Jak přišít knoflík na šicím stroji

Před časem jsme psali článek o šití knoflíkových dírek. Najdete ho zde. K dírce je, jak známo, nutné mít taky knoflík, takže se tentokrát mrkneme na to, jak na stroji přišít knoflík.

Možná si říkáte, proč se zabývat šitím knoflíků na stroji, když to raz dva zvládnete v ruce, ale až zjistíte, jak jednoduché a rychlé je šití knoflíků na stroji, změníte názor.

Stejně jako při šití knoflíkových dírek má stroj i pro šití knoflíků k dispozici svou speciální patku. U různých strojů se její tvar může mírně lišit, ale základ je stejný.

Ta moje vypadá takto:

Má ze spodní strany plíšek, který přichytí knoflík k patce a lépe se pak může pod patkou manipulovat s látkou, aniž by se knoflík hýbal. Tento plíšek základní patka pro šití knoflíků nemá, ale i s tou to jde lehce.

Takže jak na to:

I v tomto případě vydá jedno video za tisíc slov, takže jsem si opět půjčila video z Youtube kanálu firmy Singer, kde je přišívání knoflíku pěkně ukázáno. Vidíte zde jednoduchou patku na přišívání knoflíků bez spodního plíšku v akci. Video je anglicky, ale velmi názorné, takže cizí jazyk nevadí.:-) Stručný popis přidám pod video.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

 

Ukazují, že patka má uprostřed dostatečný prostor, do kterého se při šití umístí dírky na knoflíku. Na přišití knoflíku se použije cik cak steh a pak máme 3 možnosti nastavení stroje:

  1. Zasunout podávací zoubky stroje (pokud to stroj umožňuje).
  2. Schovat podávací zoubky stroje pro krycí destičku.
  3. Zkrátit délku stehu na nulu a tím zamezit podávání látky do stroje. Tato varianta se mi jeví jako nejjednodušší.

Stroje s více funkcemi mají možnost navolit speciální steh pro šití knoflíku. Pak již není třeba stroj nijak jinak nastavovat. Na mém stroji vypadá nastavení tohoto stehu takto:

Dále ve videu ukazují, jak nasadit patku do stroje, umístit pod ni látku a knoflík a zvolit cik cak steh.

Před tím, než začnete šít pedálem, je potřeba otáčením ručního kolečka zkontrolovat, jestli je knoflík dobře umístěn a jehla nenaráží do knoflíku. Pokud jehla volně prochází dírkami, několika cik cak stehy se knoflík přichytí. Na konci se nastaví přímý steh a několika stehy v jedné dírce se steh zapošije. Na videu také ukazují variantu stroje, který má svůj steh pro šití dírky a upozorňují, že i při použití tohoto stehu je potřeba vyzkoušet ručním otáčením kolečka, zda jehla nenaráží do knoflíku.

Na konci ukazují, že i knoflíky se čtyřmi dírkami lze přišít na stroji. Buď dva stehy vedle sebe nebo do kříže.

Zde je ukázka přišití knoflíku na pásek se stavitelnou gumu. Je to fakt rychlovka.

Znáte tuto metodu přišívání knoflíků a používáte ji, nebo je to pro vás novinka?

Mnohé švadlenky se využívání svého stroje ke specifickým úkonům brání. Bojí se, že si stroj nějak „rozladí“ a on pak nebude pěkně šít, ale zrovna v tomhle případě je to opravdu hračka a je škoda tuto funkci nevyužívat.

Mějte krásné slunečné dny.

Bára

Bára (mamas)
Spoluzakladatelka projektu Šijte s námi. Žena, kterou baví život, máma dvou báječných dětí, manželka skvělého muže. Spolu s Dášou svým tvořením, psaním podrobných návodů a sdílením zkušeností motivuje ostatní ženy a dodává jím odvahu pustit se do věcí, o kterých neměly tušení, že by je mohly zvládnout.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů