Rukavice softshellové – návod a střih zdarma

Pomalu se nám začíná blížit sezóna jarních prázdnin a je potřeba dát dohromady výbavu na hory. Základem jsou rukavice, a protože i u nás konečně napadly asi 3 cm sněhu nejsou už ty loňské fleecové to pravé ořechové. Pokusy ušít, podle našeho loňského střihu na fleecové rukavice, sněhu odolnější rukavice ze softshellu příliš dobře nedopadly, a tak jsem se dala do vymýšlení a testování střihu nového.

Požadavky – materiál softshell a nejlépe i s podšívkou, dobře padnoucí a jednoduché na ušití. A voilá… tady jsou!

Softshellové rukavice s podšívkou třeba z fleecu, dobře padnoucí, ať se s nimi dobře kouluje a jednoduché na ušití, ať jich maminky můžou našít třeba patery.:-)

Na zápěstí mají stahovací pásek z polypropylenového popruhu, který jsem okoukala na svých lyžařských rukavicích a nedám na něj dopustit. Vstup je mírně rozšířený pro snadné nasazování. Palec v pohodlném postavení oproti dlani.

A pokud by se vám aspoň jedny takové do sbírky hodily, tak si je s námi pojďte ušít.

Co budeme potřebovat:

 • Softshell – pruh dlouhý 28 cm a široký aspoň 70 cm. (Délka a šířka látky – zdá se vám, že jsou údaje naopak? Info viz tento článek.)
 • Pokud chcete zateplenou variantu tak flecee nebo jiný hřejivý materiál. Spotřeba stejná jako softshell.
 • Popruh široký cca 2 cm. Délka 56 cm. Na každou rukavici je potřeba 28 cm. Pro menší velikosti méně.  Odhaduji 24 cm pro malou velikost a 26 pro střední. Budete muset zkusit.
 • Suchý zip stejně široký jako popruh nebo o chlup užší. Délka 12 cm. Na každou rukavici 6 cm.
 • Prádlová gumka široká cca 5 mm. Délka 40 cm. Na každou rukavici 20 cm.
 • Střih. K dispozici pro 3 velikosti: 1 až 2 roky, 3 až 4 rok a 5 až 6 let ke stažení zde. Dvě menší velkostí zatím nejsou 100% otestované na dětských ručičkách. Malou velkost zatím testovala Terka, jsou bez podšívky, chlapeček 1,5 roku, foto níže. 🙂 Jestli budete testovat, dejte pak prosím v komentářích vědět, jak sedí. Díky.

Pozn.: Postup je focený na původní variantě střihu bez rozšíření nad zápěstím, ale nebylo to praktické při nošení, protože se nedaly rukavice natáhnout na bundu. Později jsem tam všívala zelený klínek, tak na to jen upozorňuji, ať vás to nemate. Vy tam klínek mít nebudete, protože rozšíření už je ve střihu obsaženo. 

Jak na to:

Pozn.: Všechny švy šijeme tzv. při kraji patky, tedy se švovým přídavkem cca 5 mm. Pokud vám to ujede na větší švový přídavek, sestřihněte si jej. Střih už, jako vždy, obsahuje přídavky na švy!

Připravíme si střih. Je tam varianta plnou linkou pro díly ze softshellu a pak čerchovanou linkou pro vnitřní díly z hřejivého materiálu. Při stříhání je potřeba stříhat díly z dvojitého materiálu, ať dostanete levou i pravou rukavici nebo při stříhání dílů pro druhou rukavici díly otočit tak, abyste neviděli nápisy na střihu.

Takže budete mít díl dlaně, hřbetu ruku a palce. A stejné díly pro vnitřní rukavici. Já už je mám na fotce sešité. Zeleného trojúhelníku co čouhá z poza dílu si nevšímejte. To je můj výše zmiňovaný klínek na rozšíření vstupu do rukavice.

Začneme dílem pro palec. Složíme k sobě obloučky, lícová strana je uvnitř. Sešijeme díly v trase vyznačené na fotografii.

Švový přídavek v rohu nastřihneme až těsně ke švu.

Sešitý palec položíme na díl dlaně. Lícovými stranami k sobě. Začneme šít od spodní hrany a postupně na sebe rovnáme obloučky až ke krajům obou dílů.

Takto bude vypadat sešitý díl palce a dlaně. Na chvíli jej odložíme.

Vezmeme si k ruce díl hřbetu ruky a prádlovou gumičku. Podle značky na střihu umístíme na rubovou strnu dílu gumu, přichytíme a šup s tím do stroje. Nechte si cca 2 cm trčet přes okraj, pomůže nám to na začátku šití. Gumu přišijeme cikcak stehem. Přichyťte si gumu několika stehy na začátku, chyťte konec za patkou a druhý konec (ten delší) uchopte cca ve 2/3 šířky dílu a natáhněte k okraji dílu. Při šití tahejte za konec gumy za patkou, jinak vám natažená guma nepustí díl do stroje.

Takto bude vypadat přišitý guma z rubové strany…

A takto z líce. Přebytečnou gumu odstřihneme. Nevyhazujeme ji. Použijeme ji u zapínacího popruhu, který si hned připravíme.

28 cm popruhu položíme na stůl, na jeho konec umístíme háčky suchého zipu. To je ta drsnější část a vezmeme si k ruce 5 cm. Trochu sestřihneme rohy. Konec popruhu dvakrát zahneme. Při druhém zahnutí schováme pod ohyb konec suchého zipu a pod druhý kraj suchého zipu zasuneme prádlovou gumu, která nám zbyla po šití hřbetu rukavice. Měla by být min. 5 cm dlouhá.

Takto nachystaný suchý zip při kraji kolem dokola přišijeme.

Takto bude vypadat připravený popruh.

Přichystáme si všechny díly na jejich sešití. Na podložku položíme dlaňový díl s přišitým palcem mířícím nahoru. Trochu usměrníme švy u palce. Můžeme je přichytit svorkou. Na tento díl položíme připravený popruh. Přišitý suchý zip míří nahoru. Popruh bude v úrovni gumičky našité na hřbetní části rukavice. Umístíme ho tak, aby jeho konec (ten bez suchého zipu) přesahoval 1 cm přes hranu dílu palce. Viz foto níže. A nahoru přijde díl hřbetu ruku s našitou gumičkou.

Vše si na sebe pěkně srovnáme a přichytíme třeba svorkami. Konec popruhu se suchým zipem protáhneme ven vstupem do rukavice. Díly po obvodu sešijeme. Nesešitý zůstane pouze vstup do rukavice.

Rukavici protočíme lícem ven a na popruh našijeme druhou část suchého zipu – smyčky. Zip našijeme cca 2 cm od švu. A krátkou hranu u švu necháme zatím nesešitou.

Popruh kolem rukavice zatočíme a konec gumičky zasuneme pod nesešitou hranu sucháče. Gumička mezi sucháči by měla být 3 až 4 cm dlouhá. Hranu s gumičkou prošijeme. Máme hotovou vnější část rukavice.

Stejným postupem, jen bez gumičky a popruhu, sešijeme i vnitřní část rukavice.

Obě sešité části protočíme rubem ven a ve vrcholcích prstů a palce je na švových přídavcích sešijeme. Nechceme totiž, aby se vnitřní vrstva z rukavice při vysvlékání shrnovala.

Ještě detail sešití. Prostě to několika stehy na stroji projeďte. Nyní přichází operace nepříjemná, kdy je potřeba vnější rukavici nasunout na tu vnitřní nebo vnitřní nasoukat do vnější. Jak to provedete nechám na vás. Pokud se vám do rukavice vleze ruka, máte vyhráno. Jestli ne, volejte na pomoc menší ruce.:-)

Je-li rukavice v rukavici pěkně srovnaná, zahneme okraj softové rukavice do rubu přes okraj fleecové rukavice a cikcak stehem prošijeme.

S touto částí si můžete ještě pohrát. Udělat tunýlek a přidat gumu na stahování nebo obšít lemovací gumičkou a udělat tak i tento okraj pružný. Záleží co od rukaviček a sebe očekáváte. 🙂

Ať zakončíte rukavice jednoduše jako já jen zahnutím nebo je pořádně vytuníte, jedno máme společné – máme hotovo! Že nám chybí ještě druhá rukavice? No to už jsem si ani netroufla napsat, abych vás neurazila.:-)

Tak co, jdete do nich? budou se vám hodit? Dejte vědět v komentářích, jak se vám šily.

Mějte krásné dny plné energie. Já tu svou v tom novém roce stále ne a ne najít. I když první návod se střihem na světě… myslím, že se začíná blýskat na lepší časy. 🙂

Bára

PS:

Postřehy z vaší šicí dílny!

Přidávám vám sem postřehy od Lucky Novákové, která šila rukavičky pro malou dcerku. Věřím, že se mnohým z vás budou hodit.

Lucka píše: „Děkuju za střih a návod a posílám fotku hotového díla. Velikost 1-2 roky, zkrácená o 1 cm a šitá podle střihu vložky, takže celkově maličko zmenšené.

Vynechala jsem vložku (jsou jen zimní softshell) a stahování na suchý zip, pro tak malé dítě mi přišlo zbytečné. Z obou stran rukavic je kolem zápěstí guma. Zkrácení by to sneslo ještě větší, dcera (15 m, ale drobnější postava) je má skoro až k lokti. Omlouvám se za rozmazanou fotku na modelce, chvíli nepostojí:-).“

A ještě postřehy k nejmenší velikosti:

Softshellové jsou v tuhle chvíli bohužel nepoužitelné – jak jsou dlouhé, nevejdou se ani pod bundu, ani bunda do nich. Navíc nepružný soft se špatně obléká, při malém (takže jen velmi omezeně spolupracujícím dítěti) je boj je obléct. Příště bych soft volila pružný.

Dnes jsem zkusila spíchnout jen fleecové. Hodně jsem je pokrátila – viz foto (porovnání původních softshellových a fleecových). Zbytek zůstal stejný jako při softshellovém pokusu (guma z obou stran, bez stahování, jednovrstvé). Hned jsme odzkoušely i v terénu a je to o moc lepší – i v rukavicích funguje úchop, oblékání pořád trochu boj, ale taky o moc lepší, pokud bych šila podle vrchního střihu a ne podle podšívky, asi by bylo oblékání v pohodě (ale zas by pak asi na ruce víc plandaly).

Jen palec mi tentokrát při šití nějak ujel, tak se omlouvám za zase nereprezentativní fotku 😀

Lucce děkujeme za postřehy. Rukavičky má krásné, tak ať se i vám takto krásně povedou!

Bára (mamas)
Spoluzakladatelka projektu Šijte s námi. Žena, kterou baví život, máma dvou báječných dětí, manželka skvělého muže. Spolu s Dášou svým tvořením, psaním podrobných návodů a sdílením zkušeností motivuje ostatní ženy a dodává jím odvahu pustit se do věcí, o kterých neměly tušení, že by je mohly zvládnout.
Komentáře
 1. Kristýna napsal:

  Ušila jsem pro dcery. Ale aby je mohli nosit přes bundu musela jsem je rozšířit o víc než tři centrimetry a do lemu dát gumičku, aby jim tam nepadal sníh

 2. Johana napsal:

  Dobrý den,
  tak jsem zkusila ušít palčáky podle vašeho střihu. Fotonávod je úžasný, díky za něj. Šila jsem velikost 5-6 let, synovi (5,5roku) jsou tak tak, musí je dát do pod bundu, dovnitř by se nevešla, ale netlačí ho a nosí je. Pro dceru (3,5 roku) jsem tedy raději ušila také podle velikosti 5-6 let,akorát jsem je shora zkrátila o 2,5 cm, aby je neměla až k loktům a jí sedí tato velikost podstatně lépe. Bunda se do nich vejde, ale natesno, vůbec by širší část od zápěstí směrem k loktu nebyla na škodu. Zkoušela jsem přeměřovat přídavky na švy, kolik jsem doopravdy odsila, ale pohybují se mezi 4-5 mm, takže střih jsem určitě nezmensila 🙂

  • Bára (mamas) napsal:

   Dobrý den, díky za postřehy a zkušenosti se střihem. Určitě se budou ostatním hodit. Bára

 3. Michaela napsal:

  Dobrý den, chtěla bych moc poprosit o střihy na maličkou ruku (15 měsíců) a 3 roky. Moc děkuji a těším se na výsledek

  • Bára (mamas) napsal:

   Dobrý den, Míšo, v článku, v sekci co budeme potřebovat, je odkaz na naší stránku se střihy zdarma. (Pokud si u nás stahujete střih poprvé, bude potřeba zadat e-mailovou adresu.) Pak si na stránce najdete foto soft rukavic, kliknete a zobrazí se střih na všechny velikosti. Prosím mrkněte tam. Díky. Bára

 4. Linda napsal:

  Dobrý den, mnohokrát děkuji za skvělý a jednoduchý střih; šila jsem pro 3-4 roky a sedí krásně. 🙂

 5. Hanka napsal:

  Dobrý den, prosím o strih na rukavice 2 roky. Děkuji

 6. Hanka napsal:

  Tak ještě dodatek: 6leté je to hrozně úzké, především na palci, délka by ušla. Asi se vrátím ke starému střihu, protože je jí to úzké opravdu hodně a ve starém střihu tento problém nebyl.

 7. Hanka napsal:

  Velmi děkuji za střih na rukavice. Už jsem loni jedny šila podle toho jednovrstvého střihu (vnější jsem tiskla 105% a použila zimní softshell, vnitřní 95% a použila jsem warmkeeper). Podle dcery jsou to nejlepší teplé rukavice. Chtěla po mně další, tak jsem tentokrát zkusila tento.
  Výhody nového střihu?
  – Dítě lépe samo pozná, kde je dlaň. Doposud jsem řešila tak, že jsem dlaň šila jinou barvou než zbytek a dítě vědělo, že se to takto pozná.
  Nevýhody?
  – Při sešívání dlaně a hřbetu mi to kolem palce neprovazuje, je tam příliš různý počet vrstev příliš blízko k sobě, tento problém u staršího střihu nebyl. A tak jsem šila tam a zpět, až se zadařilo.
  Takže příště nevím, který vyberu. Taky si počkám na uživatelskou recenzi 🙂 A příště budu asi tisknout ve větším, dcera je drobná a má šest.
  Doporučení k návodu?
  – když se šije vnitřní rukavice z něčeho, co má dost různý rub a líc (a ne fleece jako vy), chybí mi v návodu, že nemám šít stejně jako vnější, ale tam, kde je rub, mít líc, prostě opačně. Takto mám chlupy od warmkeeperu schované v rukavici a dítě bude mít ruku na té úpletové části. V odkazu přidávám fotku, jak zakončuji dvouvrstvé rukavice já. Když jsme měli rukavice jen s gumou kolem zápěstí, stalo se, že dítě vyrostlo z rukavic šířkou zápěstí, což mi přišlo škoda. Popruh mi přijde zase moc složitý pro dítě. A s tímto jsme spokojené, jak já u šití, tak dítě u nošení. Vevnitř pokračuje vnitřní díl po celé délce jako u vás, jen nerozšiřuji dole. Vnější díl ukončím v místě gumičky a na OL přišiju jednovrstvý pruh z prémiového funkčního úpletu (z unuo, v mém případě počesaný, ale asi je to jedno, beru ze zbytků). Konkrétně 18x8cm. Nakonec trojcikcakem sešiju části k sobě lemovací pruženkou (inspirace z rukavic z Fleru z doby, kdy jsem ještě neuměla rukavice ušít)

  https://photos.app.goo.gl/pyjrR3P7zNEVFsLp6

 8. Lenka napsal:

  Dobrý den, můžu se zeptat, s jakým přídavkem je ve střihu počítáno?předem moc děkuji a přeji pěkný den Lenka

  • Bára (mamas) napsal:

   Dobrý den, Leni, jak je uvedeno na začátku postupu, střih počítá s 5 mm švovým přídavkem. Ať se povedou. Bára

 9. Romana Konkolová napsal:

  Dobrý den, mám softshell, který pruží jedním směrem. Jak mám strihnout rukavice – aby pružily do šířky nebo délky? Děkuji za radu.

  • Bára (mamas) napsal:

   Dobrý den, Romano, rukavice bych střihla tak, aby pružily do šířky, přijde mi, že tak budou pohodlnější. 😉 Pěkný den, Bára

 10. Lenka napsal:

  Ahoj Báro, dnes šiju rukavice vnoučkovi. Tvůj návod je úžasný, moc dobře se podle něj šije. V dnešní kovidové situaci, kdy rukavice ani koupit nejde je takový návod naprosto úžasná pomoc.
  Děkuju za něj
  Lenka

 11. Zdeňka napsal:

  Díky za super střih (bohužel sem nejde vložit fotka), rukavičky se šijou skvěle a ta vychytávka s gumičkou na popruhu je dokonalá! Já jsem střih zkrátila z té rovné strany o 5 cm, protože dáváme rukavice do rukávu bundy a ne na rukáv, tak snad to bude ok. Dovnitř jsem dávala silnější 100% úplet a kluci křičí, že je jim v tom vedro, ale uvidíme na sněhu. Přijdou mi akorát široké, na buclatější ručku nebo s tím flísem bych přidala pár milimetrů do šířky (ale opravdu jen trošku).

  • Bára (mamas) napsal:

   Děkujeme Zdeni za milé pisnutí a postřehy. Jsem ráda, že střih slouží. Fotka do komentářů vložit bohužel nejde, ale pro vložení fotky lze využít naši galerii. 😉 Díky a krásné dny. Bára

 12. Jana napsal:

  Baru ,prosila bych o střih 5-6 let .Děkuji Jana

  • Bára (mamas) napsal:

   Jani a všechny holky, co chcete střih. V článku je odkaz na naší stránku se střihy zdarma. Tam si najdete foto soft rukavic, kliknete a zobrazí se střih na všechny velikosti. Prosím mrkněte. Máte pak střih hned k dispozici a nemusíte čekat až se dostaneme k PC a střih pošleme. Díky. Bára

 13. Magda Konečná napsal:

  Dobrý večer, prosila bych o střih na rukavice, ten největší. Díky moc MK

 14. Dominika napsal:

  Baru poprosím o střih o ten největší, hodilo by se mi zrecyklovat zbytky softu co mi zbyl po bundičkách 🙂

 15. Míša napsal:

  Dobrý den,
  mohla bych také poprosit o menší variantu?
  Děkuji,
  Míša

 16. Eva napsal:

  Stahnuto a snad se do nich v pondeli pustim. Zkusim tu nejvetsi velikost, pro 6ti letou dceru. Pak potrebuji pro starsi. 10ti letou s sirokou rukou a 14ti letou s uzou rukou. Pousim se strih zvetsit… Poradite, na co si dat pozor? Dekuji

  • Bára (mamas) napsal:

   Evi, zkuste střih zvětšit nastavením tisku na třeba 110%. To budete mít jistotu, že se všechny díly zvětší ve správném poměru a střih bude sedět. Velikost můžete ověřit srovnáním dílu hřbetu ruky s ručičkou dítěte, zda přibližně sedí. Tak ať dopadnou. 🙂 Bára

 17. Marketa Kratka napsal:

  Dobry den, jsem v šití velký začátečník, presto myslím, ze se mi rukavičky moc zdařily (ač bez stahovaciho pásku na zápěstí). Jen s velikostmi mam problém. Sila jsem z velikosti 1-2 pro ročního syna a jsou obrovské. Naopak skvěle sedí téměř 4 lete dceři. Presto jsem spokojena a za strih děkuji, pro syna se pokusim strih jeste zmenšit. Dekuji 🙂

  • Bára (mamas) napsal:

   Dobrý den, Markét. Díky za postřeh k velikostem. Ta menší velikost měla být původně na 3-4 roky, ale Terka je testovala a zdály se ji malé, tak jsem doplnila ještě prostřední velikost. Je to asi dost individuální. Jednak mají děti ve stejném věku různě velké ručičky a taky maminky mají jinou představu o velikosti rukavic. Tak hlavně že ty vaše našly uplatnění zatím u dcerky.:-) B.

 18. Jitass napsal:

  Dobrý den,
  moc prosím taky o menší střih na rukavky. Ty větší mám dnes čerstvě nastříhané a doufám, že budou sedět jako všechny střihy a návody, které jsem od vás zatím vyzkoušela. Jinak děkuju za skvělou práci, hodně jsem se toho od vás naučila. Jitka

  • Bára (mamas) napsal:

   Dobrý den, Jitko. Děkujeme.:-) Střih na menší velikosti už je k dispozici tady na webu. Tam kde jste si včera stáhla jen ty velké už pdfko se všemi velikostmi.;-) Bára

 19. Bára (mamas) napsal:

  Holky, díky za zájem. Máte to všechny v mailu. B.

 20. Iva napsal:

  Dobrý den, přidám se s prosbou o střih na menší tlapku, děkuji

 21. Kateřina napsal:

  Dobrý den… už jsem testovala několikery rukavice a velmi ráda bych vyzkoušela i váš střih, poprosila bych vás o testování té menší velikosti. Moc díky! A těším se:)

 22. Martina napsal:

  Dobrý den, mám doma dvě testovací jednotky různého věku, tak bych poprosila také o ten menší střih. Děkuji moc Martina

 23. Eva napsal:

  Dobrý den.
  Prosím také o menší variantu. Děkuji.

 24. Tereza napsal:

  Dobry den,mohla bych take porosit o mensi variantu strihu?Moc dekuj,Tereza

 25. Blanka napsal:

  Dobrý den, já bych ráda zkusila tu menší variantu, tak jestli vás můžu poprosit. Děkuji Blanka

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů