Šáteček na krček

Projekt šáteček na krček je neplánovanou nutností, kterou si nemohu vynachválit. Název naprosto nevypovídá o jeho pravé funkci, ale označení „slinták“ (jak se vžilo u nás) mi nepřišel vhodný. Takže nyní, podle skutečného názvu už nemusím psát, proč jej nosíme i doma! Stručně napsáno, Šimon kudy chodí tam slintá, když k tomu přidá svoje broukání z brady se sliny rychle přesouvají až na oblečení, které má v mžiku mokré a studené.

Šáteček je ze dvou vrstev. Lícové vzorované látky – použila jsem úplet i bavlněné plátno. Rubové pul froté se zátěrem. Pul má na rubové straně membránu, která zabrání promočení oblečení, ale kůže pod ním dýchá. Materiál můžete pořídit nový nebo zužitkovat zbytky. Na jeden šáteček potřebujete dva obdélníky látek šíře 45 a délky 25 cm a jeden plastový patentek.

Šátečků potřebujeme několik denně. Pokud použijete látku délky 20 cm s neutrálně orientovaným vzorem, vejdou se na ni 4 šátečky.

Zde použito bavlněné plátno.

Na střihu najdete dvě velikosti šátečku – menší a větší. Pro nás menší šáteček není dostatečně velký, proto vznikl i větší šáteček, který skvěle plní svou úlohu. Postup šití je u obou velikostí stejný.

Pokud nepotřebujete chránit oblečení, ale krk, nahraďte spodní vrstvu fleecem a máte šáteček na ven do podzimního počasí.

Menší šáteček na krčku:

Větší šáteček na krčku:

Šáteček v akci před výměnou:

Potřebujete také ochránit oblečení, ušijte si s námi šáteček na krček :o).

Co potřebujeme:

 • střih zde
 • úplet nebo bavlněnou látku na lícovou stranu, rozměru 45 x 20 cm
 • pul froté na rubovou stranu, rozměru 45 x 20 cm
 • plastový patentek

Začínáme:

Podle střihu připravíme díly šátku z úpletu a pul froté. Díly položíme lícem na sebe.

Díly po obvodu sešijeme přímým stehem. Šijeme na polovinu šířky patky. V horní hraně necháme cca 5 cm nesešitých pro protočení.

Obloučky opatříme V nástřihy.

  

Protočíme lícem ven a vyrovnáme tvar šátku.

V kraji prošijeme. Nesešitý otvor podhrneme do rubu a při prošívání okraje sešijeme. Doporučuji nastavit delší steh, na hotovém výrobku to vypadá lépe. Žehlíme opatrně z lícové strany.

Do rohů kleštěmi nebo podle návodu nacvakneme patentku.

Dáme na krček a je hotovo.

    

A jaké máte zkušenosti s dětským slintáním vy? Napište nám do komentářů :o).

Hezké podzimní dny.

Dáša

Dáša (mamas)
Spoluzakladatelka projektu Šijte s námi. Žena, která si jde za svými sny. Máma dvou báječných dětí, partnerka skvělého muže. Spolu s Bárou svým tvořením, psaním podrobných návodů a sdílením zkušeností motivuje ostatní ženy a dodává jím odvahu pustit se do věcí, o kterých neměly tušení, že by je mohly zvládnou.
Komentáře
 1. kateřina jirásková napsal:

  Dobrý den,
  nepodařilo se mi u vašeho krásného návodu na šáteček najít střih i když je tam na něj odkaz. Je tam prosím vložen?
  Děkuji, KJ.

  • Bára (mamas) napsal:

   Dobrý den, Katko, ano střih je na stránce se střihy k dispozici. Kliknutím na odkaz střihu se dostanete na stránku, kde vložíte svůj e-mail a po odeslání se dostanete na stránku s fotografiemi všech projektů, ke kterým je zdarma střih. (Pokud už jste v minulosti email zadávala a máte v prohlížeči funkční cookies, tak se dostanete rovnou na stránku se střihy.) Vlevo dole v galerii fotek projektů se střihy je fotka Šimonka s šátkem na krku, po kliknutí na fotku se vám zobrazí střih. Kdyby něco nefungovalo, dejte prosím vědět. Bára

 2. Jana napsal:

  Dobrý den, jde na to aplikaci patentků použít jakékoliv obyčejné kleštičky? Děkuji.

  • Dáša (mamas) napsal:

   Dobrý den, já mám pouze kleště Prym, jsem s nimi spokojená a s jinými nemám zkušenost. Dáša

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů