Tričko s netopýřím rukávem

Podle názvu by dnešní článek mohl být o zvířecí masce, ale ne. Dnes to bude o tričku a měnící se flitrové nášivce. Je tomu asi rok, co jsem zaznamenala měnící se flitrové nášivky na tričku. Byla jsem ve městě a viděla holčičku, jak stojí a neustále si rukou přejíždí po hrudi a šustí s obrázkem, který má na tričku. Až po chvilce jsem si všimla, že ten obrázek se mění a je tvořen barevnými flitry.  Po čase jsem na tyto trička narazila v obchodě, ale jejich cena byla tehdy podle mě dost vysoká :o(.

Co je však pro švadlenky skvělá zpráva, že i samotné měnící se nášivky se dají koupit a tedy našít kam chceme. Nás oslovila Dana z webového obchodu sazo.cz, který se věnuje věcičkám nejen kolem šití a po několika mailech a rychlé domluvě k nám dorazil balíček s flitrovými nášivkami.  A co je skvělé pro vás, naše čtenáře, nebyly všechny určené jen pro nás. Takže čtěte dál a zapojte se do losování o flitrové nášivky!

Když jsem procházela stránky obchůdku sazo.cz, tak v sekci nažehlovaly, nášivky a záplaty jsem vybírala z nášivek vyšívaných, flitrových, flitrových měnících, reflexních a jiných, ale po chvilce prohlížení jsem měla jasno – panda. Panda velká je Vandino nejmilejší zvíře. Máme doma s pandou kde co a na cestách s námi jezdí už tři plyšové panďata. Takže si dovedete představit, jaké nadšení doma bylo, po vyndání nášivky. Vanda jí při každé příležitosti otáčela a muchlala. Dohodly jsme se, že ji našiji na bílé tričko, pak už jsem jen slyšela,“Mami, kdy mi našiješ tu pandu“. A odpověď byla, „Našiji, ale nemám tričko!“

Takže, než jsem se dostala do obchodu, koupit triko, našla jsem zbytek bílého úpletu a věřila, že se tam tričko velikosti 134 vejde. Střih jsem chtěla použít náš na mamas tričko, který najdete v našem obchůdku zde. Ještě než se ale dostanu k tričku, vrátím se k nášivkám. Nášivky jsou skvělým doplňkem oblečení, čepic, tašek aj. Flitrové nášivky tvoří flitry, které nemají dírku pro přišití uprostřed, ale při kraji. Z každé strany mají jinou barvu. A jsou poskládané do tvaru tak, aby po přetočení byl obrázek inverzní (opačně barevný) nebo úplně jiný.

Inverzní obrázek – medvídek jedna strana stříbrný medvídek a růžové srdce, druhá strana růžový medvídek a stříbrné srdce.

Jiný obrázek – jedna strana panda, druhá strana nápis happy a hvězdička.

Flitrová nášivka je vytvořená na podkladové mřížce – síťce. Při přišívání se nesmí žádný otáčecí flitr přišít! Podle výrobce se výšivka přišívá těsně vedle flitrů, které si postupně otáčíme, aby šití, bylo stále ve stejné vzdálenosti od flitrů. Některé nášivky mají malé pevné flitry po obvodu. V těchto případech se výšivka přišívá v těchto flitrech. Podkladovou mřížku můžeme odstřihnout podle potřeby, je na vás zda před nebo po přišití.

Kytička má po obvodu pevné flitry – to jsou ty bílé.

Kočka má okraj jen podkladovou mřížku.

Já jsem při našívání podkladovou mřížku přiznala, nechala jsem jí koukat pod flitry a přišila jsem jí cik-cak stehem.

Tady už přišitá panda na tričku.

Rubová strana trička.

Pokud si tričko šijete, je snadnější výšivku přišít na přední díl trička a poté tričko sešít. Na hotové tričko si výšivku přišpendlete na mnoha místech, protože se vám tričko pod patkou bude hrnout, tak ať ji přišijete tam, kde má být.

Nášivky jsou v různých velikostech, ty velké jsou ideální na trička.

A nyní k tričku :o). Máte několik možností jak získat tričko:

 • doma vyberete tričko ve skříni
 • pokud nestíháte nebo nechce tričko šít, tak třeba na sazo.cz najdete sekci oděvy bez potisku
 • tričko může ušít podle mamas střihu z našeho obchůdku zde a nyní také za akční cenu
 • vyzkoušejte tričko s netopýřími rukávy podle návodu níže

Flitrové nášivky  jsou spíše holčičí záležitostí, ale najdete i pár motivů pro kluky – zvířata, fotbalový míč, logo supermana, usmívající se kolečka či hvězdičky. Klukům je jistě našijete na klasické tričko podle mamas střihu, ale pro slečny můžete ušít tričko s netopýřími rukávy. Netopýří rukávy jsou rukávy, které z těla plynule přechází do rukávů a vytváří „blány“ pod rukou. Toto tričko je materiálově úspornější (pokud střihnete úsporné blány) a zvládnete ho i bez střihu, jen potřebujete nošené tričko.

Co potřebujeme:

 • úplet – spotřeba podle střižené velikosti
 • tričko jako šablonu
 • flitrovou nášivku

Začínáme:

Dva obdélníky látky položíme lícem na sebe a přeložíme na polovinu. Velikost obdélníků odvodíme podle velikosti trička, podle kterého stříháme. Vystřihneme obrys trička. Vše vám vypoví fotka.

Získaný tvar trička vypadá takto. Máme střižený přední i zadní díl.

Na jednom díle upravíme výstřih předního dílu. Díl přehneme na polovinu a střihneme požadovaný výstřih.

Dále z úpletu potřebujeme spodní lem, lem rukávů a začištěný výstřihu. Spodní lem je o cca 1 cm užší než šířka trička. Délka lemu je dvojnásobná délka hotového lemu. (Já měla málo materiálu, takže tento lem má sešívaný).

Stejně tak lem rukávu, šířka je o 0,5 cm užší než rukáv a délka je dvojnásobná délka hotového lemu. Na výstřih připravíme šikmý proužek šířky cca 2 cm.

Pokud šijeme tričko s nášivkou, před sešitím trička si ji na přední díl našijeme. Pak na tričku sešijeme boční a ramenní švy.

Připravíme lemy. Sešijeme boční švy lemů.

Lem složíme na polovinu. Rubovou stranou dovnitř.

Lem nasadíme na lícovou stranu rukávu případně spodní okraj.

Lem a rukáv sešijeme. Lem musíme trochu natahovat – je o kousek menší.

Lem přehneme lícem ven.

Stejně našijeme také spodní lem.

Začistíme výstřih. Konec šikmého proužku zahneme a z rubové strany začneme přišívat k výstřihu v zadní čísti. Při šití šikmý proužek trochu natahujeme.

Přišijeme po celém výstřihu.

Šikmý proužek dvakrát přehneme přes vzniklý šev a z lícové strany prošijeme.

A tričko třeba s pandí výšivkou je hotové. :o)

Děkuji, že jste dočetli až sem, máte tedy výdrž. 🙂 Ale asi si říkáte, jak se zapojit o losování o nášivky? Je to jednoduché. Máme dvě výhry a při troše štěstí, můžete vyhrát obě. Jak na to: 

 • První výhru budeme losovat z těch zákazníků, kteří si u nás koupili (nyní nebo i v minulosti) střih na tričko a do komentářů pod tento článek napíší heslo – mám střih, chtěla bych nášivku a připíší, jak se jim obracecí nášivky líbí.
 • Druhou výhru získá nejpřesnější odhad – kolik bambulek je níže na obrázku? Pokud bude správných odpovědí více, budeme z nich losovat výherce. Svůj tip napište do komentářů. (Proč odhadujeme zrovna počet bambulek, se dočtete někdy příště.;-))

Pokud máte koupený střih a chcete zkusit tipovat – vše napište do jednoho komentáře :o)

Komentáře, které zapojíme do losování musí být vytvořené do půlnoci 18.5.2018. Nášivky věnoval internetový obchod sazo.cz a níže vidíte, na které se můžete těšit.

Do 18.5.2018 můžete také koupit střih na tričko s 20% slevou.;-) Pro střih tudy >>

Přeji všem štěstí při losování a hezké jaro.

Dáša

Dáša (mamas)
Spoluzakladatelka projektu Šijte s námi. Žena, která si jde za svými sny. Máma dvou báječných dětí, partnerka skvělého muže. Spolu s Bárou svým tvořením, psaním podrobných návodů a sdílením zkušeností motivuje ostatní ženy a dodává jím odvahu pustit se do věcí, o kterých neměly tušení, že by je mohly zvládnou.
Komentáře
 1. Markéta Ha napsal:

  Ahoj holky, děkuji za skvělý tip! Ty nášivky jsou geniální! Nedávno jsem bílého úpletu koupila víc, tak mám teď jak ho využít. Dcerka se zblázní radostí – u nás frčí jednorožci;)

  • Bára (mamas) napsal:

   Supr Markét, těší mě, že článek inspiroval. Jednorožce na sazo.cz myslím mají, to bude radosti.:-) B.

 2. Bára (mamas) napsal:

  Holky, všem moc díky za tipy a zajímavé postřehy k nášivkám. Hned jak bude chvilka, provedeme losování a hodíme Vám a web výsledky.;-) Bára

 3. Jaroslava Rychtecká napsal:

  Nasivku by si dcerka moc přála😊Myslim si,že bambulek bude 520 ks😊

 4. Jaroslava Jiroušková napsal:

  mám střih,chtěla bych nášivku
  bambulek tipuji 418
  Nášivky se mi moc líbí,nedávno jsem zkoušela poptávat u nás na maloměstě a bez úspěchu na cokoli flitroveho.
  Manžel mi na to říkal,ze si pamatuje,ze měl velký flitrovy náklaďák na triku když byl malý,tak je vidět,jak se doba vrací,když to chci našívat našim dětem😀

 5. Petra Borovičková napsal:

  Zdravím, mám střih, chtěla bych nášivku. Ta by se dceři líbila, už po ní toužila resp, po tričku s ní na pouti, ale přišlo mi to také drahé s ohledem na kvalitu. Bambulek tipuji 600ks.

 6. Kristýna Voříšková napsal:

  Mám střih,chtěla bych nášivku. Měnící flitrove nasivky:super,protoze obsahuji dva obrazky v jednom

 7. Adéla Procházková napsal:

  Ahojky holky, samozřejmě taky střih mám a chtěla bych nášivku, protože obě moje holky milují vše třpytivé, ta menší ještě moc mluvit neumí, ale dost jasně dává najevo, že flitry a vše co se třpytí, se jí také velmi líbí a navíc miluje kočičky! Bambulek tipuji 700 ks.
  Každopádně jste mě článkem velmi zaujaly, díky za inspiraci!

 8. Marie Brejchalová napsal:

  mám střih a chtěla bych nášivku – nášivky se mi moc líbí, dcerky by moc chtěly takové tričko, ale za přijatelnou cenu jsem našla triko, kde se mi nášivka moc nelíbila a tam, kde jsem narazila na moc pěknou flitrovou nášivku, tak cena byla vysoká – musela bych koupit dvě trika…třetí dcerka naštěstí ještě neumí moc mluvit…:D bambulek bude tak 500ks

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů