Voskované ubrousky

Byl pátek, pololetní prázdniny a já s Barčou jsme se rozhodly vyzkoušet výrobu voskovaných ubrousků. Jedná se o bavlněné či lněné ubrousky napuštěné včelím voskem.

Voskované ubrousky nahrazují plastové sáčky, fólii a alobal. Jsou opakovatelně použitelné, krásně vypadají a voní po včelím vosku. Přehnutím vytvoříte přehyb, který drží tvar. Na dotek jsou hladké nikoli mastné. Ze svačiny vytvoříte úhledný balíček. Můžete použít na uchování potravin i v ledničce. Já používám na tvrdé sýry a konec suchého salámu.

Misku zakryjete ubrouskem a teplem rukou vytvarujete podle okraje. Pro fixaci můžete použít gumičku.

Tvar ubrousku je libovolný. Plánujete-li použití pouze na misky, můžete udělat ubrousek kruhový. Po použití je otřete nebo opláchnete tekoucí vodou a zlehka osušíte. Používáte opakovaně a pokud je potřeba znovu je voskujete.

I takovéto zmuchlání ubrousek snese. Po opětovném rozložení a urovnání vypadá takto.

Zatím je používám jen několik dní, takže nemohu napsat, jak dlouho ubrousky vydrží.

Na internetu najdete několik návodů a postupů jak voskované ubrousky vytvořit. My jsme našly tyto možnosti:

 1. Roztavený vosk na látku nanášet štětcem
 2. Nastrouhaný nebo granulovaný vosk na látku zažehlit přes pečící papír
 3. Nastrouhaný nebo granulovaný vosk nechat na látce rozpustit v troubě

Co potřebujete na výrobu ubrousku:

 1. Savou látku
 2. Včelí vosk – cca 10 g na ubrousek 25 x 25 cm.
 3. Zdroj tepla – my použily troubu + plech a pečící papír. Také jsme vyzkoušely žehličku.

Látku volte tenčí. (Silnější látka nasákne více vosku a bude se lámat.) Vhodný je popelín, ale můžete sáhnout také po utěrkách nebo košilích a recyklovat. Barva je na vás, jen po voskování světlé látky zežloutnou. Níže fotka látky nahoře před a dole po voskování.

Jak nám to šlo:

Měly jsme vosk v kostičkách a látku.

Vosk jsme nastrouhaly na klasickém struhadle. Použijte (pokud máte) starší struhadlo, vosk není možné zcela očistit. První varianta jemné struhadlo, později jsme používaly hrubé a ničemu to nevadilo. Strouhat doporučujeme přímo na látku, není pak nutné přenášet vosk.

Popelín jsme rozstříhaly entlovacími nůžkami na požadované čtverce (cca 25 x 25 cm). Ubrousky není nutné obšívat, vosk impregnuje okraje a netřepí se. Entlovací nůžky jsme použily jen pro hezký vzhled, nejsou nutné. Střihnou můžete i kolečka podle misek.

Použily jsme troubu, proto jsem na plech položily pečící papír, na něj ubrousek a ten pokryly voskem.

Vosk se strouháním zahřeje a lepí se. Pro rovnoměrné rozložení vosku jsme použily vidličku.

A zásadní otázka – kolik vosku položit na ubrousek? Ani hodně, ani málo :o). Málo – látka bude propouštět vlhkost, silná vrstva vosku – bude praskat a drolit se. Při prvním pokusu jsme na ubrousek rozprostřely nejvíce vosku a ve výsledku vznikl film na látce. Takto navoskovaný ubrousek nepropouští vlhkost. Při dalších pokusech jsme na ubrousek rozprostřely vosku méně. Vosk se vpil do látky a voskový film nevytvořil. Takovýto ubrousek není tak tvrdý a vlhkost propouští, ale na svačinu je dostatečný.

Níže na fotkách: málo vosku – výsledek voskování – více vosku

    

Takto připravený ubrousek, dáme do trouby, vyhřáté na 150 až 180 °C. A neodcházíme od trouby. Roztavení vosku je rychlé – pár minutek. Nechte rozpustit všechny hoblinky vosku.

Plech vyndejte a rychle ubrousek zvedněte. Tak zůstane nejvíce vosku uvnitř látky, pokud jsme nechaly ubrousek ležet, tak nám na straně plechu vznikly mapy vosku.

Ubrousek chladne velice rychle. A je hotovo.

Trouba nám přišla jako nejlepší varianta, jen má omezení a to velikost plechu. Větší ubrousek se nám nepodařilo lehce navoskovat. Myšlenka byla  – složený ubrousek proložit voskem a nechat rozpustit. V přehybech látky vosk nebyl a sklady se lepily.

Používaly jsme různé nástroje na rozetření vosku – štětec a dřevěné udělátko na palačinkové těsto. Štětec jsme zalepily a nic nerozetřely, protože vosk tuhne opravdu rychle. Dřevěná tyčka pod silným tlačením vosk trochu rozšudlala.

Takže pokud použijete roztavený vosk a štětec – nádobu na rozpouštění a štětec už na nic jiného nepoužijete.

Tak se dostáváme ke třetí metodě a tou je zažehlení mezi pečícími papíry. Tato metoda je také rychlá jen potřebujete více papíru. Doporučujeme na převoskování používaných ubrousků, doladění suchých míst či voskování větší ubrousků. My jsme chtěly jeden ubrousek velikosti utěrky na zabalení chleba.

A je hotovo. Používáme a nahrazujeme plastové sáčky a alobal :o).

Takže kupte vosk, doma pohledejte látku (nebo také kupte :o)), zavolejte kamarádku a udělejte si tvořivé společné chvíle. Je to skvělý relax!

Hezký únor a šijte či voskujte s námi.

Dáša


Dáša (mamas)
Spoluzakladatelka projektu Šijte s námi. Žena, která si jde za svými sny. Máma dvou báječných dětí, partnerka skvělého muže. Spolu s Bárou svým tvořením, psaním podrobných návodů a sdílením zkušeností motivuje ostatní ženy a dodává jím odvahu pustit se do věcí, o kterých neměly tušení, že by je mohly zvládnou.
Komentáře
 1. Pavlína napsal:

  Dobrý den,
  nešlo by spojit šití a voskování? Ubrousek je fajn, ale třeba na nakrájené ovoce/zeleninu nebo na svačinu by se víc hodil tvar sáčku (jednou přehnout, kraje sešít), který už by se pak jen jednou zahnul.
  Otázka jestli dřív šít a pak voskovat, nebo naopak.. Co Vy na to? 🙂
  Děkuji.
  Pavlína

  • Bára (mamas) napsal:

   Dobrý den, Pavli, to jsme taky řešily, že pytlík by byl na některé věci lepší, ale dát voskovaný ubrousek do stroje jsem se zatím neodvážila a asi to ani neudělám. 🙂 Dalo by se šít mezi dvěma hedvábnými papíry, ale bojím se, že jehla zatlačí vosk někam dolů do stroje a pak už to nevyčistím. Tak spíš ušít před voskováním, ale pak zase hrozí že se pytlík slepí.:-) Ale šlo by to, ještě teplý pytlík vytáhnout z trouby a rozevřít a nechat vychladnout v ruce. Jen bacha na prsy.:-) Jestli budete testovat, tak dejte vědět, jak to dopadlo.:-) Bára

 2. Dáša napsal:

  Děkuji za návod i podrobný popis. Chystám se to vyzkoušet.
  Manžel je včelař a tak vím jak se drobky vosku lepí na vše a spatně uklízí. Od jednoho starého včelaře jsme dostali radu jak dostat vosk z hrnce – nahřát hrnec, nasypat do něj piliny a vosk se do nich vsákne. Pak ovšem nastalo uklízení pilin 🙂 Takže hrnec nahřívám a pak utírám papírovýma utěrkama. Mohlo by takto jít očistit i to struhadlo.
  Tyčinky vosku by mohly jít líp strouhat když budou zchlazené z lednice.

  • Dáša (mamas) napsal:

   Dobrý den, díky za doplnění. Já jsem struhadlo nahřála v troubě na plechu s kusem látky a pak „obětovala“ suchý rohlík, který jsem nastrouhala na části, kde jsem strouhala vosk. Rohlík měl také savý efekt. Struhadlo se vyčistilo :o). Dáša

 3. Dana napsal:

  Super,super, super.

 4. Eva napsal:

  Supeeer, nedávno jsem na toto téma narazila a velmi mě zaujalo. Takže palec nahoru. Píší, že vydrží až rok, záleží na zacházení. Občas je třeba přetřít nebo znovu zatavit třeba v troubě.

 5. Marie Brejchalová napsal:

  Ahoj Baru,
  už víte, jak dlouho vám ubrousek vydržel?

  • Bára (mamas) napsal:

   Ahoj Maru, používám je na balení věcí do lednice, sýry, šunku…, zakrytí misek. Takže nic extra špinavého a po měsíci používání jsou furt stejné 🙂 Ale nedostávají teda nijak extra zabrat. Dáša to stejné, ptala jsem se, abych Ti mohla odpovědět.:-) Takže za mě dobrý. Bára

 6. Andrea napsal:

  Krásný den,
  Članek je skvělý, chci se zeptat kolik cca ubrousků 25×25 jak jste psaly navoskujete z tech hranolků? Kolik měl jeden kus na netu jsem našla od 100g po 1kg.

  Děkuji Andrea

  • Bára (mamas) napsal:

   Dobrý den, Andreo, my jsme ty tyčinky vážily, ale ani jedna si teď nemůžeme vzpomenout kolik to vlastně bylo :-). Kupovaly jsme v místním obchůdku pro včelaře, tak ani na netu to nedohledáme. Tipujeme 20 g na jednu tyčinku a pak to vycházelo cca 5-6 g vosku na jedem malý ubrousek 25 x 25 cm. Z těch 3 tyčinek jsme navoskovaly 6 malých a 2 velké a zbyly jen zbytky roztopené ze struhadla a seškrábnuté z pečícího papíru.:-) Pokud bychom zjistily, že jsme se v těch 20 g sekly, určitě dáme vědět. 🙂 Bára

  • Bára (mamas) napsal:

   Tak oprava, už jsme to zjistily, naše tyčinka měla 40 g. Je tedy potřeba cca 10 g na jeden ubrousek 25 x 25 cm. Omlouvám se za chybný údaj. Bára

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Střihy a návody v e-shopu
 • Rubriky
 • Co nás baví…

  Tohle je naše cesta k pohodě s dětmi. Přidejte se i Vy.

  výchova, děti, rodiče, maminka

  Jste kreativní a rádi se učíte nové věci? Pak v kurzech pro radost jistě najdete novou inspiraci.

  2ban-250x250.gif

  Látky nás baví nakupovat tady:

  mamtex.cz

 • Nejnovější komentáře
  • Softshellové bundy (3)
   • Bára (mamas) " Pro jednobarevnou variantu je potřeba sečíst údaje o spotřebě pro jednotlivé barvy. Trochu se to pak dá lépe vyskládat, takže... " – 16.8.2019
   • Alena " Dobry den, kolik je prosim potreba delka softshellu v jednobarevne verzi ve velikost 104. " – 15.8.2019
  • Mikina s raglánovým rukávem (40)
   • Bára (mamas) " Na spodní lem je 3 cm a na rukávech 2 cm, ale lepší je odměřit délku rukávu podle budoucího majitele.:-)... " – 9.8.2019
   • Martina Pavlasová " A kolik je u střihu prosím na lemy počítáno? Děkuji za Vás čas a už se těším na mikinku, podzim... " – 8.8.2019
   • Bára (mamas) " Dobrý den, Martino, všechny naše střihy přídavky na švy i na záložky/lemy již obsahují. Střihejte přesně podle střihu. Ať se... " – 8.8.2019
 • Návod a střih na kraťasy zdarma

  Střih na kraťasy zdarma

  Stáhněte si podrobný fotonávod se střihem na kraťasy zdarma. Vyzkoušejte, že podle mamas návodů dokáže šít každý.

 • Nejnovější příspěvky
 • Archivy
 • Oblíbené články
 • Jsme na facebooku
 • KDE RÁDY NAKUPUJEME!

  Krásné látky tady:

  U Melluzínky


  Všechny možné látky tady:

  Dům látek


  Vše z galanterie tady:

  Stoklasa


  A když se nám nechce šít :-), tak tady:

  Tchibo

 • Kde utrácíme, protože si nemůžeme pomoct :-)
 • Inspirace, co je potřeba dětem ušít je třeba tady: :-)