Rukávy k dámským úpletovým šatům

Máte náš střih na dámské úpletové šaty a nechce se vám čekat na léto, až v nich zase vyrazíte nebo si další ušijete? Tak si je s námi pojďte ušít už teď. Zvolíme trochu teplejší materiál a přidáme jim rukávy.

Látku na „zimní“ šatky jsem ulovila už loni u Mráze. Je to tato, už ji nemají, ale pro představu, ať víte, co je to za materiál. Vhodné by byly i všechny druhy tenčí teplákoviny nebo silnějšího úpletu. Gramáž kolem 250 g/m2.

Základní střih, jak už jsem psala v úvodu, je náš na dámské úpletové šaty a přidala jsem k němu rukávy.

Šila jsem bez řasení ve výstřihu a zvolila jsem také jiné řešení sukně. Ušila jsem pouze triko a sukni – pruh látky sešitý do válce o pár centimetrů širšího, než je můj obvod boků. A tyto dvě části jsem propojila dvojitým nápletem. Nejprve jsem náplet našila na sukni, jako kdybych si šila samostatnou sukni a pak zvažovala, zda nechat triko a sukni zvlášť.:-) Ale nakonec jsem obě části sešila a vznikly šatky.

A jak tedy na ty jednoduché rukávy?

Budete potřebovat kus základní látky a nápletu.

Podle střihu si ušijte základ šatů, převraťte je lícem dovnitř a položte na podložku. Změřte si rozměr konce rukávu na šatech. Rozměr x. U vel. 38 jsem naměřila 16 cm. U každé velikosti bude tento rozměr trochu jiný, proto udávám rozměr jen obecně.

Já už jsem měla jen 35 cm látky, takže jsem ji použila a vznikl z toho tak akorát 3/4 rukáv. Jestli chcete rukáv delší nebo naopak kratší, délku si přizpůsobte.

Připravte tedy obdélník široký 2 krát x cm ( 2 x 16 cm = 32 cm) a dlouhý 35 cm nebo jak dlouhý chcete rukáv. Látka by měla pružit více do šířky, tedy do směru, který má 32 cm. Takové obdélníky potřebujeme dva = dvě ruce.

Dále si změříme obvod předloktí (nebo zápěstí, pokud chcete delší rukáv). Já jsem naměřila 23 cm a dala 3 cm vůli. Na fotu je vidět měření i s vůlí, protože druhou rukou fotím a metr stále ujížděl.:-) Takže obvod předloktí plus 3 cm na vůli vydělíme 2 a dostaneme rozměr Y. V mém případě (23 cm + 3 cm) / 2 = 13 cm

U obdélníku, který jsme si před chvílí připravili a máme jej složený napůl (sklad je podél, před námi tedy leží obdélník 16 x 35 cm) odměříme na konci rukávu 13 cm a obdélník zkosíme, aby jeho kratší strany ve složeném stavu měly rozměr X (16 cm) a druhá rozměr Y (13 cm).

Dostaneme takovéto připravené rukávy. Otočíme je lícem dovnitř, sešijeme podélnou hranu, všijeme do šatiček a na konec našijeme náplet. Já mám na rukávech náplet dlouhý 5 cm. Střihla jsem tedy obdélník široký 20 cm x 12 cm dlouhý. Náplet 5 cm plus 1 cm na šev krát 2 (protože je náplet složený napůl) je 12 cm. Šířka nápletu na rukáv je obvod rukávu krát 0,8, tedy mých přibližně 20 cm.

No a to je vše. Tak co, vyrazíte po víkendu v nových šatičkách?

Foto na „modelce“ by profi fotograf Adam – 5 let. 🙂

Mějte se krásně.

Bára

Bára (mamas)
Spoluzakladatelka projektu Šijte s námi. Žena, kterou baví život, máma dvou báječných dětí, manželka skvělého muže. Spolu s Dášou svým tvořením, psaním podrobných návodů a sdílením zkušeností motivuje ostatní ženy a dodává jím odvahu pustit se do věcí, o kterých neměly tušení, že by je mohly zvládnout.
Komentáře
 1. Mirka napsal:

  Ráda bych si ušila tyto šatičky s dlouhým rukávem z teplákoviny. Chci se zeptat, jestli vynechání řasení u krku a na sukni bylo záměrné – ze silnější látky by třeba nevypadalo tak hezky? A jestli z toho stejného důvodu jste tady použila náplet místo tunýlku a šňůrky. Děkuji! 🙂

  • Bára (mamas) napsal:

   Dobrý den, Mirko. Ano na všechno. 🙂 Přesně jste odpověděla na všechny změny. Přišlo mi, že řasení u té silné látky by bylo takové divné. Do pasu jsem dala taky náplet, aby to trochu ladilo s rukávy a taky, abych měla trochu jiné šaty, než ty letní. 🙂 Ale myslím, že by mohl být i tunel z toho nápletu a šňůrka. Ta silná látka by na tunel asi byla moc. Ať se povedou, jestli budete šít.;-) Bára

 2. Dana napsal:

  Ahoj, super návod jak zlikviduje „kostlivce“ ze skříně nedodělků tak se do nich pustím, díky

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů