směr.

Jednoduchou úpravou rozměrů látek a délky zipu si můžete vykouzlit pouzdro téměř na cokoliv. Třeba pletací jehlice by se mohly pěkně uložit nebo i flétna. A když přidáte na rozměru, tak i rybářský prut bude hajat pěkně v měkoučkém pelíšku.:-)

Stálo mě to několik obdélníků látky, párání a nervů, než jsem přišla na tenhle jednoduchý způsob ušití, ale myslím, že to stálo za to. Co myslíte vy? Budete mít nové pouzdro? 😉

Užívejte života.

Bára

Bára (mamas)
Spoluzakladatelka projektu Šijte s námi. Žena, kterou baví život, máma dvou báječných dětí, manželka skvělého muže. Spolu s Dášou svým tvořením, psaním podrobných návodů a sdílením zkušeností motivuje ostatní ženy a dodává jím odvahu pustit se do věcí, o kterých neměly tušení, že by je mohly zvládnout.
Komentáře
 1. HANA NOVÁKOVÁ napsal:

  opravdu krásné, šikulky

 2. Vendula P. napsal:

  Bezvadný návod. Moc děkuji!

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů