Ozdoby na lyžařské helmy

Příští týden začíná kolotoč jarních prázdnin napříč všemi regiony a mnozí z vás vyráží na hory. My taky vyrážíme, už příští týden, tak doufám, že bude na čem lyžovat. Ale o tom dnes psát nechci.:-)

Mám pro vás jednoduchý návod na ušití ozdob na dětské helmy. Můžete si je samosebou pořídit i v obchodě, ale taky si je s námi vyrobit. Prozatím tady mám postup na dva druhy. Choholku a dračí, dynosauří čí kohoutí hřebínek.

Na chocholku budete potřebovat:

  • Zbytky fleecu – obdélníčky různých barev fleecu 10 cm x 15 až 20 cm. Celkem cca 12 ks.
  • Přísavku – použila jsem háček s přísavkou pořízený v domácích potřebách a háček vyndala.
  • Jehlu a nit a taky stroj se hodí.;-)

Jak na to:

Obdélníček fleecu přehneme podélně napůl, líc je uvnitř a prošijeme jako je vidět na fotografii. Tedy od přehybu šikmo ke středu a pak prostředkem dílu až dolů. Takto sešitý obdélník převrátíme na lícovou stranu. Začněte u sešitého konce, trochu ho protočte prstem dovnitř a např. pomocí fixu nebo jiného hladkého úzkého nástroje protočte do líce. Velký švový přídavek, který jsme si při šití nechali nám současně vytvoří i výplň chapadýlka.

Takto pokračujeme se všemi nachystanými obdélníky fleecu, až máme celou chobotnici. Ta moje chapadla jsou focena až po sešití, ty vaše budou zatím úhledně ležet na podložce.

Z přísavky vypreparujte háček (S troškou násilí to šlo celkem snadno, aspoň u toho mého háčku. Za jiné háčky neručím.) a otvor, který nám v těle přísavky zbyl využijeme na přišití chapadel.

Nejdřív na přísavku navlékneme jedno chapadlo, které důkladně skrz otvor v přísavce přišijeme.

A pak kolem dokola přišijeme i ostatní chapadla. Ke středovému chapadlu je přišijte ve střední části klidně až do výšky 3 cm, aby chapadla trochu držela tvar a hned si nelehla.

Spodní část jsem pak zabalila ještě do kousku fleecu, aby se schovaly konce.

A tradááá… chocholku můžete připlácnout na helmu. Otázka je, jak dlouho tam vydrží přisátá.:-( Domácí testy zatím nic moc. Někde jsem četla, že lze zvýšit přilnavost přísavky, když těsně před přisátím nastříkáte místo lakem na vlasy. (Netroufám si však odhadnout, co to udělá s povrchem helmy.) Nebo pokud helma není úplně hladká, můžete na ní nalepit izolepu a zvýšit tím přilnavost. Každopádně s sebou na hory přibalím i kus nalepovacího suchého zipu. 🙂

Druhou variantou ozdoby jsou dračí či dinosauří ostny, ale dalo by se stejným způsobem udělat i číro apod.

Na ostny potřebujeme:

  • Plát silnějšího filcu 20 x 30 cm, tloušťka ideálně 2 až 3 mm.
  • Proužek samolepicího suchého zipu šířky 2 cm a délky 20 cm.
  • Střih ostnů ke stažení zde.

Jak na to:

Z plátu filcu ustřihneme 4 cm pruh z kratší strany. A ze zbytku vystřihneme dva pruhy ostnů. Tvar si můžete samozřejmě přizpůsobit. Nebo nechat v celku a jen nastřihat a vznikne číro.

Budeme tedy mít tyto tři díly.

Ostny na sebe přiklopíme a při kraji sešijeme. Spodní hrana zůstane nesešitá.

Na ustřižený proužek filcu našijeme háčky suchého zipu. Je sice samolepicí, ale na ficlu by příliš nedržel, takže jej při kraji přišijeme. Pokud máte 20 cm zipu, jak je psáno v instrukcích na začátku, bude zip po celé délce a bude to tak správně. Já mám zip kratší a bylo by lepší, kdyby byl delší.:-)

Rohy obdélníčku trochu zkosíme.

A proužek všijeme do připravených ostnů. Šijeme tak, aby hrana obdélníčku byla cca 3 mm uskočená oproti hraně ostnů.

Druhou polovinu suchého zipu nalepíme na helmu…

Nasadíme kohouta a můžeme vyrazit na hory.

Tak jaké ozdoby přistanou na přilbách vašich dětí? Máte s těmito ozdobami nějakou zkušenost? Drží přísavky? 🙂 Napište nám do komentářů a užijte si lyžovačku s dětmi.

Bára

Bára (mamas)
Spoluzakladatelka projektu Šijte s námi. Žena, kterou baví život, máma dvou báječných dětí, manželka skvělého muže. Spolu s Dášou svým tvořením, psaním podrobných návodů a sdílením zkušeností motivuje ostatní ženy a dodává jím odvahu pustit se do věcí, o kterých neměly tušení, že by je mohly zvládnout.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů