Provázky – ořezy okrajů a koberec

Krásný den, tak takhle to začíná. “Ahoj, budu objednávat látky, chceš něco?“ „Ahoj, no nic nepotřebuju, ani nesháním, ale večer kouknu a dám vědět. A co bereš ty?“ A končí objednávkou s dodatkem – „No nevím kam to dám!“ Mezi tím je ještě další komunikace, která někdy trvá i několik dní.  A tak tomu bylo i u naší společné objednávky látek z firmy Moraviatex pletárna s.r.o..

Tato firma sídlí na Moravě a jak je již podle názvu napovídající, vyrábí jednoduše řečeno úplety všeho druhu. Více se o jejich nabídce dočtete na webu a dokonce si můžete objednat i prohlídku výroby.

Pokud kouknete do jejich e-shopu, nebudete si umět vybrat. Ale pozor, tento obchod je jedinečný v objednávání množství. Většina zboží (metráž) se objednává na kilogramy! Vždy se u položky dočtete, kolik běžných metrů (bm) dané šíře látky je na jedno kilo, aby jste měli představu. Takže u tenkých úpletů se můžete dostat i ke třem metrům. My jsme skončily s objednávkou za několik tisíc a váhy 20-ti kilo.

A jednou z položek, která mě velice zaujala, byly ořezy okrajů rolí- provázky. No byly ještě ve slevě, tak to byla jasná volba. Nejmenší množství je však 10 kg :o). A máte představu, kolik je 10 kg provázku? Já ne, ale Barča souhlasila, že si vezme polovinu, takže provázky už byly v košíku. V nabídce najdete jednobarevné, nebo proužkované provázky. Barvu proužkovaných provázků vám sdělí na dotaz, ale my jsme se nechaly překvapit. Měla jsem chuť tvořit háčkované košíčky. Nejsem háčkařka, ale přece jsou návody na háčkování, né? A pokud mi to opravdu nepůjde, ještě je tu moje mamka :o).

No a tak vše přišlo. Dvě velké krabice. Jedna krabice látky a jedna provázek. A navíc vzorníček, aby příští nákup byl ještě složitější. Ale vzorník je fajn, sáhnete si na materiál a můžete zkusit pružnost. Látky jsem rozdělila, pokochala se a uklidila.

Provázek jsem rozbalila a zjistila, že v krabici je ukryt jeden velký pytel, kde je provázek – byl modrý s tenkým světlým proužkem. Asi jak padá ořez od stroje tak rovnou do pytle. Byl to chumel a konec či začátek provázku na mě nekoukal. Hm, tak co s tímhle budu dělat? Napadlo mě.

Krabice s provázkem byla asi týden v chodbě a pořád překážela. Tak jsem se jedno sobotní dopoledne rozhodla, že ji zpracuji. Moje je polovina, ale jak ji oddělit? Postup byl takový, že udělám klubko, které zvážím a bude. Brnkačka, práce tak na hodinu a ještě u toho zvládnu uvařit oběd :o) Tak tento odhad mi nevyšel!

Našla jsem konec provázku a začala motat klubíčko. Provázek se však z pytle neodvíjel, zasekával se, šmodrchal. Do toho to zajímalo naší kočku i děti. Pokud jsem svoje klubíčko položila, abych si uvolnila provázek v pytli nebo udělala nutnou část oběda, vždy mi ho někdo rozmotával. A navíc u tak dvoukilového klubka už bolí ruce a špatně se drží pro další namotávání.

Provázek není v jenom kuse. Je nepravidelně rozdělen nebo konce jsou sešity velice na volno a samozřejmě jej můžete vždy střihnout.

K odpoledni nám už po domě putovala pevně utáhnutá klubka provázků, uf. Dělení jsem udělala tak, že jsem klubka zvážila a rozdělila na polovinu podle hmotnosti.

A tady jsou klubka v celkové hmotnosti cca 6 kg.

Košíčky se nakonec nekonaly, ale z provázku je kobereček na naší dřevěnou terasu, která se v létě vždy rozpálí a není možné po ní chodit bez bot.

Kobereček z úpletových provázků je na terasu skvělý. A proč:

 • Cenově dostupný materiál
 • Uděláte si rozměr a tvar jaký potřebujete
 • Kdo má nadání, tak si může vyrobit kobereček se zajímavým vzorem
 • Je možné ho prát podle potřeby
 • Pokud zmokne tak i uschne
 • Kobereček nevezme vítr, je dostatečně těžký
 • Na výrobu potřebujete pouze provázek a háček

A jak jsem háčkovala? Použila jsem háček velikosti 15. A háčkovala jsem krátké sloupky. Postup jsem si nastudovala v knize Pre šikovné ruky 1 (sestavila Ing. Margita Izakovičová, vydavatelství Alfa 1984).

A kobereček je připravený na léto. Mamka mi sice řekla, že je křivolaký, ale já jsem spokojená a myslím, že svůj úkol splní dokonale! Barča bohužel svou polovinu nedostane, protože naše terasa je veliká a potřebujeme ještě jeden :o). A na závěr jen jedno doporučení. Pokud se rozhodnete z provázků tvořit a budete chtít výrobek prát v pračce, nenechte se unést a hlídejte si hmotnost, aby to vaše pračka zvládla.

Nechali jste se inspirovat tvořením z provázků? Tvoříte z nich? Těšíme se na komentáře a skvělé nápady.

Hezký květen a tvořte s námi.

Dáša

Dáša (mamas)
Spoluzakladatelka projektu Šijte s námi. Žena, která si jde za svými sny. Máma dvou báječných dětí, partnerka skvělého muže. Spolu s Bárou svým tvořením, psaním podrobných návodů a sdílením zkušeností motivuje ostatní ženy a dodává jím odvahu pustit se do věcí, o kterých neměly tušení, že by je mohly zvládnou.
Komentáře
 1. Marta napsal:

  Dobrý den,
  podložka je moc pěkná.
  Mohla bych Vás požádat o kontakt, nebo odkaz na koupi tohoto klubka plného překvapení :-).
  Ráda bych si taky něco takového vytvořila….máme velkou terasu 🙂

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů