Podložka a deka na kočárek

Krásný den i v tento deštivý týden. Zimní fusaky a rukávníky jsou už většinou vyprané a uschované, ale sem tam se minimálně deka ještě hodí. A pokud máte doma stejného neposedu jako já, je fajn, pokud deka nekončí pravidelně na zemi.  Sezení v kočárku není Šimonova oblíbená činnost a tak jsem se odhodlala pro novou podložku (která je na několika místech spojená s kočárkem) a deku s oky pro přichycení na madlo a gumičkou pro stažení kolem nohou. Stažený okraj deky je možné zaháknout za dolní okraj podpory nohou.

Podložku jsem šila již v loni a velice se mi osvědčila, zejména v letních měsících při cestování a dovolené, kdy kočárek soužil jako židlička i postýlka a strana podložky z úpletu byla příjemnější pro méně oblečené tělo než kočárkovina a doma jsem prala jen podložku a ne celý kočárek!

Na deku jsem použila dětskou deku rozměru 90 x 90 cm. Můžete použít i fleece, minky, beránka co máte. Rozměr volte tak, aby pokud deku ohnete přes madlo, okraj přesahoval kousek přes nohy dítka nebo okraj kočárku. Druhou vrstvu deky tvoří úplet. Ale stejně si můžete vytvořit i nánožník, kde úplet nahradí kočárkovina nebo softshell. Oka na dece a stahování tvoří kulatá gumička. Oka jsem si neděla velká, aby deka volně neklouzala po madlu.

Podložka má jednu stranu z úpletu a druhou z bavlněné látky. Uvnitř je molitan tloušťky 1 cm. Tato tloušťka molitanu je optimální pro vyšívání otvorů pro popruhy. Tuto tloušťku vsunete pod patku stroje a stroj si při šití poradí. Tvar podložky jsem si udělala přesně podle vnitřku kočárku a ještě jsem přidala „uši“ na boky v oblasti hlavy.

Podložku jsem prošila v místech ohybu, aby dobře držela tvar. U nohou jsem okraj tvarovala podle zvedací části kočárku. V oblasti nohou a hlavy jsem všila gumu pro fixaci.

Uprostřed, v místě kde jsou bezpečnostní pásy spojeny s kočárkem, jsem použila provázek pro přichycení podložky k okům kočárku. Takže podložka drží na místě i když se Šimon otáčí a naklání.

Jak tedy na podložku. Co potřebujeme:

 • Úplet a bavlněnou látku na jednotlivé strany
 • Molitan tloušťky 1 cm
 • Plochou gumu, provázek
 • Noviny (střihový papír), metr, psací potřeby na střih a šicí potřeby

Začínáme:

Připravíme si střih. Noviny (slepené listy) položíme do kočárku a obkreslíme hlavní linie a okraje. Měříme a stříháme, až dostaneme požadovaný tvar, který odpovídá kočárku.


Podle střihu připravíme díl z bavlněné látky, podle tohoto dílu budeme šít. Bavlněný díl položíme lícem na líc úpletu. Díl z úpletu střihneme větší cca o 1,5 cm. Úplet je pružný, tak ať máme prostor.

Díly z látek položíme na molitan a ten opět střihneme větší díl z molitanu. Vše sešpendlíme. Pokud chcete všít gumu (já jsem šila v oblasti nohou) vsuňte ji mezi látku úpletu a bavlnu.

Podložku v kraji prošijte. Šijte podle tvaru bavlněné látky a hlídejte si, že prošíváte všechny vrstvy. Nechte si otvor pro protočení. Já jsem ho nechala v rovné části nad hlavou.

Odstřihněte molitan a úplet, pokud je třeba. Pozor úplet nestříhejte v místě pro protočení, nechte ho tam, použijete ho při zašití otvoru pro protočení.

Protočte lícem ven, vyrovnejte a vyzkoušejte. Naznačte místa prošití.  Uzavřete otvor pro protočení a prošijte.  Okraje jsem vsunula do rubu a z líce jsem otvor prošila. prošila jsem celou horní rovnou hranu při kraji. Prošijte také zlomové linie.

Přišijte provázky. Já je přišila na místa proševu. Provázek prošijte tam a zpět. Na koncích udělejte uzlíky nebo u umělých šňůr opalte.

A hustým entlem vyšijte otvory pro kšíry. Otvor mějte tak velký, aby jím prošla spona. Můj kočárek má bezpečnostní pásy typu kšír – vedou pouze od místa sezení a nasazují se na ramena dítěte. Pokud váš kočárek má pásy zakončené v opěradle, musíte otvory ještě vyšít do opěradla podložky.

Dejte na kočárek a je to!

Deka, co potřebujeme:

 • Deku nebo fleece a úplet stejného rozměru
 • Kulatou gumička a dvoucestnou plastovou brzdičku

Deku a úplet položte lícem na sebe. Pozor pokud máte na dece nebo úpletu orientovaný vzor, ať ho máte správně.

Vyznačte si vzdálenost, kde požadujete očko pro zavěšení na madlo. Na gumičku navlečte brzdičku. Z gumičky vytvořte očko, to položte na jednu stranu. Gumičku veďte po okraji k druhému okraji. Brzdičku posuňte na střed spodní strany. Na druhé straně opět vytvořte stejné očko. Takto máte připravenou délku gumičky.

Očka gumičky vsuňte mezi látky. Vrstvy sešpendlete a v kraji po obvodu prošijte. Ve spodní části, kde bude brzdička nechte nesešitý otvor pro protočení. Pokud je třeba odstřihněte úplet.

Protočte lícem ven. Vyrovnejte, očka jsou venku, gumička je uvnitř. Ve spodní hraně nechte uprostřed otvor pro brzdičku. A z líce při kraji prošijte obvod. Pozor, gumička je volně uvnitř, nepřišijte ji.

Gumičku mezi látkami tlačte k okraji a směrem dovnitř si našpendlete prošití pro vytvoření tunýlku. Opatrně prošijte látky, gumička musí zůstat volně!

Na vnitřní stranu deky nad brzdičku přišijte obdélníček látky, kam vsunete stočenou gumičku. obdélníček je ušit z dvojité látky, protočen lícem ven, z líce v kraji prošit a poté ze dvoustran přišit k dece.

A deka je hotová.

Vrhnete se na podložku do kočárku? S dekou tak můžete změnit vzhled kočárku.

Krásné dny a šijte s námi.

Dáša

 

Dáša (mamas)
Spoluzakladatelka projektu Šijte s námi. Žena, která si jde za svými sny. Máma dvou báječných dětí, partnerka skvělého muže. Spolu s Bárou svým tvořením, psaním podrobných návodů a sdílením zkušeností motivuje ostatní ženy a dodává jím odvahu pustit se do věcí, o kterých neměly tušení, že by je mohly zvládnou.
Komentáře
 1. Radana napsal:

  To je nádhera a konečně jsem našla poradny návod ❤
  Můžu se ale zeptat, neklouže ta podložka když je tam z druhé strany ta obyčejná bavlněná látka? Všimla jsem si ze podložky mívají často z druhé strany fleece, ale jestli je to kvůli neklouzani, nebo spise tepelná izolace to samozřejmě nevím, jen se domnívám 😅

  • Dáša (mamas) napsal:

   Dobrý den, kupovanou podložku jsem žádnou neměla, tak nemám otestováno. Také jsem si všimla, že některé prodávané mají ze spodní stany „protiskluzné“ tečky, které jsou na ponožkách. Podložka klouže (záleží i jaké v kočárku sedí dítko :o)), proto moje podložka má na bocích v místě, kde jsou kšíry provázky na uvázání k pevnému dobu. Provázek rychle rozvážete, vyklepete drobky a zase snadno upevníte. Pod nohama je gumičky, aby okraj dolehl ke kočárku. Dáša

 2. Martina napsal:

  Mam v planu deku/nanoznik z kocarkoviny a …uplet ci teplakovina. Zvladnu to na beznem stroji ? Diky moc za vas navod

 3. Jitka napsal:

  Hezký den, prosím o co „zaháknete“ ty gumy po stranách v dolní části podložky? 🙂 Chtěla bych podložku ušít do kočárku pro syna, ale nějak si to nedokážu představit. Děkuji

  • Dáša (mamas) napsal:

   Dobrý den, na boku podložky je z obou stran přišitý provázek a ten je přivázán k úchytu bezpečnostního pásu kočárku. Měla jsem dva kočárky a u obou byly v místě přechodu sedadla a opěradla uchyceny bezpečností pásy. Tam jsem podložku přivázala, aby držela na místě a neposunoval se. Dáša

 4. Beata napsal:

  Prosím o info, jakou gramáž by měl mít úplet a lze použít podložku oboustranně, tedy šlo by na druhou stranu použít např. froté nebo kojenecký plyš? Děkuji, Beáta.

  • Dáša (mamas) napsal:

   Dobrý den, ano deka je oboustranná, jen na straně zelené deky je kapsa na gumičku. Já jsem použila 100% bavlněný úplet s dinosaury, gramáž 160 gr. Úplet můžete nahradit čím potřebujete. Pokud použijete softshell, máte s dekou i nánožník. Dáša

 5. Dětská deka napsal:

  Tak tahle dětská deka nemá chybu je super správná 🙂 To nemá chybu udělat si takovéhle praktické věci sama. Škoda jen, že nemám takovou kreativitu a šikovné ruce jako ty 🙂

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Střihy a návody v e-shopu
 • Rubriky
 • Co nás baví…

  Učit vás nové věci:

  průvodce švydlenky začátečnice

  Látky nás baví nakupovat tady:

  mamtex.cz

 • Nejnovější komentáře
 • Nejnovější příspěvky
 • Archivy
 • Jsme na facebooku
 • KDE RÁDY NAKUPUJEME!

  Vše z galanterie tady:

  Stoklasa


  A když se nám nechce šít :-), tak tady:

  Tchibo

 • Kde utrácíme, protože si nemůžeme pomoct :-)

  Za galanterii tady:


  Za pěkné věci tady:

 • Inspirace, co je potřeba dětem ušít je třeba tady: :-)