Velikonoční zajíček

Máme doma Boba a Bobka jen v květinovém provedení a bez klobouku. Tvořila jsem je jako dekoraci pro velikonoční atmosféru, ale mají úspěch u dětí.  Po focení se oba odstěhovali do pokojíčku k Vandě a na to, že by seděli u dveří jako dekorace mohu zapomenout. Záměrně jsem vybrala látku s drobnými květy, aby zajíčci nevypadali jako plyšáci a měli jarní atmosféru. Jistě jim bude slušet i plyš a fleece.

U velkého zajíce jsem použila bezpečností oči. Mohu doporučit. Nevynikám vyšíváním, takže každé oko by bylo jiné. Kreslená očka by zanikla v látce a našité korálky u nás nejsou bezpečné. Bojím se, aby je Šimon ručkama neutrhl a nesnědl. Bylo to poprvé, co jsem tyto oči použila a mají samé výhody – seženete je v několika velikostech a barvách, nasazení s trochou síly je rychlé a skvěle drží. Nevýhodou je, že je nutné je nasazovat v průběhu šití do nevycpané hlavy. Já jsem si hlavu vycpala, abych viděla tvar, udělala si značky pro oči, vyndala výplň, nacvakla oči a znovu vycpala. Oči mají dřík se závitem (mají tvar hříbku), který se provleče látkou a nacvakne se na něj pojistný kroužek. Do látky je dobré udělat dírku šídlem a místo v látce doporučuji podložit výztuhou, aby se nevytrhlo celé oko. Bezpečností oči i čumáčky koupíte v galanterii (třeba u našeho oblíbeného Stoklasy), prodávají se po kusech a jejich cena je podle provedení, ale jsou to korunové položky.

Střih na zajíčky je připraven ve dvou velikostech.  Velký cca 43 cm a malý cca 36 cm ležící bez uší. Do Velikonoc jistě stihnete ušít celou smečku a pokud nemáte bezpečnostní oči použijte třeba korálky, které má náš Bobek :o).

Co potřebujeme:

  • střih na zajíčka velký a malý
  • bavlněnou látku (velký 50 cm, malý 43 cm při šíři 120 cm)
  • zbytek výztuhy  – pro uši a pod oči (Ronofix 80)
  • bezpečností oči nebo korálky
  • výplň PES kuličky
  • mašli  kolem krku
  • potřeby na šití

Začínáme:

Podle střihu si připravíme všechny díly zajíce. Pro rozmístění střihu se můžete inspirovat polohovým plánem níže. Stříháme z dvojité látky, líc látky je uvnitř. Pouze ocas stříháme pouze jednou.

Z každého páru uší, vyztužíme jeden díl. Na rubovou stranu nažehlíme výztuhu.

Sešijeme díly uší. Vyztužený a nevyztužený díl položíme lícem na sebe a po obvodu sešijeme. Šijeme na polovinu šířky patky. Švový přídavek opatříme V nástřihy po obvodu.

Polovina šířky patky – okýnko v patce kopíruje hranu látky.

Sešité uši protočíme lícem ven, vyrovnáme, vyžehlíme a v kraji prošijeme.

Pokračujeme hlavou. Na dílu hlavy sešijeme záševky označené 1,2 a 3. (Pokud šijete hračku švy začistíme.) Na začátku a konci zapošíváme (několik stehů dopředu a dozadu).

Do záševku označené ucho – všijeme ucho. Na uchu vytvoříme sklad. Ucho vložíme ke špičce záševku, aby zůstalo volné místo na konci švu.

Záševky vypracujeme na obou polovinách hlavy.

Na hlavě sešijeme středový šev. Díly hlavy dáme lícem k sobě a vyrovnáme záševky na záševky. Uši schováme dovnitř a sešijeme od záševku tělo kolem dokola k záševku tělo. Záševek nesešíváme.

Hlavu protočíme lícem ven.

Hlavu vycpeme, abychom viděli tvar a mohli vyznačit pozici očí.

Výplň vyndáme a nacvakneme oči. Pod oči vložíme kousek výztuhy.

Hlavu opět vycpeme.

Zadní tlapky – ty tvoří horní a spodní díl.

Na horních i spodních dílech vypracujeme záševky.

Jeden horní a spodní díl položíme lícem na sebe, od špičky vyrovnáme a v kraji sešijeme. Horní část nesešíváme.

Protočíme lícem ven a máme zadní tlapky.

Přední tlapky.

Na tlapkách vypracujeme záševky.

Dva díly položíme lícem k sobě, od špičky vyrovnáme a po obvodu sešijeme. Horní část nesešíváme.

protočíme lícem ven.

Tělo

Na dílech těla vypracujeme záševky.

Na ocásek budeme potřebovat – díl střihu, kuličku z PES kuliček a nit s jehlou.

Kolečko prošijeme po obvodu cca 6 mm od kraje. Vložíme PES kuličku a utáhneme nit.

Stažený ocásek sešijeme pro zajištění.

Přední a zadní tlapky vycpeme.  Konce tlapek necháme nevycpané.

Na polovinu těla přišijeme zadní tlapky. Tlapky položíme na polovinu těla mezi velké záševky a přišijeme.

Ke stejné polovině těla přišijeme přední tlapky.

Sešijeme tělo. Na polovinu těla s přišitými tlapkami položíme druhou polovinu lícem k sobě. Vyrovnáme záševky na sebe a v kraji sešijeme. Nerada to píšu, ale nejlepší je tělo sešít v ruce – hustým, krátkým stehem. Je to možné i strojem, ale musíme silou stlačit tlapky, aby se nám to vešlo pod stroj.

Po sešití protočíme lícem ven. Já jsem nyní k tělu přišila ocásek, bohužel nemám fotku. Je pohodlné, že je možné ještě dát ruku dovnitř, ale je možné ocásek přišít až nakonec.

Přišijeme hlavu k tělu. Na hlavě  si sešijeme plnící otvor, aby nám nevypadávala výplň.

Hlavu přišijeme „pod bradou“ k přední část těla. části spojíme lícem k sobě, abychom schovali šev. Zaje je možné šít v ruce nebo stroji. Pod strojem je nutné hodně stlačit  hlavu.

Takto nám zůstane „na temeni“ plnící otvor. Vyplníme tělo a v ruce skrytým stehem zašijeme plnící otvor. Krk můžeme ozdobit mašlí.

Ušijete si velikonočního zajíčka? Těšíme se na fotky v galerii. Nebo sáhnete po našich již osvědčených jarních dekoracích – slepička, kuřátka, vajíčka či tulipány?

Krásné a již letními teplotami doprovázené velikonoční přípravy.

Dáša

Dáša (mamas)
Spoluzakladatelka projektu Šijte s námi. Žena, která si jde za svými sny. Máma dvou báječných dětí, partnerka skvělého muže. Spolu s Bárou svým tvořením, psaním podrobných návodů a sdílením zkušeností motivuje ostatní ženy a dodává jím odvahu pustit se do věcí, o kterých neměly tušení, že by je mohly zvládnou.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů