Jak ušít bryndák

Zdravím všechny čtenářky a čtenáře v roce 2018. Nový rok je čas bilancování a nových začátků. U nás tento rok začíná stejně chaoticky, jako končil rok předcházející.  Co je však naší novinkou, která vyšla na začátek roku – zavádění dětských příkrmů, protože Šimon má už půl roku.

Co je příjemné na větším věkovém odstupu dětí – maminka si u druhého miminka nepamatuje, jaké to bylo :o). Vanda je samostatná školačka, Šimon je miminko slintající a prskající vše a všude. Po prvních pokusech krmení jsem pochopila, že položená plínka pod miminkem na lehátku a druhá na něm, zakrývající tělo od krku po nožičky nestačí. Obě jsou po chvilce zmuchlané a jako jediné stále čisté :o). Šimon ještě nesedí, takže krmíme v lehátku. To jsem ochránila potahem ze starého povlečení ve stylu natahovacího prostěradla. Je na gumu, takže se rychle nasazuje a sundává. Dokonce mi ze starého povlečení na peřinu vyšly hned dva kusy. Ještě uvidím, zda jsou nutné průvlaky pro kšíry, ale ty bych vytvořila hustým entlem a prostřihem jako knoflíkovou dírku.

Na bříško co jiného než klasický bryndák. V našem krmícím polo-lehu jsou super delší bryndáky. Na strany dlouhých bryndáčků jsem přidala cvočky, aby se při sezení miminka vytvořila kapsička, která bude zachycovat padající drobky. Rukávy na krmení se snažím dávat krátké nebo vytahovat, ale už jsem pokukovala i po bryndácích s rukávy, tak třeba časem.

Zapínání můžete zvolit na cvoček nebo suchý zip. Šimon nemá rád oblečení těsně kolem krku, takže i rádius kolem krku je větší, ale pokud vám rozměry nebudou vyhovovat, snad si je upravíte.

Bryndáky šiji z dvojité látky. Lícová strana je vzorovaná bavlna, rubová strana je froté se zátěrem. Bryndáky jsou tak nepropustné. Nevýhodou je, že tato látka má doporučení prát na 40°. Ale některé fleky jsou nevypratelné ničím, takže z každé hezké látečky si ušijte bryndák, aby bylo kam sáhnout pro krásné a čisté. Střih na krátký a dlouhý bryndák nejdete zde a postup krok za krokem níže.

Co potřebujeme:

 • Střih zde
 • Látku – bavlněnou a froté se zátěrem – velikost podle střihu bryndáku
 • Cvočky nebo suchý zip
 • Pomůcky na šití

Začínáme:

Připravíme si potřebný materiál.

Podle velikosti bryndáku si připravíme obdélníky látky o kousek větší než střih (rub a líc). Na bavlněnou látku překreslíme obrys bryndáku.

Látky položíme lícena sebe a sešpendlíme (pozor na orientaci látky se vzorem).

Podle linky prošijeme. Já šila na polovinu šířky patky. Necháme na straně cca 10 cm nesešitých.

Odstřihneme podle nakreslené linky. Vnější oblouky opatříme V nástřihy, vnitřní oblouk (kolem krku) pouze nástřihy kolmo na šev.

Protočíme lícem ven a vyrovnáme. Nesešitou část srovnáme a podhrneme směrem dovnitř. Vyžehlíme.

V kraji z lícové strany prošijeme. Nacvakneme cvoček.

A je hotovo.

Dobrou chuť a krásní okamžiky s miminkem.

Dáša

 

Dáša (mamas)
Spoluzakladatelka projektu Šijte s námi. Žena, která si jde za svými sny. Máma dvou báječných dětí, partnerka skvělého muže. Spolu s Bárou svým tvořením, psaním podrobných návodů a sdílením zkušeností motivuje ostatní ženy a dodává jím odvahu pustit se do věcí, o kterých neměly tušení, že by je mohly zvládnou.
Komentáře
 1. Zuzana Říčařová napsal:

  Tak to je super. Také zavádím příkrmy pro dvojčata a bryndáků není nikdy dost. Mé starší děti to zvládaly bez bryndáčků, ale tato dráčata by potřebovala spíše obalit :-). Tak snad si najdu chvilku a něco spíchnu. Asi bude muset tatínek o víkendu více hlídat. Moc a moc díky za střih. Zuzka

  • Bára (mamas) napsal:

   Díky Zuzko.:-) Tak doufám, že tatínek hlídá a vy máte prostor šít.:-) I když s vícero dětmi to bývá složité, takže klobou dolů, že to zvládáte. B.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů