Plavecká čepička pro krátké nebo dlouhé vlasy

Tento týden začala Vanda jezdit na školní plavecký výcvik. V pokynech co s sebou byla i plavecká čepička. Vzpomněla jsem si na svoje dětské roky, kdy čepičky byly povinné i na veřejném plavání. A z mého dnešního pohledu, byly krásné. Barevné s krásnými plastickými vzory. Také strašně tuhé a nenasaditelné. V době, kdy nebyly igelitové sáčky běžné, čepička sloužila jako nepropustný obal na mokré plavky. Je pravda, že nejprve bylo pro mě plavání utrpením, ale po čase jsem se dostala do skupiny, která plavala několikrát týdně a tam jsem se poprvé setkala s látkovou plaveckou čepičkou. Měl ji pan trenér, byla bílo-červené a já jí chtěla také. V té době jsem měla dlouhé vlasy, takže gumová čepička byla strašná. A víte co, já jí brzy na to měla :o)). Byla tmavě modrá a mamka mi jí ušila ze starých plavek.

Dnes už vše seženete pohodlně ve sportovním obchodě nebo na internetu. Nejčastěji zastoupené materiály čepiček jsou – pružná látka (plavkovina), latex, silikon a neopren. (Z neoprenu se vyrábí čepičky i čelenky do vody. Čelenka drží vlasy a hlavně chrání uši.)

V pokynech ze školy také stálo, že dítě si má pokud možno nasadit čepici samo. Takže moje volba byla jasná – látková mamas plavecká čepice. Prvním krokem, bylo objednat plavkovinu. Já objednávala na domu látek. V čase objednávky byla dostupná jen jednobarevná plavkovina. Krásná vzorovaná plavkovina je k dostání na unuodesignu, což jsem zjistila až po čase.

Objednala jsem si jen 20 cm, což bylo ve finále málo :o). Šijeme i připravujeme projekty a články s Barčou již několik let, ale vždy nás pobaví chyby, které opakujeme stále dokola. Objednání málo materiálu patří mezi ně. U projektů, které zařadíme mezi „rychlé a snadné“ je to snad pravidlo. Čepička, přece na tom nic není, dva boční díly a uprostřed pruh, dole guma a zahnutí. No řekněte, ani střih by jste na to nepotřebovali :o).

Nebojte, čepička se vám do dvaceti centimetrů vejde. Oni se tam vejdou tři, ale ten střih se mi hned nepovedl. První model měl malý i Šimon. Druhý byl dost široký, ale mělký, třetí ok, ale vzadu to táhlo přes vlasy. Tak jak jsem párala druhý model, což není zrovna super činnost zvláště u elastické plavkoviny, jsem si říkala, že vzadu udělám oblouček pro vlasy. Materiálu se nedostávalo a čekat na další objednávku se mi nechtělo, tak jsem sáhla po starých nepoužívaných plavkách a s výsledkem jsme já (jako šička) i Vanda (jako uživatelka) spokojená. A navíc ladí k fialovým plavkám :o). Proto máme dnes dva střihy – první klasika symetrický a druhý s prostorem vzadu na drdol.

Čepička netahá a snadno se nasadí. Nevýhoda, propouští vodu, vlasy jsou zcela mokré, ale ve sprše po plavání si naše děti vlasy vždy namočí. Při šití jsem si říkala, proč se vlastně čepičky do bazénu nosí? Osobně na čepičce nejvíce oceňuji, že drží vlasy. Vlasy neplavou kolem a nerozptylují dětské soustředění na plavání. Další důvod, který jsem našla, byla ochrana před chlorovanou vodou (nepropustné čepice), ochrana uší, teplotní komfort v chladném podnebí (neoprenové čepice) a ochrana proti vším.

Materiál plavkovina – mile mě překvapila. Měla jsem obavu, že bude extra tahavá a klouzavá, ale ne. Držela tvar a nekroutila se. Při šití pracujte stejně jako u úpletu – jehly na úplet se zaoblenou špičkou a pružné typy stehů. Moje modely mají středový díl sešitý ze dvou kusů, pokud ho tam nechcete, objednejte si 40 cm plavkoviny já objednala 20 cm.

Co potřebujeme:

 • střih zde
 • plavkovina – cca 20 cm šíře 150 cm nebo dámské plavky v celku
 • plochá guma šíře 1 cm cca 50 cm

Začínáme:

Z látky nebo plavek připravíme díly střihu – dva boční a středový.

 

Sešijeme středový díl na délku 40 cm.

 

Středový díl sešijeme s bočním dílem. Naznačte si střed na bočním díle a tam vyrovnejte střed středového dílu.

Přišijeme druhý boční díl.

Středový díl je delší.

Středový díl zarovnáme podle bočních dílů čepičky.

Zevnitř čepičky pružným stehem všijeme gumu k okraji čepičky. Gumu při šití natahujeme.

Okraj čepičky zahneme do rubu a prošijte pružným stehem. Gumu opět při šití natahujte.

 

A je hotovo!

Láká vás látka plavkovina? Pustíte se i do plavek a vytvoříte jedinečný set? Těšíme se na vaše komentáře.

Dáša

PS: U čepičky na drdol je dobré označit předek. Do švu všijte stužku, aby bylo hned jasné, jak čepičku nasadit.

Dáša (mamas)
Spoluzakladatelka projektu Šijte s námi. Žena, která si jde za svými sny. Máma dvou báječných dětí, partnerka skvělého muže. Spolu s Bárou svým tvořením, psaním podrobných návodů a sdílením zkušeností motivuje ostatní ženy a dodává jím odvahu pustit se do věcí, o kterých neměly tušení, že by je mohly zvládnou.
Komentáře
 1. Adéla Procházková napsal:

  Dáši, tímto článkem a střihem jsi mi udělala radost, Anežku jsme totiž také přihlásili na školkové plavání, sice až po Vánocích (ani není jisté, zda se kurz naplní), ale už teď mě trochu strašila ta čepice na hlavu. Chvíli jsem pracovala ve školce a také jsme jezdili plavat a vzpomínám, jak některé děti nesnášely nasazování plavacích čepiček, jak znám naši Anežku, také by se jí to dost nelíbilo taky. Tak mám šanci, že doma šitá bude lepší než ty kupované.
  Také jsem si onehdá vzpomněla na ty komunistické koupací čepice, plastické s kytičkama, nebyly tak špatné.

  • Dáša (mamas) napsal:

   Tak to jsem ráda, že se střih bude hodit. Při šití jsem byla zoufalá a říkala si, že jsem čepičku měla koupit. Vanda má obvod hlavy 54 cm, tak možná budeš trochu zmenšovat, ale záleží na tuhosti materiálu a vlasech. Nebo při šití více natahovat gumu, aby čapka držela na hlavě. Hlavně ať se Anežce plavání líbí. Dáša

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů