Jak jsem si šila kardigan :-)

Na podzim jsem se chystala s dětmi na prodloužený víkend k rodičům. Je to vždy návrat do rodného města a příležitost se setkat s kamarádkami z dětství. A tedy příležitost vyrazit někam mezi lidi. Můj, dle typologie Táni Havlíčkové ležérní styl prostě nezapřu, takže rifle, triko a svetr to téměř vždy jistí. V den odjezdu mě přece jen napadlo, že by to chtělo aspoň trochu změnu, takže bych mohla svůj oblíbený tmavě modrý kardigan vyměnit za jiný tmavě modrý kardigan.:-)

Jenže ten jsem zatím neměla, jen látka, ideální pleteninka, koupená už před rokem původně na dětské kamaše, ležela ve skříni. Věci byly jakž takž nabaleny a zbývaly mi cca 2 hodiny času, než děti přijdou ze školy a budeme muset vyrazit na autobus. Představa díla byla jasná, takže do hodiny to musím stihnout a bude tam i časová rezerva.:-)

Střih jsem k dispozici neměla, jen starý kardigan, ze kterého jsme se rozhodla při šití vycházet, tak jsem se dala do díla. Hned mě napadlo, že by se Vám mohl takový kardigan taky hodit a že byste si jej taky určitě rády ušily. Takže rychle najít foťák a zaznamenávat jednotlivé kroky. (Omluvte prosím kvalitu fotografii, ale nějak mi to v tom fofru lépe nešlo :-))

Tvořit papírový střih čas nebyl, takže jsem si ho jen zhruba načrtla na papír. Základní rozměr byla šířka zad. Tam jsem si naměřila nějakých 42 cm, takže jsem na papír zanesla půlku rozměru – tedy u zad uvedených 21 cm. Náramenice bude 10 cm, průramek dle rozměru existujícího kardiganu 21 cm. Délka kardiganu 80 cm a délka rukávů 65 cm.

Šila jsem velikost cca 38-40. Pro jiné velikosti je potřeba míry trochu upravit.

Přehyb zadního dílu je tam, kde je napsáno 80 cm a tato hrana bude ležet na přehybu látky. Přední díl je součástí zadního dílu. Přední okraj a průkrčník bude olemovaný širokým lemem.

Co je potřeba:

 • Ideálně nějaká pletenina/jemnější svetrovina. Hodně to pruží a i nepřesnosti ve střihu od oka to odpustí.

Spotřeba dle šíře materiálu. Já jsem měla šíři 145 cm a délku 140 cm a bylo to málo, i když jsem to tam nakonec nacpala.:-)  Pro pohodové šití by to chtělo délku kardiganu + délku rukávu + 2 x šířku lemu.

Jak to vše ušít:

Na látku si naneseme nákres, který jsme si připravili na papírek. Pletenina hodně pruží, takže nepřesnosti odpustí. Jen délka ramenních švů by vám měla sedět na předním i zadním díle. U mě rozměr 10 cm.

Látka je přehnutá na půl, přehyb je ve středu zadního dílu. Boční švy nebudou, protože přední díly střihneme spolu se zadním.

Díl vystřihneme (vyřežeme kolečkem). Hranu předního dílu jsem střihla trochu do obloučku a spodní lem taky. Není to nutné, záleží, jaký chcete mít výsledný tvar.

Z druhého rovného okraje látky jsem si střihla lem předního dílu. Pruh široký 12 cm. Šíře látky je 145 cm okraj kardiganu je něco přes 160 cm. Pletenina hodně pružila, tak jsem myslela, že to bude stačit, ale chtělo by to lem delší. Takže radši střihnout dva pruhy a sešít. Šev pak umístit na střed zadního dílu. Pokud budete mít dost dlouhý lem, šel by kardigan olemovat celý i se spodní hranou. Přední díly střihnete do obloučku a lemem projedete po celém obvodu. Myslím, že by to vypadalo dobře a kdybych měla trochu více látky, tak bych to taky tak měla, ale musela jsem volit kompromis, aby mi zbylo na rukávy.:-)

Jdeme na rukávy.  Jak vidíte, musela jsem u rukávů trochu improvizovat. Nejsou úplně rovné, aby se vešly na látku, ale ve výsledku to ničemu nevadí. Délku mám od vrcholu rukávové hlavice po spodní hranu 65 cm (2 cm počítám na zahnutí). Máte-li jinak dlouhé ruce, tak si délku přizpůsobte.

Jak jsem rozměry kreslila:

Hloubku průramku jsem dělala 21 cm, krát 2 je 42 cm. (na papírovém střihu mám napsáno jen 40, ať vás to nemate) Nahoru jsem nakreslila linku 42 cm a dolů ve vzdálenosti 65 cm (délka rukávu) linku 24 cm. To je obvod rukávu u zápěstí. Linky jsem spojila (vzhledem k nedostatku materiálu mi to jde trochu šejdrem) a vytvarovala rukávovou hlavici. Celá její délka by měla být cca 42 cm, aby pasovala do průramku, tvarovat jsem ji začala asi 15 cm od horní linky.

Rukáv vystřihneme.

Podélné hrany rukávů sešijeme. Šila jsem na overlocku. Nemít ho, použiju přímý steh a šev začistím cikcak stehem.

Dále sešijeme ramenní švy.

Aby se ramena nevytahovaly, všila jsem do švu silikonovou pruženku. Jestli má patka na vašem overlocku díru, tak ta je právě na to, aby se tudy vedla pruženka a mohli jste ji do švu pohodlně našít.

Do vzniklých průramků našpendlíme rukávy a sešijeme.

Pozn.: Při špendlení rukávu se soustřeďte, aby lícová strana rukávu mířila k lícové straně kardiganu. Asi si dovedete představit mou hrůzu, když jsem 20 min. před odchodem na autobus, při zkoušce hotového kardiganu zjistila, že mám švy na rukávech venku.:-( Na párání nebyl čas, prostě jsem švy šmikla a našila to znova. Ještě že pletenina toho fakt hodně odpustí.:-)

Jak na lem…

Nechtěla jsem, aby byl vidět šev. Bála jsem se, že se bude okraj třeba otáčet a šev by byl vidět. Tak jsem ho našila nejprve z lícové strany a pak zahnula do rubu, podehla a přišila. Takhle to zní jako brnkačka, ale opak je pravdou. Bojovala jsem s tím, nervy na dranc, že to do odjezdu busu prostě nestihnu. Pletenina byla živá, špendlíky z jemné pleteniny vypadávaly, stehování bylo zdlouhavé… Ach, jak já jsem si nadávala, že jsem to prostě jednoduše nepřišila.:-)

Pokud se pustíte do lemování se skrytým švem, tak fotky níže ukazují, jak udělat spodní okraj. Lem nejprve zahneme k lícové straně a 1 cm okraje zpět, tak jak je vidět na prvním fotu.

Zahnutý lem prošijeme cca 2 cm od spodní hrany. Prošíváme tak daleko, jak moc chceme zahnout spodní lem.

Takto prošitý konec protočíme do rubu a vidíme, jak se nám sám začíná ohýbat spodní hrana těch cca 2 cm od kraje a okraj lemu se stáčí do rubu.

Teď už bych se s tímto druhem lemu nedělala. Střižený pruh bych ohnula podélně napůl, lícová strana míří ven, přiložila k lícové straně kardiganu a přišila. Z líce bych pak prošila švový přídavek směrem do kardiganu. Plánuju si ušít ještě jeden, tak vám to třeba nafotím.:-)

Postřehy z celé téhle hurá akce:

 • Nakonec jsem to stihla i s přešíváním obrácených rukávů a na autobus vyrazila v novém.:-) Ale je fakt lepší šít v klidu, bez časového presu.:-)
 • Krátký lem jsem při přišívání k přední hraně kardiganu natáhla, aby mi vyšel na celou přední hranu. Přílišné stahovaná látky vyřešila žehlička, ale pozor. Pokud byste šly na kardigan taky s žehličkou, nežehlete si lem vzadu u krku. Tam to chtělo nechat jej sednou. Po vyžehlení přehybu lemu, tam lem trochu trčí a není to 100% ono.
 • Na pleteninu se dobře kreslí mýdélkem. Mě se ve spěchu podařilo na to moje šlápnout, tak mám teď dvě, ale funkci plní dál.:-)

Taky se pouštíte do takovýchto hurá projektů? A máte nejvíc pilno šít před odjezdem na hory, dovolenou apod.?:-)

Doufám, že se pustíte i do těch svých kardiganů.  Těšíme se na fotky v galerii i komentáře.

Užívejte života

Bára

PS: Tento týden jsme s rodinou na horách, odjížděli jsme v sobotu a hádejte, co jsem dělala v pátek kolem půlnoci?;-)

Bára (mamas)
Spoluzakladatelka projektu Šijte s námi. Žena, kterou baví život, máma dvou báječných dětí, manželka skvělého muže. Spolu s Dášou svým tvořením, psaním podrobných návodů a sdílením zkušeností motivuje ostatní ženy a dodává jím odvahu pustit se do věcí, o kterých neměly tušení, že by je mohly zvládnout.
Komentáře
 1. Dáša Pekárková napsal:

  Super návod! Prosím, kolik byste doporučila metrů na velikost cca 48, při šíři látky 150 cm? Děkuji moc za radu:-)!

  • Bára (mamas) napsal:

   Díky Dášo, i pro velikost 48 bych vyšla ze stejného základu jako je doporučeno v návodu. Tedy délka kardiganu + délka rukávu + 2 x šířka lemu. Ať se povede.:-) Bára

 2. Monika napsal:

  Šila čepice? :))
  Ano to znám. Chlap nosí do auta tašky a já došívám na tajňačku, když zavře dveře od bytu. Půlnoci u stroje před maškarním, a podobnou akcí jsou běžné,přestože jak píšeš šít v klidu je lepší… v časovém presu se toho nějak víc stihne. Musí :)). Inu jak se říká, čas (termín) je nejlepší motivace.
  Kardigan mám také v plánu, díky za návod !!!

  • Dáša (mamas) napsal:

   Šít na tajňačku, to je krásné slovní spojení :o). Já na tajňačku propašovala šicí stroj do auta a to byl pohled, když jsem ho vybalila na víkendovém bytě :o). Dáša

 3. Adéla Procházková napsal:

  Týjo, moc hezký, jsi dobrá!!!

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů